Kinas: Vasarą jau beveik išgyvenome, kaip išgyventi toliau?

Publikuota: 2019-11-10
Filme „Išgyventi vasarą“ psichikos negalią turinčių žmonių problemos yra būtent tik paliečiamos. crossingeurope.at nuotr.
Filme „Išgyventi vasarą“ psichikos negalią turinčių žmonių problemos yra būtent tik paliečiamos. crossingeurope.at nuotr.
 

Marijos Kavtaradzės filmas „Išgyventi vasarą“ skambiai pristatomas kaip įvairių tarptautinių kino festivalių laimėtojas, „išliaupsintas nuo Toronto iki Atėnų“. Įvairios ir ne visada įsimenamos nominacijos, kritikų pagyros ir žiūrovų simpatijos.

Filmas išties neblogas, tačiau itin įnoringam žiūrovui primygtinai rekomenduočiau nepasiduoti nepamatuotiems išankstiniams lūkesčiams. Kaip lietuviškam filmui, viskas jame yra gerai, tačiau šis kriterijus tikrai negali būti vienintelis.

„Išgyventi vasarą“ yra dar vienas kelio filmas apie tai, kaip skirtingi žmonės, susiklosčius aplinkybėms, vienu automobiliu turi iš taško A nuvykti į tašką B. Jeigu vertintume būtent kaip kelio filmą, netikėtų ir įdomių situacijų įvairove žiūrovas tikrai nelepinamas. Greičiau priešingai, man daugelis jų pasirodė labai neįtikinamos ir paliekančios abejonę, ar tikrai supratau, kas čia įvyko. Pavyzdžiui, sunku suprasti, kaip galima važiuojant automobiliu keturiese vieną pakeleivį tiesiog pamiršti pakelėje ir panašiai. Vėliau teko pasitikslinti pas žinovus, ar teisingai viską supratau. Lyg ir taip.

Šio filmo leitmotyvas yra psichikos problemų turinčių žmonių santykiai su aplinkiniais ir juos supančiu pasauliu. Kelionės pradžioje keturi filmo herojai – į savižudybę linkusi Justė, bipoliniu sutrikimu sergantis Paulius, pagyvenusi slaugytoja ir jauna, praktikos su tokiais pacientais dar neturinti ir jos turėti nenorinti psichologė Indrė – lyg ir žada kelionės automobilyje užtaisytą sprogstamą mišinį, tačiau sprogimas neįvyksta ir nugali atjautos lyrika.

Dažnai pasitaiko skaityti šabloninių frazių, kad filmo autorius vieną ar kitą problemą „palietė“, tačiau šiai juostai toks apibūdinimas yra tikslus, nes jame psichikos negalią turinčių žmonių problemos yra būtent paliečiamos. „Išgyventi vasarą“ herojai prakalbinami atsargiai ir švelniai, tarytum bijant juos dar labiau sužeisti. Jeigu tikitės  pjaunančio chirurgo skalpelio arba raunančių odontologo replių analogo, tuomet jums teks nusivilti. Šis filmas yra tarsi pirma pažintis su herojų problemomis, bandymas į viską pažvelgti būtent jų akimis, kartu įpinant nebanalaus humoro.

Filmas ištęstas daugiau, nei norėtųsi. Patys herojai pradžioje yra gana tolimi vieni kitiems ir į Palangą keliauja miglotai suvokdami tos kelionės prasmę. Šis neskubrus laiko tempimas, koncentravimasis į pakelės (tiesiogine ir perkeltine prasmėmis) epizodus ir nežinojimas, kam viso to apskritai reikia, priminė lietuvišką tikrovę – tiek kinematografe, tiek ir gyvenime. Turbūt neatsitiktinai Lietuva pagal savižudybių skaičių pirmauja pasaulyje. Kartais susidaro įspūdis, kad visa mūsų visuomenė yra tarsi M. Kavtaradzės filmo herojai automobilyje: yra tam tikra erdvė, į kurią jie sutalpinti, lyg ir yra kažkoks bendras tikslas, kuris vis dėlto ne visiems reiškia tą patį, ir kartu akivaizdu, kad bet kuriuo momentu jie gali tiesiog išlipti iš automobilio ir patraukti plynais laukais pėsčiomis į visas keturias puses. Laimė, M. Kavtaradzės herojams kartais paskambina patyręs psichiatras, padedantis viską sustatyti į savo vietas. Lietuva tokios prabangos, deja, neturi.

„Ar bandei žudytis?“ – klausia gydytojas. „Taip, bet tai dar nereiškia, kad sergu“, – atsako Justė. Šis ir kiti panašūs pokalbiai M. Kavtaradzės kuriamų situacijų kontekste yra tikrai pagavūs ir suminkština net ir ciniškiausiam žiūrovui širdį. Filme siužetas vystomas lėtai, įtampa kuriama ne tiek veiksmu, kiek dialogais. Taip bendraudami filmo herojai ir vyksta į Palangą, kuri turėtų būti tik dar vienas epizodas jų reabilitacijos istorijoje, kur kas ilgesnėje nei ši pusdienio kelionė automobiliu. Galbūt dėl to šiek tiek pasigedau atsakymo į klausimą „o kas po to?“, kaip ir to šiek tiek apibendrinančio požiūrio. Nesutikčiau su nuomone, kad šis filmas yra savalaikis. Manau, kad mūsų ir taip suicidinėje visuomenėje, jau spėjusioje pergyventi kelias depresijos bangas, dauguma filme keliamų klausimų yra žinomi. Taigi jis yra pernelyg vėluojantis, kad būtų sukrečiantis. Ir per švelnus tam.   

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Klimatas: reikia tris kartus daugiau pastangų Premium

Šiuo metu pasaulis dėl klimato kaitos per metus praranda apie 0,12 proc. BVP, tačiau kol kas temperatūra...

Verslo klasė
2020.01.18
Vaikų kryžiaus žygis, energetika ir mes Premium

XI–XIII amžiai, Europos feodalų vaikams pradeda trūkti žemių, valstiečiams maisto stinga nuolat, pirmieji...

Verslo klasė
2020.01.17
Lenkija: imigracija kaip gelbėjimo ratas Premium

2019 m. Lenkija priėmė daugiausia legalių imigrantų Europos Sąjungoje (ES). Beveik 150 tūkst. daugiau nei...

Verslo klasė
2020.01.12
JAV rinkimai: pasakojimas apie du kandidatus Premium

Nuo tos dienos, kai 2016 m. pasidarė aišku, kad Donaldas Trumpas taps respublikonų kandidatu prezidento...

Verslo klasė
2020.01.11
Filosofė A. Conway tyrinėja savo praeitus gyvenimus  Premium

Jei apie filosofę Anne Conway (1631–1679 m.) visiškai nesate girdėję – taip ir turi būti. XIX a. vykęs...

Verslo klasė
2020.01.05
Turkija – juodoji NATO avis Premium

Kai išsivadavę iš sovietinės okupacijos pančių pasirinkome ilgą, bet pergalingą kelią į NATO, gerai žinojome,...

Verslo klasė
2020.01.05
Technika: lankstomas telefonas – noriu, myliu, negaliu Premium

Kada pastarąjį kartą išmanusis telefonas mane suintrigavo taip, kad iš tiesų nekantraučiau jį išbandyti?...

Verslo klasė
2020.01.04
Belaukiant krizės (tarpukario Lietuvoje): Nuo ironijos į paniką (I) Premium

Stebėtina, kaip ilgai – apie pusantrų metų – tarpukario lietuviai tiesiog ignoravo aplinkiniame pasaulyje...

Verslo klasė
2020.01.04
Revoliucija, varoma sudaužytais stiklais ir multimilijardinėmis sutartimis Premium

Šliaužianti technologinė automobilių pramonės transformacija ruošiasi šuoliams, kuriuos artimiausiu metu...

Verslo klasė
2020.01.01
Personalas: darbdaviai mokosi lankstumo Premium

Jeigu negali greitai išspręsti problemos, galbūt tereikia pakeisti požiūrį į situaciją.

Verslo klasė
2020.01.01
Makroekonomika: ruoštis blogiausiam, tikėtis geriausio Premium

Pasaulio ekonomikos traukiniui 2019 m. avarijos pavyko išvengti, o horizonte matyti ženklų, kad nuo bėgių ji...

Verslo klasė
2020.01.01
Informacinių technologijų 2019-ųjų akcentas: valstybės prieš korporacijas Premium

Svarbiausia 2019 m. žinia yra ta, kad ateitis atėjo – nuo praėjusio mėnesio filmo „Bėgantis skustuvo...

Verslo klasė
2019.12.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau