Oligarchų turtas – ne jūsų reikalas

Publikuota: 2022-04-25
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Viešojo sektoriaus atstovai ir žurnalistai kasdien kovoja. Nes vieni slepia duomenis, o kiti esą kiša nosį ne į savo reikalus. Bet vienintelis pralaimėtojas čia – visuomenė, kuri abi puses finansuoja, o informacijos taip ir negauna. Nes tai – paslaptis. Arba skaitytoją gali ištikti informacinis perteklius.

Daliai pasaulio apdalijus sankcijomis su Kremliumi susijusius oligarchus bei pakalikus, teisėsauga, žiniasklaida ir aktyvistai suskubo aiškintis, kokie verslai ir turtas šiems priklauso. Jei stebina žinių vakuumas Lietuvoje, bent jau žinokite, kad tai ne dėl abejingumo.

Nors po daugelio metų žiniasklaidai pagaliau pavyko gauti beveik civilizuotą prieigą prie oficialių šalies registrų, visgi realybėje šiandienės galimybės rinkti ir tikrinti informaciją vis dar yra ypač ribotos.

Oligarchų turtas – tobulas pavyzdys, kokie menki yra šalies žiniasklaidos įrankiai gauti oficialių duomenų ir informuoti visuomenę. Štai Nekilnojamojo turto (NT) registre prieinama informacija tik apie konkretų NT objektą. Tuo metu, koks NT priklauso konkrečiam asmeniui ar įmonei, žinoti nevalia. Taigi žinoti, kad pastatas A priklauso asmeniui / įmonei B, yra teisėta. Bet žinoti, kad žmogus / įmonė B valdo pastatą A, yra neteisėta. Dabar sustokite. Pagalvokite. Nuostabu, tiesa?

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Žurnalistas nuo kitų žmonių skiriasi tuo, kad penkiskart išgirdęs „ne“, vis tiek ras būdą gauti informacijos. Taigi prasidėjo adresų medžioklė, į žvalgybą buvo išsiųsti šaltiniai. Tiesa, pastarieji į ragelį mykė ir nirčiai galvas purtė – neturi oligarchai turto Lietuvoje, mūsų šalis jiems neįdomi.

Nuomonė būtų paguodžianti, jei ją galima būtų patvirtinti arba paneigti faktais. Tuo metu LRT Tyrimų skyrius aptiko oligarcho Viktoro Medvedčuko aplinkos pėdsakų sostinės biurų segmente – porą verslo centrų prie pat Konstitucijos prospekto.

Tikėtina, kad yra ir ne tokio masyvaus turto įsigijimo sandorių. Tik jais paprastai garsiai nesigiriama, o detales ir ryšius maksimaliai stengiasi suslėpti „konsultacijų“ įmonės, kurių yra ne tik Londone ar Niujorke, bet ir Vilniuje.

Bet ką mes čia apie oligarchus. Informacijos apie vietinius herojus susirinkti taip pat neįmanoma. Štai Kaune yra toks Vilius Šiliauskas, ne itin garsėjęs savo darbais Kauno savivaldybės administracijos vadovo poste, bet tapęs žinomas dėl įtariamo rekordinio dydžio kyšio bei 170 NT objektų portfelio, kurį Specialiųjų tyrimų tarnyba įvertino „septynženkle suma“.

Viena vertus, skandalinga. Kita vertus, nepatikrinama. V. Šiliausko deklaracijos menkai informatyvios, o sužinoti iš Registrų centro, kokį turtą jis valdo, visuomenei nepriklauso.

BDAR, „perteklinė informacija“ ir kiti negražūs žodžiai dažnai skamba iš Registrų centro atstovų diskusijose dėl viešojo intereso.

Imti kyšius, investuoti į turtą neaiškios kilmės lėšas gal ir negražu, bet rinkti informaciją apie asmenų turtą apskritai akiplėšiška. Dabar sustokite. Pagalvokite. Nuostabu, tiesa?

VŽ nuomone, du pirmi svarbiausi klausimai verslui – kapitalo kilmė ir reputacija. Numojus ranka vėliau tenka susimokėti už nenorėjimą žinoti.

Ir šiandien viskas jau šiek tiek kitaip – postūmis įvyko. Nori nenori verslo gyvenimo dalimi tapo nuolatinė patikra, ar partneriams, klientams ir su jais susijusiems asmenims netaikomos sankcijos. Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) net sugebėjo įspėti verslą apie šią pareigą, nors akivaizdu, kad siekiai ir galimybės nemenkai prasilenkia.

Pažiūrėkime į pačios FNTT rezultatus. Naujausiais duomenimis, dėl taikomų sankcijų įšaldyta daugiau nei 20 mln. Eur lėšų, o apribojimai NT pritaikyti vos 3 atvejais. Sunku paaiškinti tokių neįspūdingų rezultatų priežastis, tačiau būtina atkreipti dėmesį, kad 2,9 mln. Eur vienos įmonės sąskaitose įšaldyta po to, kai apie ją publikaciją paskelbė tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“.

Kaip asmenines paslaptis už mokesčių mokėtojų pinigus saugoti duomenis, kurie yra paprasčiausia, ne komercinės paslapties informacija apie verslą ir nuosavybę, riboti prieigas ir detaliai kontroliuoti, kur bei kaip žurnalistai naudoja duomenis – ne ta liga, kuria sirgtų Vakarų valstybės.

Nors ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė šią savaitę džiaugėsi, kad per metus atvertų duomenų rinkinių skaičius padidėjo 2, o besidominčių jais skaičius – 5 kartus, tiek ekspertai, tiek žiniasklaida puikiai supranta, kad svarbiausi duomenys ir jų pjūviai dar turbūt ilgai dūlės po 9 užraktais.

Nepaisant viešųjų ryšių akcijų, pačiai ministerijai turėtų būti akivaizdu, koks yra susidomėjimo potencialas ir kokių duomenų reikia labiausiai – vertingiausiais atvertais įvardijami būtent Registrų centro duomenys. 

VŽ nuomone, tik atviri duomenys atspindi visuomenės interesą gauti tikslią informaciją, skatina verslo ir politikų skaidresnę veiklą, visus išmoko prisiimti atsakomybę už savo veiksmus, sumažina klaidų tikimybę ir nepatikimų šaltinių manipuliacijų galią žiniasklaidoje.

O pagauti niekšą tamsiame kambaryje lengviau pirma jame užsidegus šviesą.

Po VŽ nuomonės publikavimo A. Armonaitė pasidalijo komentaru:

„Norėjome atkreipti dėmesį, kad ministerija praėjusią savaitę priėmė sprendimą siekti šių duomenų atvėrimo žiniasklaidos atstovams. Šiuo metu šių duomenų atvėrimą riboja įstatymai. Prieiga prie Nekilnojamojo turto registro duomenų yra jautri ir šie duomenys visa apimtimi niekada nebus vieši, bet, mano nuomone, žurnalistiniams tyrimams turėtų būti suteikta galimybė su jais dirbti. Būtinai aptarsime šios galimybės įgyvendinimą su kitomis ministerijomis.“

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
K. Bieliakova. Viešieji pirkimai Ukrainoje iki karo ir jo metu: kaip reagavo valstybė

Būsiu atvira: iki paskutinės akimirkos netikėjau, kad pas mus, Ukrainoje, prasidės karas. Pamenu, dieną prieš...

Nuomonės
2022.05.24
Įstatymas nėra iškaltas akmenyje 5

Daugiau nei 43.000 Lietuvos mokesčių mokėtojų naudoja daugiau nei 101.000 kasos aparatų, skaičiuoja...

VŽ požiūris
2022.05.24
E. Lucasas. V. Putino karas atskleidžia Europos susiskaldymą dėl saugumo

Saviapgaulė būdavo Vakarų mąstysenos apie Baltijos jūros regioną leitmotyvas. Nuo šio regiono atitolusių...

Nuomonės
2022.05.23
Verslininkas, kuris bijo baubo po lova 6

Savo kasdienėje veikloje analizuodami informaciją, įvairius duomenis ir rašydami straipsnius dažniausiai...

VŽ požiūris
2022.05.23
E. Volskis. Karas ir kainų šuolis smogė Lietuvos verslui, bet sprendimų jis randa

Kaip alternatyvaus finansavimo bendrovės mato Lietuvos įmonių situaciją po trijų mėnesių karo Ukrainoje ir...

Nuomonės
2022.05.22
E. Gliaudelytė. Net gerai sutariantys darbdaviai ir darbuotojai gali susipykti 2

Nors pastaraisiais metais pandemijos pastūmėtas verslas į darbo laiko organizavimą ėmė žiūrėti gerokai...

Nuomonės
2022.05.21
V. Šimkus. Ar veikia sankcijos Rusijai? 1

Prasidėjus karui Ukrainoje Vakarų pasaulis greitai sureagavo ir pritaikė Rusijai beprecedentes sankcijas.

Nuomonės
2022.05.21
Kai pasiūlytieji mainai sunkiai dera su morale 2

Nuo Rusijos agresijos prieš Ukrainą pradžios praėjus trims mėnesiams tarptautinė bendruomenė staiga...

VŽ požiūris
2022.05.20
P. Singeris. Ar Europa turėtų nustoti mokėjusi už Putino karą?

Ar teisinga, kad Europos šalys toliau moka Rusijai po 1 mlrd. Eur (1,1 mlrd. USD) per dieną už energiją...

Nuomonės
2022.05.19
Statybą stabdo ne verslas 31

Statybos bei kelių tiesimo įmonės beveik 80-yje viešųjų objektų pusdieniui metė darbus ir su plakatu...

VŽ požiūris
2022.05.19
A. Bogdanovičius. Vyriausybės veikla atveriant duomenis – tikėjimas iš troškimo 5

Tikėjimas iš troškimo (angl. wishful thinking) – terminas, naudojamas apibūdinti situaciją, kai...

Nuomonės
2022.05.18
Pagalbai – valstybės kišenė arba sugebėjimas prisitaikyti 2

Rusijos pradėtas karas Ukrainoje ir dėl jo Rusijai bei Baltarusijai paskelbtos sankcijos tapo paskutiniais...

VŽ požiūris
2022.05.18
A. Zujevas. Valstybinės sistemos gali tapti perkamiausia Lietuvos eksporto preke

Šiuo metu Lietuvos Finansų ir Ekonomikos ir inovacijos ministerijų dėka vyksta puiki iniciatyva – viešojo...

Nuomonės
2022.05.17
Siūlote algą vokelyje? Turbūt juokaujate 19

Kol darbuotojai nepradės atsisakyti dirbti įmonėse, kuriose atlyginimo dalis mokama neoficialiai, tol dalis...

Nuomonės
2022.05.17
E. Petrulis. Neutralioji palūkanų norma – kodėl ji mums turėtų rūpėti 1

Neutralioji palūkanų norma yra viena prieštaringiausių sąvokų finansų teorijoje, nes, skirtingai negu dauguma...

Nuomonės
2022.05.16
„Suprasti“ Rusiją 22

Viena žymiausių sovietologių, žurnalistė Francoise Thom savo naujausiame straipsnyje bando atsakyti į...

Nuomonės
2022.05.16
R. Skyrienė. Vyriausybės veiklos ataskaita: ar stiklinė pusiau tuščia?

Visi esame puikūs vairuotojai, kai vairuojame sėdėdami ant užpakalinės automobilio sėdynės. Tokios mintys...

Nuomonės
2022.05.14
R. Vilpišauskas. Ginčai dėl Europos ateities 1

Tuo metu, kai Europos ateitis sprendžiasi karo laukuose ir miestuose Ukrainoje, ES institucijose vyksta...

Nuomonės
2022.05.13
Pažiūrėkite į veidrodį 3

Panašu, kad Rusiją jau visai netrukus užklups naujas galvos skausmas – neutralumo politikos atsisakančios...

Nuomonės
2022.05.13
N. Mačiulis. Akcijų rinkos raudonuoja: kur ir kaip dabar investuoti 15

Šių metų pradžioje daugelis akcijų indeksų pasiekė rekordines aukštumas, tačiau pastaraisiais mėnesiais...

Nuomonės
2022.05.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku