INVEGA primena, kokiomis finansavimo priemonėmis verslas gali pasinaudoti krizių kontekste

Reklama publikuota: 2022-03-23
Inga Beiliūnienė , „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) generalinio direktoriaus pavaduotoja.
svg svg
Inga Beiliūnienė , „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) generalinio direktoriaus pavaduotoja.

Rusijai įsiveržus į Ukrainą verslai susiduria su naujais iššūkiais. INVEGA savo ruožtu keičia kai kurias jau esamas finansines priemones ir planuoja naujas. Aktualesni tampa ir kai kurie jau įprastais tapę pagalbos būdai.

Vasario 24 d. Rusijai užpuolus Ukrainą pasaulis apsivertė aukštyn kojomis. Daugelis pasaulio valstybių susivienijo ir įvedė griežtas sankcijas agresorei Rusijai bei jos partnerei Baltarusijai. Sankcijos neabejotinai turi įtakos ir Lietuvos verslininkams: trūkinėja įprastos tiekimo grandinės, įmonės ieško alternatyvių žaliavų tiekėjų, tampa sudėtingiau gabenti prekes, verslai Rusijoje ir Baltarusijoje uždaromi, svarstoma, ką daryti su investicijomis Ukrainoje.

Didėjant žaliavų ir transportavimo išlaidoms Lietuvoje, didėja infliacija. Kartu su didėjančiomis kainomis auga apyvartinių lėšų poreikis – net ir tuomet, jeigu apyvartos nekyla.

Verslams būtina užtikrinti finansavimą, kad jie galėtų pertvarkyti savo veiklą, sukurti naujas tiekimo grandines ir tokiu būdu užtikrinti veiklos tęstinumą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Apie valstybės pagalbą finansuojant verslus kalbamės su Inga Beiliūniene, „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) generalinio direktoriaus pavaduotoja, Verslo plėtros direktore.

Kaip dabartinėje padėtyje valstybė gali padėti Lietuvos įmonėms gauti būtiną finansavimą apyvartinėms lėšoms ir investicijoms?

Valstybė į finansavimo rinką įsitraukia tik tada, kai to reikia, kai, pavyzdžiui, rinkoje veikiantys privatūs finansuotojai negali ar nenori suteikti finansavimo verslui dėl per didelės rizikos, dar neatrasto potencialo arba tada, kai norima paskatinti investicijas į valstybei strategiškai svarbias sritis.

Krizės atvejais valstybė stengiasi padėti verslui užsitikrinti finansavimą kiek įmanoma greičiau, kad šis išliktų gyvybingas ir nenutrauktų investicijų. Čia padeda ir COVID-19 pandemijos valdymo metu išmoktos pamokos bei tam tikri skaitmenizavimo procesai valstybinėse institucijose, kurie leido geriau pasiruošti ir ateities krizių valdymui.

Ar kokias nors COVID-19 laikotarpio priemones galima pritaikyti dabartinėmis aplinkybėmis?

Šiuo metu vis dar veikia dvi tikslinės COVID-19 laikotarpio priemonės – „Tiesioginės COVID-19 paskolos“ ir „Kelionių organizatorių prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijos“, kuriomis, esant poreikiui, verslas gali drąsiai pasinaudoti.

Per COVID-19 pandemiją išmokome, kad reakcijos greitis yra vienas iš esminių sėkmingos pagalbos elementų. Todėl, reaguodama į padėtį Ukrainoje, jau vasario 25 d. INVEGA pakoregavo „Eksporto kredito garantijų“ finansinę priemonę – sustabdė eksporto kredito garantijų teikimą už pirkėjus, registruotus Rusijos ir Baltarusijos teritorijose, tačiau tęsia eksporto kredito garantijų teikimą Lietuvos eksportuotojams už Ukrainos pirkėjus.

Noriu pabrėžti, kad Lietuvos verslai yra supratingi ir palaiko INVEGOS poziciją valstybės pinigais nefinansuoti Rusijos ir Baltarusijos režimų. Tikrai kol kas nesulaukėme jokių priekaištų.

Susidūrę su pandemija Lietuvos verslai rimčiau pradėjo vertinti reikalavimą pateikti finansinius atskaitomybės duomenis Juridinių asmenų registrui, o valstybinių įmonių skaitmeninės sistemos išmoko susikalbėti tarpusavyje. Mes visi – valstybinės institucijos, verslai ir duomenų valdytojai – daug išmokome ir šias pamokas bei sėkmingiausius veikimo modelius galime pritaikyti ir dabartinėmis aplinkybėmis.

Ar planuojate pristatyti naujas finansines priemones, skirtas ekonominėms karo Ukrainoje pasekmėms suvaldyti?

Nuo pat karo Ukrainoje pradžios, suvokdami jo įtaką Lietuvos verslui ir ekonomikai, kalbamės su Ekonomikos ir inovacijų ministerija, svarstome, ką greitai galime padaryti.

Galvojame, kaip padėti gauti finansavimą verslams, perkeliantiems veiklą iš Ukrainos į Lietuvą, kaip padėti verslams, kurie ieško naujų tiekėjų, ir kuriuos privatūs finansuotojai laiko per daug rizikingais, kaip užtikrinti finansavimą apyvartinėms lėšoms, kad verslai galėtų perorientuoti savo veiklą ir išlaikytų darbo vietas.

Kai tik kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija turėsime jau suderintas ir aiškias finansavimo schemas ir sąlygas, iš karto informuosime verslus ir visuomenę.

INVEGA turi daug finansinės pagalbos priemonių, kurios naudojamos ramiais ir taikiais laikais. Kurios iš jų gali būti ypač aktualios verslui? 

Siūlau atkreipti dėmesį į „Tiesiogines Covid-19 paskolas“ – jeigu atitinkate paskolos gavėjams keliamus reikalavimus. Tik šiuo atveju reikėtų paskubėti, nes paraiškos apyvartinėms paskoloms priimamos  iki gegužės 16 d.

Verslus, veikiančius iki 3 metų, arba įmones, vykdančias socialinio poveikio projektus ir veikiančias iki 5 metų, kviečiu susipažinti su paskolomis „Startuok“. Maksimali tokios paskolos suma investicijų atveju gali būti iki 3 mln. Eur. Paskolos teikiamos rinkos sąlygomis, o socialinio poveikio projektams paskolos palūkanoms taikoma 30% nuolaida.

Iš subsidijų priemonių krepšelio visuomet paklausus yra „Palūkanų kompensavimas“. Juo gali pasinaudoti verslai, paėmę investicines paskolas. Taip pat yra INVEGOS garantijos, kurios atstoja dalį kredito įstaigos prašomo užstato. Išsamią informaciją apie priemonių sąlygas rasite www.invega.lt

Jūsų paslaugų krepšelyje yra ir tokia kariškai skambanti priemonė „MILInvest“. Gal verslai ja galėtų pasinaudoti?

„MILInvest“ yra Gynybos investicijų fondo finansinė priemonė. Gynybos investicijų fondą 2020 m. gruodžio 8 d. įsteigė LR krašto apsaugos ministerija ir INVEGA.

Tai rizikos kapitalo priemonė, kuria skatinama eksperimentinė plėtra ir inovacinė veikla gynybos ir saugumo sektoriuje. Ji skirta investuoti į Lietuvoje besikuriančias ir perspektyvias labai mažas, mažas ir vidutines įmones, veikiančias gynybos ir saugumo sektoriuje. Ši priemonė taps prieinama verslui, kai bus pasirašyta sutartis su priemonės valdytoju – tikimės, jog jau šį rudenį verslai galės kreiptis dėl finansavimo.

Dabar, kai Lietuva ir kitos Europos Sąjungos šalys planuoja padidinti gynybos finansavimą, jos aktualumas tik didės.

Laikai tikrai neramūs. Ko palinkėtumėte sau ir verslo visuomenei?

Linkiu sau, savo kolegoms, Lietuvos verslams ir visuomenei susikaupti, susitelkti ir pagalvoti, ką geriausiai kiekvienas galime padaryti dabartinėje situacijoje. Taip, labai sunku yra planuoti ir vertinti ateities perspektyvas, tačiau darbai pasidaro tik juos darant.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
VLK kibernetinį atsparumą stiprina bendradarbiaudama su „NRD Cyber Security“ Verslo tribūna

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) užtikrina sveikatos priežiūrą,...

2022.03.30
INVEGA primena, kokiomis finansavimo priemonėmis verslas gali pasinaudoti krizių kontekste Verslo tribūna

Rusijai įsiveržus į Ukrainą verslai susiduria su naujais iššūkiais. INVEGA savo ruožtu keičia kai kurias jau...

2022.03.23
INVEGOS veikla prisideda prie kasmetinio beveik 2% šalies BVP sukūrimo Verslo tribūna

INVEGA ateina ten, kur numato valstybės strateginiai tikslai ir ten, kur verslui trūksta finansavimo, nes...

2022.02.17
Pandemijos įtaka verslui: santykis su darbuotojais keičiasi negrįžtamai Verslo tribūna

Besibaigiant antriems pandemijos metams, vis dar sunku tiksliai įvardyti, kiek neigiamos ir kiek teigiamos...

2022.01.19
Ar jūsų valdybos posėdžių dienotvarkėje jau įrašytas kibernetinis saugumas? Verslo tribūna 2

„McKinsey“ atlikta pasaulinė organizacijų valdybų apklausa atskleidė, kad kibernetinis saugumas yra vienas iš...

2021.12.22
Tyrimas: dovanas iš smulkiųjų vietos gamintojų perka kas penktas lietuvis Verslo tribūna

Perkant dovanas iš vietinių gamintojų, galima įsigyti išskirtinį daiktą ar paslaugą, o kartu ir paremti...

2021.12.21
Kalėdinės įmonių dovanos – kodėl ne lietuviškos? Verslo tribūna

Dalis smulkiųjų lietuviškų įmonių per šventinį laikotarpį pasiekia nuo 20% iki 50% visų metų apyvartos. Prie...

2021.12.08
Kibernetinį saugumą užtikrina ir technologijos, ir žmonės: ko svarbu nepraleisti pro akis Verslo tribūna

Jau pusantrų metų siaučianti pandemija paveikė ir kibernetinį saugumą – visame pasaulyje ženkliai padaugėjo...

2021.11.19
„Grinda“: prieš naują transformacijos etapą – įvertinti, kas padaryta Verslo tribūna

„Kas veža, tam krauna“. Nors Vilniaus „Grinda“ tarp Lietuvos savivaldybių valdomų įmonių neabejotinai...

2021.11.18
Šiaulių bankas: pasiruošti sukčių puolimui reikia taip, kaip ruošiamasi gaisrui Verslo tribūna

Aiški instrukcija ir procedūros, atsakomybių pasidalinimas, pratybos ir bendra kritinį mąstymą skatinanti...

2021.11.17
„Grinda“: kryptis – sostinės susisiekimo infrastruktūros kompetencijų centras Verslo tribūna

Asfalto danga nusidėvi. Vienose gatvėse – dėl intensyvaus sunkiasvorių transporto priemonių eismo, kitose,...

2021.10.21
NRD Cyber Security kviečia į konferenciją „Kibernetinė gynyba Lietuvoje 2021: Kas svarbu saugantis šiandien?“ Verslo tribūna

Spalio 27 d. vyks kasmetinė kibernetinio saugumo konferencija „Kibernetinė gynyba Lietuvoje 2021: Kas svarbu...

2021.10.20
Pasitikrinkite, ar jūsų kibernetiniai langai ir durys – atsparūs Verslo tribūna

Lietuva nebėra užkampis, kuris kibernetiniams sukčiams yra neįdomus. Be kitų priežasčių, tam įtakos turi ir...

2021.10.08
SVV ir tvarumas – misija įmanoma? Verslo tribūna

Ar esate nedidelis prekybininkas, o gal kirpyklos savininkas, arba kuriate rankų darbo žaislus – visam...

2021.09.29
Vilnius kuria skaitmeninį lietaus nuotekų sistemos kloną Verslo tribūna

„Londone nuolat lyja“. Girdėta? O ar girdėta, kad Vilniuje lyja ir dažniau, ir smarkiau nei Londone? Beje,...

2021.09.23
Nefinansinė darbuotojų motyvacija – ne tik įmanoma, bet ir būtina Verslo tribūna 1

Gal Jūsų verslas yra gana mažas, kolektyvas ne tik puikiai pažįsta vienas kitą, bet žino ir kiekvieno šeimos...

2021.07.21
Įvyko kibernetinio saugumo incidentas - kaip išvengti krizės? Verslo tribūna

2020 metų išvakarės tapo įsimintina diena tuometinei didžiausiai pasaulyje valiutų keitimo paslaugas...

2021.07.14
Kibernetinės krizės: kaip pasiruošti, kad nepasidarytų karšta Verslo tribūna

Kai tenka susitelkti ir skubiai sureaguoti į kibernetinį incidentą, organizacijoje labai greitai gali...

2021.06.14
Verslas verslui: paslauga gali būti ir tvari, ir ekonomiškai naudinga Verslo tribūna 1

Domėtis gaminių pakuočių tvarumu, ekologija, plastiko rūšiavimu ar net nekilnojamojo turto energetine klase...

2021.06.09
Vilniaus „Grinda“ padvigubino darbo našumą Verslo tribūna

Vilniaus miesto savivaldybės valdoma „Grinda“ sugebėjo prisitaikyti prie pandemijos sukeltų ekonominės...

2021.05.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku