Kas tai? Eksperto įžvalgos

Lyderystės ekspertas Dave  Tullett: lyderis turi ieškoti galimybių keisti įsitikinimus

Reklama publikuota: 2018-05-31
Lyderis pats turi jausti, kokių žinių jam dar trūksta, kad galėtų padėti žmonėms siekti tikslų. Tai pastebėjus ir prasideda asmeninis tobulėjimas, tad Vadovų MBA studijos yra vienas iš būdų tai įgyvendinti.
svg svg
Lyderis pats turi jausti, kokių žinių jam dar trūksta, kad galėtų padėti žmonėms siekti tikslų. Tai pastebėjus ir prasideda asmeninis tobulėjimas, tad Vadovų MBA studijos yra vienas iš būdų tai įgyvendinti.

Klimato kaita, technologijų pokyčiai, 4–oji industrinė revoliucija, nauji organizacijų reguliavimai, įstatymai keičia ir formuoja lyderystę. Neseniai Lietuvoje viešėjęs ir ISM Vadovų MBA studentams dėstęs kviestinis lektorius Dave Tullet iš Oksfordo verslo mokyklos pabrėžė, kad šiandien pasaulis susiduria su dideliais pokyčiais. Tačiau profesorius įsitikinęs, kad tai neretai gąsdina lyderius, nenorinčius imtis pokyčių, ieškoti galimybių ir keisti savo įsitikinimus. Visgi, kai sena sistema žlunga, turime galimybę daryti įtaką naujajai ir ją formuoti, keisti.

 „Per dvidešimt profesinės karjeros metų man teko susidurti su nemažai sunkumų. Nors mano karjera buvo sėkminga, mane pradėjo varginti rutina, nuolatinis pasikartojimas, situacijos, kurios man nepatogios, ir niekaip negalėjau iš to ištrūkti. Galiausiai, man pavyko tai pakeisti, ir supratau, kad tą padaryti nėra paprasta, o žmonių ir būdų, kurie galėtų man padėti judėti pirmyn ir rasti savo kelią, nėra daug. Taigi, pastaruosius kelerius metus skiriu organizacijoms ir žmonėms, norėdamas padėti atverti „duris“ ir paskatinti juos pažvelgti kitapus jų, išeiti iš komforto zonos ir žengti žingsnį bei ieškoti naujų galimybių“, – sako p. D. Tullet.

nuotrauka::1 right

Profesorius yra įsitikinęs, tiek individui, tiek organizacijai, svarbiausiu tampa tikslas. Turime klausti savęs „dėl ko tai darau?“, „ar tai, ką darau, padeda ne tik man, bet ir kitiems?“. Taip siekiant tikslo,  didelę įtaką turi ir darbuotojų įsitraukimas jį įgyvendinant.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Prieš kelerius metus atlikome tyrimą, parodžiusį, kad net 80 procentų Šiaurės Amerikos darbuotojų nėra aktyviai įsitraukę ir nenori dirbti dėl organizacijos tikslo. Jie nededa daug pastangų ir paprasčiausiai nemato savo darbo prasmės, o tai lėtina organizacijos strategijos vykdymą ir progresą. Šiandien kiekvienas, pasirinkdamas tinkamus lyderystės principus, gali tai pakeisti“, – įsitikinęs dėstytojas.

Lyderiu tapti reikia laiko

D. Tullet pabrėžia, kad dažnai aukštas pareigas užimantys skyrių vadovai yra paskiriami tapti organizacijos CEO, jiems trūksta tam tikrų įgūdžių ir pastebima, kad ne visi būna tam pasiruošę, nes tampant lyderiu reikia daugiau, nei gebėjimo pasakyti, ką ir kaip daryti iš techninės pusės. CEO turi turėti tikslą, kuris vienytų ir padėtų siekti teigiamų pokyčių organizacijoje ar bendruomenėje.

„Visi nori pokyčių greitai. Visgi realybė yra kitokia – tam reikia laiko. Yra paprasta tiesiog užimti  „lyderio“ pareigas, tačiau išminčiai, gebėjimams atsiskleisti ir patirčiai įgyti reikia laiko. Lyderystė nėra tik trumpalaikis tikslas, tai kelionė, kurios metu atrandame save, būdus, leidžiančius tapti efektyvesniais lyderiais. Kartais turime stabtelėti ir dar kartą įvertinti situaciją, paklausti savęs, ar tikrai šie pokyčiai yra būtini, ar sprendimą turiu priimti aš, ar galiu priimdamas sprendimą pasidalyti atsakomybe su patikimu kolega“, – įsitikinęs profesorius.

Lektorius lyderį apibūdina kaip herojinį pasakotoją (angl. storyteller). Jo teigimu, lyderių istorijos turi galią, galinčią padėti jiems ir jų organizacijoms.

„Dažnai nutinka ir taip, kai lyderiai „užstringa“ tam tikroje istorijoje, kuri kartą buvo sėkminga. Tai „herojinė“ lyderystė, apimanti sėkmę, tikslų įgyvendinimą, pokyčius. Visgi, kai jie pastebi, kad situacija pasikeičia, lyderiai ima suprasti, ką reiškia žmogiškumas. Tam jie pasitelkia istorijų galią, kuri yra puikus įrankis kurti pokytį savyje ir organizacijoje“, – sako D.Tullet.

Svarbu siekti žinių

Profesorius neabejoja, kad  lyderiams yra svarbios tiek teorinės žinios, idėjos, tiek praktinė medžiaga. Tai leidžia neatsilikti nuolat kintančiame pasaulyje. Tai ypač susiję ir su tikslo siekimu. Šių dienų lyderiui nebūtina vadovautis tam tikrais reikalavimais ar atitikti lūkesčius.

„Lyderis pats turi jausti, kokių žinių jam dar trūksta, kad galėtų padėti žmonėms siekti tikslų. Tai pastebėjus ir prasideda asmeninis tobulėjimas, tad Vadovų MBA studijos yra vienas iš būdų tai įgyvendinti. Vis tik lyderis turi prisiimti atsakomybę už savo mokymąsi ir suprasti, kokių žinių jam reikia, o ne vadovautis tam tikrais kitų reikalavimais. Asmeninis tobulėjimas leidžia atsisėsti ir susimąstyti, koks mano tikslas šioje planetoje, kuo aš galiu padėti kitiems ir kaip tai galiu padaryti dar efektyviau. Tai patirties, mąstymo, refleksijos kombinacija, papildyta praktinėmis žiniomis iš Vadovų MBA studijų ir lyderystės mokymo“, – įsitikinęs p. D. Tullet.

Vis dėlto profesorius siūlo siekti ne tik žinių, bet ir įgyti kitų klausymosi įgūdžių. „Dažnai, kai girdime kitus, ne visada nuoširdžiai klausomės. Nesistengiame suprasti žmogaus, neįsiklausome į tai, su kokiomis problemomis žmogus susiduria, kaip jis mato pasaulį, tam tikrą situaciją. Lyderiams svarbu klausyti ir savęs – išgirsti, kaip jie apibūdina juos supančią aplinką ir pasaulį, kaip jie žadina lyderystę kitų gyvenime, kaip skatina tobulėti, atveria galimybių. Svarbus ir vidinis balsas – lyderis turi klausti savęs ir žinoti, kuo gali padėti kitiems. Taigi, būtent klausymas ir tam tikri signalai mus supančioje aplinkoje gali padėti tapti geresniu lyderiu ir efektyviau priimti sprendimus“, – pataria profesorius.

Priėmimas į ISM Vadovų MBA magistrantūros studijas vyksta iki 2018 m. liepos 13 d. Numatoma studijų pradžia – 2018 m. rugsėjo 13 d. 

Daugiau informacijos apie Vadovų MBA studijas rasite: www.ism.lt/en/executive-mba   

Priėmimo dokumentus pateikti galite čia: my.ism.lt

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku