Užduotis vadovui: kad pokyčiai nevyktų tik dėl pokyčių

  Reklama publikuota: 2020-08-26
  Dr. Rasa Katilienė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto lektorė ir vadovų studijų programos modulio „Organizacijų pokyčiai“ vadovė.
  svg svg
  Dr. Rasa Katilienė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto lektorė ir vadovų studijų programos modulio „Organizacijų pokyčiai“ vadovė.

  Suprasti, kad organizacijai reikia pokyčių, yra tik pirmas žingsnis. Sudėtingiausi išbandymai prasideda tada, kai vadovams pokyčius tenka inicijuoti. Tuomet verslo lyderiams staiga iškyla nemažai klausimų. O vadovai šiandien neturi tiek laiko, kad galėtų ilgai ieškoti atsakymų ar atlikti begalę eksperimentų, kol ras organizacijai ir verslui labiausiai tinkantį sprendimą.

  „Pastaruoju metu pokyčiai tampa nuolatine organizacijų būsena. Regis, jie neturi pradžios ir pabaigos, nes didelis neapibrėžtumas kone kasdien iškelia vis naują klausimą, mažesnę ar didesnę problemą, priverčia atsižvelgti staiga pasikeitusias aplinkybes. Šiandien retas vadovas gali pasakyti, kad pokyčių inicijavimas organizacijoje – tarsi iš natų“, – pastebi dr. Rasa Katilienė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto lektorė ir vadovų studijų programos modulio „Organizacijų pokyčiai“ vadovė.

  Ji įsitikinusi, kad kiekvienas vadovas gali sumažinti klaidų skaičių ir išvengti bent dalies bergždžių paieškų ir rizikingų eksperimentų.

  nuotrauka::1 left

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Vadovai renkasi studijas

  R. Katilienė pastebi, kad klausimas, kaip inicijuoti tvarius pokyčius, yra viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl vadovai nusprendžia studijuoti ir gilintis į naujausias pokyčių valdymo teorijas, tyrimus, modernias vadybos praktikas ir įvairių įmonių patirtis. „Be abejo, kiekvienas turi ir asmeninių priežasčių studijuoti – siekia ženkliau fiksuoti savo tobulėjimą, įgyti daugiau pasitikėjimo, tapti naujos bendruomenės dalimi“, – kalba ISM akademikė.

  Pasak jos, didžiausia atnaujinto „Organizacijų pokyčiai“ modulio vertė yra tai, kad vadovas įsisąmonina pokyčių svarbą ir išmoksta, kaip elgtis pokyčiuose.

  „Studijų metu netrūksta atradimų, kaip antai, jog daug sprendimų galima rasti pačios įmonės viduje – atsakymai tiesiog iškyla įgalinant, įtraukiant į pokytį visus darbuotojus. Universitete sukuriame tokią aplinką ir iššūkius, kurie greitai atskleidžia vadovų įgūdžius ar įgūdžių trūkumą. O susistemintos žinios, metodai ir praktikos suteikia galimybę patobulinti įgūdžius ir papildyti kompetencijų spektrą vadovų studijų metu“, – dalijasi R. Katilienė, kurios interesų sritys – lyderystės ir organizacijos kultūros ypatumai.

  Įgūdžių vertė vis didėja

  Šiemet COVID-19 pandemija į visuomenės gyvenimą, ekonomiką ir organizacijų veiklą įnešė daug chaoso. Tad dabar, anot R. Katilienės, gebėjimas veikti tikslingai ir sistemiškai įgijo dar didesnę vertę. Modulis buvo atnaujinamas atsižvelgiant į šių dienų kontekstą, versle ir visuomenėje vykstančias transformacijas.

  nuotrauka::2 right

  Vadovams skirtų studijų modulis sudarytas taip, kad kiekvienas programos dalyvis perprastų pokyčių inicijavimo etapus ir suvoktų, kad ši sistema – nesibaigianti procesų seka, vedanti tvarių sprendimų link.

  Pašnekovės teigimu, studijų pradžioje vadovui tenka atsakyti į klausimus: „kur aš esu?“ ir „nuo ko pradėti?“. „Iš pirmo žvilgsnio šie klausimai atrodo juokingai paprasti. Juk į kursą susirenka savo sričių ekspertai – patyrę, aukštos kompetencijos vadovai. Tačiau būtent patirtis ir ekspertinių žinių bagažas neretai tampa ribojančiais veiksniais, kurie neleidžia pamatyti platesnio vaizdo. Tenka atrasti naujus matymo kampus ir mąstymo būdus. O atrandant ir išbandant, natūraliai formuojasi ir asmenybės pokyčiai“, – pasakoja R. Katilienė. 

  Ji atkreipia dėmesį, kad studijų metu vadovai pokyčių inicijavimo sprendimus rengia ne savo įmonėms, o atrinktoms organizacijoms, kurios savanoriškai įsitraukia į ISM vadovų programą.

  Vadovams, tarsi konsultantams, organizacijos atveria savo problemų lauką ir galimybes taikyti įgūdžius, naudoti vadybos praktikas, technikas, metodus ir įrankius. Atsiliepimai rodo, kad projektu lieka patenkintos abi pusės – ir studijuojantys vadovai, ir pokyčiams pasiryžusios organizacijos, kurioms studijų dalyviai parengia ir dovanoja aktualius sprendimus.

  Daugiau nei dešimtmetį organizacijas tyrinėjanti ir verslą konsultuojanti R. Katilienė teigia, kad vadovo gebėjimas orientuotis neapibrėžtumo sąlygomis atsiskleidžia, kaip jis ar ji sugeba surinkti, apdoroti informaciją, ar tiksliai atpažįsta problemą ir gali įvardinti, kuriame etape yra organizacija ir kaip šiame etape būtų galima geriausiai panaudoti savo įgūdžius bei kompetencijas, kartu įtraukiant suinteresuotas šalis.

  Apskritai, vadovo santykiai su kitais žmonėmis yra tarsi pokyčių laidininkas. Kuo geriau organizacijos nariai įsitraukia į procesus, bendrauja ir natūraliai išugdo priimtų sprendimų nuosavybės jausmą, tuo didesnės galimybės inicijuoti tvarius pokyčius.

  7 svarbūs principai

  Pasak ISM vadovų studijų lektorės, tinkamas pokyčių inicijavimas yra tarsi gera pradžia – jau pusė darbo. Kad atrastų konkrečiai situacijai ir organizacijai tinkamus sprendimus, vadovas turi gebėti atsitraukti nuo savo išankstinio žinojimo ir sprendimo „nuleidimo žemyn“. Gera praktika – praeiti sprendimo paieškos procesą taip, tarsi tai darytų išorinis konsultantas.

  R. Katilienė siūlo septynis principus, kuriais turėtų vadovautis verslo lyderiai, pasiryžę sprendimo paieškos procesui:

  1. Atsikratyti savo šališkumo pradedant rinkti duomenis „nuo balto lapo“ ir užtikrinti, kad bus išklausytos visos suinteresuotos šalys.

  2. Elgtis su suinteresuotomis šalimis tarsi su klientais – jų nuomonė ir nuosavybės jausmas itin svarbūs, nes šiame etape susiburiame pokyčio agentus ir įgyvendintojus.

  3. Įsitikinti, ar sprendžiama tikrai ta problema, nustatyti tikrąją problemą.

  4. Parinkti verslo įrankius, padedančius problemai ir jos sprendimui suteikti struktūrą, naudoti inovatyvius idėjų radimo metodus.

  5. Naudoti technikas, įtraukiančias ir ugdančias komandas, kad jos pasiruoštų pokyčiui psichologiškai, laikytų jį „mūsų“, o ne „tų iš viršaus“, būtų atsakingi už įgyvendinimą ilgą laikotarpį.

  6. Paruošti organizacijas pokyčiui struktūriškai.

  7. Pažvelgti į pasirengimą pokyčiui per projekto prizmę – apibrėžtumas laike ir konkretūs veiksmai leidžia išvengti metų metus trunkančių tų pačių problemų aptarinėjimo be sprendimų.  

  Pašnekovės nuomone, įvaldęs šiuos principus, kiekvienas vadovas bus pasirengęs ugdyti organizacijas, priimti pokyčius kaip natūralią būseną, kuri vyksta sistemingai, įtraukiančiai ir kryptingai. Lyderio netrikdys situacijos neapibrėžtumas, nes daugybė modulyje įsisavintų modelių, įrankių ir technikų suteiks užtikrintumo.

  Daugiau patarimų apie tai, kaip padaryti, kad pokyčiai taptų organizacijos DNR, rasite čia.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Tema „Vadyba“
  TOP 5 podkastai gegužę

  Pateikiame daugiausia „Verslo žinių“ prenumeratorių dėmesio sulaukusių tinklalaidžių TOP 5.

  Rinkodara
  2023.07.01
  Ž. Simonaitytė. Kaip COVID-19 įkarštyje atsidūriau Sveikatos apsaugos ministerijoje Premium

  Šiuolaikiniame pasaulyje susiduriame su vis didėjančiu skaičiumi įvairių krizių, kurios gali turėti rimtą...

  Verslo klasė
  2023.07.01
  Vadovų knygų lentyna: ką birželį skaitė lyderiai Premium

  Vasara – atostogų metas, tad atsiranda daugiau laiko praleisti su knyga rankose. VŽ klausė vadovų, ką jie...

  Vadyba
  2023.07.01
  „Orlen“: ar Lenkijos energetikos milžinė yra vyriausybės įrankis? Premium

  Tiek bendrovė, tiek jos vadovas atsidūrė diskusijų dėl politinės įtakos Lenkijos ekonomikai centre.

  Pramonė
  2023.06.30
  Vieną Estijos pramonės sektorių užklupo atleidimų banga Premium 9

  Suomijos miškų pramonės koncernui „Stora Enso“ pranešus, kad uždaroma „Napi“ lentpjūvė Estijoje ir...

  Pramonė
  2023.06.30
  Kodėl „Ellex Valiunas“ imasi padėti šeimoms valdyti pinigus Premium

  Keičiantis kartoms ir Lietuvoje augant sukauptam turtui, verslininkams kyla klausimų apie turto valdymą,...

  Rinkos
  2023.06.30
  Kodėl IT vadovai tampa „atpirkimo ožiais“, nors jų vieta – valdybose Premium 2

  IT vadovai dažnai nesupranta, ko iš jų nori organizacija, o CEO pyksta, kad nepavyksta susikalbėti su IT...

  Vadyba
  2023.06.29
  Europos darbo rinkos barometras smuktelėjo

  Nors perspektyvos išlieka teigiamos, Europos darbo rinkos barometras mažėja antrą mėnesį iš eilės. Europos...

  Vadyba
  2023.06.29
  Titanų kova dėl rinkos: „Lidl“ ir „Maximos“ konfrontacija Premium 19

  Didžiausią prekybos tinklą Lietuvoje valdanti „Maxima LT“ įgyvendina rinkos atsikovojimo programą, kurios...

  Prekyba
  2023.06.29
  Birželio pramonė: VMG pasitraukimas iš Baltarusijos ir „Amber Beverage Group“ tyla Premium

  Dėl tebesitęsiančio Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir ilgo Baltarusijoje užblokuotų įmonių sąrašo, lietuviško...

  Pramonė
  2023.06.29
  Tyrimas: ar tikrai biuruose vyrus reiktų atskirti nuo moterų Premium 3

  Protingas verslas nuolat ieško būdų, kaip dirbantiesiems sukurti kuo efektyvesnes sąlygas. Pasirodo, kartais...

  Laisvalaikis
  2023.06.29
  Investuotojai nori užsitikrinti ilgesnį bandomąjį laikotarpį vadovams ir dirbančiųjų nuotoliu kontrolę 1

  Investuotojų forumas siūlo nustatyti ilgesnį – šešių mėnesių – bandomąjį laikotarpį vadovams, taip pat...

  Verslo aplinka
  2023.06.27
  Kai programuotojai išauga iki verslininkų Verslo tribūna

  Integruotos rinkodaros įrankius kurianti „Omnisend“ programuotojus į produkto kūrimo darbus įtraukia nuo...

  Vadyba
  2023.06.27
  Iš penkių darbingo amžiaus skolininkų dirba tik vienas: skolas siūlo išieškoti kitaip 3

  Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) siūlo mažinti skolų išskaitas iš darbo užmokesčio,...

  Vadyba
  2023.06.27
  Ilgametį darbuotoją kartais reikia stumti ir traukti, nes jis įjungęs rankinį stabdį (I dalis) Premium 1

  Vygantas Keras, verslo konsultantas, UAB „Skills Lab“ įkūrėjas, neneigia, kad padėtis darbo rinkoje yra...

  Vadyba
  2023.06.27
  Neuromokslininkas dr. K. Skauminas: „Turime sulėtinti gyvenimo tempą“ Verslo tribūna

  Vis daugiau aktyviai gyvenančių žmonių kenčia nuo nervų sistemos pervargimo, vedančio į lėtinį nuovargį,...

  Vadyba
  2023.06.27
  Kaip neperdegti auginant vienaragį Premium

  Kaip sąvoka, „atsidavimas“ gali apimti daug įvairių savybių – jas jums reikės įgyti tam, jog savo startuolį...

  Inovacijos
  2023.06.26
  Darbdavių realybė – kasdien į darbą ateina tūkstančiai neblaivių darbuotojų 4

  Lietuvoje į darbą kasdien ateina apie 10.000 neblaivių darbuotojų – tai sudaro 0,8% visų dirbančiųjų.

  Vadyba
  2023.06.26
  Naujas startas: iš aukštų pareigų didelėje korporacijoje į niekur su 10.000 Eur Premium

  Vos prieš metus duris atvėrusios nedidelės kavinės Ignalinoje „Šeimos virtuvė“ savininkas Modestas Krisiūnas...

  Mano verslas
  2023.06.26
  Po sėkmingų 2022-ųjų naują rekordą pasiekusi „Girteka“ mato naujų iššūkių Premium 1

  Beveik 2 mlrd. Eur apyvartą pernai pasiekusios didžiausios šalyje transporto grupės vadovai prognozuoja...

  Logistika
  2023.06.26

  Verslo žinių pasiūlymai