„Axis Tech“ iš Vilniaus kogeneracinės jėgainės siekia prisiteisti 5 mln. Eur

Koncerno Icor energijos gamybos sprendimų įmonė Axis Tech Vilniaus apygardos teismui pateikė 5 mln. Eur dydžio ieškinį valstybės valdomo energetikos holdingo Ignitis grupė įmonei už darbus, atliktus statant Vilniaus kogeneracinę jėgainę (VKJ).
Iš viso pretenzijų valstybės įmonėms turi šeši rangovai, dirbę objekte. Teigiama, kad, ieškinius planuoja teikti ir kiti.
Šešios memorandumą pasirašiusios įmonės, kurioms nesumokėta, nebemato kitos išeities po visų nesėkmingų pastangų susitarti taikiai. Esame priversti teikti ieškinius, nors mieliau mintume ne teismo, o statybvietės slenkstį siekdami laiku užbaigti biokuro bloko statybas, pranešime teigia Gediminas Gribulis, įmonės Tilsta vadovas, atstovaujantis VKJ rangovams.
Axis Tech ieškiniu prašo situaciją įvertinti viešųjų pirkimų kontekste, kas, anot pranešimo, suteiktų teisę reikalauti tiesioginio atsiskaitymo už atliktus darbus ir pristatytas medžiagas.
Tiesioginio atsiskaitymo su subrangovais galimybė VKJ ir projekto generalinės rangovės Lenkijos Rafako sutartyje nebuvo numatyta.
Ieškinyje taip pat teigiama, kad VKJ piktybiškai siekė maksimalios asmeninės naudos, o Rafako, susidūrusi su finansinėmis problemomis, užsakovei siūlė perimti tiesioginio atsiskaitymo su subrangovais klausimą, tačiau VKJ tą padaryti atsisakė. Anot ieškinio, taip išvengta apmokėjimo už subrangovų darbus ir tokia suma VKJ nepagrįstai praturtėjo.
Axis Tech apyvarta 2019 m. siekė 43,49 mln. Eur, o grynasis pelnas beveik 3,66 mln. Eur. Sodros duomenimis, gruodį įmonėje dirbo 112 darbuotojų.
Anksčiau įmonės Tilsta, Montuotojas, Axis Tech, Kaefer, Ulava ir Elektrėnų energetikos remontas skelbė suskaičiavusios, jog Rafako joms skolinga apie 11 mln. Eur. Įmonės siekia, kad šiuos įsipareigojimus perimtų užsakovė valstybės valdomos įmonės Ignitis grupė projektinė įmonė.
Pradėjo derybas
Artūras Ketlerius, Ignitis grupės ryšių su visuomene vadovas, VŽ sako, kad subrangovės atgaus dalį skolų iš Rafako pagal kompanijos restruktūrizavimo planą.
VKJ kaip su generaliniu rangovu sutartį buvo sudariusi su Rafako ir su ja už visus tinkmai atliktus ir FIDIC inžinieriaus patvirtintus bei priimtus darbus yra visiškai atsiskaičiusi. Rafako yra skolinga savo pasitelktiems subrangovams, tačiau ši bendrovė turi patvirtintą restruktūrizavimo planą ir savo kreditoriams, įskaitant ir subrangovus, yra pateikusi skolų grąžinimo grafiką. Mūsų žiniomis, bendrovė Axis Tech galimai taip pat pritarė šiam skolų grąžinimo grafikui,- sako jis.
Anot jo, subrangovės ieškinys yra nepagrįstas, nes pagal Viešųjų pirkimų tarnybos išaiškinimą, VKJ pagal sutartį su generaline rangove neturi teisinio pagrindo tiesiogiai mokėti subrangovams.
Praėjusią savaitę Rafako paskelbė su VKJ pradėjusi derybas ir bandysianti taikiai susitarti dėl rangos sutarties nutraukimo. Pasak A. Ketlerius, derybos nėra susijusios su apmokėjimo klausimais.
Derybos šiame etape apima išskirtinai techninio pobūdžio diskusijas, susijusias su atliktų darbų inventorizacija fizinėmis apimtimis, taip pat dokumentacijos perdavimą, CE ženklinimo procedūras ir panašiai,- sako jis.
Leista restruktūrizuotis
Objekto subrangovai ir Ignitis grupė nesutaria, kiek kas kam sumokėjo už darbus ir kiek liko skolingas.
2020 m. rugsėjį Rafako paskelbė apie siekį restruktūrizuotis, o gruodį jos kreditoriai pritarė restruktūrizavimo planui, numatančiam, kad Lietuvos rangovai turi galimybę atgauti dalį skolų. Sausį teismas leido kompanijai pradėti supaprastintą restruktūrizavimo procesą.
Skelbta, jog VKJ statyba kainuos apie 350 mln. Eur, iš kurių Rafako pagal sutartį turėjo būti sumokėta apie 150 mln. Eur.
VŽ rašė, jog anot įmonių, Rafako skolos joms siekia nuo 500.000 Eur iki 5 mln. Eur. Įmonės atliko darbus jėgainės biokuro bloke ir atsiskaitymo laukia nuo vasaros pradžios. Negalutiniais duomenimis, visos Rafako skolos Lietuvos statybininkams gali siekti apie 15 mln. Eur.
VJK patvirtino, kad biokuro įrenginių statybos nevyksta nuo spalio, kai buvo nutraukta sutartis su Lenkijos kompanija. Tuomet skelbta, kad sutarties nutraukimas neturės įtakos kitai atliekas naudojančios kogeneracinės jėgainės daliai, kurios paleidimo derinimo darbai vyksta pagal planą.
Ignitis grupė, valdanti VKJ, skelbė, kad sprendimas priimtas atsižvelgiant į Rafako pranešimą apie rangos sutarties nutraukimą ir įvertinus kompanijos nepajėgumą vykdyti darbų. VKJ dėl rangovės veiksmų jau yra pateikusi ieškinių teismui. Jie nagrinėjami neviešai.
VKJ jau anksčiau įvertino sutarties nutraukimo su Rafako galimas pasekmes ir skaičiuoja, kad dėl to biokuro įrenginių paleidimas gali būti įgyvendintas ne 2021 m. ketvirtąjį ketvirtį, kaip planuota, o maždaug metais vėliau.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Statyba ir NT
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti