Viešajam valdymui – aukštesnė pavara

  Publikuota: 2023-05-26
  Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
  svg svg
  Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
  „Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

  Seimas priėmė valstybės tarnybos reformą, kurios vienas svarbiausių tikslų – užtikrinti aukštą vadovų kompetenciją. Ilgai derintą Valstybės tarnybos įstatymą, kuris kelią skynėsi per gausybę kompromisų, vieni politikai linkę vadinti pažanga, kiti žvelgia kiek skeptiškiau ir proveržiu nelaiko. Vis dėlto sutariama, kad investuoti į efektyvesnį viešąjį valdymą būtina, nes nuo to nemaža dalimi priklauso valstybės judėjimas į priekį.

  Viešąjį administravimą per pastarąjį trisdešimtmetį bandyta pertvarkyti ne vieną kartą. Pavyko tik atlikti tam tikrus fragmentinius pokyčius sistemoje, bet iki esminės reformos taip ir nebuvo nė kartą prieita.

  Net pačios ambicingiausios kelių Vyriausybių programos atsimušdavo į pokyčius atlikti sugebančių žmonių stygį: valstybės tarnyba jų neviliojo – nežavėjo menkas atlyginimas ir gana prastas valdininko įvaizdis.

  Pasak Vidaus reikalų ministerijos (VRM), pastarųjų metų iššūkiai tik „įrodė, kad būtina investuoti į efektyvesnį viešąjį valdymą – stiprinti vadovų grandį, investuoti į valstybės tarnautojų kompetencijų ugdymą, tobulinti motyvacinę ir atlygio sistemas, didinti žmogiškųjų išteklių valdymo efektyvumą“. VRM duomenimis, tokias reformas įvykdžiusios šalys, pvz., Estija turi efektyvesnį viešąjį sektorių. Ši šalis savo valstybės tarnybos reformą pradėjo jau prieš 9 metus ir ji tebesitęsia iki šiol.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  „Manau, visi suprantame, kad tai, ką šiandien turime, netenkina nė vienos pusės – nei Lietuvos piliečių, kurie gauna paslaugas iš valstybės tarnybos, nei tų pačių valstybės tarnautojų“, – „Verslo žinioms“ dar praėjusių metų rudenį sakė Agnė Bilotaitė, vidaus reikalų ministrė.

  Ji priminė, kad, tyrimų duomenimis, „nesame geroje situacijoje pagal tarnautojų kompetencijas ir visos sistemos efektyvumą“. Pagal tarptautinį valstybės tarnybos efektyvumo indeksą Lietuva yra žemiau turtingųjų klubu vadinamos Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos šalių vidurkio – 20-oje vietoje iš 38.  

  Reformos rengėjai, kuratoriai ir nepriklausomi ekspertai pabrėžia, kad viena aktualiausių problemų valstybės tarnyboje – vadovų klausimas.  Todėl vienas svarbiausių reformos tikslų – užtikrinti aukštą vadovų kompetenciją.

  Metų metais kalbama, kad į vadovaujamas pozicijas valstybės tarnyboje sudėtinga pritraukti stiprių, kompetentingų žmonių – dabartiniai atlyginimai negali konkuruoti su privačiu sektoriumi. Be to, galimus kandidatus atbaido didelė atsakomybė, per menki įgaliojimai ir kt. Šiuo metu apie pusė konkursų į valstybės tarnybą neįvyksta. Iš neįvykusių trečdalis – į vadovų vietą. 

  VŽ kalbinti verslininkai teigia: privatus sektorius moka ne procentais, o kartais didesnius atlyginimus. Todėl keista svaičioti, kad daug visuomenę erzinančių problemų: energetika, didelės kainos, neefektyvus švietimas ir kt., bus išspręstos žmonių, uždirbančių du ar triskart mažiau negu privačioje rinkoje.

  Ekspremjeras, verslo konsultantas Aleksandras Abišala, prie reformos metmenų prisidėjęs ekspertinėmis konsultacijomis ir palaikęs Vyriausybės idėjas stiprinti viešojo sektoriaus vadovus, teigė, kad dabar iš valdininkų realiai dirba kas trečias.

  „Labai svarbu, kad būtų kas nors, kas sudėlioja tuos galbūt nelabai dirbančius – gal dėl gabumų, dėl patirčių ar dar ko nors – į jiems tinkamas vietas ir iš jų išgauna maksimalų efektyvumą“, – komentavo jis.

  Valstybės tarnybos reformos judėjimą pirmyn ilgą laiką blokavo profesinės sąjungos. Štai Irena Petraitienė, Lietuvos valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė, sakė, kad priekaištų sąrašas netrumpas, pradedant „nepagrįstai didinamais“ vadovų įgaliojimais nustatant atlyginimus savo pavaldiniams, baigiant „stažo skaičiavimo metodikos pakeitimais, stažo apmokėjimu, atostogų suteikimo nauja tvarka“ ir kt.

  Galiausiai vakar, gegužės 25 d., Seimas palaimino valstybės tarnybos reformų paketą. Jame gausybė kompromisų – padaryta ryškių nuolaidų valstybės tarnybos sistemos darbuotojams bei profsąjungoms.

  Svarstant šią pertvarką Seime daugiausia klausimų kilo dėl darbo užmokesčio ir socialinių garantijų, taip pat vadovų įgaliojimų, konkursų į valstybės tarnybą decentralizavimo. Tačiau po diskusijų pranešta, kad visais klausimais buvo rasti kompromisai.  

  Komentuodama juos premjerė Ingrida Šimonytė teigė: „Reforma stipriai pakoreguota ir tikrai Vyriausybė stipriai nusileido net ir dėl kai kurių principinių siūlymų, pvz., dėl tokių dalykų kaip stažo buvimo kaip papildomo faktoriaus darbo užmokestyje.“

  Po diskusijų komitetuose valstybės tarnautojams palikta ir kita socialinė garantija – atostogos bus skaičiuojamos pagal ligšiolinę tvarką, tai yra skiriamos ne mažiau kaip 22 darbo dienos. VRM buvo siūliusi, kad valstybės tarnautojams atostogos būtų suteikiamos įprasta Darbo kodekse numatyta tvarka – per metus ne mažiau kaip 20 darbo dienų.

  Ričardas Juška, Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas, „Verslo žinių“ podkaste „Kontekstai“, paklaustas, ar po visų pasiektų kompromisų šią pertvarką bus galima pavadinti tikru proveržiu, atsakė: „Proveržiu aš asmeniškai nepavadinčiau, bet pavadinčiau durų atidarymu išeit į teisingesnį, sąžiningesnį apmokėjimą. Ir siekiant didinti viešojo sektoriaus darbo efektyvumą.“

  Pasak jo, politikoje neįmanoma dirbti be kompromisų, nors tai ne visada geriausias variantas. Tačiau ir toliau nieko nedaryti užpelkėjusioje valstybės tarnybos sistemoje jau nebebuvo galima.

  VŽ nuomone, minėta reforma, net jei ji ir kiek apipešiota bei gana kompromisinė, yra svarus Vyriausybės darbas – pagaliau suprasta, kad pigi valdžia brangiai kainuoja. Į valstybės tarnybą galima bus pritraukti daugiau profesionalių, patyrusių specialistų, kurių dabar nebuvo galima pasamdyti dėl atlyginimų skirtumų viešajame ir privačiame sektoriuje. Galbūt tuomet nebeteks „gudrauti“, kai siekiant didesnio atlygio tenka taikyti įvairias neskaidrias schemas: „papildomą“ darbą,  „konsultavimą“, „darbą su projektais“ ir pan. 

  Tuomet galbūt nebekils ir pagunda kyštelėti rankų į valdiškų pinigų aruodus. Tiesa, kaip parodė „čekiukų“ skandalas, turi keistis ne tik tvarka ar sistema, bet ir politinė bei žmogiškoji kultūra. Galbūt tuomet pasikeis ne tik požiūris į šią tarnybą, bet ir valdininko įvaizdis visuomenėje.

  Vilčių teikia tai, kad atsiranda galimybė į vadovaujamas pareigas valstybės tarnyboje prisikviesti aukštos kompetencijos vadovų, kurių įgaliojimai bus gerokai sustiprinti. Su pirmuoju pasamdytu aukštos kvalifikacijos vadybininku pamatysime, kaip reikalai jo vadovaujamoje institucijoje keičiasi į gera. O jei ne, vadinasi, kas nors per reformą padaryta ne iki galo.

   

  REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

  Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

  Nepaklusnumo šventė

  Buvo galima drąsiai lažintis, kad šiemet, kaip ir kasmet, išaušus birželio 1-ajai Registrų centras (RC) ne...

  Nuomonės
  05:50
  Penkių kunigų žingsnis išvertė Kremliaus mašiną Premium

  Apžvalgininkai sutaria, kad kovo pabaigoje vykęs Ortodoksų Bažnyčios vadovo, visuotinio (Konstantinopolio)...

  Verslo klasė
  2023.06.04
  S. Sierakowskis. Lenkijos rinkimų inkvizicija

  Lenkijos valdančioji partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS) žengė dar vieną žingsnį visiškos autokratijos link.

  Nuomonės
  2023.06.03
  R. Vilpišauskas. Vienbalsiškumo ES Taryboje atsisakymas ir kiti „menki nesutarimai“ 2

  Prieš keletą dienų VŽ redakciniame straipsnyje „Kelias – sunkus, bet įveikiamas“ aptarta, ko reikės, kad...

  Nuomonės
  2023.06.02
  Taisyklės netobulos? Keiskime jas 1

  Dabar skaičiuojama, kad Rusijos invazijos padariniams Ukrainoje likviduoti reikės daugiau nei 400 mlrd. Eur,...

  Nuomonės
  2023.06.02
  L. Dičpetris. Kiek sumani yra Lietuvos pramonė?

  Penktadalis BVP – toks yra Lietuvos pramonės svoris šalies ekonomikoje. Pagal pramonės įmonių raidą galima...

  Nuomonės
  2023.06.01
  Bolševikiniai metodai nebeveikia 17

  Valdančiųjų konservatorių reakcija į „čekiukų“ skandalą buvo, švelniai tariant, netikėta.

  Nuomonės
  2023.06.01
  Duobėti kelininkų metai

  Ne pačius geriausius laikus išgyvenančios kelių sektoriaus bendrovės tarp nesėkmės priežasčių mini ne tik...

  Nuomonės
  2023.05.31
  Galimybės ar praradimai?

  Turkijos, NATO narės ir vienos svarbiausių Vakarų partnerių, pasirinkimą leisti Recepui Taiyypui Erdoganui...

  Nuomonės
  2023.05.30
  L. Marcinkevičius. Ar ECB portfelio mažinimas paveiks infliaciją? 1

  Greta bazinių palūkanų normų didinimo 25 baziniais punktais gegužės pradžioje į posėdį susirinkusi Europos...

  Nuomonės
  2023.05.29
  Kelias – sunkus, bet įveikiamas 1

  Nors Ukrainos narystės perspektyvos ir NATO, ir ES vis dar lieka miglotos, šiek tiek ryškėja konkretesni...

  Nuomonės
  2023.05.29
  M. Sinkevičius. Hibridinis darbas: kodėl išlaikome tuščius biurus?

  Hibridinis darbas, kai laisvai pasirenkama dirbti iš namų ar biuro, po pandemijos daugelyje bendrovių...

  Nuomonės
  2023.05.28
  R. Jokubauskas. Kita nuomonė „CityBee“ istorijoje 6

  ES Teisingumo Teismo (ESTT) neseniai išsprendė ginčą tarp Austrijos „Osterreichische Post AG“ ir fizinio...

  Nuomonės
  2023.05.27
  S. Gutauskaitė-Bubnelienė. Kur užaugus išgaruoja mergaičių drąsa ir kaip užkirsti kelią baimei? 1

  Mokyklą lankančios mergaitės Lietuvoje yra tiek pat ar net labiau verslios negu berniukai – jos nebijo imtis...

  Nuomonės
  2023.05.26
  Viešajam valdymui – aukštesnė pavara 5

  Seimas priėmė valstybės tarnybos reformą, kurios vienas svarbiausių tikslų – užtikrinti aukštą vadovų...

  Nuomonės
  2023.05.26
  Brangsta pinigai, keičiasi santykiai: kelsi vėją, lėksi iš lentynų

  Esminė šio pavasario tendencija, kurią tenka pripažinti ir prekybininkams, ir tiekėjams, – vartotojai vis...

  Nuomonės
  2023.05.25
  V. Kontrimas. „ChatGPT“ versle: darbuotojams – pagalba, įmonėms – saugumo rizika

  Vos pusmetį prieinama dirbtinio intelekto platforma „ChatGPT“ neabejotinai pakeitė žmonijos suvokimą apie...

  Nuomonės
  2023.05.24
  Ch. Lagarde. 25 euro vienybės metai 1

  1998 m. birželio 1 d. Europos centrinis bankas (ECB) buvo įsteigtas tam, kad parengtų viską, ko reikia eurui...

  Nuomonės
  2023.05.24
  Šantažo įkaitai – valstybė ir piliečiai 33

  Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderiui Gabrieliui Landsbergiui toliau mojuojant...

  Nuomonės
  2023.05.24
  Pasivijo pasaulinių tendencijų šmėkla

  Dar pernai Lietuvos startuolių ekosistema džiaugėsi naujienomis apie antrąjį vienaragį „Nord Security“ ar...

  Nuomonės
  2023.05.23

  Verslo žinių pasiūlymai