Ignalinos atominė elektrinė – profesinio pasitenkinimo ir žmogiškųjų santykių aukso vidurys

  Reklama publikuota: 2023-03-23
  Dalia Enkienė, IAE Žmonių ir organizacijos vystymo skyriaus vadovė: „IAE uždarymo procesas yra ilgas – kalbame apie darbų planus ir laikotarpį, kuris šiuo metu datuojamas po 2080 m.“
  svg svg
  Dalia Enkienė, IAE Žmonių ir organizacijos vystymo skyriaus vadovė: „IAE uždarymo procesas yra ilgas – kalbame apie darbų planus ir laikotarpį, kuris šiuo metu datuojamas po 2080 m.“

  Ignalinos atominė elektrinė (IAE) – vienas didžiausių darbdavių Lietuvoje, čia tebedirba per 1.600 žmonių. Kokie tai specialistai ir darbininkai, kokios darbuotojų perspektyvos šioje ypatingoje įmonėje, kur pirmą kartą pasaulyje ruošiama išmontuoti čia veikusius du galingiausius pasaulyje RBMK tipo reaktorius. Su kokiais iššūkiais susiduria specialistai ir darbininkai, kas buvusius darbuotojus skatina sugrįžti ir kodėl IAE jie randa profesinio pasitenkinimo ir žmogiškųjų santykių aukso viduriuką.

  „Mes neskraidiname žmonių į Mėnulį ir nekuriame marsaeigių. Negalime pasigirti paleidę astronominius palydovus, stebinčius tolimąjį kosmosą. Tačiau IAE dirbantys 1.600 darbuotojų – nuo suvirintojų, šaltkalvių, inžinierių, robotų operatorių iki projektų vadovų, teisininkų, viešųjų pirkimų specialistų – įgyvendina svarbų projektą: kuria švarią aplinką mūsų ateičiai. Todėl kasdien įgyvendindami beprecedentį projektą tyrinėja „pilkąsias zonas“ ir ieško naujų sprendimų“, – pasakoja Dalia Enkienė, IAE Žmonių ir organizacijos vystymo skyriaus vadovė.

  Ji akcentuoja, kad įmonėje vykstantys procesai ir veiklos – be galo įvairios, todėl kalbėdami apie šiandienos IAE turime vardinti platų spektrą specialybių: inžinerinių, gamtos mokslų, mechanikos, projektų valdymo, informacinių technologijų, kibernetinio saugumo, viešojo administravimo, teisės, ekonomikos, apskaitos ir kitų. Beje, nors pati IAE yra įsikūrusi šiaurės rytų Lietuvoje, šalia 18.000 gyventojų turinčio Visagino, tačiau sudarytos galimybės dirbti ir Vilniuje įsikūrusiame biure.

  Darbo užmokestis svarbu, bet kriterijų daugiau

  Ne paslaptis, kad šiandien renkantis darbo vietą pretendentas vertina ne tik darbo užmokestį, bet ir įmonės vertybes, sudaromas darbo sąlygas, galimybę tobulėti, didinti kompetencijas.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  „Darbo užmokestis yra svarbus, bet ne visada tik jis kandidatą paskatina pasirinkti įmonę ar esamą darbuotoją pasilikti. „Psichologinis kontraktas“ – organizacijos ir darbuotojų lūkesčių visuma vienas kito atžvilgiu – yra tas „viskas įskaičiuota“ paketas, kuris augina lojalius ir įsitraukusius darbuotojus bei skatina sugrįžti buvusius kolegas“, – atkreipia dėmesį IAE Žmonių ir organizacijos vystymo skyriaus vadovė.

  Todėl IAE didelį dėmesį skiria ne tik finansiniam komfortui užtikrinti, bet taip pat poilsio ir darbo balansui (hibridinis darbo pobūdis ir lankstus darbo grafikas), darbuotojų ugdymui (daugiau nei 90% darbuotojų kasmet dalyvauja mokymuose Lietuvoje ir užsienyje), karjeros – vertikalios ir horizontalios – galimybėms (2022 m. 10,7% darbuotojų padarė vidinę karjerą), santykiams su kolegomis, lyderystės ugdymui.

  Anot D. Enkienės, IAE vertybės slypi po trimis pagrindiniais žodžiais: atsakomybe, profesionalumu ir efektyvumu. „Gyvename jais, kad ilgalaikė IAE misija, – saugus ateities pasaulis be branduolinės veiklos palikimo, virstų realybe“, – teigia ji.

  Darbo vietos – kelioms kartoms

  IAE Žmonių ir organizacijos vystymo skyriaus vadovė pripažįsta, kad tenka susidurti su potencialių darbuotojų klausimu, kiek dar laiko veiks įmonė ir kokiam laikui garantuojama darbo vieta.

  „IAE unikalumas yra ne tik jos išskirtinė praeities veikla, bet ir tai, kad uždarymo procesas yra ilgas. Todėl mes, kitaip nei didžioji dalis kitų įmonių, esame garantuoti, kad mūsų veikla dar truks ne 10, ne 15 ir net ne 30 metų. Kalbame apie darbų planus ir laikotarpį, kuris šiuo metu datuojamas po 2080 m.“, – informuoja D. Enkienė.

  Ši data susijusi su giluminio radioaktyviųjų atliekų atliekyno statybomis, jo eksploatavimu bei dabartinių IAE teritorijų grąžinimu visuomenės poreikiams. Tad dar pasikeis bent kelios darbuotojų kartos, kol vietoje dabartinių IAE pastatų bus tik žalia pieva šalia didžiausio Lietuvos Drūkšių ežero.

  Beje, įmonė ne tik kviečia patyrusius specialistus, bet ir studentus – būsimus specialistus – atlikti praktiką. 2021 m. IAE turėjo 21 praktikantą, 2022 m. – 28, šiemet – jau 9. „Pas mus laukiami tiek inžinerinės, informacinių technologijų, automechanikos, aplinkos apsaugos inžinerijos, tiek ir buhalterinės apskaitos, audito, teisės, viešųjų pirkimų ir kitų krypčių studentai. Motyvuoti ir pasiruošę kurti ateitį kartu, ar norintys, kad IAE taptų pirmuoju jų karjeros laipteliu, yra laukiami įsilieti į IAE kolektyvo gretas jau ne tik kaip praktikantai, bet ir kaip IAE darbuotojai“, – ragina IAE Žmonių ir organizacijos vystymo skyriaus vadovė.

  „Ir nors šiandien, kaip ir dauguma įmonių, susiduriame su sunkumais pritraukiant aukštos kvalifikacijos specialistus (ypač inžinerinės pakraipos, projektų vadovus ir pan.), tačiau galime pasigirti ypač lojaliais darbuotojais ir mažais darbuotojų kaitos – tiek bendrosios, tiek savanoriškos – rodikliais. Taip pat džiugina, kad turime nemažą būrį kolegų, kurie grįžtą į įmonę išbandę savo jėgas kitur ir įgiję naujų kompetencijų“, – džiaugiasi D. Enkienė.

  Rado aukso viduriuką

  Vienas iš sugrįžusiųjų Martynas Palionis, IAE vyresnysis teisininkas, pasakoja, kad „grįžti nusprendė, pirmiausia, dėl turinio“.

  Martynas Palionis, IAE vyresnysis teisininkas: „Džiaugiuosi grįžęs į branduolinę šeimą, kurioje radau iššūkių, tobulėjimo, profesinio pasitenkinimo ir žmogiškųjų santykių aukso viduriuką.“
  Martynas Palionis, IAE vyresnysis teisininkas: „Džiaugiuosi grįžęs į branduolinę šeimą, kurioje radau iššūkių, tobulėjimo, profesinio pasitenkinimo ir žmogiškųjų santykių aukso viduriuką.“

  „Mano nuomone, dėl savo sudėtingumo, unikalumo bei kompleksiškumo IAE eksploatavimo nutraukimas yra įdomiausias Lietuvoje vykdomas infrastruktūros projektas. Kadangi IAE pirmoji pasaulyje atlieka tokio tipo branduolinės elektrinės eksploatavimo nutraukimo darbus, neretai tenka spręsti problemas bei iššūkius, esančius „pilkojoje“ zonoje, todėl dirbant IAE niekuomet neslegia rutina“, – teigia M. Palionis.

  Jo grįžimą taip pat paskatino unikalus jausmas bei emocijos. Anot jo, kiekvieną rytą įeinant į objektą, kuriame, galima sakyti, sudėtingiausios žmogaus sugalvotos technologijos būdu buvo pagaminta 307 mlrd. kWh elektros energijos, apima pasididžiavimas, kuris verčia pasitempti ir su išskirtine atsakomybe atlikti savo darbą, nes šiandien priimtų sprendimų rezultatai bus aktualūs dar daugelio kartų gyvenimuose.

  Sprendimą grįžti taip pat sąlygojo perspektyva. Šiuo metu branduolinės energetikos idėjos išgyvena renesansą, todėl, jo įsitikinimu, Lietuva turi didelį potencialą šioje srityje nuveikti reikšmingų darbų ne tik IAE eksploatavimo nutraukimo kontekste.

  „Neslėpsiu, kad, renkantis karjeros kelią, ne paskutinį vaidmenį vaidina ir darbo sąlygos. Galiu drąsiai pasakyti, jog šiuo metu IAE siūlomos darbo sąlygos atitinka rinkos ir laikmečio tendencijas, – įsitikinęs M. Palionis. – Na ir būtų nusikaltimas nepaminėti svarbiausios motyvacijos – kolegų. Įmonėje dirba patyrę, labai plataus spektro specialybių profesionalai, iš kurių lūpų neretai gali išgirsti knygos puslapių vertą branduolinės energetikos raidos istoriją ir pasisemti profesinės bei gyvenimiškos išminties, kuri yra neįkainojama įveikiant „atominius“ iššūkius. Džiaugiuosi grįžęs į branduolinę šeimą, kurioje radau iššūkių, tobulėjimo, profesinio pasitenkinimo ir žmogiškųjų santykių aukso viduriuką.“

  Pasiilgo „branduolinės magijos“

  Donatą Juodpusį, IAE darnaus vystymosi vadovą, sugrįžti paskatino buvę kolegos, su kuriais ir po išėjimo iš įmonės palaikė draugiškus santykius.

  Donatas Juodpusis, IAE darnaus vystymosi vadovas: „Buvau pasiilgęs taip vadinamosios „branduolinės magijos“, t. y. darbo prie ypatingos reikšmės objekto, apipinto mitais ir legendomis.“
  Donatas Juodpusis, IAE darnaus vystymosi vadovas: „Buvau pasiilgęs taip vadinamosios „branduolinės magijos“, t. y. darbo prie ypatingos reikšmės objekto, apipinto mitais ir legendomis.“

  „Dėl šios priežasties niekada ir nesijaučiau nutraukęs ryšių su darboviete. Bendraudamas sužinai įmonės naujienas, kokiais rūpesčiais ir džiaugsmais gyvena organizacija. Todėl labai nudžiugau ir ilgai nedvejojau, kai gavau vadovo skambutį su pasiūlymu grįžti į naujas pareigas!“ – prisiminamais dalinasi D. Juodpusis.

  Anot jo, grįžtantis darbuotojas, vertinant darbdavio akimis, turi daug privalumų – organizacinė kultūra pažįstama, kolegos pažįstami, nereikia investuoti į mokymus, darbuotojas labai greitai gali įsitraukti į pilnavertį darbą.

  „Lygiai taip pat ir darbuotojui, – kai grįžau į „naują“ darbą buvo kur kas mažiau streso, pažįstama aplinka, žmonės, pasakoja IAE darnaus vystymosi vadovas. – Po išėjimo iš IAE, manau, labiausiai buvau pasiilgęs kolegų ir bendravimo su jais ne tik darbe, bet ir po darbo.“

  Jis taip pat akcentuoja, kad IAE yra puiki darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyra, kurios kitame darbe smarkiai trūko.

  „Na ir galiausiai, vis dėlto buvau pasiilgęs taip vadinamosios „branduolinės magijos“, t. y. darbo prie ypatingos reikšmės objekto, apipinto mitais ir legendomis. Visgi kažkada IAE veikė patys galingiausi pasaulyje reaktoriai, o dabar darome globaliu mastu unikalius darbus, kurių dar niekas nebandė – išardyti tokios technologijos reaktorius, apsaugant darbuotojus, gamtą, vietos ir visos Lietuvos gyventojus. Tai labai motyvuoja ir kelia pasididžiavimą savo darbu!“ – kalbėjo IAE darnaus vystymosi vadovas.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  IAE: kai misija įrodoma realiais darbais Verslo tribūna

  VĮ Ignalinos atominė elektrinė (IAE) paskelbė atnaujintą veiklos strategiją 2023–2027 m., kurios kertinis...

  Darbas ofiSPA ritmu: daugiau motyvacijos, mažiau nuovargio Verslo tribūna

  Jau treti metai, kai įprastos darbo vietos, laiko ir organizavimo formos pasikeitė iš pagrindų. Bręstančioms...

  Saugiam IAE radioaktyvių atliekų tvarkymui – modernios technologijos ir racionalūs sprendimai Verslo tribūna

  Tyrimais nustatyta, kad išardžius visą Ignalinos atominę elektrinę (IAE) susidarys apie 170.000 t metalų ir...

  Kodėl galime būti ramūs, kad Ignalinos AE veikla vykdoma saugiai? Verslo tribūna

  Visapusiška, visos ekosistemos sauga yra prioritetinė Ignalinos AE veiklos sritis, užtikrinant, kad ateities...

  Ignalinos atominė elektrinė – profesinio pasitenkinimo ir žmogiškųjų santykių aukso vidurys Verslo tribūna 1

  Ignalinos atominė elektrinė (IAE) – vienas didžiausių darbdavių Lietuvoje, čia tebedirba per 1.600 žmonių.

  Norite rezultatų? Išvykite padirbėti ten, kur aplinka įkvepia Verslo tribūna

  Jei norite produktyviai generuoti idėjas, sumažinkite streso lygį ir suteikite peno juslėms. O paprasčiausias...

  IAE darbuotojų įsitraukimo tyrimas: kaip gerai padaryti dar geriau Verslo tribūna

  Įsitraukimas į darbą – svarbi organizacijoje atliekamų tyrimų tema, padedanti išsiaiškinti darbuotojo...

  „Eurovaistinė internete“: sėkmingas receptinių vaistų prekybos startas ir IT komandos plėtra Verslo tribūna

  Jau daugiau nei keturis mėnesius receptinius vaistus įsigyti norintys šalies gyventojai tai gali padaryti ir...

  Kaip įmonės kultūra padeda pritraukti geriausius darbuotojus Verslo tribūna 1

  Dešimtmetį neseniai atšventusi programavimo paslaugų bendrovė „Present Connection“ nuolat auga ir talentus...

  „Čia galima“ – kokias galimybes labiausiai vertina EUROVAISTINĖS komanda? Verslo tribūna

  Pavasarį pristatęs darbdavio komunikacijos kampaniją „ČIA GALIMA“ vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ tęsia...

  „Ramirent“ IPAF licencija – aukščiausia kėlimo platformų operatoriaus kvalifikacija pasaulyje Verslo tribūna

  Didžiausios statybinės įrangos nuomos kompanijos Baltijos šalyse „Ramirent Baltic AS“ gavo teisę ruošti...

  „Shopify Lithuania“ atstovas: atostogų neskaičiuojame Premium

  UAB „Oberlo“, kuri dabar rinkoje yra pristatoma kaip UAB „Shopify Lithuania“, pastaraisiais metais – vieni...

  Vadyba
  2022.07.19
  „Shopify Lithuania“ atstovas: biuras yra atsitiktinių santykių kalvė Premium

  „Verslo žinios“ tęsia interviu ciklą su geidžiamiausiais Lietuvos darbdaviais.

  Vadyba
  2022.07.14
  „Devbridge“ vadovas: augimas – mūsų įmonės DNR Premium

  Pastarieji metai „Devbridge“ įmonei buvo pažymėti reikšmingais įvykiais – paskelbta, kad ją perka tarptautinė...

  Vadyba
  2022.07.04
  Ugdymą keičia žodis ugdymasis – kaip puoselėti šią praktiką organizacijos viduje? Verslo tribūna

  Konferencijos, seminarai, lektoriai, individualus mokymosi biudžetas ir nuotolinio mokymosi galimybės – tai...

  Išrinkti geidžiamiausi Lietuvos darbdaviai 4

  Šiemet geidžiamiausiu darbdaviu paskelbta lietuvių įkurta JAV programavimo paslaugų įmonė „DevBridge LT“.

  Vadyba
  2022.05.26
  „NanoAvionics“ vadovas: kitais metais planuojame išaugti iki 300 darbuotojų Premium 7

  Lietuvos mažųjų palydovų gamintoja „NanoAvionics“ šį birželį jau bus visiškai persikėlusi į naujas patalpas...

  Vadyba
  2022.05.23

  Verslo žinių pasiūlymai