Jei norite toliau klausytis „Verslo žinių“ tinklalaidžių, prašome tapti VŽ premium nariu.
RUBRIKOS NAUJAUSI
2025-08-29 18:21
2024-10-18 10:50
2024-10-13 18:54
2024-10-11 11:51
2024-10-10 18:53
2024-10-08 19:25
Komentuoti ir vertinti gali tik prisijungę skaitytojai
VISI KOMENTARAI
Vykau į vokietiją, bet nebuvo skrydžio į man reikalingą miestą. Teko pavažiuoti paprastu traukiniu. Na biškį nustebau gps pamatęs 290km/h. Ir visiškai tylu, ramu, ne vibracijų... O pas mus? td td td td....
Tenka nemažai važinėti traukiniais Vakarų Europos šalyse tarp miestų. Traukinių sistema, greitis, patogumas yra nesulyginami su LG. Aišku, bilietų kainos irgi ženkliai skiriasi.
už 250km kelionę, kuri truko apie valandą, mokėjau 24€. Nežinau kiek chargina LG, bet 24€ yra pigiau nei kuras, net dujos ar elektra.
Gyventojų tankį pasižiūrėk prieš lygindamas. Vokietija 240/km2, Lietuva 43/km2 berods. Vystant infrastruktūrą Vilnius-Klaipėda, kad važiuoti traukiniu 200km/h su sustojimu bent 5 vietose, kad dar daugiau keleivių susirinkti, kelionę sutrumpintų iki kokių 2h15min, bet keleivių reikėtų daugiau nei autostrada pravažiuoja lengvųjų automobilių (vertinant, kad lengvajame automobilyje vidutiniškai 2,5 žmogaus) ir visus keleivinius autobusus (vertinant, kad jų užimtumas apie 60 proc.). T.y. per 50 metų tokia investicija neatsiperka, net ir vertinant ne tik finansinius kaštus/naudas, bet ir sutaupytą laiką (pagal vidutinį LT atlyginimą, nors keliaujama lasivalaikiu daugiausia), sumažėjusias investicijas į autostradą ir t.t. Kitaip sakant, pigiau būtų kiekvienam namų ūkiui duoti po kokius 15k€ subsidiją nusipirkti elektromobiliui, nei greitasis (na 200km/h pasiekiantis) traukinys. Apie didesnius greičius iš viso nekalbu.
Tikrai neženkiai skiriasi. Sunku lyginti su DB, bet pvz. Vilnius - Klaipėda, 300km (auto) ir 4 val. traukiniu: kažkas apie 25EUR, o DB "analogas" Berlin - Hamburg (irgi ~ 300km, tik bus apie 2 val.) - 35EUR. Tai skirtumas bus apie 50%, bet tikrai ne kartais (bet DB ženkliai greitesnis). O lyginant su Lenkija, pvz. Warszawa - Gdansk, tai manau kad čia jau mes busime brangesni ir turbūt netgi dvigubai.
LG keleivių vežimas yra subsidijuojama veikla, todėl nereikia norėti, kad ji pilnai atsipirktų.
Manau, kai kurios kryptys Lietuvoje tikrai galėtų atsipirkti. Pvz., dabartinis KLP-VNO traukinys vasaros sezonu net dardant 4 valandas būna tikrai gerai užpildytas. Manau, jei ši kelionė truktų 2 valandas, gana nemažai savaitgalinių keliautojų į pajūrį persėstų iš auto į traukinį. Daugeliui, kas važiuoja be vaikų, greito traukinio alternatyva nusvertų automobilį.
Nuo gruodžio kažkelintos pasileidžia traukinio maršrutas Vilnius-Varšuva (su persėdimu, nes pas mus gi bėgiai sovietiniai). 9 valandų kelionė, 25 Eur į vieną pusę. Kaina gera, bet 500 km atstumą norėtųsi įveikti greičiau... Teko važiuoti apie 550 km atstumą per šiaurės Italiją jų greituoju traukiniu, greitis priklausė nuo vietovės (kai kur 80 km/h, kai kur 280 km/h), bet bendra kelionės trukmė buvo apie 3,5 val. Bilieto kainos gerai nepamenu, bet turbūt kažkas apie 40 Eur.
Subsidijuojama ir dabar, kai nekiša milijardų į iš esmės naujo geležinkelio tiesimą. Esamais paleisti 200km/h negalėsi ne tik dėl to, kad neatitinka saugumo reikalavimų, bet iš esmės nėra langų, kada galėtum keleivius veži nepasivydamas esamų krovininių traukinių. Krovinių vežimas labai pelningas, bent jau buvo. Ir kalbos apie pilną atsipirkimą nėra net. Esmė ta, kad net su ekonominėm naudom, kai vertini sutaupytą žmonių laiką, sumažėjusios taršos lempinius dydžius ir atvažiavusių vokiečių turistų laiką, kuris brangesne verte eina, nei lietuvių.
Vasarą bėgiai taip įkaista, kad net dabartinį greitį mažina ir vietoje 4 val važiuoji 5-6 val. Keleiviai sėdi kaip silkės statinėj, o ir kondicioneriai per pačius karščius kažkodėl linkę neveikti.
>>> Gyventojų tankį pasižiūrėk prieš lygindamas. Vokietija 240/km2, Lietuva 43/km2 berods. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Ispanijoj gyventojų tankis maždaug dvigubai didesnis nei LT, taigi galima lyginti, skirtumas nėra milžiniškas. O greitųjų traukinių tinklas puikiai išvystytas. Nors iš techninės pusės, Ispanijoj ir reljefas, ir logistika daug sudėtingesnė negu Lietuvoj.
fun fact - LG gali nuvaziuot Vilnius - Klaipeda, bet ne Kaunas - Klaipeda. Kodel? todel, kad begiai is VIlniaus iki Klaipedos eina per visokias kalabybishkes, o ne tiesiai, vat ir gaunasi 4val is VIlniaus, kas dar nera taip blogai ziurint i begiu zelelapi. Mano nuomone, siauri, elektrifikuoti begiai Vilnius-Kaunas-Klapeda turetu buti nacionalinio lygio strateginis (ekonominis ir saugumo) tikslas iki 2035 metu.
^ THIS
Kažkodėl visiems tik € terūpi. Kažin ar Eurorail sistema tokia jau finansiškai atsiperkanti. Bet ES ji populiari ir labai svarbi. Kaip ir šiaip Train tourism. Daug europiečių, ypač jaunimas, dabar renkasi keliones be lėktuvų vien iš principo, kad negeneruoti CO2. Sunku įvertinti eurais kiek naudos ar žalos atneštų vokiečių ar italų studentas(ė), atvažiuodami n-dienų viešnagei kur nors į LT. Bet netiesioginės naudos (turizmas, užmegzti ryšiai, kultūrinis poveikis aborigenams, PR apie mus ir t.t.) manau būtų gana nemažai. Pagaliau ir LT prisijungė prie Eurorail sistemos. Aišku, reikia sutrumpinti traukinių kelionės laiką tarp PL ←→ LT. Bet reikia susivokti, kad šiuo atveju ne vien € turime skaičiuoti.
Viskas, ką reikia skaičiuoti, yra laikas. Jei man reikia greituko į Klaipėdą, dabar vienintelis būdas yra tris valandas lėkt su mašina, arba traukiniu dardėt kiek ten, 5-6 valandas? Tai kas yra target customer tokioms kelionėms? Pensininkai? Su vokišku traukiniu nulėkčiau per čiut daugiau nei valandą. Galima būtų per dieną du kartus suvažinėt pirmyn-atgal, o ne vos spėt grįžt ant nakties su mašina.
Pilnai finansiškai ar atsiperka - ne, bet įtraukiant ekonomines naudas, atsiperka. Pas mus net su ekonominėmis naudomis neatsiperka. Į Varšuvą reikia pirma tvarkyti geležinkelį Varšuvoje.
Traukiniu nepilnai 4 nuo centro iki centro. Vos daugiau nei automobiliu. Automobiliu truksi gal 20 min mažiau. Tau reikia greitojo traukinio? Gerai, bet porą metų pensijų nemokame. Tinka?
Dėl Klaipėdos tai sudėtingiau, nes iš ten daug važiuoja krovininių traukinių. Reikalingi atskiri bėgiai greitiesiems keleiviniams. Rail Baltica atveju jau dėl Vilniaus vos sugebėjom susiderėt, dėl to su latviais ir estais gerokai apsipykom. Klaipėda būtų sugriovusi visą projektą. Taigi per galvą nesiverskim, dabar svarbiausia greitieji traukiniai į Rygą ir Varšuvą
nu tai imi paskolą su atidėjimu statyboms, kad metinė įmoka būtų mažesnė nei surenkama iš bilietų ir statom. Problem?