Kaip reikia tyliai tyliai uždrausti interneto „memus“ Europoje?

Publikuota: 2018-06-20
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Komunikacijos konsultantas

„Pasaulis juokingas – tu gali pavirsti archangelu, kvailiu ar nusikaltėliu – niekas nepamatys! Bet jei tau trūksta sagos, tai pamato kiekvienas“, - rašė Erichas Marija Remarkas, tokių klasikinių literatūros kūrinių, kaip „Vakarų fronte nieko nauja“ ir „Trys draugai“ autorius

Iš tiesų, svarbūs dalykai dažniausiai tampa realybe mums to absoliučiai nė nepastebėjus. Arba pas mus sakoma – „nė šuniui nesulojus“. Tik smulkmenose užstringam ir beprasmiškiausiose diskusijose.

Europos Parlamentas (EP) nubalsavo už Europos autorių teisių direktyvą, reikalaujančią tokioms (naujienų) platformoms, kaip „Facebookas“ ar šiaip jau ganėtinai šiurpą keliantiems diskusijų puslapiams, kaip „Redditas“, peržiūrėti vartotojų skelbiamą turinį.

Deklaruojami tikslai – kaip visuomet gražūs. Pasitelkiant turinio atpažinimo technologijas norima apsaugoti muzikos, nuotraukų, vaizdo įrašų, tekstų ir kt. turinio kūrėjus nuo intelektualinės vagystės. Trumpai tariant – skelbiamas dar vienas karo prieš interneto piratus etapas. Matyt, mažai kas abejoja, kad intelektinė nuosavybė internete saugoma per menkai, tad pati iniciatyva – sveikintina.

Tiesa, velnias, kaip visada, slypi detalėse. Daugiausiai debatų kelia 13-asis Direktyvos straipsnis. Ypač daug nepasitenkinimo kelia ši dalis: „informacinės visuomenės paslaugų teikėjai, kurie kartu su teisių savininkais saugo ir suteikia visuomenei galimybę naudotis daugeliu darbų ar kitų jų naudotojų įkeltų kūrinių, imasi priemonių, užtikrinančių susitarimų su teisių savininkais naudojimą jų darbe arba kitais objektais arba užkerta kelią jų paslaugoms naudotis kūrinių ar kitų objektų, kuriuos nustato teisių turėtojai, bendradarbiaudama su paslaugų teikėjais.“

Iš pirmo žvilgsnio, na, kas gi čia tokio? Vis tik 13-uoju straipsniu EP siekia pakeisti iki šiol galiojančią konvenciją, kad už turinį skaitmeninėje erdvėje yra atsakingas pats jį skleidžiantis žmogus, tai yra jūs ir aš, ne platformos. Tai ir yra ta didžioji naujovė, kuria interneto bendrovės bus įpareigotos tapti „autorių teisių policininkais“ ir diegti plataus masto turinio sekimo bei filtravimo infrastruktūrą.

Tai rimta, nes tokiu būdu iš esmės griaunama pati vartotojų kuriamo turinio idėja. Pavyzdžiui, populiariausia interneto enciklopedija „Vikipedija“, tokia, kokią mes ją žinome, priėmus minimą direktyvą kažin kaip galės gyvuoti, nes jos turinys yra kuriamas būtent vartotojų.

Pilnas direktyvos priėmimas planuojamas rudenį, kai didelius atlyginimus gaunantys ir ne visuomet ką veikti turintys EP nariai po vasaros atostogų grįš į plenarinę sesiją, kur už mūsų, dirbančių privačiame sektoriuje, pinigus keliaus tarp Briuselio Belgijoje ir Strasbūro Prancūzijoje, kur įsikūrę abu to paties Parlamento rūmai.

Gražios direktyvos autorių intencijos neturėtų apgauti prisimenant, kad daugybė kvailysčių sukurpiama siekiant taurių tikslų. Pavyzdžiui, 13-asis straipsnis iš mūsų gyvenimo atims tokį „antidepresantą“, kaip interneto „memai“. Pastarieji, suteikdami trumpas atokvėpio akimirkas, padeda išgyventi ir didžiųjų politikos davatkų beigi moralistų pasiutpolkę Lietuvos Seime. Pasižiūri, ir akimirkai kažkaip atlėgsta piktumas.

Matote, „memai“ tokie jau sutvėrimai, kad jų sukūrimui būtini kitų žmonių kūriniai, tad užtikrinti autorių teisių šiems virusiniams interneto pokštams tiesiog neįmanoma. Vadinasi, „memų“ žanras, be kurio, žinoma, mes jau kaip nors išgyvensime, netrukus gali būti miręs.

Vis tik verslui naujoji direktyva sukels nemažai rūpesčių, nes EP kovoje su piratais interneto kompanijas pasivys didžiulė finansinė našta, mat, šios minėtą „interneto policininko“ darbą privalės atlikti savo lėšomis. Arba samdyti trečiąsias šalis šiam nelengvam darbui, kurio mastas dar niekam nežinomas, atlikti.

Kur kas didesnį triukšmą ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje sukėlė prieš mėnesį įsigaliojęs Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR), interneto vartotojams taip pat suteikęs nemažai naujų teisių. Tačiau kaip dažnai nutinka, naujasis reguliavimas įnešė ir nemažai sąmyšio, o tam tikrais atvejais netgi pasiekė absoliutaus absurdo lygį. Pavyzdžiui, BDAR šiuo metu yra didžiausia grėsmė jūsų gimtadienio šventei darbo vietoje. Apskritai gimtadienių šventimas su kolegomis gali virsti praeitimi, nes viešai be jūsų sutikimo atskleisti jūsų gimimo datą yra jūsų teisių pažeidimas!

„Atia, torčiukai“, „Viso gero, su Gimimo diena“, „Kaput euriukų gėlytėms ir sausainiukams iš kolegų rinkimui.“ Gimtadienį Europa kviečia švęsti privačiai. Nors aš asmeniškai dėl to beprotiškai džiaugiuosi.

Yra ir kita medalio pusė. Naująja direktyva, atrodo, bus galima ir nesunkiai piktnaudžiauti. Tarkime, nepatinkantis konkurentų turinys galės būti pažymėtas kaip netinkamas ir pažeidžiantis autorių teises. Įsivaizduokite strateginės reikšmės turinčią vienos bendrovės kampaniją socialiniuose tinkluose, kurią gana sėkmingai sabotuoja konkurentas, įgaunantis laiko pasiruošti atsakomuosius veiksmus. Arba šiaip koks kraują pagadinti jums norintis entuziastas. Juk komunikacijoje būtent laikas neretai yra tas esminis veiksnys, kuriam posakis „laimi tas, kas laimi paskutinis“ ne visuomet tinka. Turinio atblokavimas galėtų užtrukti dieną, tris, o gal ir savaitę. Didiesiems žaidėjams bus paprasčiau, bet kaip nuo to ginsis smulkesnės įmonės?

Naujoji direktyva nė žodžiu neužsimena apie bausmes tiems, kurie direktyvos nuostatomis piktnaudžiauja, tad „memus“ panaikinus, atsiveria bemaž neribotos galimybės daryti konkurentų „trololo“ absoliučiai be jokios rizikos.

Dirbtinis intelektas, kurio laukia ne tik įvairių sričių mokslininkai, bet ir nuo šiandienos politikų pavargę Lietuvos rinkėjai, dar nepajėgus atskirti rimto turinio nuo satyros, ironijos ar kritikos. Neabejoju, kad dar išmoks, bet kokių pamokų iki to laiko gausime išmokti mes patys?

Komentaro autorius - Jaunius Špakauskas, komunikacijos konsultantas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
V. Pranckietis palaiko PVM lengvatą spaudai ir malkoms 4

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pareiškė, kad Seimas įteisins 5% pridėtinės vertės mokestį (PVM)...

Verslo aplinka
2018.11.20
Baltųjų rūmų spaudos konferencijos: vieno klausimo taisyklė 1

Baltieji rūmai atstatė CNN žurnalisto Jimo Acostos spaudos leidimą, tačiau skelbia naujas taisykles,...

Rinkodara
2018.11.20
Baltieji rūmai dar kartą taikosi į CNN žurnalisto teises

Nors JAV federalinis teismas penktadienį nurodė Baltiesiems rūmams atstatyti CNN žurnalisto Jimo Acostos...

Rinkodara
2018.11.20
„Valstiečių“ lyderiai siūlo mažinti PVM laikraščiams ir žurnalams 8

Daugumą Seime turinčių „valstiečių“ lyderiai Ramūnas Karbauskis ir premjeras Saulius Skvernelis siūlo nuo...

Finansai
2018.11.13
Teismas nagrinės žurnalistų skundą dėl atsisakymo pateikti informaciją

Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė nagrinėti kelių redakcijų žurnalistų ir Lietuvos žurnalistų...

Rinkodara
2018.11.12
Įsilaužėliai portale „Kas vyksta Kaune“ patalpino žinią apie NATO planus pulti Baltarusiją 3

Naujienų portalas „Kas vyksta Kaune“ ketvirtadienį pranešė, kad spalio pabaigoje įvykdžius kibernetinę ataką...

Rinkodara
2018.11.08
Lietuvos kūrėjai džiaugiasi pergale prieš interneto vagis 6

Seimas priėmė Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisas, kuriomis siekiama numatyti naujas teisių...

Rinkodara
2018.11.08
Susivienijusiai Lietuvos žiniasklaidai – tarptautinis apdovanojimas 4

Visa Lietuvos žiniasklaidos bendruomenė buvo įvertinta žurnalisto Peterio Greste vardo apdovanojimu už...

Rinkodara
2018.11.07
Kai velnias slypi detalėse 4

Valdantiesiems ir vėl nepavyko sulaukti pritarimo laikinosios tyrimo komisijos dėl LRT veiklos išvadoms – po...

Rinkodara
2018.11.07
Valdantiesiems nepavyko patvirtinti LRT tyrimo išvadų

Seimo valdantiesiems kol kas nepavyko surinkti pakankamai balsų, kad būtų patvirtintos prieštaringai...

Verslo aplinka
2018.11.06
„Laisvės TV“ su „AltSpace“ žengia į senamiestį ir derasi su investuotojais Premium 2

„Laisvės TV“ žengia naują plėtros žingsnį – atidaro dar vieną „AltSpace“ bendradarbystės erdvių studiją...

Rinkodara
2018.11.06
Žurnalistai skundžia teismui Vyriausybės atsisakymą pateikti pasitarimo įrašą 6

Lietuvos žurnalistų sąjunga ir kelių redakcijų žurnalistai penktadienį kreipėsi į teismą, prašydami...

Rinkodara
2018.11.02
„Delfi“ savininkė toliau dairosi į mokamą skaitmeninį turinį 2

Estijos žiniasklaidos įmonių grupės AS „Ekspress Grupp“ pajamos per pirmuosius tris šių metų ketvirčius augo...

Rinkodara
2018.10.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau