Kas tai? VŽ palaiko

Kodėl mūsų namai primena sandarų stiklainį? Oro užterštumo problemą sprendžiančios verslo idėjos

Reklama publikuota: 2021-05-27
Geriausia 2019 m. Lietuvos moksleivių jaunoji bendrovė „Bioras“.
svg svg
Geriausia 2019 m. Lietuvos moksleivių jaunoji bendrovė „Bioras“.

Nors pastarųjų dešimtmečių statistika rodo, kad pasaulyje oro užterštumas mažėja, tačiau didieji miestai vis dar skendi smoge bei dulkėse, o per 90 proc. žmonijos kvėpuoja oru, kurio užterštumas viršija Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamas ribas. Ir kol pasaulis vis dar sprendžia dilemą, kaip užtikrinti švarų orą, patenkinti energijos ir vandens išteklių poreikį bei suvaldyti milžiniškus atliekų srautus, savo kasdienybėje mes trokštame paprasčiausio dalyko: kuo švaresnio oro savo namuose, gamtoje ar išėję į miesto gatvę.

Tad ką galime padaryti šiandien, kad oras, kuriuo kvėpuosime rytoj, būtų šviežias ir švarus?

Moksleiviai sprendžia vandens, oro, aplinkos taršos problemas

Birželio 29-liepos 15 dienomis Lietuvoje nuotoliniu būdu vyks pirmasis ir didžiausias Europos antreprenerystės festivalis „Gen-E 2021“. Šiais metais europinis „Junior Achievement“ jaunimo verslumo ugdymo organizacijų tinklas jaunimui siunčia žinutę: „Render the future“. Kartu su Europos visuomenės lyderiais bei Lietuvos jaunimu organizatoriai klaus, kokią žinią apie ateitį galime parsinešti vaizduotėje nukeliavę į 2051-uosius metus ir ragins iš naujo įsivaizduoti svarbias rytojaus temas, tokias kaip ateities pinigai, socialinių tinklų poveikis, kibernetinis saugumas, ateities keliavimas, dirbtinis intelektas, gamtinių išteklių mažėjimas, taip pat – ir švarus oras.

Birželio 29-ąją organizatoriai kvies apsilankyti visuomenei atviroje virtualioje moksleivių ir studentų verslų „eXpo“. Parodoje kuriamus produktus ir vystomas paslaugas pristatys net 180 jaunųjų bendrovių, kurias mokyklose ir universitetuose įkūrė daugiau nei 800 jaunųjų antreprenerių. Didelė dalis jų įkurtų jaunųjų bendrovių kasmet akcentuoja aplinkosaugos svarbą, savo gaminiais ar idėjomis sprendžia vandens, oro, aplinkos taršos problemas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:













Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



 

Viena tokių bendrovių buvo ir 2019 metais geriausia Lietuvos moksleivių bendrove pripažinta ir Lietuvai tarptautiniame geriausių Europoje mokinių verslų konkurse Lilyje (Prancūzijoje) atstovavusi komanda „Bioras“. „Lietuvos Junior Achievement“ jaunimo antreprenerystės ugdymo programoje dalyvavusios ir jaunąją bendrovę įkūrusios, tuomet dar Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazistės savo idėjomis taip pat sprendė švaraus oro klausimus.

Merginos sukūrė ekologišką, blogus kvapus sugeriančią ir orą nuo kenksmingų medžiagų valančią priemonę, pagamintą iš natūralių tiek žmogui, tiek aplinkai nekenksmingų medžiagų. Anot jaunųjų antreprenerių, sukurtos pagalvėlės puikiai pakeičia kvapą maskuojančius gaiviklius, nes pagrindinė sudedamoji produkto dalis (aktyvintoji anglis) absorbuoja blogus kvapus šaldytuve, automobilyje ar sportiniame krepšyje. „Bioras“ pagalvėlės pagamintos tik iš natūralių medžiagų, todėl pasibaigus galiojimo laikui jas galima panaudoti kaip trąšą augalams.

Jaunosios bendrovės įkūrėjos Sandra Kmitaitė, Gerda Prakopimaitė ir Greta Sarapinaitė pabrėžė, kad, kuriant produktą, joms buvo svarbu vadovautis žiedinės ekonomikos principu: kad gaminys nekurtų atliekų ir po panaudojimo jį būtų galima paversti trąša.

„Mums visada buvo aktuali ekologija, tvarumas, oro švara, ir pačios stengiamės kasdien gyventi tvariai. Kurdamos jaunąją bendrovę, galvojome ne tik apie tai, kad mūsų produktas žmonėms būtų reikalingas ir naudingas, bet ir kaip galėtume prisidėti prie aplinkos tausojimo. Labai tikėjome savo idėja, turėjome daug energijos ir entuziazmo. Tai leido mums sėkmingai vystyti veiklą ir taip būti problemų sprendimo dalimi. Nors šiuo metu bendrovė uždaryta, veiklos netęsiame, nes esame pasinėrusios į kitus dalykus, tačiau tikime, kad prie šio kelio dar grįšime ir dirbsime „Bioro“ vardu. Tikime šios veiklos prasme ir sėkme“, – sako viena komandos narių Greta Sarapinaitė.

Mūsų namai – lyg sandarūs troškūs stiklainiai

Startuolio „OXYGEN“ įkūrėjas Žilvinas Salialionis, sukūręs vėdinimo įrenginį, pavasarį apsaugantį nuo žiedadulkių, vasarą – nuo dulkių, žiemą – nuo smalkių, sako, kad viena didžiausių šiandienos, o ir ateities problemų – sandarūs tarsi užsukti stiklainiai mūsų namai: gyvename gražiuose pastatuose tarp gražių sienų ir dūstame juose be šviežio oro.

nuotrauka::1 right

„Šiuolaikiniai gyvenamieji ir biurų pastatai yra sandarūs tarsi stiklainiai, į kuriuos oro nei įpūsi, nei ištrauksi. Jie visai kitokie, nei senoviniai daugiabučiai, kuriuose sienos pralaidžios, o langai yra kiauri. Šviežias oras visų pirma yra sveikata. Turbūt niekas nesiginčytų dėl to, kad kvėpuodamas šviežiu oru žmogus yra sveikesnis ir jo gyvenimo trukmė ilgesnė. Tačiau šiandien mes gyvename gražiuose namuose tarp gražių sienų, o iš tiesų dūstame tuose pastatuose be šviežio oro“, – sako startuolio įkūrėjas Ž. Salialionis.

Kauno technologijos universiteto „Startup space“ įsikūrusi inžinierių ir programuotojų komanda sukūrė aktyvaus vėdinimo sistemą „OXYGEN“, skirtą vėdinti gyvenamosioms patalpoms: mažą, plokščią, estetiškos išvaizdos dėžutę, kuri atlieka itin svarbų darbą – užtikrina gaivų ir švarų orą namuose.

Startuolis sukurtas po to, kai prieš keletą metų atsirado nauji statybos reglamentai: aukštos energetinės klasės name (A + ir A++) privalo būti įrengta aktyvaus vėdinimo sistema kiekviename gyvenamajame plote. Reaguodamas į šį pasikeitimą, Žilvinas pamatė galimybę sukurti naujos kartos, inovatyvų rekuperatorių.

„Tam, kad patalpa būtų kokybiškai vėdinama ir joje turėtume šviežio oro, nepakanka vien prasiverti langus, reikalinga išmani vėdinimo sistema. Rinkoje nebuvo daug produktų, kurie būtų draugiški vartotojui, išmaniai valdomi ir filtruotų orą geriau, nei tiesiog į dėžutę įdėtas popierėlis, filtruojantis lauko dulkes. Žinoma, tam, kad sukurtume naują unikalią sistemą, reikėjo daug žinių, darbo ir pastangų, bet visa tai pasiteisino”, – sako Žilvinas.

Startuolis buvo puikiai įvertintas rinkoje: pateko tarp 12 geriausių Europoje ir buvo pakviestas pristatyti savo produktą tvariosios energetikos startuolių Europos konkurso „PowerUp! By InnoEnergy“ finale Budapešte. Startuolis sulaukė dėmesio ir Kopenhagoje vykusiame Pasaulio universitetų startuolių taurės turnyre.

„Lietuvoje buvo daug skeptikų, kurie sakė, kad mums nepasiseks – konkurencija per didelė, rinka užpildyta, mes nieko naujo neišrasime. Žinote, tuomet galima būtų paironizuoti, kad automobiliai juk irgi niekuo nesiskiria: turi keturis ratus, vairą, jie visi atlieka savo funkciją – veža mus į darbą ir namo. Tik vieni veža geriau, kiti – blogiau, vienuose mums sėdėti maloniau, kituose – jokio komforto. Tas pats yra ir oro vėdintojų rinkoje. Budapešte turėjome puikius mentorius, savo srities profesionalus ir puikiai išmanančius šią rinką, kurie padėjo mums tinkamai pristatyti rinkai mūsų išskirtinį produktą“, – sako Žilvinas.

Įkūrė kartu su patirties neturėjusiais studentais

Įdomu tai, kad šį startuolį Ž. Salialionis įkūrė ne su patyrusiais rinkos žaidėjais, technikais ar mokslininkais, o drauge su keturiais Kauno technologijos universiteto studentais.

„Jauni nepatyrę žmonės, jei juos vedi už rankos ir padedi atsistoti ant reikiamų bėgių, kad nenukryptų į šoną, gali sukurti stebuklus. Jie pajėgūs sukurti tikrai gerą produktą, nes jų neriboja jokie stereotipai. Jie neturi nei geros, nei blogos patirties, jie lyg baltas popieriaus lapas, nėra nieko, kas stabdytų jų fantaziją ir kūrybą. Mes kartu mokomės, augame, eksperimentuojame. Ir toks bendradarbiavimas mūsų įmonėje pasiteisino šimtu procentų ir net ne kartą“, – sako Ž. Salialionis.

Komanda, su kuria sukūrė pirmąjį gaminį, išsiskirstė – jaunieji kolegos kryptingai kuria savo karjerą kitoje srityje. Tuomet Ž. Salialionis vėl nuvyko į Kauno technologijos universitetą ir, stojęs prieš jaunų gabių žmonių auditoriją, pristatė savo projektą, kviesdamas norinčiuosius prisijungti prie jo komandos. Atsiliepė keli žmonės, dar visiškai nepasitikintys savo jėgomis, kurie norėjo pabandyti kartu keisti pasaulį. Ir sėkmingai keičia drauge pasaulį iki šiol. Vieno iš studentų rankomis buvo sukurtas antrasis įmonės gaminys, kuris prieš keletą mėnesių pristatytas rinkoje ir, tikėtina, bus ne ką mažiau sėkmingas už pirmtaką.

„Norėčiau, kad daugiau jaunuolių turėtų drąsos kurti, bandyti. Tam, kad jie išdrįstų, be jokios abejonės, reikalingas mentorius. Kad idėją nuvestumei iki produkto, o produktą – iki rinkos, vieno žmogaus neužtenka, tam reikia komandos. Reikia rasti mentorių, mokytoją, inkubatorių, kurie padėtų idėją vystyti, realizuoti, auginti. Labai linkiu kiekvienam jaunam žmogui drąsiai svajoti, išdrįsti veikti, o galimybių ir tų žmonių, kurie pagelbės, tikrai atsiras“, – sako Ž. Salialionis.

Tvarumas ir netoli Vilniaus sodinama giraitė

Įmonė pasirinko kelią ne tik saugoti energiją, keičiant užterštą orą šviežiu, bet ir prisidėti prie šviežio oro kūrimo: už kiekvieną įmonės pagamintą ir parduotą įrenginį pasodinamas vienas medis – netoli Vilniaus jau auga nemaža „OXYGEN“ giraitė.

„Tie medeliai dar mažučiai, bet po kelių dešimčių metų jie taps tikrai svariu indėliu mažinant į aplinką išmetamo CO2 kiekį ir generuojant deguonį. Mes rūpinamės medžiais tam, kad jie rūpintųsi šviežiu oru mums. Rūpintis darnia ir tvaria aplinka – tai turėtų būti kiekvieno atsakingo ateities verslo uždavinys“, – sako pašnekovas.

Jaunimo verslumo ir finansinio raštingumo ugdymo organizacija „Lietuvos Junior Achievement“ ir Europos antreprenerystės festivalis „Gen-E 2021“ kviečia: ateitį įsivaizduok iš naujo. Pirmoji iš 7 svarbių rytdienos temų: švarus oras. Daugiau informacijos – festivalio internetinėje svetainėje.

„Gen-E 2021“ rėmėjai Lietuvoje: nacionaliniai partneriai SEB bankas, „Moody‘s“, „UPS“ ir Vilniaus miesto savivaldybė, vietos partneriai „Scandagra“ ir Kauno miesto savivaldybė, informaciniai partneriai DELFI ir „Verslo žinios“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Viena geriausių Europos ekonomikos ir verslumo mokytojų pripažinta pedagogė iš Kauno Verslo tribūna

Didžiausias Europos antreprenerystės festivalis „Gen-E 2021“ iš Vilniaus tiesiogiai transliuotuose jaunimo...

Gen-e
2021.07.19
Dirbate nuobodų darbą? Nesijaudinkite – jį iš jūsų pasiruošęs perimti dirbtinis intelektas Verslo tribūna 1

Dirbtinis intelektas pastaraisiais metais mus vis labiau stebina. Jau turime pagal muzikos ritmą šokančius...

Gen-e
2021.07.13
Lietuviai pretenduoja tapti versliausiais Europos moksleiviais Verslo tribūna

Jau liepos 15 d. tiesioginėje geriausių Europos jaunimo verslų apdovanojimų transliacijoje paaiškės, kas taps...

Ar 2051-aisiais dirbtinis intelektas neatpažįstamai pakeis mūsų gyvenimus? Verslo tribūna

Kai kurios dirbtinio intelekto (DI) technologijos egzistuoja jau pusšimtį metų, tačiau didžiausias šuolis...

Gen-e
2021.07.08
Europos studentų verslumo konkurse pergalės sieks su neregiams ir silpnaregiams pritaikytu žaidimu Verslo tribūna

Šiuo metu – birželio 29–liepos 15 dienomis – Lietuvoje nuotoliniu būdu vyksta pirmasis Europos...

Gen-e
2021.07.07
Į Lietuvą atkeliauja tarptautinė verslo paroda: savo idėjas pristatys net 180 jaunųjų bendrovių Verslo tribūna

Birželio 29-ąją, nuo 10.30 iki 14 val., Lietuvoje virtualiai vyks didžiausia Europos moksleivių ir studentų...

2021.06.28
2021-ieji paskelbti Europos geležinkelių metais: kokia traukinių ateitis ir kaip jais keliausime per artimiausius dešimtmečius? Verslo tribūna

Siekiant paskatinti kuo daugiau žmonių keliauti traukiniais – viena ekologiškiausių ir labiausiai energiją...

Gen-e
2021.06.25
Ateities kelionės lėktuvu: kaip keisis skrydžiai bei mūsų patirtys, keliaujant po pasaulį? Verslo tribūna

Šiandien gatvėmis galime riedėti elektromobiliu, netolimoje ateityje keliausime elektra ar vandeniliu varomu...

Gen-e
2021.06.15
Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius: vienkartinio naudojimo daiktai turėtų išnykti Verslo tribūna

Svarbu perduoti aiškią žinutę – rinką, savo pasirinkimais, taip pat formuoja ir vartotojai“, – teigia už...

Gen-e
2021.06.04
2051-ųjų scenarijus: ekologinė katastrofa labiausiai pakeis ne gamtą, o žmogų ir jo vertybes Verslo tribūna

Mokslininkų atlikta sociologinė apklausa rodo, kad vos trečdalis mūsų šalies gyventojų mano, kad klimato...

Gen-e
2021.06.02
Gretą Thunberg per Atlantą plukdęs buriuotojas: tikiuosi, kad 2051-aisiais turėsime daug žaliosios energijos Verslo tribūna

„Kaip sumažinti išmetamų CO2 dujų kiekį ir, galiausiai, iki nulio, tuo pačiu metu išlaikant tą patį...

Gen-e
2021.05.28
Kodėl mūsų namai primena sandarų stiklainį? Oro užterštumo problemą sprendžiančios verslo idėjos Verslo tribūna

Nors pastarųjų dešimtmečių statistika rodo, kad pasaulyje oro užterštumas mažėja, tačiau didieji miestai vis...

Gen-e
2021.05.27
Lietuvoje vyks pirmasis Europos antreprenerystės festivalis: kviečia iš naujo įsivaizduoti ateitį Verslo tribūna

Birželio 29–liepos 15 dienomis Europos jaunimo ir verslo dėmesys kryps į Lietuvą – šalyje nuotoliniu būdu...

Gen-e
2021.05.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku