Lietuvos bankas: MMA kitąmet galėtų augti 19%

Publikuota: 2022-06-21
Atnaujinta 2022-06-21 16:35
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvos bankas (LB) teigia, jog minimalus mėnesio atlyginimas (MMA) kitąmet galėtų augti 18,9% arba 138 Eur, iki 868 Eur. Tačiau Tarptautiniam valiutos fondui (TVF) perspėjant dėl kainų ir algų spiralės artimiausiais metais, LB ekonomistai nurodo, jog dėl didelio neapibrėžtumo palaikytų atsargesnių sprendimų paiešką, pavyzdžiui, vėlesnį sprendimo dėl MMA priėmimą ar didinimą dalimis.

Papildyta ministerijų, verslo, profsąjungų komentarais

Kotryna Tamoševičienė, LB Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vadovė, sakė, kad toks MMA dydis apskaičiuotas pagal Trišalės tarybos sutartą formulę ir siūloma nuo jos nenukrypti, tačiau ji taip pat įspėjo, kad, jei ekonomika lėtėtų, MMA didinimas galėtų sukelti papildomų iššūkių.

„Siūlome formule remtis ir toliau, nematome svarių priežasčių, kodėl reikėtų nuo jos reikšmingai nukrypti. Tačiau matome, kad šiuo metu ekonomikos neapibrėžtumas yra didelis, ekonomikos augimo rizikų balansas yra neigiamas. Todėl palaikytume atsargesnių sprendimų paiešką, galbūt sprendimą priimti vėliau metų eigoje ar ieškoti kitų variantų, kaip apsisaugoti šiek tiek nuo rizikų ir spėti įvertinti pokyčius ekonomikoje, jei jie pradėtų pildytis“, – Trišalės tarybos posėdyje antradienį sakė K. Tamoševičienė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kotryna Tamoševičienė, Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus viršininkė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Kotryna Tamoševičienė, Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vadovė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Mykolas Majauskas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vadovas, anksčiau antradienį LRT radijui sakė, kad MMA nuo 2023 metų galėtų augti 15–19% ir siekti 840–870 Eur. Dabar jis siekia 730 Eur.

Tokį augimą jis prognozuoja atsižvelgdamas į šių ir kitų metų darbo užmokesčio augimą bei skaičiuojant pagal Trišalės tarybos sutartą formulę.

Prieš penkerius metus Trišalėje taryboje buvo sutarta, kad MMA turi sudaryti nuo 45 iki 50% vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU).

Kai pernai buvo pasiūlyta minimalią algą padidinti beveik šeštadaliu – nuo tuometinių 642 Eur iki dabartinių 730 Eur – tai sudarė 48,3% tuometinio vidutinio atlyginimo.

Taip pat skaitykite: Planuose – ženklus minimalios algos padidinimas

[infogram id="c2e5adc6-5470-4544-9d70-5f5738c64c7d" prefix="13E" format="interactive" title="Copy: Minimali mėnesio alga 2023 m. 2022 06 17"]

TVF perspėja dėl kainų ir algų spiralės

TVF ekonomistai perspėja, kad šiemet gegužę 18% perkopusią infliaciją šalyje gali dar labiau sukelti viešojo sektoriaus atlyginimų ir minimalios algos kėlimas artimiausiais metais.

Borja Gracia, TVF misijos Lietuvoje vadovas, „Verslo žinioms“ duotame interviu teigė matantis infliacijos ir algų spiralės riziką Lietuvoje.

„Suvaldyti infliaciją ir atlyginimų kilimą, kuris pakursto kainų augimą, išliks didžiausias iššūkis artimiausiais mėnesiais“, – sakė B. Gracia.

TVF rekomenduoja Lietuvoje MMA taikyti 40% vidutinio darbo užmokesčio lygį.

Atsižvelgiant į didelį tarptautinės aplinkos neapibrėžtumą, TVF Lietuvos Vyriausybei rekomenduoja to siekti mažinant biudžeto deficitą kitąmet ir „atsargiai vertinti“ viešojo sektoriaus darbuotojų užmokesčio ir minimalaus mėnesinio atlyginimo didinimo galimybes.

TVF atstovo spaudos konferencija. TVF misijos vadovas Lietuvai Borja Gracia. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
TVF atstovo spaudos konferencija. Borja Gracia, TVF misijos vadovas Lietuvai. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

„Kad išvengtume žalingos kainų ir algų kilimo spiralės, viešojo sektoriaus atlyginimai ir minimalus mėnesio atlyginimas per ateinančius kelis metus turėtų būti peržiūrimi atsižvelgiant į laukiamos infliacijos ir produktyvumo augimo lygius. Taip pasiunčiamas aiškus signalas ir privačiam sektoriui (dėl atlyginimų politikos)“, – teigiama TVF išplatintoje ataskaitoje, kurią parengė dvi savaites Lietuvoje dirbusi organizacijos ekonomistų komanda.

Siūlo didinti etapais

Pasak  K. Tamoševičienės, rudenį, tikėtina, situacija bus aiškesnė dėl karo Ukrainoje, Vakarų sankcijų Rusijai poveikio, žaliavų kainų, pandemijos padėties, todėl sprendimas būtų labiau pamatuotas.

„Dėl MMA didinimo dalimis – mums patiems diskutuojant banko viduje tarp galimų variantų buvo ir tokia mintis, kad galėtų būti dalinis didinimas nuo sausio, o kita dalis matant ekonominę situaciją nuo metų vidurio ar antro ketvirčio ir panašiai“, – kalbėjo ji.

Anot LB atstovės, jei ekonominė situacija suprastėtų, MMA didinimas sukeltų didesnių sunkumų verslui, didintų nedarbą ar paveiktų verslo konkurencingumą. 

„Aukštos infliacijos ir infliacinių lūkesčių kontekste MMA didinimas gali šiek tiek prisidėti papildomai prie kainų augimo“, – sakė Lietuvos banko atstovė.

[infogram id="2656fd4c-1404-4ded-be05-72a1feeee9e2" prefix="nWZ" format="interactive" title="Copy: Infliacija Baltijos šalyse,  %"]

Ministerijos sutiktų sprendimą pavėlinti, peržiūrėti formulę

Finansų ministerija mano, kad sprendimas dėl MMA turėtų būti priimtas rudenį, kai bus atnaujintos makroekonominės prognozės ir bus aiškesnė šalies ekonomikos ir finansų situacija. 

„Vyriausybės sprendimai būtų labiau pamatuoti, jei jie būtų priimami rudenį, matant aiškesnę ekonominę perspektyvą, viešųjų finansų paveikslą, neapmokestinamųjų pajamų dydžio klausimas, biudžeto derybų dalis, Vyriausybės apsisprendimo klausimas rudenį, tai sprendimai turėtų būti šiame neapibrėžtame kontekste pamatuoti, atsargūs ir labai gerai pasverti“, – posėdyje sakė Mindaugas Liutvinskas, viceministras. 

Jis taip pat kalbėjo, kad ministerija sutiktų diskutuoti dėl MMA skaičiavimo formulės tobulinimo – pasak viceministro, kyla klausimų, ar formulė yra tinkama aukštos infliacijos kontekste.

Ieva Valeškaitė, ekonomikos ir inovacijų viceministrė, posėdyje taip pat teigė, jog ministerija siūlytų į formulę įtraukti produktyvumo kriterijų. Anot jos, MMA didinimas turėtų būti atliekamas įvertinant visas rizikas.

Tuo metu Vytautas Šilinskas, socialinės apsaugos ir darbo viceministras, kalbėjo, kad dabartinė formulė yra gera.

Verslas MMA augimą vertina atsargiai

Sigitas Gailiūnas, Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas, kalbėjo, kad svarstant MMA didinimą reikėtų atsižvelgti į blogiausią galimą scenarijų. Be to, apie pokyčius jis siūlė kalbėti tik peržiūrėjus formulę.

Evalda Šiškauskienė, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė, teigė, kad dabartinėmis aplinkybėmis apie MMA didinimą diskutuoti negalima – tai, anot jos, daliai verslo lemtų bankrotą.

Aurelija Maldutytė, Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidiumo narė, sakė, kad darbdaviai į atlyginimų peržiūrėjimą žiūri atsargiai, ji taip pat pabrėžė, kad darbo našumas turėtų būti įtrauktas į MMA apskaičiavimą.

Profesinės sąjungos: MMA būtina didinti

Inga Ruginienė, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė, kalbėjo, kad MMA privalo augti, o dydžio apskaičiavimo formulė neturi būti keičiama. Anot jos, darbuotojų atlyginimai ir produktyvumas nėra susiję, jis didėtų verslui didinat investicijas.

„Matome prielaidas, kad reikia didinti MMA ir tikrai ženkliu dydžiu, nes kitos išeities nėra. Ir pritariame Lietuvos bankui – nematome priežasčių, kodėl reikėtų formulę keisti“, – sakė I. Ruginienė.

Ričardas Garuolis, Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ generalinis sekretorius, svarstė, kad galbūt MMA reikėtų peržvelgti dažniau, pavyzdžiui, du kartus per metus.

„Gal per vidurį metų galima paskirstyti augimą, tai būtų lankstumas ir darbuotojams būtų gerai“, – posėdyje sakė R. Garuolis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Finansai“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Bandomasis laikotarpis – klausimai, į kuriuos vadovas turėtų galėti atsakyti po 3 mėnesių Premium

Trys mėnesiai bandomojo laikotarpio – puikus metas geriau pažinti nauja darbuotoją, jei šis laikas...

Vadyba
2022.06.25
„Avivos“ vadovė A. Blanc: einant aukštesnes pareigas, atsiranda atsakomybė pasisakyti dėl svarbių dalykų Premium

Britų draudimo bendrovės vadovė – apie kovą su seksizmu per visuotinį metinį susirinkimą, vaikystę...

Laisvalaikis
2022.06.25
Europos verslas pavargo laukti pokyčių COVID-19 politikoje – svarsto mažinti investicijas Kinijoje Premium 3

Europos įmonių vadovai tampa vis labiau izoliuoti nuo savo veiklos Kinijoje ir vis mažiau toleruoja Pekino...

Verslo aplinka
2022.06.25
Šiemet registruota mažiau netaršių automobilių

Šiemet sausį–gegužę netaršių automobilių registruota šiek tiek mažiau nei pernai tuo pačiu metu, rodo...

Logistika
2022.06.24
ES lyderiai tariasi dėl infliacijos ir energijos kainų, tęsiantis Rusijos karui Ukrainoje 1

Europos Sąjungos (ES) lyderiai, ankstesnę dieną nutarę suteikti kandidačių įstoti į bloką statusą Ukrainai ir...

Verslo aplinka
2022.06.24
Tyrimas: kas būsto turi daugiausiai, kur jis brangiausias ir kur pigiausia nuoma 1

Būsto nuosavybės, kainų ir nuomos palyginamasis tyrimas parodė, kad Lietuva patenka į Europos šalių, kurių...

Finansai
2022.06.24
Seimas: nuo lapkričio sandoriai grynaisiais – iki 5.000 Eur, bus išimčių   1

Seimas sugriežtino gyventojų ir verslo atsiskaitymus grynaisiais pinigais – nuo lapkričio atsiskaityti...

Finansai
2022.06.23
Seimas – prieš nulinį PVM maisto produktams

Seimas nutarė nesvarstyti siūlymo taikyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą visiems maisto...

Finansai
2022.06.23
Alkoholio, degalų ir tabako akcizų sausį–gegužę surinkta 4% daugiau

Deklaruotos visų akcizinių prekių akcizų įplaukos per penkis šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu...

Finansai
2022.06.23
Tyrimas: SVV dėl karo perorientuoja eksportą, telkiasi į Lietuvą

64% mažų ir vidutinių Lietuvos įmonių prognozuoja, kad karas Ukrainoje turės neigiamą įtaką jų apyvartai,...

Finansai
2022.06.23
Verslas ieško burtų lazdelės: kaip suvešėjus infliacijai neprarasti pelno Premium 4

Įmonių vadovai, kurių dauguma apie infliaciją yra skaitę tik ekonomikos vadovėliuose, šiandien turi padaryti...

Finansai
2022.06.23
Stagfliacijos Europoje neprognozuoja, JAV recesiją signalizuoja pinganti nafta Premium

Europos centrinio banko (ECB) ekspertai nesitiki, kad Europa papuls į stagfliacijos gniaužtus, t. y. aukštos...

Finansai
2022.06.23
M. Žėkas: jei prasideda centrinių bankų karpymai, ar tu „Microsoft“, ar „Apple“, bus korekcija Premium

Mantvidas Žėkas, „Orion Securities“ Kapitalo rinkų skyriaus vadovas, portalo „Mano pinigai“ organizuotame...

Rinkos
2022.06.23
Lietuvoje veikiantys bankai pirmąjį ketvirtį uždirbo beveik 100 mln. Eur pelno

Lietuvoje veikiantys bankai pirmąjį šių metų ketvirtį uždirbo beveik 100 mln. Eur pelno – trečdaliu daugiau...

Rinkos
2022.06.22
„Payseros“ pelną gelbėjo parduotas sklypas, ruošiasi tapti tarpusavio skolinimo platforma Premium

Finansinių technologijų bendrovės „Paysera“ pelnas per praėjusius metus susitraukė perpus, mažėjus kainoms už...

Rinkos
2022.06.22
Bręsta smulkiam verslui naudingi PVM įstatymo pakeitimai Premium 1

Rizika, kad bendrą 45.000 Eur apyvartą pasiekusios susijusios įmonės taps PVM mokėtojomis, niekur nedingo,...

Finansai
2022.06.22
Seimo komitetas pritarė didesnių nei 3.000 Eur atsiskaitymų grynaisiais ribojimui 3

Seime kelią skinasi siūlymas riboti didesnius nei 3.000 Eur atsiskaitymus grynaisiais. Žmonių tarpusavio...

Finansai
2022.06.22
VMG derasi dėl verslo Baltarusijoje pardavimo, SBA tariasi su ERPB Premium

Vienos didžiausių lietuviškų investicijų traukiasi iš Baltarusijos. Į verslą šioje šalyje medienos ir baldų...

Pramonė
2022.06.22
Bizūnas dar neišgąsdino: kriptoįmonės Lietuvoje toliau dygsta kaip grybai po lietaus Premium

Vyriausybė kriptopaslaugų tiekėjų reguliavimo sugriežtinimui pritarė anksčiau birželį. Dabar svarstymai...

Inovacijos
2022.06.22
Vasara be suvaržymų: restoranai keičia rūbą ir investuoja į plėtrą Premium

Vasaros sezono pradžią atidėliojant nebent orams, maitinimo įstaigos ruošiasi sutikti svečius atnaujintose...

Gazelė
2022.06.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku