Tiesa yra jėga ar jėga yra tiesa

Publikuota: 2018-06-07
Atnaujinta 2018-06-07 09:44
Redakcijos nuomonė

Spaudos laisvės indeksas (žiūrėti iliustraciją) pasakoja mums štai tokią istoriją: pirmas skaičius yra 2016 m., antras – 2017 m., trečias – 2018 m., šiemet. Skaičiai reiškia vietą reitinge – kuo arčiau pirmosios, tuo labiau laisva spauda.

Pirmose penkiose vietose 2018 m., kaip „Verslo žinių“ skaitytojai galėtų nesunkiai atspėti, yra Norvegija, Švedija, Nyderlandai, Suomija, Šveicarija. Šalys, į kurias visi nori lygiuotis.

Matuota 180 valstybių, paskutinėje vietoje, kaip irgi nesunku įspėti, – Šiaurės Korėja. Bet pažiūrėkime, kokią istoriją pasakoja šešių valstybių reitingų pokyčiai.

[infogram id=“9902ce6a-052c-4730-964e-ea89b8bef51f“ prefix=“OtR“ format=“interactive“ title=“spaudos laisvės reitingas“]

Pirmiausia galime atkreipti dėmesį, kad Rusijai (148-a vieta) ne tiek jau daug liko iki Šiaurės Korėjos. Antra, estai vėl mus lenkia, ten padėtis gerėja. Trečia, šiuokart mus lenkia ir Latvija. Bet va Lenkiją ir Vengriją lenkiame jau mes. Nors mes krintame, bet, ačiū Dievui, mažiau negu Lenkija ir Vengrija. Na, galima sakyti, beveik visai nekrintame. Lenkijai ir Vengrijai iki Rusijos dar yra šiek tiek kelio, bet kryptis ta.

Minimų šalių pavyzdį pasitelkėme, nes mūsiškės liaudies išmintis jau pradeda sakyti: nori sužinoti, ką darys Sauliaus Skvernelio Vyriausybė, pažiūrėk, ką daro Lenkijoje „Teisė ir teisingumas“. Na, o jeigu jums įdomi platesnė taikomoji Vidurio Europos geopolitika, liaudies išmintį galima pratęsti: nori sužinoti, ką Lenkijoje darys minėtoji valdžios partija, pažiūrėk, ką daro Viktoras Orbanas Vengrijoje. Toks galėtų būti vienas iš mūsų naujų bendro gyvenimo prognozavimo įrankių.

Ir Lenkijos, ir Vengrijos dabar valdžioje esančios politinės jėgos mums įdomios tuo, kad vos atėjusios į valdžią pradėjo nuo vienokio ar kitokio žiniasklaidos rėminimo ar reguliavimo. Negalime nepastebėti, kad paskui joms užėjo netramdomas noras kontroliuoti antrą demokratijos garantą – teismus. Jeigu reikėtų žvelgti į tolesnę ateitį – negalime nepastebėti naujų simptomų: po tokių veiksmų paprastai krinta šalies kredito reitingai, brangsta skolinimasis, traukiasi užsienio kapitalas, lėtėja BVP augimas, mažėja investicijų ir... žodžio bei piliečių laisvių. Dar vėliau draudimai ir „stipri ranka“ palengva tampa nepakeičiamais valstybės demokratijos optimizavimo įrankiais, kuriuos pasitelkę valdantieji nejučia ir užsibūna valdžioje.

Kažin ar reikia priminti, kad iš esmės amžinas „siloviko“ Vladimiro Putino valdymas su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis prasidėjo 2001 m., kai tuometiniam prezidentui Borisui Jelcinui kažkodėl ištarus „pavargau, išeinu...“, valdžios kontroliuojamas „Gazprom“ perėmė aršiai ir kandžiai opozicinį televizijos kanalą NTV.

Bet grįžkime į Lietuvą. Šią savaitę ministras pirmininkas Saulius Skvernelis teigė „palaikantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto siūlymą parengti įstatymo pataisas, kad transliavimo veiklos ir retransliuojamo turinio licencijos būtų išduodamos tik tada, kai savininkai ir vadovai „atitinka nepriekaištingos reputacijos reikalavimus ir nacionalinio saugumo interesus“.

„Kalbant apie tam tikrų licencijų ar tvarkos įvedimą, situacija yra panaši kaip su strateginėmis mūsų įmonėmis, bent jau galėtų būti. Pagrindinis dalykas – kad privalo valstybė žinoti, kas yra žiniasklaidos priemonės savininkas ir ar tai nekelia grėsmės mūsų nacionaliniam saugumui“, – antradienį LRT radijui sakė Vyriausybės vadovas. („Verslo žinios“, 2018 06 05)

Kad ir kokie galėtų pasirodyti iš pirmo žvilgsnio teisingi teiginiai apie skaidrumą, grėsmes, saugumą ir panašiai, iš esmės šitie sakiniai yra eilinis mėginimas testuoti – o kaip bus reaguojama į šiek tiek rimtesnę žiniasklaidos kontrolę. Ir atkreipkite dėmesį, koks klasikinis ir įžūlus yra vieno dalyko pakeitimas kitu: „situacija yra panaši kaip su strateginėmis mūsų įmonėmis, bent jau galėtų būti“. Tai yra – ji nepanaši (taip teigiama antroje sakinio dalyje), bet garsiai ir drąsiai pasakoma, kad panaši.

Jeigu šis testas bus visuomenės praleistas pro akis, jeigu į jį nebus tinkamai reaguota, kas gali paneigti, ar nesulauksime kitų toli siekiančių sprendimų įteisinti valstybinę žiniasklaidos kontrolę. Kad tokie samprotavimai gali turėti pagrindą, mums sufleruoja visas dabartinis draudimais ir ribojimais grįstas mūsų pastarųjų kelerių metų gyvenimas ir neišvengiamai artėjantys net treji rinkimai: į savivaldą, Prezidentūrą ir Europos parlamentą. Tokios palankios situacijos siekti (o gal, kaip dabar madinga sakyti, – užvaldyti?) demokratijos kandeliabrais padabintos absoliučios valdžios Lietuvoje, ko gero, dar nėra buvę. O pagundai atsispirti ne kiekvienas gali.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau