Atėjo laikas investuoti į Giraitės ginkluotės gamyklą!

Publikuota: 2021-12-01
Donatas Palavenis, BPTI jaunesnysis mokslo darbuotojas
Nuotrauka iš asmeninio albumo
svg svg
Donatas Palavenis, BPTI jaunesnysis mokslo darbuotojas Nuotrauka iš asmeninio albumo
BPTI jaunesnysis mokslo darbuotojas

Trumpai aptariame Giraitės ginkluotės gamyklos (GGG) realijas ir ateities iššūkius, siūlome sprendimus, ateityje leisiančius ne tik sustiprinti GGG kompetencijas, bet ir užtikrinti optimalų Lietuvos kariuomenės aprūpinimą šoviniais. Teikiami siūlymai reikalauja ne tik Vyriausybės, ministerijų pritarimo, platesnių diskusijų, bet ir ženklių finansinių investicijų.

Kauno rajone įsikūrusi, Giraitės ginkluotės gamykla (GGG) - tai valstybės valdoma akcinė bendrovė, gaminanti aukštos kokybės šaudmenis. GGG savo veiklą vykdo nuo 2000 m., o pagal paskutinės finansinės ataskaitos duomenis galima vertinti, kad įmonei sekasi gerai. Pardavimo pajamos 2020 m. sudarė 9,18 mln. Eur, o grynasis pelnas siekė 0,53 mln. Eur. Didžiausia įmonės ilgalaikė skola Finansų ministerijai nuolat mažėja ir 2020 m. pabaigoje sudarė tik 9,38 mln. Eur, kuriuos GGG turės grąžinti iki 2032 m. 

Įmonė, turėdama stambių užsakymų, gali gamybą vykdyti trimis pamainomis. Gamykla gamina dviejų tipų 5,56x45 mm ir 7,62x51 mm mažo kalibro šovinius, skirtus NATO valstybių kariuomenėms, sportui ir medžioklei bei šovinių komponentus. Gaminama produkcija daugiausiai yra eksportuojama į ES šalis, Ukrainą bei JAV.

Dabarties ir ateities tendencijos

2020 m. sumažėjo karinių šovinių užsakymų GGG, pvz. NATO Paramos ir įsigijimų agentūros (angl. NSPA) užsakymai krito net 70 %, o pardavimai augo civilinėje šaudmenų rinkoje. GGG direktorius metinėje 2020 m. ataskaitoje pažymi, kad varžytis civilinėje šovinių rinkoje yra labai sudėtinga - dėl didelės konkurencijos, įsigyjamų mažų kiekių, sudėtingesnės logistikos. Todėl dirbant civilinių šaudmenų rinkoje pelningumas niekad nebus didelis. Be to, direktorius atkreipia dėmesį, kad gaminant didesnių šovinių kalibrus didėja įmonės pajamingumas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

GGG yra priskirta prie antros kategorijos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių, tad jos galimybes pritraukti investicijas sąlygoja įstatymai.  Nieko nuostabaus, jog Vyriausybei vengiant investuoti į GGG, investuotojai, norintys prisidėti prie GGG gamybos pajėgumų didinimo, turi sulaukti Seimo ar Vyriausybės pritarimo bei atitikti investuotojui keliamus reikalavimus, o tai reikalauja daug laiko bei pastangų.

Pasak Krašto apsaugos ministerijos (KAM) Gynybos resursų agentūros direktoriaus Sigito Dzekunsko, vadovaujantis ES teisės aktais yra draudžiama tiesiogiai taikyti pirmenybę vietos gamintojams, tad Lietuvos kariuomenei reikalingi šaudmenys yra įsigyjami per NSPA. Vykdant pirkimą per NSPA varžosi NATO, ES šalių šovinių gamintojai, kur dažniau laimi tie, kurie gamina daug, nes tada kaina daug patrauklesnė.  

Ginkluotei bei kariavimo būdui kintant, griežtėjant aplinkosaugos reikalavimams, keičiasi ir reikalavimai mažo kalibro šoviniams kurie būtų naudojami ateityje.

Jau kurį laiką JAV kariuomenė intensyviai bando tarpinį 6,5 mm (Creedmor) kalibrą vietoje šiuo metu naudojamo 5,56 mm ar 7,62 mm kalibro pėstininkų skyriaus ginkluotėje.

Kita tendencija – aplinkosaugos reikalavimų griežtėjimas. Tai reiškia, kad ateityje gaminant šovinius nebus galima naudoti švino (naudojamas kulkos šerdyje) ir vario bei bronzos lydinių (naudojami tūtai). Turės būti kuriamos alternatyvios medžiagos su panašiomis techninėmis savybėmis.

 Kalbant konkrečiai apie 5,56 mm ir 7,62 mm kalibro šovinių gamybą reikia atkreipti dėmesį apie vykstančius pokyčius ES gamyklose. Šiuo metu Vyšegrado šalių mažo kalibro šovinių gamintojai perorientuoja gamyklas siekiant pradėti NATO standarto mažo kalibro šovinių gamybą.

Pasaulyje yra tik keletas gamyklų gaminančių šoviniams reikiamas kapsules. Kapsulių gamyba ir tiekimas yra šovinių rinkos „butelio kakliukas“.

Kalbant apie Lietuvos kariuomenės poreikius būtina pabrėžti, kad būtų ir stambesnio kalibro šovinių poreikis, kaip antai 12,7 mm - sunkiesiems kulkosvaidžiams bei snaiperiniams ginklams, 30 mm - JAV gamybos Bushmaster MK44 pabūklams montuojamiems naujai įsigytose “Boxer” pėstininkų kovos mašinose. Šiuo metu KAM vis dar vyksta diskusijos dėl tolimesnių pėstininkų kovos mašinų įsigijimų, tačiau tikėtina, kad jos būtų ginkluotos 12,7 mm arba 30 mm ginkluote. Vertinant ateities Lietuvos kariuomenės ir kaimyninių NATO valstybių vykdomus pėstininkų kovos mašimų ir šarvuočių įsigijimo projektus galima teigti, kad poreikis 12,7 mm ir 30 mm šoviniams ateityje regione tik didės.

Tam tikros, kad ir minimalios, pastangos siekiant užsitikrinti reikiamų šovinių bei ginkluotės tiekimo grandinių apsaugą duotų ženkliai geresnį atgrasymo efektą esamų ir artėjančių geopolitinių lūžių fone potencialių oponentų atžvilgiu. Tokiu atveju reikėtų diegti naujas šovinių gamybos, testavimo, sertifikavimo linijas, gauti reikiamas licencijas ar išmaniai pasinaudoti pramoninio kompensavimo, kitaip vadinamo ofsetu, mechanizmu ateityje įsigyjant technologijas iš strateginių partnerių.

Ką vertėtų keisti?

Siekiant, kad GGG atlieptų tiek į Lietuvos kariuomenės, tiek į kitų saugumo sektoriuje dirbančių įstaigų lūkesčius bei pokyčius ginkluotės rinkoje, į GGG valdybą, kurią šiuo metu sudaro trys nepriklausomi bei du deleguoti Finansų ministerijos nariai, būtų prasminga įtraukti gynybos ir saugumo institucijų atstovus arba reguliariai su jais konsultuotis.

GGG turėtų aktyviau komunikuoti apie gaminamą produkciją bei savo ateities viziją Lietuvoje ir regione vykstančių renginių, skirtų gynybos pramonei, metu, kaip antai: JAV ir Lietuvos gynybos forume, BALTIC Miltech Summit, Live firing show.

Šiuo metu susidariusi mažo kalibro šovinių deficito situacija JAV civilinėje rinkoje gali būti sėkmingai išnaudojama GGG siekiant įsitvirtinti šioje didelėje rinkoje. Tokiam veiksmui yra būtinas tinkamas priėjimas ir strategija susirandant reikiamą partnerį JAV.

Siekiant užtikrinti minimalią šovinių tiekimo grandinių apsaugą Lietuvos kariuomenei yra rekomenduojama ne tik išlaikyti esamą GGG pajėgumą, bet ir jį plėsti atsižvelgiant į ateities tendencijas.

Žinant, kad kai kurios ES šalys sėkmingai naudojasi numatyta išimtimi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 346 straipsnyje, yra būtina iš naujo vertinti ar Lietuvos kariuomenė galėtų tiesiogiai iš GGG įsigyti jų gaminamos produkcijos. Tokiu būdu nereikėtų skirti lėšų NSPA tarpininkams, bei lėšos skiriamos šoviniams įsigyti tektų ne užsienio, o Lietuvos gamintojui. 

Aštrėjant konkurencijai dėl 5,56 mm ir 7,62 mm kalibro NATO tipo šovinių gamybos, yra privaloma būti inovatyviais ir rinkai pasiūlyti šovinius, pagamintus iš medžiagų labiau tausojančių aplinką. Šioje vietoje prie progreso galėtų prisidėti Lietuvos mokslo institucijos ir tyrimų centrai.

Esant galimybei pradėti .30-06 Springfield, .300 Winchester Magnum, bei .338 Lapua Magnum tipo šovinių gamybą, nes jie yra ir bus paklausiausi rinkoje vidutinėje perspektyvoje.

Vertinti JAV tyrimo rezultatus dėl 6,8 mm (Creedmor) kalibro šovinio efektyvumo, ir esant finansavimui pradėti šio tipo šovinių gamybą, prieš tai užsitikrinus kontraktus.

Naudojantis ofseto mechanizmo galimybėmis ir strateginio partnerio geranoriškumu praplėsti GGG kompetencijas vietoje gaminant 12,7 mm ir 30 mm šovinius.

Kartu su kaimyninėmis ES/NATO valstybėmis svarstyti galimybę kurti regioninį šovinių kapsulių gamybos pajėgumą.

Svarstyti apie galimybes pritraukti investuotojus, atitinkančius nacionalinio saugumo interesus,  jei Vyriausybė nėra pasirengusi plačiai investuoti į GGG plėtrą perspektyviausiose kryptyse.

Komentaro autorius – Donatas Palavenis, BPTI jaunesnysis mokslo darbuotojas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

A. Gutauskas. Rogės vasarą ar žiemą: naujos valstybės paramos adrenalino dozės belaukiant

Smulkusis ir vidutinis verslas (SVV) – kaip po adrenalino dozės prikeltas, bet po kurio laiko gydymo ir vėl...

Nuomonės
2022.08.18
Subsidijų pleistrais kraujo upės neužtvenkti 15

Vyriausybė iki paskutinės akimirkos tikėjosi išvengti stambių subsidijų elektros ar dujų vartotojams. Dabar...

Nuomonės
2022.08.18
Koziris abejonių fone

Nors verslininkai teigia, kad užsienio partneriai mažina užsakymus esą dėl Lietuvoje galiojančios...

Nuomonės
2022.08.17
Be mažiukų neišaugs ir dideli 2

Didžiosios Lietuvos biotechnologijų bendrovės ir toliau demonstruoja sėkmės rodiklius – didėja jų apyvarta,...

Nuomonės
2022.08.16
U. Armalis. Milijardų eurų vertės klausimas – kada į Lietuvą sugrįš užsienio turistai? 8

Pandemija, atrodytų, baigėsi ir keliaudamas po pasaulį matai pilnus oro uostus, daugybę keliaujančių žmonių...

Nuomonės
2022.08.15
A. Aslundas. Kaip susirasti draugų ir išsekinti Rusijos karo mašiną

Sankcijos, kurias Vakarai įvedė Rusijai dėl jos agresijos Ukrainos atžvilgiu, tampa griežtesnės. Dabar...

Nuomonės
2022.08.12
Jūsų bilietas nelaimėjo 45

Jau savaitę nesiliauja įsismarkavusios aistros dėl įmonės „Perlas energija“ akibrokšto. Ir nors jau būta...

Nuomonės
2022.08.12
Verslas lašinius keičia raumenimis 3

Dar nesibaigia vasara, bet dažnas gyventojas jau suka galvą, kaip reikės išgyventi žiemą. O ši žada būti ypač...

Nuomonės
2022.08.11
K. Gečas. Artėjant krizės audrai. Žmonių psichologija ir verslo komunikacija

Viešojoje erdvėje vis daugiau kalbama apie artėjančią krizę, nors kol kas tai pavadinama ne tokiu ryškiu...

Nuomonės
2022.08.10
Starto pakete – ir „užmarinuoti“ sprendimai

Iki Seimo rudens sesijos starto liko mėnuo. Bet joje, regis, vėsa nepadvelks – be tradiciškai daug aistrų...

Nuomonės
2022.08.10
Naujas balsas Kremliaus chore 12

Kam iš tikrųjų tarnauja žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“, kurios skandalinga...

Nuomonės
2022.08.09
Tvarka su properšomis 3

Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojams įvesta privaloma tvarka, reikalaujanti, kad nauji pastatai būtų visiškai...

Nuomonės
2022.08.08
V. Vikė-Freiberga. Putinas – ne Petras Pirmasis 1

Rusijos prezidento Vladimiro Putino brutalią agresiją prieš Ukrainą galima paaiškinti tik kaip bandymą...

Nuomonės
2022.08.07
E. Lucasas. Naujas JK lyderis turės rasti būdų Kinijos įtakai stabdyti

Užsitraukti totalitarinės supervalstybės rūstybę būnant 23 metų – įspūdingas pasiekimas. Studentas aktyvistas...

Nuomonės
2022.08.07
A. Urbonavičius. Nereiktų tikėtis, kad „Lidl“ ar kitas žemų kainų tinklas užkariaus visą šalies prekybos rinką 2

Nors Vokietijos žemų kainų tinklo „Lidl Lietuva“ turimų parduotuvių skaičius tiesiogiai koreliuoja su jo...

Nuomonės
2022.08.06
E. Leontjeva. Palūkanų didinimas – vieniems bizūnas, o kitiems bazuka

Europos centrinio banko (ECB) sprendimas didinti palūkanas pritraukia visų dėmesį. Įmonėms ir namų ūkiams jis...

Nuomonės
2022.08.05
Kai liks tik graužtukai

Europos Sąjungos (ES) sankcijų stabdomos bankų transakcijos į Rusijos bankus gali sustabdyti ir bet kokią...

Nuomonės
2022.08.05
J. Rimas. Baltarusijoje įstrigęs verslas: kokios galimybės liko Lietuvos verslininkams?

Nuo karo Ukrainoje pradžios gausybė įmonių, vedamų etinių ar ekonominių motyvų, pasitraukė iš Rusijos ir...

Nuomonės
2022.08.04
Padidinamasis stiklas gynybos finansavimui

Nors atostogų sezonas pačiame įkarštyje, Vyriausybėje intensyviai vyksta 2023-iųjų biudžeto dėlionė. Ji...

Nuomonės
2022.08.04
O. Mašalė. Ar aviacijai pavyks sukurti 5% Lietuvos BVP?

Neseniai susisiekimo ministras patvirtino Lietuvos aviacijos gaires iki 2030 m. (aka Aviacijos strategija).

Nuomonės
2022.08.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku