Jakeliūnas: 1,2 mln. II pakopos pensijų fondų dalyvių – netoleruotina

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (VŽS) kandidatu į finansų ministrus pristatomas Stasys Jakeliūnas nusiteikęs esmingai pertvarkyti antros pakopos pensijų kaupimo sistemą.
Į Seimą išrinktas ekonomistas jau anksčiau, dar būdamas premjero Algirdo Butkevičiaus patarėju, išsakė griežtą kritiką II pakopos pensijų fondams. Jei taptų finansų ministru, p. Jakeliūnas turi numatęs keletą gairių, kaip turi būti pertvarkoma pensijų kaupimo privačiuose fonduose sistema.
Ponas Jakeliūnas tikina, kad neįvyktų II pakopos pensijų fonduose sukauptų lėšų nusavinimas.
Pagrindinės nuostatos tokios, kad jokie sukaupti pinigai nebus nusavinami, nacionalizuojami ar dar kažkaip elgiamasi su jais prievartiniu būdu. Tai bus asmeninis pasirinkimas žmonių, kaip su jais toliau elgtis. Bet tas faktas, kad dabar dalyvauja arba sudarę sutartis (dėl pensijų kaupimo II pakopos PF VŽ) 1,2 mln. žmonių ir prisiėmę rizikas finansinio produkto, kuris yra labai sudėtingas ir labai ilgalaikis, tai tikrai yra nepriimtina ir netoleruotina, VŽ sakė p. Jakeliūnas.
Kandidatas į finansų ministrus kaip principinę įvardina nuostatą, kad II pakopos pensijų fondų dalyviais turi būti mažiau žmonių.
Tie, kurie pajėgūs įvertinti tas rizikas ir galėtų finansuoti kaupimą patys. Valstybės dalyvavimas ar per Sodros biudžetą, ar per valstybės biudžetą galėtų būti, bet daugiau netiesioginis ar per neapmokestinamą pajamų dydį, ar per kitą mechanizmą, o tiesioginis finansavimas iš Sodros ar iš valstybės biudžeto neturėtų būti tęsiamas, įsitikinęs p. Jakeliūnas.
Jis taip pat mano, kad antros ir trečios pakopos pensijų fondai turėtų būti sujungti, nes finansinės rizikos prasme šie fondai yra tapatūs.
Trečios pakopos fondus p. Jakeliūnas pasitelkia ir kaip pavyzdį iliustruodamas, kokiai daliai visuomenės derėtų dalyvauti antros pakopos pensijų kaupimo sistemoje.
Pasakysiu kaip pavyzdį viena Seimo narė kreipėsi prieš kelerius metus į komercinę finansų instituciją, prašydama sudaryti trečios pakopos pensijų kaupimo sutartį, tai buvo atsisakyta tai padaryti argumentuojant tuo, kad ji neturi pakankamos kompetencijos ir patirties suprasti ir valdyti šitą riziką. Kadangi produktai yra analogiški, akivaizdu, kad jei Seimo nariui nepriimtina, arba bankas nerizikavo sudaryti tokį produktą su tokiomis rizikomis, tai tų žmonių (kaupiančiųjų antroje pakopoje VŽ) teoriškai turėtų būti žymiai mažiau, aiškina p. Jakeliūnas.
Ponas Jakeliūnas įsitikinęs, kad dabar kaupiantieji antros pakopos pensijų fonduose galėtų dalyvauti asmeniniais pinigais, valstybės prisidėjimas galėtų būti, tačiau ribotas, kaip kandidatas įvardina, numatant tam skirtą neapmokestinamą pajamų dydį.
Būtų vertinama, kiek žmogus gali sukaupti, remiantis jo amžiumi, vidutiniu atlyginimu, praeities statistika, ir rekomenduojama tiems žmonėms galbūt atsisakyti tolesnio kaupimo, grįžtant su visais kauptais pinigais į Sodrą ir atstatant Sodros buvusį pensijų dydį, aiškina p. Jakeliūnas. Tačiau jei pats žmogus nuspręstų tęsti, jis, suprantama, turės teisę tai padaryti, tačiau pats turės ir finansuoti tą kaupimą, kiek ten bus ar 4, ar kiek procentinių punktų nuo jo atlyginimo.
Galimas valstybės dalyvavimas gyventojams kaupiant antros pakopos pensijų fonduose, pasak p. Jakeliūno, būtų prisidedant fiksuoto dydžio neapmokestinamu pajamų dydžiu.
Kaip pavyzdys 1.000 Eur per metus galbūt, kuris galėtų būti taikomas ir šiam pensijų kaupimui, galbūt ir būsto paskolų įmokoms, galbūt ir studijų paskolų grąžinimui ir, žmogaus pasirinkimas būtų, kur naudoti tą neapmokestinamą pajamų dydį. Ir jeigu jis nuspręs kaupti pensijai, jis galės iki tam tikro dydžio pasinaudoti neapmokestinamu pajamų dydžiu, aiškina p. Jakeliūnas.
Pokyčiai gali paliesti ir anuitetų sukauptų pensijų apskaičiavimo ir pardavimo tvarką, nes sukaupti pensiją, pasak ekonomisto, yra tik pusė darbo.
Tai, kad nebankrutuotų anuiteto pardavėjas, kad infliacija nesugraužtų tų pinigų nes jeigu infliacija, pavyzdžiui, 5%, o anuiteto išmoka yra fiksuota, tie pinigai nuvertėja jau per žmogaus pensijinį gyvenimą. Tad tas rizikas tiek bankroto, tiek infliacijos taip pat reikia valdyti, sako p. Jakeliūnas.
Ekonomistas tikina, kad siūlymai dėl antros pakopos pensijų fondų sistemos pertvarkymo būtų įgyvendinami, jei bus sutarta su koalicijos partneriais, neskubant.
Tai specifinė labai sritis, ilgalaikiai produktai ir ilgalaikės sistemos, paprasčiausiai Lietuvoje nedaug žmonių, kurie visumą suvokia ir kurie galėtų adekvačiai priimti sprendimus. Politikoje tokių žmonių tikrai nėra daug, sako potencialus finansų ministras.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Rinkos
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti