Starto pakete – ir „užmarinuoti“ sprendimai

Publikuota: 2022-08-10 05:50
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Iki Seimo rudens sesijos starto liko mėnuo. Bet joje, regis, vėsa nepadvelks – be tradiciškai daug aistrų sulaukiančio valstybės biudžeto svarstymo, parlamentarų dienotvarkėje planuoja atsidurti valstybės tarnybos reforma, mokesčių peržiūra, neatmetama galimybė diskutuoti dėl visuotinio NT mokesčio, be to, Vyriausybė gali teikti Seimui atidėliotą automobilių taršos mokesčio įstatymo projektą. Politologai prognozuoja, kad karščiausi debatai gali kilti dėl 2023 m. biudžeto – artėja savivaldos rinkimai, tad politikų „pageidavimų koncertas“ gali būti itin spalvingas.

Ministrų kabinetas iki spalio vidurio turi pateikti Seimui kitų metų biudžeto projektą ir jį lydinčius teisės aktus, kuriuose būtų išdėstytos ir antiinfliacinės priemonės. Finansų ministerija kol kas tų priemonių nedetalizuoja – greičiausiai bus didinamas NPD, taip pat ir MMA, pensijos, įvairios socialinės išmokos.

Mykolas Majauskas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas, užsimena, kad MMA galėtų kitąmet padidėti ne mažiau kaip 15%, pensijos – bent dešimtadaliu.

Planuojama išlaikyti kompensacijas už šildymą mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms, tačiau BFK vadovas pasiryžęs siūlyti, kad kompensacijų mechanizmas būtų išplėstas – idant jis būtų prieinamas „ne tik nepasiturintiems, bet ir didžiajai daliai vidurinės klasės žmonių“. Be to, pasak jo, derėtų kitąmet nustatyti ir energetikos kainų lubas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Prognozuojama, kad bus pratęstos lengvatos viešbučiams ir maitinimo įstaigoms, o štai dėl naujų mokesčių kol kas kalbama puse lūpų – esą apie jų įvedimą dabar šnekėti ne laikas. Bent jau taip mano M. Majauskas.

Tačiau Gintarė Skaistė, finansų ministrė, gesina parlamentaro optimizmą. Pasak jos, rudenį Seimui planuojama pateikti savivaldybių finansinio savarankiškumo stiprinimo paketą, kurio viena sudedamųjų dalių – būtent visuotinis nekilnojamojo turto (NT) mokestis. Tiesa, jis Seimo rudens sesijoje „materializuosis“ tik diskusijų pavidalu – viską lems politinė valia. Jei ji nusvers mokesčio pusėn, tai visuotinis NT mokestis įsigaliotų nuo 2025 m.

Klaustukai kol kas parašyti prie kasmetinio automobilių taršos mokesčio. 2022-ųjų pradžioje valdančiųjų teiktas siūlymas įvesti tokį mokestį Seime nesulaukė palaikymo. Projektas buvo atmestas po pateikimo ir jį nuspręsta grąžinti iniciatoriams – Aplinkos ministerijai – tobulinti.

Nepanašu, kad ministrų kabinetas nuleistų rankas – gali būti, kad rudenį Seimui bus pateikta nauja to mokesčio įstatymo versija.

Į rudens sesijos darbotvarkę pretenduoja Vyriausybės programinių prioritetų sąraše esanti valstybės tarnybos reforma. Apie ją kalbama senokai, tačiau parengimas užtruko dėl įvairių priežasčių – pandemijos ir kitokių krizių, taip pat sunkiai vykusio derinimo su politikais ir socialiniais partneriais.

Dabar žadama, kad artimiausiu metu valstybės tarnybos pertvarkų įstatymų projektų paketas pasieks Vyriausybę, o rudens sesijoje bus pristatytas parlamentarams.

Jau dabar prognozuojama, kad politinį susitarimą dėl šios reformos bus rasti nelengva – gali būti, kad ji išeis už šitos Vyriausybės kadencijos ribų. O tada, kaip dažnai atsitinka, arba reikalo imamasi iš naujo, arba idėja visiškai numarinama.   

Agnė Bilotaitė, vidaus reikalų ministrė, VŽ teigė, kad pertvarka būtina: „Nežinau, ar verta kartoti apie šio sektoriaus problemas. Visi suprantame, kad tai, ką šiandien turime, netenkina nei vienos pusės, nei Lietuvos piliečių, kurie gauna paslaugas iš valstybės tarnybos, nei tų pačių valstybės tarnautojų.“

Pasak jos, viena aktualiausių problemų valstybės tarnyboje yra vadovų klausimas. Todėl reformos vienas svarbiausių tikslų – užtikrinti aukštą vadovų kompetenciją.

Pastabų būsimam pertvarkų paketui turi opozicija ir patys valstybės tarnautojai.

„Esame kažkuria prasme šokiruoti, nes šiuo projektu valstybės tarnautojų padėtis visiškai negerinama, tik bloginama. Tarp didžiausių pastabų pertvarkos projektų paketui – dėl stažo skaičiavimo metodikos pakeitimų, dėl stažo apmokėjimo, dėl atostogų suteikimo naujų tvarkų ir daugybė kitų“, – VŽ aiškino Irena Petraitienė, Lietuvos valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė.

Vis dėlto bene daugiausia diskusijų šioje rudens sesijoje gali sulaukti 2023 m. biudžeto svarstymas. Ekonomistai jau dabar perspėja: valstybės finansų valdymas kitais metais turėtų būti taupesnis nei tuomet, kai, pvz., buvo kompensuojami įvairūs praradimai dėl COVID-19. Pasak jų, antiinfliacinės priemonės, jei jų prireiks, turi būti labai taiklios, nukreiptos į pažeidžiamiausius visuomenės sluoksnius. Patariama vengti eiti Lenkijos ar kai kurių kitų valstybių keliu, kurios taiko visus piliečius paliečiančias priemones, nes tai reikalauja labai didelių valstybės finansų.

„Ir ilgainiui tie patys piliečiai bus priversti už tas priemones susimokėti arba brangesniu valstybės skolos padengimu, arba naujais mokesčiais“, – teigia NVL grupės vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.

VŽ nuomone, politikų noras išlaidauti šį rudenį gali sustiprėti ne tik dėl infliacijos ir priemonių jos poveikiui amortizuoti. Artėja savivaldos rinkimai, o tai reiškia, kad tradicinį, kasmetinį parlamentarų „pageidavimų koncertą“, kai svarstant kitų metų biudžetą mėginama įsiteikti rinkėjams, išmušant kuo daugiau pinigų jų interesų pamaloninimui, papildys dar ir savivaldos rinkimų apetitai. Tačiau norėtųsi, kad parlamentarai daugiau galvotų apie visos valstybės reikalus ir neįsismarkautų, siekdami savo trumpalaikių politinių tikslų.

 

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

G. Kolodko. Globalizacija – negrįžtamas procesas

Prieš vos daugiau nei tris dešimtmečius baigėsi Šaltasis karas ir buvusios sovietų bloko šalys pradėjo...

Nuomonės
2022.09.29
Planinė ekonomika mirė, tegyvuoja planinė energetika 11

Opozicijos inicijuotą interpeliaciją Seime nesunkiai atlaikiusiam energetikos ministrui Dainiui Kreiviui...

Nuomonės
2022.09.29
K. Vilimas. Streso testas: kaip įmonėms jį atlikti prieš imant kreditą

Ekspertų vertinimu, iki šių metų pabaigos EURIBOR palūkanų norma gali išaugti iki 2%, todėl kiekvienai...

Nuomonės
2022.09.28
Tiesiog toks žanras

Opozicija, įsukusi interpeliacijos ratą, ko gero, iš anksto puikiai žinojo, kuo baigsis jos inicijuotas...

Nuomonės
2022.09.28
D. Markauskas. Mažosios hidroelektrinės: būti ar nebūti? 3

Energetikos tema žiniasklaidos antraštėse dominuoja jau ne pirmą mėnesį. Vieningai sutariama, kad reikia...

Nuomonės
2022.09.27
Reformos kelias – duobėtas ir erškėčiuotas 1

Ilgą laiką dienos šviesos laukusi valstybės tarnybos reforma įgijo „kūną“, tiesa, kol kas teorinį: rytoj...

Nuomonės
2022.09.27
D. Godelis. Vartotojus pritraukėte, o ką jiems pasiūlyti toliau?

Verslo ilgaamžiškumui būtinas ne tik nuolatinis naujų klientų pritraukimas, bet ir esamų išlaikymas (angl.

Nuomonės
2022.09.26
Pakeliui į nokautą 17

Sudėtingoje situacijoje atsidūrusio maitinimo sektoriaus atstovai sako, nežinantys, ar pavyks išlaikyti...

Nuomonės
2022.09.26
G. Mažeika. Netikėtas verslo paveldėjimas: didžiausios klaidos ir kaip jų išvengti

Klestinti įmonė, trokštamas darbdavys, ambicingi plėtros planai, ir staiga – it perkūnas iš giedro dangaus...

Nuomonės
2022.09.25
A. Barštys. Lengvų pinigų vakarėlis baigėsi

Dėl išorinių geopolitinių veiksnių įtakos, jos dėka reikšmingai padidėjusių žaliavų kainų ir iššūkių šalies...

Nuomonės
2022.09.24
E. Leontjeva. Ieškant silpnųjų grandžių elektros jungtyse 1

Energetikos problemos užklupo Lietuvą taip, kad būtina ieškoti silpnųjų grandžių. Tikėtina, kad jos slepiasi...

Nuomonės
2022.09.23
Dialogo imitacija

Svarstymai dėl minimalios mėnesinės algos (MMA) didinimo kaskart primena šokius su kardais. Trišalėje...

Nuomonės
2022.09.23
Ar vitaminai, ar greitoji pagalba?

Prieš pustrečių metų užklupus COVID-19 krizei Vyriausybė veikė operatyviai ir nedvejodama – nukentėjusiam...

Nuomonės
2022.09.22
A. Izgorodinas. Lietuva – ties krizės bedugne. Kur sunkmečiu turi investuoti valstybė? 10

Nagrinėjant naujausius Lietuvos makroekonomikos rodiklius (vartotojų ir verslo lūkesčiai; mažmeninė prekyba;...

Nuomonės
2022.09.22
L. Aleknaitė-van der Molen. Ar jūsų verslas pasirengęs rudens sezonui? O jei tektų skolintis?

Stebint nestabilią geopolitinę ir ekonominę situaciją, o tiksliau – karą ir kylančias kainas, peršasi mintis,...

Nuomonės
2022.09.21
Putino panikos ir desperacijos „ukazas“ 17

Putino sprendimas skelbti dalinę mobilizaciją rodo jo desperaciją – nelaimėjęs nei „trijų dienų karo“, nei...

Nuomonės
2022.09.21
Nedžiuginanti lyderystė 8

Statistikai skelbia, kad paskutinį vasaros mėnesį Lietuvoje užfiksuota rekordinė metinė infliacija – 21,1%.

Nuomonės
2022.09.21
D. A. Disparte. Taip, kriptovaliutos vis dar svarbios

Ar daug taksi bendrovių būtų sukūrusios savas iškvietimo programėles arba pradėjusios priimti atsiskaitymus...

Nuomonės
2022.09.20
Geriausia neperšaunama liemenė demokratijai 2

Neliekant nepaprastosios padėties režimo visoje šalies teritorijoje, Seimas skubės priimti Visuomenės...

Nuomonės
2022.09.20
Nepražiūrėti dar vieno

Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen savo metiniame pranešime Europos Parlamente pabrėžė...

Nuomonės
2022.09.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku