„Swedbank“ atleido B. Bonnesen: antra banko nesėkmė su vadovu

Publikuota: 2019-03-28
Atnaujinta 2019-03-28 16:27
Birgitte Bonnesen, buvusi Švedijos „Swedbank“ vadovė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Birgitte Bonnesen, buvusi Švedijos „Swedbank“ vadovė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Švedijos banko „Swedbank“, įsivėlusio į galimo pinigų plovimo skandalą, vadovė Birgitte Bonnesen buvo atleista. Banko valdyba tokį sprendimą priėmė ketvirtadienio rytą.

Kaip tik ketvirtadienį banko akcininkai rinkosi į visuotinį akcininkų susirinkimą, kuriame banko vadovai išgirdo nepatogių klausimų apie pinigų plovimą.

Į p. Bonnesen vietą laikinai paskirtas vienas grupės vadovų, už finansus atsakingas Andersas Karlssonas.

„Swedbank“ akcijos ketvirtadienio rytą dar spėjo atpigti 4%, kol prekyba jomis buvo sustabdyta. Trečiadienį jos pigo 12%. Nuo pinigų plovimo skandalo pradžios šiemet vasarį banko rinkos vertė (akcijų kapitalizacija) smuko 6,7 mlrd. Eur.

Švedijos valstybinė televizija SVT, remdamasi turimais vidiniais banko dokumentais, skelbia, kad per „Swedbank“ 2008–2018 m. buvo atlikta 135 mlrd. Eur įtartinų operacijų. Daugiausiai pinigų keliavo per Estijos padalinį iš Rusijos. Palyginimui, dar vasarį buvo kalbama apie 6 mlrd. Eur vertės įtartinas operacijas per „Swedbank“.

Švedijos finansų grupės „Swedbank“ direktorių tarybai atleidus grupės vadovę, „Swedbank“ bankas Lietuvoje teigia dirbantis, kaip įprasta.  

„Bankas veikia įprastu režimu, visos paslaugos privatiems ir verslo klientams taip pat teikiamos. Banko kanalai – bankomatai, interneto bankas, išmanioji programėlė, banko kortelės – veikia kaip įprasta. Iš tiesų, jokio pagrindo nerimauti dėl veiklos Lietuvoje nėra“, – naujienų agentūrai BNS teigė „Swedbank“ Lietuvoje atstovas spaudai Saulius Abraškevičius. Tai teigia ir Lietuvos bankas.

Įtemptas trečiadienis

„Swedbank“ vadovės atleidimas sekė po gana įtempto trečiadienio, kai aukščiausiems „Swedbank“ vadovams teko iškentėti tikrą pragarą – paaiškėjo, kad, „Swedbank“ išorinio audito ataskaitos rengėjų tvirtinimu, banko padalinys Estijoje pinigų plovimo prevenciją vykdė netinkamai. Tada Švedijos teisėsauga užgriuvo daryti kratų „Swedbank“ pagrindinėje būstinėje Stokholme aiškindamasi ar „Swedbank“ akcininkai vidaus informaciją gaudavo neteisėtais būdais. Negana to, paaiškėjo, kad per „Swedbank“ Lietuvos padalinyje veikusią sąskaitą abejotinos kilmės lėšos galėjo keliauti į įmonę, siejamą su buvusiu Donaldo Trumpo rinkimų štabo vadovu Paulu Manafortu. Pastarasis buvo nuteistas už mokesčių machinacijas, bankų apgaudinėjimą, neteisėtą lobizmą ir spaudimą liudytojams.

Pasirodė pranešimų, kad „Swedbank“ praeities nuodėmėmis jau domisi ir JAV institucijos, visame pasaulyje garsėjančios itin griežtomis bausmėmis nusikaltusioms finansų įstaigoms. Šią savaitę buvo atskleista naujų duomenų, jog „Swedbank“ teikė klaidingus duomenis JAV valdžios institucijoms, kurios buvo pateikusius užklausimų dėl „Panama paper“ tyrimų.

Iki šiol tyrimą dėl „Swedbank“ vykdė Švedijos ir Estijos institucijos.

Žiniasklaida gavo vidinių dokumentų

VŽ rašė, kad p. Bonnesen dar 2013 m., kai vadovavo Baltijos šalių padaliniams, žinojo, kad per banką galimai vykdomos neskaidrių pinigų operacijos iš Rusijos. Bent tai `teigia žiniasklaida.

Švedijos spauda turi vidinius „Swedbank“ dokumentus, kurie esą rodo, kad 2013 m. buvo tiriamas „Swedbank“ Estijos padalinio įsitraukimas į pinigų operacijas, sukėlusias įtarimą 2009 m. nužudytam teisininkui Sergejui Magnitskiui, kuris išsiaiškino aukščiausių Rusijos valdžios pareigūnų vykdytą pinigų plovimą per Europos bankus.

„Mes gana atidžiai panagrinėjome įvykdytus sandorius. Jie vyko tarp lengvatinių mokesčių zonose registruotų įmonių, tačiau buvo labai sunku padaryti išvadas, nes matėme tik dalį vykusių sandorių. Tiesą sakant, tuomet darytas tyrimas niekur nenuvedė“, – apie „Swedbank“ 2013 m. vykdytą vidinį banko tyrimą pasakoja vienas buvęs banko darbuotojas, kurį cituoja Švedijos televizija SVT ir Estijos dienraštis „Postimees“.

Skelbiama, kad tuomet vykdyti vidinio tyrimo rezultatai buvo perduoti p. Bonnesen, kuri buvo „Swedbank“ Baltijos šalių vadovė.

Visgi 2013 m. dar jokių viešų gandų apie galimą „Swedbank“ dalyvavimą neskaidriose operacijose iškilę nebuvo.

2018 ir 2019 m. tyrimai

Švedijos žiniasklaidoje kritikos strėlės į p. Bonnesen lėkė po to, kai paaiškėjo, kad pernai spalio 23 d., viešai pristatydama banko trečio ketvirčio finansinius rezultatus, investuotojams ir rinkos dalyviams ji pamelavo, kad „Swedbank“ nėra įsivėlęs į jokias pinigų plovimo požymių turinčias operacijas. Esą nėra ir nebuvo jokių įtartinų operacijų.

Tuomet ji griežtai atmetė bet kokias spekuliacijas apie galimą „Swedbank“ įsitraukimą į pinigų plovimo veiklas, nors, kaip išsiaiškino žiniasklaida, tuomet „Swedbank“ jau turėjo 2018 m. rudenį atlikto vidinio tyrimo rezultatus.

Pasak žiniasklaidos, pernai rudenį banko atliktas tyrimas parodė, kad 2007-2015 m. „Swedbank“ su į pinigų plovimo skandalą įklimpusio Danijos banko „Danske Bank“ klientais sudarė 80 mlrd. SEK (7,6 mlrd. Eur) vertės pinigų plovimo požymių turinčių sandorių. 

Beje, kai kurie pernai daryto vidinio tyrimo fragmentai, kaip skelbia švedų žiniasklaida, buvo panaudoti dar iš 2013 m. daryto tyrimo.

„Swedbank“ valdyba praeitą savaitę visuomenę ir žiniasklaidą supažindino su išorės bendrovės „Forensic Risk Alliance“ atliktu tyrimu dėl 50 organizacijų, kurias minėta švedų televizija SVT susiejo su „Swedbank“.

Visgi didžioji dalis informacijos apie tai, kiek „Danske Bank“ klientų naudojosi ir „Swedbank“ paslaugomis, buvo užtušuota ir tai nesuteikė jokios naujos informacijos investuotojams apie tai, kiek rimtos buvo „Swedbank“ pinigų plovimo problemos, skelbė „Financial Times“.

Bankas naują tyrimą užsakė tyrimą po to, kai Švedijos visuomeninis transliuotojas SVT vasarį paviešino faktus apie per „Swedbank“ sąskaitas Baltijos šalyse galimai plautus 5,8 mlrd. Eur.

Kitos nuodėmės

Į viešumą buvo išlindusios detalės ir apie „Swedbank“ vadovės norą užčiaupti apie problemas kalbančius pavaldinius. Esą kai apie pinigų plovimo prevencijos valdymo spragas Baltijos šalyse Švedijos žiniasklaidai 2016 m. viešai užsiminė už prevenciją atsakingas banko darbuotojas, p. Bonnesen labai greitai atleido viešai prabilusį darbuotoją, rašė Švedijos verslo laikraštis „Dagens Industri“.

Taip pat buvo pasirodę įtarimų, kad apie artėjančią audrą iš anksto perspėti stambesni banko akcininkai. Apie tai buvo paskelbęs Švedijos laikraštis „Dagens Nyheter“, kuris, remdamasis informacija iš Švedijos ekonominių nusikaltimų biuro ir prokurorų, skelbė, kad „Swedbank“ 15-ą didžiausių banko akcininkų informavo, kad bankas žiniasklaidos kaltinimas dėl pinigų plovimo. Nepatikslinama, kiek prie to asmeniškai galėjo prisidėti p. Bonnesen.

VŽ rašė, kad gausiai „Swedbank“ akcijų turėjusi Švedijos investicijų valdymo „East Capital“ sugebėjo laiku išvengti pinigų plovimo sukelto skandalo padarinių savo investicijų vertei. „East Capital“ Švedijos bankininkystės grupės akcijas pardavė prieš pat įsižiebiant skandalui, vasario pradžioje.

Antras nušalintas vadovas

2011-2014 m. „Swedbank“ Baltijos šalyse vadovavusi p. Bonnesen grupės vadove buvo paskirta 2016 m., kai ankstenis vadovas Michaelis Wolfas buvo nušalintas dėl įtartinų sandorių.

Į priežiūros institucijų akiratį p. Wolfas pakliuvo 2016 m. vasarį. Buvo skelbiama, kad pats „Swedbank“ dėl įtartinų finansinių perlaidų, kurios yra susijusios su p. Wolfu, kreipėsi į finansų rinkos prižiūrėtojus.

Pasak naujienų agentūros „Reuters“ tuomet cituotų Švedijos policijos atstovų, p. Wolfas buvo įtariamas pasinaudojimu viešai neatskleista informacija prekiaujant vienos neįvardijamos įmonės akcijomis. Tačiau nedetalizuojama, kokios. Tik buvo pažymima, kad tai ne Stokholmo biržoje kotiruojamos „Swedbank“ akcijos.

Žiniasklaidoje buvo pasirodę svarstymų, kad p. Wolfo pasitraukimas galėjo būti susijęs ir su tuo, kad jis žinojo apie kai kurias neleistinas „Swedbank“ vadovybės operacijas su nekilnojamuoju turtu, tačiau nesiėmė jų stabdyti ar apie jas informuoti akcininkus. Neseniai skelbta, kad p. Wolfas įsidarbino patarėju banke „Luminor“.

Dėl pinigų plovimo skandalo pernai darbo neteko ir didžiausio Danijos banko „Danske Bank“ vadovas Thomas Borgenas.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Mediapark“ toliau superka mažas įmones, meta iššūkį NFQ ir „Telesoftui“ Premium 5

Povilo Redko ir UAB „Entra holdings“ (anksčiau „Civitta Holdings“) valdoma informacinių technologijų (IT)...

FED eina toliau: antras palūkanų nurėžimas per 2 mėnesius 8

JAV Federalinis rezervų bankas (FED) pademonstravo, kad yra nusiteikęs toliau stimuliuoti didžiausią pasaulio...

Rinkos
2019.09.18
„Žemaitijos pienas“ už 1,9 mln. Eur perėmė „Baltijos mineralinių vandenų“ kontrolę

„Žemaitijos pienas“ baigė sandorį dėl „Baltijos mineralinių vandenų“ įsigijimo – perpirkta 100% bendrovės...

Pramonė
2019.09.18
Europos rinkose nuotaikos buvo atsargios

Europos akcijų rinkose investuotojams aktyvesnių veiksmų nesiimant, Baltijos kapitalo rinkoje naujų prekybos...

Rinkos
2019.09.18
„Vilnius factoring company“ taps „PayRay“

Faktoringo paslaugų bendrovė „Vilnius factoring company“, teikianti paslaugas smulkiojo ir vidutinio verslo...

Rinkos
2019.09.18
„Goopal Pay“ keičia pavadinimą į CBI 1

Kinijos kapitalo finansinių technologijų (fintech) įmonė „Goopal Pay“, kurios akcininkė yra Honkongo biržoje...

Rinkos
2019.09.18
Lietuvos sandorių rinka: laukia gerų metų, nors Europoje jau atoslūgis Premium

Lietuvos įsigijimų rinkos siunčiami signalai apie augantį sandorių skaičių rinkoje vertinami įvairiai – kai...

Rinkos
2019.09.18
Lietuva nebeturi teisių į „AirBaltic“ – įmonė grąžino 20 mln. Eur „Snorui“ 3

Latvijos skrydžių bendrovė „AirBaltic“ grąžino 19,5 mln. Eur kreditą Lietuvos nacionalizuotam bankui „Snoras“.

Rinkos
2019.09.18
Naftos brangimas išsisemia 5

Pirmadienį fiksuotas didžiausias istorijoje naftos brangimas, kurį buvo sukėlę išpuoliai prieš naftos gavybos...

Rinkos
2019.09.18
„Avia Solutions Group“ toliau ruošiasi biržai, svarsto apie obligacijas 4

Lietuvos aviacijos paslaugų grupė „Avia Solutions Group“ vykdo pasiruošimą žengimui į Honkongo biržą, tačiau...

Rinkos
2019.09.18
Tabako milžinų jungtuvės: nežinia, ar apsimoka Premium

Apie galimą susijungimą prakalbusios „Philip Mo­r­ris“ ir „Altria“ galėtų su­kur­ti tabako pramonės...

Pramonė
2019.09.18
Saudo Arabija ramina naftos rinką ir ieško kaltininkų Irane 1

Kol Saudo Arabijai ramina pasaulio naftos rinką, naujienų agentūrų šaltiniai teigia, kad tyrėjai išpuolį...

Pramonė
2019.09.17
Tarptautinėse rinkose dujų kainos išlieka žemos 4

Pastaruosius 10 mėnesių, su tam tikromis korekcijomis, gamtinių dujų rinkoje „Ignitis“ analitikai stebi...

Pramonė
2019.09.17
Biržose laukiama, ką nuspręs FED Premium

Europos biržoms panirus į politinį neapibrėžtumą, Baltijos akcijų rinkoje, kurioje svarbesnių naujienų...

Rinkos
2019.09.17
Fondų valdytojų baimės dėl recesijos – didžiausios per dešimtmetį

38% didžiausių turto valdytojų per artimiausius metus numato recesiją, parodė „Bank of America Merrill Lynch“...

Rinkos
2019.09.17
Bitkoinų įsigyti siūlo ir per spaudos kioskus 8

Lietuvoje startuolis paleido prekybą bitkoino kuponais „Narvesen“ parduotuvėse ir „Lietuvos spaudos“...

Rinkos
2019.09.17
Europarlamentarai pritarė C. Lagarde skyrimui ECB vadove

Europarlamentarai antradienį pritarė siūlymui skirti Christine Lagarde naująja Europos centrinio banko (ECB)...

Rinkos
2019.09.17
„Swedbank“ pripažino: turime bėdų su pinigų plovimo prevencija 5

Švedijos bankas „Swedbank“ viešai išplatintame pranešime pripažino, kad nesusitvarkė su pinigų plovimo...

Rinkos
2019.09.17
„WeWork“ atideda IPO 1

Viena didžiausių bendradarbystės erdvių savininkių ir operatorių pasaulyje dėl per mažo investuotojų...

Statyba ir NT
2019.09.17
Suomių „Veho“ perka „Silberauto“ 15

Suomijos įmonė „Veho“ įsigyja Estijos įmonę „Silberauto“, kuri importuoja ir platina „Mercedes-Benz“...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau