Užduotis vadovui: kad pokyčiai nevyktų tik dėl pokyčių

Reklama publikuota: 2020-08-26
Dr. Rasa Katilienė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto lektorė ir vadovų studijų programos modulio „Organizacijų pokyčiai“ vadovė.
svg svg
Dr. Rasa Katilienė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto lektorė ir vadovų studijų programos modulio „Organizacijų pokyčiai“ vadovė.

Suprasti, kad organizacijai reikia pokyčių, yra tik pirmas žingsnis. Sudėtingiausi išbandymai prasideda tada, kai vadovams pokyčius tenka inicijuoti. Tuomet verslo lyderiams staiga iškyla nemažai klausimų. O vadovai šiandien neturi tiek laiko, kad galėtų ilgai ieškoti atsakymų ar atlikti begalę eksperimentų, kol ras organizacijai ir verslui labiausiai tinkantį sprendimą.

„Pastaruoju metu pokyčiai tampa nuolatine organizacijų būsena. Regis, jie neturi pradžios ir pabaigos, nes didelis neapibrėžtumas kone kasdien iškelia vis naują klausimą, mažesnę ar didesnę problemą, priverčia atsižvelgti staiga pasikeitusias aplinkybes. Šiandien retas vadovas gali pasakyti, kad pokyčių inicijavimas organizacijoje – tarsi iš natų“, – pastebi dr. Rasa Katilienė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto lektorė ir vadovų studijų programos modulio „Organizacijų pokyčiai“ vadovė.

Ji įsitikinusi, kad kiekvienas vadovas gali sumažinti klaidų skaičių ir išvengti bent dalies bergždžių paieškų ir rizikingų eksperimentų.

nuotrauka::1 left

Vadovai renkasi studijas

R. Katilienė pastebi, kad klausimas, kaip inicijuoti tvarius pokyčius, yra viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl vadovai nusprendžia studijuoti ir gilintis į naujausias pokyčių valdymo teorijas, tyrimus, modernias vadybos praktikas ir įvairių įmonių patirtis. „Be abejo, kiekvienas turi ir asmeninių priežasčių studijuoti – siekia ženkliau fiksuoti savo tobulėjimą, įgyti daugiau pasitikėjimo, tapti naujos bendruomenės dalimi“, – kalba ISM akademikė.

Pasak jos, didžiausia atnaujinto „Organizacijų pokyčiai“ modulio vertė yra tai, kad vadovas įsisąmonina pokyčių svarbą ir išmoksta, kaip elgtis pokyčiuose.

„Studijų metu netrūksta atradimų, kaip antai, jog daug sprendimų galima rasti pačios įmonės viduje – atsakymai tiesiog iškyla įgalinant, įtraukiant į pokytį visus darbuotojus. Universitete sukuriame tokią aplinką ir iššūkius, kurie greitai atskleidžia vadovų įgūdžius ar įgūdžių trūkumą. O susistemintos žinios, metodai ir praktikos suteikia galimybę patobulinti įgūdžius ir papildyti kompetencijų spektrą vadovų studijų metu“, – dalijasi R. Katilienė, kurios interesų sritys – lyderystės ir organizacijos kultūros ypatumai.

Įgūdžių vertė vis didėja

Šiemet COVID-19 pandemija į visuomenės gyvenimą, ekonomiką ir organizacijų veiklą įnešė daug chaoso. Tad dabar, anot R. Katilienės, gebėjimas veikti tikslingai ir sistemiškai įgijo dar didesnę vertę. Modulis buvo atnaujinamas atsižvelgiant į šių dienų kontekstą, versle ir visuomenėje vykstančias transformacijas.

nuotrauka::2 right

Vadovams skirtų studijų modulis sudarytas taip, kad kiekvienas programos dalyvis perprastų pokyčių inicijavimo etapus ir suvoktų, kad ši sistema – nesibaigianti procesų seka, vedanti tvarių sprendimų link.

Pašnekovės teigimu, studijų pradžioje vadovui tenka atsakyti į klausimus: „kur aš esu?“ ir „nuo ko pradėti?“. „Iš pirmo žvilgsnio šie klausimai atrodo juokingai paprasti. Juk į kursą susirenka savo sričių ekspertai – patyrę, aukštos kompetencijos vadovai. Tačiau būtent patirtis ir ekspertinių žinių bagažas neretai tampa ribojančiais veiksniais, kurie neleidžia pamatyti platesnio vaizdo. Tenka atrasti naujus matymo kampus ir mąstymo būdus. O atrandant ir išbandant, natūraliai formuojasi ir asmenybės pokyčiai“, – pasakoja R. Katilienė. 

Ji atkreipia dėmesį, kad studijų metu vadovai pokyčių inicijavimo sprendimus rengia ne savo įmonėms, o atrinktoms organizacijoms, kurios savanoriškai įsitraukia į ISM vadovų programą.

Vadovams, tarsi konsultantams, organizacijos atveria savo problemų lauką ir galimybes taikyti įgūdžius, naudoti vadybos praktikas, technikas, metodus ir įrankius. Atsiliepimai rodo, kad projektu lieka patenkintos abi pusės – ir studijuojantys vadovai, ir pokyčiams pasiryžusios organizacijos, kurioms studijų dalyviai parengia ir dovanoja aktualius sprendimus.

Daugiau nei dešimtmetį organizacijas tyrinėjanti ir verslą konsultuojanti R. Katilienė teigia, kad vadovo gebėjimas orientuotis neapibrėžtumo sąlygomis atsiskleidžia, kaip jis ar ji sugeba surinkti, apdoroti informaciją, ar tiksliai atpažįsta problemą ir gali įvardinti, kuriame etape yra organizacija ir kaip šiame etape būtų galima geriausiai panaudoti savo įgūdžius bei kompetencijas, kartu įtraukiant suinteresuotas šalis.

Apskritai, vadovo santykiai su kitais žmonėmis yra tarsi pokyčių laidininkas. Kuo geriau organizacijos nariai įsitraukia į procesus, bendrauja ir natūraliai išugdo priimtų sprendimų nuosavybės jausmą, tuo didesnės galimybės inicijuoti tvarius pokyčius.

7 svarbūs principai

Pasak ISM vadovų studijų lektorės, tinkamas pokyčių inicijavimas yra tarsi gera pradžia – jau pusė darbo. Kad atrastų konkrečiai situacijai ir organizacijai tinkamus sprendimus, vadovas turi gebėti atsitraukti nuo savo išankstinio žinojimo ir sprendimo „nuleidimo žemyn“. Gera praktika – praeiti sprendimo paieškos procesą taip, tarsi tai darytų išorinis konsultantas.

R. Katilienė siūlo septynis principus, kuriais turėtų vadovautis verslo lyderiai, pasiryžę sprendimo paieškos procesui:

1. Atsikratyti savo šališkumo pradedant rinkti duomenis „nuo balto lapo“ ir užtikrinti, kad bus išklausytos visos suinteresuotos šalys.

2. Elgtis su suinteresuotomis šalimis tarsi su klientais – jų nuomonė ir nuosavybės jausmas itin svarbūs, nes šiame etape susiburiame pokyčio agentus ir įgyvendintojus.

3. Įsitikinti, ar sprendžiama tikrai ta problema, nustatyti tikrąją problemą.

4. Parinkti verslo įrankius, padedančius problemai ir jos sprendimui suteikti struktūrą, naudoti inovatyvius idėjų radimo metodus.

5. Naudoti technikas, įtraukiančias ir ugdančias komandas, kad jos pasiruoštų pokyčiui psichologiškai, laikytų jį „mūsų“, o ne „tų iš viršaus“, būtų atsakingi už įgyvendinimą ilgą laikotarpį.

6. Paruošti organizacijas pokyčiui struktūriškai.

7. Pažvelgti į pasirengimą pokyčiui per projekto prizmę – apibrėžtumas laike ir konkretūs veiksmai leidžia išvengti metų metus trunkančių tų pačių problemų aptarinėjimo be sprendimų.  

Pašnekovės nuomone, įvaldęs šiuos principus, kiekvienas vadovas bus pasirengęs ugdyti organizacijas, priimti pokyčius kaip natūralią būseną, kuri vyksta sistemingai, įtraukiančiai ir kryptingai. Lyderio netrikdys situacijos neapibrėžtumas, nes daugybė modulyje įsisavintų modelių, įrankių ir technikų suteiks užtikrintumo.

Daugiau patarimų apie tai, kaip padaryti, kad pokyčiai taptų organizacijos DNR, rasite čia.

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Karjera įmonės viduje: kodėl tam verta skirti daugiau dėmesio būtent dabar? Premium

Neapibrėžtumo laikotarpiu darbuotojai pradėjo vertinti ne tik darbo turinį ir atlygį, bet dar labiau atsisuko...

Vadyba
05:45
Keičiasi TV3 komunikacijos vadovė

„TV3 grupės“ komunikacijos vadove nuo balandžio 1 d. tampa Justė Razbadauskytė. Ji keičia pastaruosius...

Rinkodara
2021.03.31
INVEGA strateguoja veiklos žingsnius pandemijai pasibaigus Verslo tribūna 2

Nacionalinė plėtros įstaiga UAB „Investicijų ir verslo garantijos” (INVEGA) karantino metu per itin trumpą...

Finansai
2021.03.31
„Teleperformance“ sistema per kompiuterio kamerą stebės dirbančius namuose Premium 1

Prancūzijos klientų patirties valdymo bendrovė „Teleperformance“ naudos dirbtinio intelekto sistemą, kuri...

Technologijos
2021.03.30
R. Juozapavičius: šiandien turėtų būti radikalus skaidrumas Premium

Rytis Juozapavičius, mokymų ir diskusijų fasilitatorius, paaiškina, kas, jo nuomone, yra svarbiausios tikrojo...

Tinklalaidės
2021.03.30
Nuotoliniai notariniai veiksmai. Ko galime tikėtis? Verslo tribūna

Dar praėjusių metų pavasarį pirmoji pandemijos banga išjudino ilgai brandintą nuotolinių notarinių veiksmų...

Vadyba
2021.03.30
Karjeros galimybės Šiaulių regione: kokius specialistus šiandien graibstyte graibsto darbdaviai ir ko tikėtis ateityje Verslo tribūna 4

Subalansuota darbo rinka ir patraukli investuotojams aplinka yra kiekvieno regiono ekonominės gerovės...

Vadyba
2021.03.29
SEB kraustynės: popandeminio biuro iššūkiai Premium 18

Baigtas kiek daugiau nei dvejus metus trukęs naujo SEB grupės paslaugų centro biuro projekto realizavimas.

Vadyba
2021.03.29
„Lewben“ grupės partneriu tapo „Strategy Labs“ vadovas V. Staugaitis  1

Integruotų verslo paslaugų grupė „Lewben“ papildė savo partnerių gretas – naujuoju jos partneriu tapo...

Vadyba
2021.03.29
Informatikos ir ryšių departamento vadovu paskirtas T. Stankevičius

Informatikos ir ryšių departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) nuo antradienio pradės vadovauti...

Vadyba
2021.03.29
Naujasis „Technopolio“ generalinis direktorius – N. Pulli

Didžiausią biurų miestą Lietuvoje valdanti „Technopolio“ valdyba nuo balandžio 1 d. įmonės generaliniu...

Vadyba
2021.03.29
„Amazon“ sėkmingųjų savybės: moka skaičiuoti, nekuria „univermagų“ ir nusitaiko į lemiamą metimą Premium

Kaip seksis e. komercijos milžinėje „Amazon“, labiausiai priklausys nuo pasirinkto produkto. Tačiau be sėkmės...

Gazelė
2021.03.29
INVEGA vadovas K.Motiejūnas: mūsų veiklą karantinas pakeitė iš esmės Verslo tribūna

Viena svarbiausių paramą teikiančių finansinių institucijų UAB „Investicijų ir verslo garantijos” (INVEGA)...

Vadyba
2021.03.29
Stephane Ruz: turime paruošti vaikus besikeičiančiam pasauliui Verslo tribūna

Kas bus ateityje? Intriguojantis klausimas, ypač žvelgiant iš dabartinės situacijos, kai net nežinome, kas...

Vadyba
2021.03.29
Ar verslo mokyklų atliktos analizės duoda realios naudos? Premium

XXI a. pirmojo dešimtmečio pradžioje tyrinėdamas „Nike“ požiūrį į socialinę atsakomybę, Richardas Locke’as iš...

Vadyba
2021.03.28
Renka stipriausią Metų rinkodaros vadovą

Lietuvos marketingo asociacija LiMA skelbia rinkodaros vadovo rinkimus – „Metų CMO 2021“.

Rinkodara
2021.03.27
Geidžiamiausių darbdavių vasario atlygio medianos   Premium

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kokias algų medianas antrąjį šių metų mėnesį darbuotojams mokėjo...

Vadyba
2021.03.27
Pandemija pakeitė darbuotojų motyvavimo būdus: kokios priemonės iš tiesų veikia Premium

Naujausi tyrimai rodo, kad daugiau nei pusė verslų neatsisakė turimų darbuotojų motyvavimų priemonių, bet jas...

Vadyba
2021.03.26
Pokyčiai valdybose: nuo didesnio personalo įsitraukimo iki augančio moterų vaidmens Verslo tribūna

Ekspertų teigimu, pastaraisiais metais Lietuvoje galima pastebėti kelias tendencijas, susijusias su...

Vadyba
2021.03.26
„Telia“ įsiteisino darbostogas 25

Telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ ir jos paslaugų centras „Telia Global Services Lithuania“...

Vadyba
2021.03.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku