Užduotis vadovui: kad pokyčiai nevyktų tik dėl pokyčių

Publikuota: 2020-08-26
Dr. Rasa Katilienė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto lektorė ir vadovų studijų programos modulio „Organizacijų pokyčiai“ vadovė.
svg svg
Dr. Rasa Katilienė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto lektorė ir vadovų studijų programos modulio „Organizacijų pokyčiai“ vadovė.

Suprasti, kad organizacijai reikia pokyčių, yra tik pirmas žingsnis. Sudėtingiausi išbandymai prasideda tada, kai vadovams pokyčius tenka inicijuoti. Tuomet verslo lyderiams staiga iškyla nemažai klausimų. O vadovai šiandien neturi tiek laiko, kad galėtų ilgai ieškoti atsakymų ar atlikti begalę eksperimentų, kol ras organizacijai ir verslui labiausiai tinkantį sprendimą.

„Pastaruoju metu pokyčiai tampa nuolatine organizacijų būsena. Regis, jie neturi pradžios ir pabaigos, nes didelis neapibrėžtumas kone kasdien iškelia vis naują klausimą, mažesnę ar didesnę problemą, priverčia atsižvelgti staiga pasikeitusias aplinkybes. Šiandien retas vadovas gali pasakyti, kad pokyčių inicijavimas organizacijoje – tarsi iš natų“, – pastebi dr. Rasa Katilienė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto lektorė ir vadovų studijų programos modulio „Organizacijų pokyčiai“ vadovė.

Ji įsitikinusi, kad kiekvienas vadovas gali sumažinti klaidų skaičių ir išvengti bent dalies bergždžių paieškų ir rizikingų eksperimentų.

nuotrauka::1 left

Vadovai renkasi studijas

R. Katilienė pastebi, kad klausimas, kaip inicijuoti tvarius pokyčius, yra viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl vadovai nusprendžia studijuoti ir gilintis į naujausias pokyčių valdymo teorijas, tyrimus, modernias vadybos praktikas ir įvairių įmonių patirtis. „Be abejo, kiekvienas turi ir asmeninių priežasčių studijuoti – siekia ženkliau fiksuoti savo tobulėjimą, įgyti daugiau pasitikėjimo, tapti naujos bendruomenės dalimi“, – kalba ISM akademikė.

Pasak jos, didžiausia atnaujinto „Organizacijų pokyčiai“ modulio vertė yra tai, kad vadovas įsisąmonina pokyčių svarbą ir išmoksta, kaip elgtis pokyčiuose.

„Studijų metu netrūksta atradimų, kaip antai, jog daug sprendimų galima rasti pačios įmonės viduje – atsakymai tiesiog iškyla įgalinant, įtraukiant į pokytį visus darbuotojus. Universitete sukuriame tokią aplinką ir iššūkius, kurie greitai atskleidžia vadovų įgūdžius ar įgūdžių trūkumą. O susistemintos žinios, metodai ir praktikos suteikia galimybę patobulinti įgūdžius ir papildyti kompetencijų spektrą vadovų studijų metu“, – dalijasi R. Katilienė, kurios interesų sritys – lyderystės ir organizacijos kultūros ypatumai.

Įgūdžių vertė vis didėja

Šiemet COVID-19 pandemija į visuomenės gyvenimą, ekonomiką ir organizacijų veiklą įnešė daug chaoso. Tad dabar, anot R. Katilienės, gebėjimas veikti tikslingai ir sistemiškai įgijo dar didesnę vertę. Modulis buvo atnaujinamas atsižvelgiant į šių dienų kontekstą, versle ir visuomenėje vykstančias transformacijas.

nuotrauka::2 right

Vadovams skirtų studijų modulis sudarytas taip, kad kiekvienas programos dalyvis perprastų pokyčių inicijavimo etapus ir suvoktų, kad ši sistema – nesibaigianti procesų seka, vedanti tvarių sprendimų link.

Pašnekovės teigimu, studijų pradžioje vadovui tenka atsakyti į klausimus: „kur aš esu?“ ir „nuo ko pradėti?“. „Iš pirmo žvilgsnio šie klausimai atrodo juokingai paprasti. Juk į kursą susirenka savo sričių ekspertai – patyrę, aukštos kompetencijos vadovai. Tačiau būtent patirtis ir ekspertinių žinių bagažas neretai tampa ribojančiais veiksniais, kurie neleidžia pamatyti platesnio vaizdo. Tenka atrasti naujus matymo kampus ir mąstymo būdus. O atrandant ir išbandant, natūraliai formuojasi ir asmenybės pokyčiai“, – pasakoja R. Katilienė. 

Ji atkreipia dėmesį, kad studijų metu vadovai pokyčių inicijavimo sprendimus rengia ne savo įmonėms, o atrinktoms organizacijoms, kurios savanoriškai įsitraukia į ISM vadovų programą.

Vadovams, tarsi konsultantams, organizacijos atveria savo problemų lauką ir galimybes taikyti įgūdžius, naudoti vadybos praktikas, technikas, metodus ir įrankius. Atsiliepimai rodo, kad projektu lieka patenkintos abi pusės – ir studijuojantys vadovai, ir pokyčiams pasiryžusios organizacijos, kurioms studijų dalyviai parengia ir dovanoja aktualius sprendimus.

Daugiau nei dešimtmetį organizacijas tyrinėjanti ir verslą konsultuojanti R. Katilienė teigia, kad vadovo gebėjimas orientuotis neapibrėžtumo sąlygomis atsiskleidžia, kaip jis ar ji sugeba surinkti, apdoroti informaciją, ar tiksliai atpažįsta problemą ir gali įvardinti, kuriame etape yra organizacija ir kaip šiame etape būtų galima geriausiai panaudoti savo įgūdžius bei kompetencijas, kartu įtraukiant suinteresuotas šalis.

Apskritai, vadovo santykiai su kitais žmonėmis yra tarsi pokyčių laidininkas. Kuo geriau organizacijos nariai įsitraukia į procesus, bendrauja ir natūraliai išugdo priimtų sprendimų nuosavybės jausmą, tuo didesnės galimybės inicijuoti tvarius pokyčius.

7 svarbūs principai

Pasak ISM vadovų studijų lektorės, tinkamas pokyčių inicijavimas yra tarsi gera pradžia – jau pusė darbo. Kad atrastų konkrečiai situacijai ir organizacijai tinkamus sprendimus, vadovas turi gebėti atsitraukti nuo savo išankstinio žinojimo ir sprendimo „nuleidimo žemyn“. Gera praktika – praeiti sprendimo paieškos procesą taip, tarsi tai darytų išorinis konsultantas.

R. Katilienė siūlo septynis principus, kuriais turėtų vadovautis verslo lyderiai, pasiryžę sprendimo paieškos procesui:

1. Atsikratyti savo šališkumo pradedant rinkti duomenis „nuo balto lapo“ ir užtikrinti, kad bus išklausytos visos suinteresuotos šalys.

2. Elgtis su suinteresuotomis šalimis tarsi su klientais – jų nuomonė ir nuosavybės jausmas itin svarbūs, nes šiame etape susiburiame pokyčio agentus ir įgyvendintojus.

3. Įsitikinti, ar sprendžiama tikrai ta problema, nustatyti tikrąją problemą.

4. Parinkti verslo įrankius, padedančius problemai ir jos sprendimui suteikti struktūrą, naudoti inovatyvius idėjų radimo metodus.

5. Naudoti technikas, įtraukiančias ir ugdančias komandas, kad jos pasiruoštų pokyčiui psichologiškai, laikytų jį „mūsų“, o ne „tų iš viršaus“, būtų atsakingi už įgyvendinimą ilgą laikotarpį.

6. Paruošti organizacijas pokyčiui struktūriškai.

7. Pažvelgti į pasirengimą pokyčiui per projekto prizmę – apibrėžtumas laike ir konkretūs veiksmai leidžia išvengti metų metus trunkančių tų pačių problemų aptarinėjimo be sprendimų.  

Pašnekovės nuomone, įvaldęs šiuos principus, kiekvienas vadovas bus pasirengęs ugdyti organizacijas, priimti pokyčius kaip natūralią būseną, kuri vyksta sistemingai, įtraukiančiai ir kryptingai. Lyderio netrikdys situacijos neapibrėžtumas, nes daugybė modulyje įsisavintų modelių, įrankių ir technikų suteiks užtikrintumo.

Daugiau patarimų apie tai, kaip padaryti, kad pokyčiai taptų organizacijos DNR, rasite čia.

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Autokurto“ įkūrėjas užleidžia vadovo vietą pagrindiniam akcininkui  1

Iš generalinio direktoriaus pareigų bendrovėje „Autokurtas“ traukiasi Vytautas Garbenis, ilgametis įmonės...

Advokatų kontora „Juodka ir partneriai - PRIMUS“ keičia tradicinį veiklos modelį ir  ieško naujų partnerių plėtrai užsienyje Verslo tribūna 2

Advokatų kontora „Juodka ir partneriai — PRIMUS“ atsisako teisininkams tradicinio  vieno aljanso modelio ir...

Verslo aplinka
2020.09.30
„Yazaki“ planuoja atleisti 148 darbuotojus 3

Automobilių elektros instaliacijos laidų rinkinių gamintoja „Yazaki Wiring Technologies Lietuva“ rugsėjo 22...

Vadyba
2020.09.29
Geidžiamiausių darbdavių medianos rugpjūtį: pandemijos įtakos nejaučia Premium

Remiantis „Sodros“ skelbiamais duomenimis, paaiškėjo, kokias darbo užmokesčio medianas rugpjūtį mokėjo...

Vadyba
2020.09.29
Vilniaus miesto savivaldybė skelbia naują konkursą VASA vadovo pareigoms užimti Verslo tribūna 2

Vilniaus miesto savivaldybė skelbia naują konkursą savivaldybės įmonės „Vilniaus atliekų sistemos...

Vadyba
2020.09.29
Užsimojo Lietuvoje išpopuliarinti laikinojo teisininko paslaugą Premium 3

Advokatų kontora „Sorainen“ Lietuvoje pradeda teikti laikinojo teisininko paslaugą, kai už fiksuotą mokestį...

Paslaugos
2020.09.29
Už rekomenduotą talentą darbuotojui moka ir 1.000 Eur premiją Premium 3

Naujų darbuotojų samdymas – ne tik įmonės, bet ir joje dirbančių specialistų reikalas. Praktika rodo, kad,...

Vadyba
2020.09.28
Didžiausių darbdavių medianos: pirmūnai stumdosi, bet iš trejetuko nesitraukia Premium

„Sodra“ skelbia, kokias algų medianas rugpjūtį mokėjo didžiausi šalies darbdaviai. Beveik nuo metų pradžios...

Vadyba
2020.09.28
„Novian“ grupė turi naują vadovą

IT infrastruktūros paslaugų ir programavimo grupę „Novian“ valdančiai to paties pavadinimo bendrovei pradėjo...

Vadyba
2020.09.28
Karantinas nestabdė apsukų: portalo Rekvizitai.lt „TOP Įmonės“ 2020 arčiau vartotojo Verslo tribūna

Verslo portalas Rekvizitai.lt skelbia 2020 metų TOP įmones. UAB “Rekvizitai” kiekvienais metais atrenka...

Verslo aplinka
2020.09.28
Dalis darbuotojų biure, dalis – namuose: kaip vadovauti hibridinei komandai Premium

Įmonės kartoja, kad pandemija negrįžtamai pakeitė biurų kasdienybę ir darbuotojai jau niekada nedirbs taip,...

Vadyba
2020.09.28
Tik saujelė pasamdytų specialistų turi darbui reikalingų įgūdžių 5

Tik 16% naujai pasamdytų specialistų iš tiesų turi įgūdžių, kurių pagal užimamas pareigas jiems reikia šiuo...

Vadyba
2020.09.27
Nuteisti darbuotojai, prekiavę padirbtomis „Hermes“ rankinėmis 1

Paryžiaus teismas ketvirtadienį paskelbė nuosprendį asmenims, kaltintiems nelegalia padirbtų „Birkin“...

Vadyba
2020.09.25
Didžiausios algų medianos rugpjūtį – IT ir farmacijos bendrovėse

„Sodra“ skelbia, kurios šalies įmonės mokėjo didžiausias algų medianas rugpjūtį. Paskutinį vasaros mėnesį...

Vadyba
2020.09.25
Protų medžioklė: kodėl įmonėms naudinga priimti studentus praktikai Premium

Aštrėjant konkurencijai dėl protų, įmonės ieško būdų, kaip kuo anksčiau nusigriebti talentingiausio jaunimo,...

Vadyba
2020.09.24
Darbas iš namų – mirties nuosprendis ne tik biurams, bet ir įmonės kultūrai? 15

Ilgą laiką įmonių stalčiuose dulkes rinkusi darbo iš namų politika buvo aktuali vienetams. Šiandien 3.300...

Vadyba
2020.09.24
Dėl 200 Eur išmokos bedarbių padaugėjo 40.000 26

Norėdami gauti 200 Eur darbo paieškos išmoką Užimtumo tarnyboje užsiregistravo apie 40.000 naujų bedarbių,...

Vadyba
2020.09.24
Darbuotojų atleidžia „Forum Cinemas“, „Lux Express“, bankrutuojanti Gargždų plytų gamykla 2

Kino teatrus valdanti bendrovė „Forum Cinemas“, keleivių vežimo bendrovė „Lux Express“ ir bankrutuojanti UAB...

Vadyba
2020.09.23
Moksleiviai spręs Lietuvos ir pasaulio problemas: užduotį įveikti turės per 48 valandas Verslo tribūna

Šį savaitgalį, rugsėjo 25–27 dienomis, tiesiogiai vyks didžiausia Lietuvoje internetinė inovacijų stovykla...

Vadyba
2020.09.23
Pandemija skatina bendradarbiauti: atleidžiamus specialistus siūlo kitoms bendrovėms Premium 2

Koronavirusas turizmo sektoriaus bendrovėms išmušė stabilų pagrindą iš po kojų. Dalis įmonių priverstos bent...

Vadyba
2020.09.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus