Patalpos nuomai pagal individualų užsakymą: kodėl vis daugiau įmonių renkasi build-to-suit sprendimus?

Reklama publikuota: 2021-07-19

Nekilnojamojo turto projektai reikalauja išties didelių investicijų – ypač, jei statomi specifiniams poreikiams pritaikyti ir išskirtinių sprendimų reikalaujantys pastatai. Dėl to norėdamos savo investicijas skirti verslo, o ne NT plėtrai, vis dažniau patalpų veiklai ieškančios įmonės renkasi vadinamąjį build-to-suit modelį. Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ vadovas Kęstutis Vanagas sako, kad tokių projektų paklausa pastaruoju metu gerokai išaugo.

Poreikis, padiktuotas būtinybės

Anot K. Vanago, build-to-suit modelį dažniausiai renkasi tos įmonės, kurioms dėl veiklos pobūdžio ar kitų priežasčių standartinės patalpos netinka. Tokioms įmonėms praktiškai nėra galimybių rinkoje atrasti laisvų ir jų poreikius iš karto atitinkančių patalpų, todėl jos turi kelis pasirinkimus – iš esamos pasiūlos rinktis standartines patalpas ir mėginti pritaikyti jas savo poreikiams arba statyti naujas specifiniams poreikiams iš karto pritaikytas patalpas.

nuotrauka::1 left

„Standartinių patalpų pritaikymui konkrečios įmonės poreikiams gali tekti skirti išties nemažai lėšų, o gaunamas rezultatas dažnai vis tiek nebūna optimalus. Pritaikyti esamas patalpas, pavyzdžiui, specifinės srities gamybos įmonės poreikiams dažnai tiesiog nėra galimybės. Dėl to įmonėms belieka investuoti į nuosavo objekto statybas arba ieškoti vystytojo, kuris galėtų pasiūlyti tinkamą sklypą, suprojektuoti bei pastatyti pastatą bei jį vėliau išnuomoti. Pastarasis modelis įmonėms dažnai tampa patraukliausiu pasirinkimu“, – sako K. Vanagas.

K. Vanago teigimu, šio modelio populiarumą skatina kintantys įmonių poreikiai, patalpoms taikomi vis aukštesni kokybės standartai, gamyboje ir kituose veiklos procesuose pasitelkiami inovatyvūs, dažnai nišiniai, sprendimai. Be to, tokį modelį renkasi vis įvairesnio pobūdžio įmonės.

„Pagal Build-to-suit modelį gali būti statomi pastatai įvairiausioms veikloms – logistikos kompleksai, administracinės paskirties pastatai, net patalpos mokyklai. Patys esame investavę į bendrovės „Autotuja“ SEAT automobilių salono ir serviso statybas Naugarduko gatvėje Vilniuje, o šiuo metu Klaipėdos LEZ pagal tokį modelį statome Vokietijos kompanijos „Rehau“ polimerų gaminių gamyklą, kuri bus parduota investuotojui ir išnuomota užsakovui“, – sako K. Vanagas.

Įmonėms leidžia koncentruotis į verslo, o ne NT, plėtrą

Naujosios „Rehau“ gamyklos, apie kurią kalba K. Vanagas, vadovas Giedrius Kaukas sako, kad kompanija build-to-suit modelį pasirinko siekdama susikoncentruoti į verslo ir gamybos, o ne NT, plėtrą.

„Nesame nekilnojamojo turto bendrovė, todėl mūsų prioritetas nėra investicijos į NT – orientuojamės į savo veiklos plėtrą. Kartu matome didesnę vertę mūsų poreikiams pritaikytos gamyklos nuomoje nei jos įsigijime ir valdyme. Dėl to planuodami plėtrą pirmiausiai pasirengėme pastato projektą ir tuomet ieškojome vystytojo, kuris galėtų pastatyti pastatą pagal mūsų poreikius“, – sako G. Kaukas.

Jis pasakoja, kad statant gamyklą bus pritaikyti specifinius įmonės poreikius atitinkantys sprendimai, užtikrintas optimalus gamybos įrangos išdėstymas, paruošta visa reikiama infrastruktūra. Pavyzdžiui, gamyklos rūsyje bus įrengti gamybinio vandens aušinimo baseinai, o gamybinėse patalpose išvedžioti specialūs vandens aušinimo kanalai. Tuo įgyvendinti standartizuotose patalpose būtų sudėtinga. Dėl veiklos pobūdžio gamyklai keliami ir aukštesni priešgaisrinės saugos reikalavimai. Dėl to pastato sienų šiltinimui naudojamas ne putų polistirolas, kaip daugelyje gamyklų, o akmens vata.

„Tokių konkrečiai mūsų veiklos specifikai pritaikytų sprendimų naujoje gamykloje bus ne vienas, todėl mums būtų buvę tikrai sudėtinga su visais savo poreikiais įsikurti iš anksto paruoštuose standartinėse gamybinėse patalpose. Pasirinkę build-to-suit modelį išvengėme nemažai galvos skausmo, kurio tikrai kiltų norint įsikurti esamose patalpose arba patiems rūpinantis naujo pastato statybomis“, – sako G. Kaukas.

„YIT Lietuva“ pagal build-to-suit modelį statoma „Rehau“ gamykla turės dvi gamybines sales, kuriose bus įrengtos grindinio šildymo vamzdelių gamybos linijos. Komplekse taip pat bus įrengtos modernios sandėliavimo patalpos. Bendras pastato plotas sieks 19 tūkst. kv. m. Planuojama, kad naujoji gamykla pradės veikti jau kitų metų pradžioje.

Build-to-suit projektų gali imtis tik stiprūs vystytojai

Savo poreikius atitinkančių patalpų vystymą bendrovei „YIT Lietuva“ patikėjo automobilių ir jų dalių prekybos bei serviso paslaugų verslus valdanti „Juta“ grupė. 2019 metais pagal build-to-suit modelį Vilniuje pastatytas bendrovės „Autojuta“ SEAT automobilių salonas su transporto priemonių aptarnavimo centru ir administracinėmis patalpomis.

„Vykdant plėtrą anksčiau teko nemažai pastatų išvystyti patiems arba įsigytas patalpas pritaikyti savo poreikiams. Vilniuje turėjome keletą nuosavų ir nuomojamų patalpų. Visgi kai nebeišsitekome ir jose, nusprendėme išmėginti build-to-suit modelį, nes esamų pastatų nuoma ar naujų statyba turėjo nemažai trūkumų. Rasti mūsų poreikius atitinkančių pastatų NT rinkoje buvo sudėtinga, o patiems vystyti tokios apimties projektą – per daug rizikinga“, – sako bendrovės „Juta NT“ direktorius Vaidas Sinkevičius.

Bendrovei reikėjo daugiafunkcinio pastato, kuris tiktų automobilių prekybos ir priežiūros paslaugų veiklai. Pastate buvo reikalingos erdvės parduodamų automobilių eksponavimui, patalpos automobilių servisui ir naujos įrangos montavimui, didelių kiekių padangų ir atsarginių dalių sandėliavimui, parduotuvei. Be to, anot V. Sinkevičiaus, patalpos ir jose sumontuota įranga taip pat turėjo atitikti itin aukštus „Volkswagen“ standartus, kadangi pastate, be kitų automobilių markių, prekiaujama ir šio gamintojo naujais bei naudotais automobiliais.

„Taip pat norėjome, kad pastatas būtų patogioje ir gerai matomoje vietoje, turėtų aukštesnį energinį efektyvumą ir tvarumą užtikrinančius sprendimus, galėtų būti lengvai transformuojamas keičiantis aplinkybėms. Taigi pastatui turėjome išties nemažai reikalavimų. Atsižvelgiant į projekto apimtį, pastato specifiką, finansavimo apimtį, projekto rizikų valdymą, šio komplekso statyboms reikėjo tikrai stipraus, pakankamai patirties ir pajėgumų turinčio vystytojo. Savo projektui pasirinkome bendrovę „YIT Lietuva“ ir šiuo bendradarbiavimu esame tikrai patenkinti – vystytojas rado mums tinkamą pastato vietą ir pritaikė visus reikiamus sprendimus“, – sako V. Sinkevičius.

2019 metais bendrovė „Juta NT“ iš vystytojo už 14 mln. eurų nupirko pagal build-to-suit modelį konkrečiai jai statytą beveik 8,5 tūkst. kv. m ploto pastatą ir dabar jį valdo pati. Visgi dažniausiai užsakovas tokiu būdu pastatytus pastatus nuomojasi. K. Vanagas sako, kad tokiu atveju užsakovui nereikia ne tik didelių pradinių investicijų, bet ir rūpintis pastato priežiūra ar jo administravimu – tuo pasirūpina vystytojas.

Vystytojui tenka prisiimti riziką

„Vystytojams tokių projektų įgyvendinimui svarbu rinktis patikimus ir finansiškai pajėgius užsakovus, kurie atsakingai vykdytų nuomos sutarties įsipareigojimus visą laikotarpį. Įgyvendindamas build-to-suit projektus bei investuodamas į konkrečiam užsakovui pritaikytą pastatą, kurio niekam kitam gali nereikėti, vystytojas prisiima didelę riziką. Kita vertus, tokiems projektams pasirenkami tik patikimi nuomininkai, todėl ilgalaikės nuomos sutartys užtikrina ilgalaikes pajamas ir projekto atsiperkamumą“, – sako K. Vanagas.

Jo manymu, augant NT projektų vystymo kaštams, įmonėms build-to-suit modelis turėtų tapti tik dar patrauklesnis. Savo ruožtu finansiškai pajėgiems vystytojams tai atveria daugiau galimybių investuoti į patrauklius ir investicinės grąžos požiūriu perspektyvius projektus, tuo pačiu užtikrinant specifinius užsakovų poreikius.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Statyba ir NT“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Estoty“ prašė įrengti biurą, gavo nuosavą galaktiką Premium 1

Visai neseniai ir visai netoli. Tokiais žodžiais norėtųsi pradėti šį pasakojimą apie Latvijos kapitalo...

Vilniaus Lazdynų baseino statybos brangsta iki 35 mln. Eur 9

Vilniaus Lazdynų baseino statybos dėl išaugusių statybos kainų ir buvusių rangovų galimų klaidų tikrinimo...

Dėl CO2 muitų prekybos partneriai šiaušiasi, bet dalis jau sugalvojo, kaip apeiti Premium

Europai sudėliojus planus pasienio anglies dioksido mokesčiu apmokestinti taršius importuojamus produktus,...

Pramonė
11:02
Brangstant butams ir jų nuomai, pastarosios pajamingumas nedidėja 13

Butų nuoma didžiuosiuose šalies miestuose atsigauna, tačiau dar nepasiekė iki pandemiją buvusio lygio.

Skiepų tempas įmonėse: IT – 80%, transporte – vos 27% Premium 76

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenys rodo, kaip aktyviai skiepijasi daugiau nei 100 darbuotojų...

Kitam pirkėjui sklypą Žirmūnuose pardavusi Estijos įmonė „Eikai“ turėtų sumokėti 100.000 Eur Premium 2

Estijos kapitalo įmonė „Domoliuks“, pardavusi sklypą sostinės Žirmūnuose daugiau už jį pasiūliusiai...

Didesnės vertės tunelių ir tiltų statyboms siūlo privalomą kaštų ir naudos analizę 2

Nuo kitų metų daugiau negu 1 mln. Eur vertės tiltų, viadukų, tunelių ar estakadų statybos darbams siūloma...

Statyba ir NT
2021.07.19
„Via Baltica“ kelyje netoli Rygos atsiras naujas aplinkkelis-autostrada  2

Europos investicijų bankas (EIB) pranešė ėmęsis finansuoti apvažiavimo statybas kelyje „Via Baltica“ (E67/A7)...

Finansai
2021.07.19
Klaipėdoje parduotas biurų pastatas „Manto namai“ 1

Klaipėdos centre parduotas biurų pastatas „Manto namai“. Sandorio suma bei pirkėjas neatskleidžiami.

Statyba ir NT
2021.07.19
VPT nurodė nutraukti 4,2 mln. Eur vertės kelių remonto pirkimą Vilkaviškyje

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) nurodė Vilkaviškio valdžiai nutraukti kelių, gatvių, automobilių aikštelių bei...

Statyba ir NT
2021.07.19
„Sirin Development“ ir „Hanner“ pardavė sandėlius Sankt Peterburge Premium

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Sirin Development“ ir „Hanner“ pranešė pardavusios sandėlių...

Statyba ir NT
2021.07.19
Patalpos nuomai pagal individualų užsakymą: kodėl vis daugiau įmonių renkasi build-to-suit sprendimus? Verslo tribūna

Nekilnojamojo turto projektai reikalauja išties didelių investicijų – ypač, jei statomi specifiniams...

Statyba ir NT
2021.07.19
Didžiausias metų nuomos sandoris įveikė tylą biurų segmente Premium 12

Antrasis ketvirtis Vilniui neatnešė itin didelių biurų nuomos sandorių, tačiau pauzė ilgai netruko – tylą jau...

Statyba ir NT
2021.07.19
„Colliers“: vakansija padidėjo visų Baltijos šalių prekybos centruose Premium

Antrasis karantinas prekybos centrų valdytojams buvo sudėtingesnis nei pirmasis, o neužimto ploto rodiklis...

Statyba ir NT
2021.07.18
M. Kulbokas apie tai, kodėl investiciniai sandoriai nepasiekia 2 mlrd. Eur ir naują žvilgsnį į butus nuomai Premium 3

Investicinių komercinio nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje susidaręs butelio kakliukas neleidžia augti...

Statyba ir NT
2021.07.17
Turto bankas skelbia 14,7 mln. Eur vertės komisariato Vilniuje rangos konkursą

Valstybės valdomas Turto bankas paskelbė naujojo sostinės Policijos komisariato Sietyno gatvėje statybų...

Statyba ir NT
2021.07.16
„Capitalica“ Baltijos šalių NT fondas pernai uždirbo 59,4% mažiau

SBA grupės bendrovės „Capitalica Asset Management“ valdomo nekilnojamojo turto (NT) fondo „Capitalica Baltic...

Rinkos
2021.07.16
M. Kulbokas: Vilniaus biurų rinkoje matau superprofesionalius vystytojus Premium

Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojų profesionalumas lemia, kad Vilniuje jau penkerius metus kasmet išnuomojama...

Statyba ir NT
2021.07.16
Dėl galimai apsimestinių žemės sandorių Pakruojo rajone – 600.000 Eur ieškinys

Dėl galimai apsimestinių žemės pirkimo-pardavimo sandorių, susijusių su 25 sklypais Pakruojo rajone, teismui...

Statyba ir NT
2021.07.16
SBA planuoja naują gamyklą už 90 mln. Eur 1

Nekilnojamojo turto (NT), baldų gamybos ir tekstilės sektoriuose veikianti SBA grupė šalia Klaipėdos į naują...

Statyba ir NT
2021.07.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku