Žygis prieš spaudą

Publikuota: 2022-06-21
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Itin prastos veiklos sinonimu tapęs valstybės valdomas Lietuvos paštas (LP) savo neūkiškumą vėl imasi „taisyti“ leidėjų sąskaita: pernai dvigubai padidinęs leidinių prenumeratos pristatymo kainas miestuose, dabar rėžia iš peties – nuo kitų metų kainas didina 10 kartų. Leidėjai tai vertina kaip žygį prieš lietuvišką spaudą.

Vieną „siurprizą“ leidėjams LP pateikė dar praėjusių metų pabaigoje, pareiškęs, kad nuo 2022 m. sausio prenumeratos pristatymo tarifas auga dvigubai.

„Taip, gal tai ir atrodo drastiškas kilimas, tačiau kai įvertiname, kiek laiko tarifai nebuvo keisti, kai paskaičiuojame, kiek prie vieno leidinio kainos tai prisideda, tai nėra tokia nepakeliama našta. Tikrai atsakingai stengėmės žengti šį žingsnį“, – tikino pernai Asta Sungailienė, LP generalinė direktorė, ir pridūrė, kad pastaruosius 5 metus nekeitė pristatymo tarifų.

Teisybės dėlei verta priminti, kad dėl „atsakingumo“ ir paslaugų kokybės nebuvimo į LP daržą galima mestelėti ne vieną akmenėlį. Pirmiausia dėl to, kad kentėjo leidinių prenumeratoriai, negaudami laiku dienraščių, nes „atsakingas“ LP sugebėdavo dienraštį (!) pristatyti geriausiu atveju kitos dienos vakare. Niekas nenorėjo skaityti vakarykščių laikraščių, tačiau tik tokie buvo valstybinio pašto sugebėjimai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Nepagerėjo pristatymo kokybė ir tempai ir šiemet – vien asociacijos „Nacionalinė spauda“ nariai per šių metų sausį LP pateikė daugiau kaip 600 skundų dėl prenumeratos pristatymo (leidiniai nepristatomi vieną arba kelis kartus iš eilės, pristatomi ne laiku, leidiniai vėluoja savaitę ar daugiau ir pan.). 

Tokia pristatymo paslaugų „kokybe“ nepatenkinti leidinių prenumeratoriai suirzę, užverčia skundais leidėjus. Dalis prenumeratorių nutraukinėja prenumeratos sutartis, dėl to leidėjai privalo grąžinti prenumeratoriams gautas lėšas. Leidėjai skundžiasi, kad į jų skundus LP dažnai reaguoja formaliai, po keleto dienų, nesiima spręsti problemų iš esmės, problemos kartojasi tose pačiose teritorijose, iš esmės situacija nuolat blogėja. Užtat kainų didinimas jau tapo mėgstama LP veikla. Negana to, pristatymo tarifai buvo didinami „atgaline data“, tai yra leidiniams, kurie ankstesnėmis kainomis jau buvo parduoti kitiems metams.

Kai pernai lapkritį LP paskelbė dvigubai didinantis leidinių prenumeratos pristatymo kainas miestuose, šios įmonės šeimininkės, Susisiekimo ministerijos (SM) vadovas Marius Skuodis tesugebėjo išlementi, kad ieškos sprendimų, kurie pakeistų padėtį, bet tik nuo 2023 m. O kol kas – sukitės, kaip išmanot.

Padėtis išties „pakeista“ – LP kainas nuo 2023 m. didina 10 kartų.

„Valstybinė įmonė antrus metus iš eilės keičia prenumeratos pristatymo mieste kainą ne procentais, o kartais. Jau šiais metais mokame 100% padidintus įkainius mieste, o 2023 m. įkainio dalis, kuri skaičiuojama už leidinio vienetus, bus didinama nuo 5 iki 50 ct, t. y. net 10 kartų. Maža to, šiais metais išlieka padidinta kainos dalis ir už leidinio svorį“, – stebisi Kęstutis Bulka, UAB „Savaitė“ rinkodaros ir pardavimų vadovas. Jis skaičiuoja, kad žurnalo „Savaitė“ prenumeratos pristatymo įkainis padidės daugiau kaip 100%, o mažesnio svorio leidiniams šis pokytis bus dar didesnis.

Tomas Balžekas, „15min Group“, jungiančios ir „Media Bitės“, žurnalų leidėją, vadovas, kalbėdamas apie šią padėtį, teigia, kad panašu, jog LP nori nužudyti lietuvišką spaudą. Pasak jo, visose normaliose valstybėse kalbama apie visą spaudos prenumeratos pristatymo kompensavimą, nes ji nyksta.

„Tuo metu Lietuvoje sugebame gauti 10 kartų brangesnį pasiūlymą prenumeratos pristatymui. Būtų juokinga, jeigu nebūtų graudu. Asociacijų lygmeniu planuojame kreiptis į visus Lietuvos vadovus, Seimo narius. Tikiuosi, jie išgirs leidėjus ir kalbėsime apie prenumeratos pristatymo visą kompensavimą ir lietuviškos spaudos išsaugojimą, o ne pasiuntimą myriop, keliant pristatymo kainas 10 kartų“, – kalba T. Balžekas.

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius teigia, kad leidėjai galėtų būti remiami ne vien per LP paslaugas, bet ir tiesiogiai kompensuojant kaštus, kaip ir kitose srityse, pavyzdžiui, kompensuojant elektros išlaidas ar kt. Jis tikina, kad spauda kaip technologija neturėtų būti traktuojama kaip mirštanti ar nebereikalinga: atsisakyti bet kurios technologijos yra didžiulė klaida.

Jonas Sadauskas, LP Tinklo padalinio vadovas, kalbėdamas apie taikomus prenumeratos paslaugų teikimo įkainių pokyčius miestuose nuo 2023 m., teisinasi augančiomis sąnaudomis, patirtais nuostoliais ir porina apie „ilgą laiką beveik nekitusias paslaugų kainas“.

Postringavimai apie „beveik“ (!) nekitusias kainas neįtikina – faktai visiškai kitokie.

Atsakymą vakar VŽ atsiuntė ir kelias dienas tylėjusi SM. Agnė Vaiciukevičiūtė, viceministrė, aiškina: „Miestuose leidinių pristatymas yra vykdomas konkurencingos rinkos sąlygomis, todėl šiuo metu pagal galiojančius teisės aktus nėra subsidijuojamas. Jei LP dotuoja leidinių pristatymą miestuose, tai iškreipia konkurencingą rinkos veikimą ir sudaro nevienodas veiklos sąlygas kitiems rinkos dalyviams.“

Paštas, anot jos, negali veikti nuostolingai „ir prisiimti visų sąnaudų ir iš to išplaukiančių nuostolių, kurie susidaro iš nereguliuojamos komercinės veiklos“. Ministerija esą „kol kas nėra įvertinusi, ar 10 kartų kainų kėlimas yra pagrįstas ir tinkamas, tačiau negali būti vykdomas beatodairiškai ir neatsižvelgiant į susidariusią situaciją“.

Viceministrė tikina: svarbu, kad valstybė remtų ne tik pristatymą, bet ir turinį. „Todėl turi būti sudėliotas žiniasklaidos rėmimo mechanizmas ir rastas finansavimas, kokia apimtimi valstybei reikia remti leidėjus. Tokio mechanizmo sudėliojimas yra Kultūros ministerijos atsakomybės sritis.“

SM atstovė skatina Kultūros ministeriją (KM) „rasti ir priimti sprendimus dėl periodinių leidinių rėmimo miestuose ir klausimą išspręsti iš esmės“.

Štai kaip viskas „paprasta“: LP negali veikti nuostolingai, SM strėles permeta kolegoms iš KM, o leidėjams – 10 kartų didesnes kainas.

Susisiekimo ministro M. Skuodžio pernai lapkritį žadėtos „tvarių ilgalaikių sprendimų“ paieškos gerokai užsitęsė – panašu, kad šie sprendimai pasiklydo kelių, viena į kitą pirštais baksnojančių, ministerijų užkaboriuose.

 VŽ nuomone, LP yra didžiausias neūkiškumo Lietuvoje pavyzdys ir opiausia leidėjų problema. Gal dabartinė, o gal buvusios Vyriausybės galėtų pasigirti, kad šiai valstybės įmonei buvo sukurta bent kokia strategija?  

Valstybinės institucijos turi matyti ir globalų paveikslą bei žiniasklaidos svarbą visuomenėje. Valstybė turi neapsunkinti, o prisidėti prie kokybiškos informacijos sklaidos ir pasiekiamumo.

Leidėjai klausia: ar valdžios institucijos tebemato spausdintų leidinių ateitį, ar tebeprivalu užtikrinti visuomenės teisę į informaciją? Jie vis dar nelaidoja vilčių ir tikisi Vyriausybės, SM ir KM lyderystės, nes informacija „yra būtinoji prekė valstybės kontekstu“.

Derėtų nepamiršti informacijos strateginės reikšmės valstybei ir demokratijai. Rusijos karas prieš Ukrainą akivaizdžiai parodė, kuo baigiasi laisvos spaudos optimizavimas. Jos vietą labai greitai užima pigi arba nemokama priešiška propaganda, kuri gimdo zombius karams prieš demokratiją ir žmogiškumą. Naivu galvoti, kad Lietuvos informacinė erdvė yra neįdomi mūsų rytiniams kaimynams. Be laisvos spaudos skydo - tik laiko klausimas, kada Marijos žemėje kažkam ims skambinti karo varpai. Jiems nutildyti reikės išleisti gerokai daugiau, nei tikisi iš spaudos uždirbti LP. Tik kad nebūtų per vėlu...

 

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

E. Remeikis. Laisvų įmonės lėšų įdarbinimas – ne vien korporacijoms 1

Investavimas įmonės vardu vis dar daugiau klausimų ir baimių kelianti tema nei aiškus, naujas galimybes...

Nuomonės
2022.07.05
Lygties nežinomieji išsigrynino

Po NATO viršūnių sprendimo rytiniame Aljanso sparne, įskaitant Lietuvą, iki brigados dydžio vienetų padidinti...

Nuomonės
2022.07.05
Į vištidę pakviesta lapė ir nedžiuginanti pergalė 7

Gali būti, kad artimiausiais metais mes pamatysime dar vieną lietuviško transporto sektoriaus triumfą. Bet...

Nuomonės
2022.07.04
V. Juzikis. Tarptautines sankcijas galima pažeisti ir netyčia: ką dabar daryti verslui?

Trys pirmieji karo mėnesiai parodė – Lietuvos ekonomika pakankamai stipri, kad atremtų naujus užgriuvusius...

Nuomonės
2022.07.03
A. Januška. Akis, kuri nemato toliau blakstienų 9

„Nekenčiu nežinojimo, menkos vaizduotės, akies, kuri nemato toliau už savo blakstienas. Viskas yra įmanoma.

Nuomonės
2022.07.01
Putinas „pasistengė“ NATO labui 2

Pasibaigus istoriniu tapusiam NATO viršūnių susitikimui Madride, Lietuva kiek atsikvėpė – priimtas ilgai...

Nuomonės
2022.07.01
K. Gečas. Dvi realybės: spąstai, į kuriuos nuolat papuola politikai ir verslo vadovai

Stebiu su tranzito į Kaliningrado sritį ribojimu susijusią komunikaciją ir darausi išvadą: eilinį kartą...

Nuomonės
2022.06.30
Spec. aptarnavimo zona Rusijai? 1

Lietuva, taikanti ketvirtojo paketo nuostatas, draudžiančias Rusijai gabenti sankcionuotas prekes per mūsų...

Nuomonės
2022.06.30
Nekviestam „svečiui“ – žarijų duobė

Iš NATO viršūnių susitikimo Madride Lietuva laukia sprendimo dėl Aljanso Rytų flango gynybos stiprinimo. Kol...

Nuomonės
2022.06.29
Pakels vieną antakį? 8

Kone aštuonerius metus brandintas draudimas atsiskaityti grynaisiais pinigais didesnėmis sumomis, regis,...

Nuomonės
2022.06.28
Apie patirtį – puse lūpų

Nors viešai įvairiomis progomis Vyriausybės nariai kalba apie finansinio raštingumo ugdymą, savo asmeniniu...

Nuomonės
2022.06.27
R. Paulas. Lietuvos IT – „amazing“. Bet ar nepritrūks talentų? 13

Lietuva JAV tebeturi žinomumo problemą – tiek apskritai kaip šalis, tiek, juo labiau, kaip investavimo...

Nuomonės
2022.06.26
P. Jacunskij. Kainų didėjimo priežastys ir „ką gali padaryti Konkurencijos taryba?“

Lietuvoje šoktelėjus infliacijos rodikliams kaskart viešojoje erdvėje pasigirsta klausimų, kokių veiksmų gali...

Nuomonės
2022.06.25
A. Sagatauskas. Verslo pasitraukimo iš Rusijos pamokos

Po Rusijos inicijuotos karinės invazijos Ukrainoje per pastaruosius kelis mėnesius iš Rusijos rinkos...

Nuomonės
2022.06.24
Teks augti iš nuosavo kapitalo

Pasibaigus pigių pinigų vakarėliui, pasaulio technologijų įmonės praneša stabdančios plėtros planus, o...

Nuomonės
2022.06.23
„Teisybės“ paieškos su šantažo prieskoniu 4

Nors rusų vadeiva vakar eilinį kartą drąsinosi ir įtikinėjo savo piliečius bei save, kad Rusijos ekonomika ne...

Nuomonės
2022.06.22
R. Venslauskas. Akcininkų sutartis – kodėl tik pasitikėjimo versle neužtenka?

2021 m. Lietuvos teismus pasiekė 460 bylos, kada akcininkai bandė išspręsti atsiradusius nesutarimus...

Nuomonės
2022.06.21
Žygis prieš spaudą 7

Itin prastos veiklos sinonimu tapęs valstybės valdomas Lietuvos paštas (LP) savo neūkiškumą vėl imasi...

Nuomonės
2022.06.21
R. Skyrienė. Ar investuotojai išgirdo palankių žinių prezidento metiniame pranešime?

Taip, kaip reikėjo. Toks apibūdinimas, ko gero, labiausiai tiktų trečiajam metiniam pranešimui, kurį...

Nuomonės
2022.06.20
Vertybės, ginamos Ukrainos krauju 2

Ukraina vienu žingsneliu priartėjo prie Europos Sąjungos (ES) slenksčio – Europos Komisija (EK) penktadienį...

Nuomonės
2022.06.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku