Kas tai? Eksperto įžvalgos

Technologijos dirba ir smulkiajam verslui

Publikuota: 2019-06-20
Liudas Kanapienis, technologinius sprendimus verslui kuriančio startuolio „Ondato“ vadovas, sako, kad įmonės, kurios įsigilina į šiuolaikinių technologijų siūlomus privalomus, aiškiai supranta, kad tokių sprendimų joms reikės ne ateityje – jų reikėjo jau vakar. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Liudas Kanapienis, technologinius sprendimus verslui kuriančio startuolio „Ondato“ vadovas, sako, kad įmonės, kurios įsigilina į šiuolaikinių technologijų siūlomus privalomus, aiškiai supranta, kad tokių sprendimų joms reikės ne ateityje – jų reikėjo jau vakar. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Dalis smulkiojo ir vidutinio verslo bendrovių, sverdamos riziką, vieną rizikos šaltinį vis dar dažnai pražiūri manydamos, kad investuoti į šiuolaikines technologijas yra ne būtinybė, o galimybė. Liudas Kanapienis, technologinius sprendimus verslui kuriančio startuolio „Ondato“ vadovas, pasakoja, kodėl toks požiūris prišaukia bėdų, ir siūlo žengti pirmuosius žingsnius.

Internetinės prekybos verslą „Cheeky‘s“ valdanti amerikietė Jessi Roberts yra sakiusi, kad pagrindinė jos verslo taisyklė – nerizikuoti daugiau, negu gali sau leisti. Anot specialistų, dauguma verslo atstovų jau išmoko pamoką, kad tą riziką ženkliai sumažina gebėjimas versle įkinkyti technologijas.

Tyrimų bendrovė „Deloitte“ yra paskelbusi, kad sėkmingai veikiančios JAV vidutinio dydžio bendrovės į technologijas kasmet investuoja daugiau kaip 5% savo metinių pajamų.

Tik Silicio slėnis?

Kitos tyrimų kompanijos „Gartner“ duomenimis,  2019 m. verslas visame pasaulyje į naujausias technologijas investuos apie 4 trln. USD. Milijonai skiriami apsisaugoti nuo kibernetinių atakų, bendrovių programinei įrangai atnaujinti ir tokioms šiuolaikinėms technologijoms, kurios lemia pranašumą konkurencinėje kovoje. Kenas Goldmanas, „Google“ vadovui Ericui Schmidtui priklausančio šeimos biuro „Hillspire“ vadovas, sako, kad į technologijas masiškai gręžiasi visas statybų sektorius, tačiau ne vien tik jis.

„Manyti, kad technologijos yra svarbios tik technologijų sektoriui ir dar keletui jam artimų rinkų – didžiausia klaida. Tiesa ta, kad jomis privalo domėtis, rūpintis ir jas diegti kiekvienos pasaulio industrijos atstovai“, — interviu finansinių naujienų tinklalapiui CNBC pabrėžia vieno iš Silicio slėnyje veikiančių šeimos biurų vadovas.

Anot jo, šiais laikais konkurencija tokia didelė, kad dėl vietos rinkoje tenka grumtis ne tik su ilgamečiais konkurentais, bet ir su naujokais, kurie atsiranda staiga, ir, pasikliaudami naujausiomis technologijomis, greitai įgauna pranašumą.

„Ne kartą stebėjau, kaip senesni rinkos žaidėjai neteisingai įvertina naujokų galimybes ar mano, kad jie atsirieks tik mažą dalį rinkos. Kai pagaliau pamato, kad naujokai žaidžia pagal naujas, technologiškai pažangesnes taisykles, būna per vėlu“, — komentuoja p. Goldmanas.

Taupo laiką ir resursus

Liudas Kanapienis, taip pat patvirtina neretai susiduriantis ir su tokia nuomone, kad šiuolaikinės technologijos tėra didžiųjų korporacijų prerogatyva.

„Šiuolaikinės technologijos leidžia diegti naujoviškus sprendimus ir atveria daugybę galimybių, kurios iki tol verslui atrodė neįmanomos. Tačiau vis dar tenka susidurti su nuomoje, kad jos skirtos tik stambiems rinkos žaidėjams, o mažoms įmonėms tai dar – tolimas, galbūt ne visada pasiekiamas ar net nebūtinai reikalingas ateities įrankis“, — pasakoja p. Kanapienis.

„Ondato“ tikslas – pakeisti tokį mąstymą – pavyzdžiui, naudojant automatizuotus skenavimo ir patikrinimo sprendimus.

„Šie sprendimai leidžia nuskenuoti dokumente esančią informaciją ir automatiniu būdu iš karto suvesti ją į tam skirtą sistemą“, — apibūdina pašnekovas.

Tai leidžia ne tik sutaupyti laiko, kurį specialistai gali skirti kitiems darbams, bet ir išvengti klaidų, kurios suvedinėjant duomenis atsiranda dėl žmogiškojo faktoriaus.

„Programa atpažįsta įvairių tautų simbolius, be to, tuo pačiu metu patikrina, ar dokumentas yra tikras“, — vardija p. Kanapienis.

Sistemą pritaikyti galima ir dar plačiau. Pavyzdžiui, naudojant vaizdo kameras galima nuskaityti veido duomenis ir sutikrinti su dokumente esančia nuotrauka. Taip patikrinima, ar tai yra tikras žmogus su tikru dokumentu.

„Yra galimybės nuskaityti dokumentų duomenis NFC lustu, tad tam net nereikia skenavimo įrengimo, viskas yra luste“, — paaiškina ekspertas.

Ir smulkiajam verslui

Kaip tokia šiuolaikinė technologija galėtų pasitarnauti smulkiojo ir vidutinio verslo bendrovei, kurioje, darykime prielaidą, nėra nei ypatingai didelių žmonių srautų, nei kalnų dokumentų?

„Technologija leidžia patikrinti asmenį, kuris gali būti įleidžiamas į teritoriją ar patalpą. Tai gali būti įvairiausi žmonės — klientai, darbuotojai, pastato arba teritorijas aptarnaujantys asmenys. Tai itin aktualu norint apsaugoti bendrovės turtą – t.y., atpažįstant į kriminalinę veiklą galimai įsitraukusius asmenis, kurių buvimas įmonės teritorijoje kelią rūpesčių dėl saugumo. Dar paprastesnis atvejis, kai kažką pasikviečiate į susitikimą – sprendimas leis atpažinti to žmogaus ar asmenų veidus, jiems nebereikės siųsti ir atskirai spausdinti leidimų“, — kalba p. Kanapienis.

Technologija gali būti pritaikoma ir renginiuose, norint suvaldyti ir sukontroliuoti VIP zonų srautus.

Pagal poreikius

Anot p. Kanapienio, sprendimo variacijas galima juvelyriškai pritaikyti pagal pageidavimą: įmonė gali rinktis tik identifikaciją, identifikaciją ir patikrinimą, identifikaciją ir automatinį duomenų surinkimą (kai jokių duomenų nebereikia suvedinėti ranka) ir pan.

„Klientas visada gali komplektuotis sprendimą pagal savo pageidavimą. Be to, srautai gali būti priimami tūkstančiais. Pavyzdžiui, šiemet vykusių šalies prezidento rinkimų metu balsuojant Vilniaus savivaldybėje buvo galima stebėti, kad paso duomenys buvo nuskaitomi ir automatiškai suvedami į balsavimo lapą. Taip buvo puikiai suvaldytas eilių klausimas, kai savivaldybę užplūdo savo balsą atiduoti norintys rinkėjai“, — teigia p. Kanapienis.

Jis pasakoja, kad sprendimą šiuose rinkimuose pritaikė ir „Ondato“, kuomet buvo renkama parama vienos iš kandidačių – Ingridos Šimonytės – rinkiminei kampanijai.

„Paramą norintis suteikti asmuo privalo identifikuotis. Tiems, kas nesinaudoja lietuviškų bankų paslaugomis, tai tampa problema. Pavyzdžiui, Lietuvoje negyvenantys lietuviai gali pervesti pinigus į kandidato rinkiminę sąskaitą iš kredito kortelės, tačiau tuomet nėra galimybės sužinoti, kas konkrečiai tuos pinigus pervedė. Šiuo atveju, „Ondato“ įdiegė supaprastintą būdą atpažinti asmenis ir suteikė galimybę užsienio lietuviams finansiškai palaikyti patinkantį kandidatą“, – aiškina p. Kanapienis.

Jis pasakoja, kad didžioji dalis šiuo atveju identifikuotų asmenų buvo kandidatę norėję paremti emigrantai.

„Iš jų surinktos lėšos papildė bendrą kampanijos krepšelį, kiti kandidatai tokia galimybe nepasinaudojo. Galiausiai šis kandidatas surinko daugiausia privačių lėšų, tokį rezultatą, mano nuomone, davė požiūris apskritai visose srityse taikyti inovatyvius sprendimus“, — vertina p. Kanapienis.

Reikėjo vakar

Anot jo, šiuolaikinių technologijų nauda yra ne vien galimybė pritaikius konkretų sprendimą pašalinti egzistuojančią problemą arba sukurti pranašumą, bet ir apskritai praplėsti akiratį.

„Kartais gali atrodo, kad šie sprendimai visiškai nesusiję su kliento paslauga, bet pasigilinus praplečiamas verslo akiratis. Tada pasirodo, kad šiuolaikinių technologijų įmonei reikės ne ateityje – jų reikėjo jau vakar”, — sako vadovas.

Jis ir kiti specialistai pabrėžia, kad tiems, kurie dar neįšoko į technologijų traukinį, ateityje prisivyti ar pralenkti konkurentus, bus dar sudėtingiau.

„Kasdien vis daugėja galimybių, kaip pritaikyti šiuolaikinių technologijų sprendimus. Mūsų siūlomi atpažinimo sprendimai techniškai yra paruošti jau seniai, tačiau jų pritaikymas versle tik įsibėgėja. Šioje, pirminėje stadijoje jie jau yra aktyviai naudojami sprendžiant AML problemas, muitinėse ar saugoje. O verslas vis dar ieško, kaip jomis pasinaudoti. Tačiau ir čia jau galima apčiuopti tendenciją: noras pažinti geriau savo klientą arba vartotoją. Dėl to noro atpažinimo sprendimai vis dažniau pritaikomi įvairiose industrijose, jų potencialą pamažu įžvelgia ir smulkusis bei vidutinis verslas“, — apibendrina p. Kanapienis.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus