Lietuvai 100: Vilnius sušvito laužais

Publikuota: 2018-02-16
Atnaujinta 2018-02-16 17:31

Jubiliejinį demokratinės Lietuvos gimtadienį šalis pasitinka gausybe renginių, eisenų, pasisakymų, sveikinimų, laužų ir koncertų. Kviečiame renginių maratoną sekti kartu su VŽ.

17.20 Vilniuje uždegtas šimtas laužų

Vilniaus Gedimino prospektas sušvito laužais – 100 jų 17 valandą uždegė dabartiniai ir buvę valstybės vadovai, laisvės kovų dalyviai, visuomenės veikėjai, garsūs menininkai, mokslininkai, sportininkai.

nuotrauka::6

19 valandą Katedros aikštėje dalyvių laukia šventinis koncertas „Dainuoju Lietuvą“, kurio sceną papuoš Šimtmečio varpas. Koncertuos:„G&G Sindikatas“, Ieva Narkutė, Saulius Prūsaitis, „BIX“, Monika Linkytė ir kiti.

16.57 Nuo Gedimino paminklo – į Lukiškių aikštę

Vilniuje vyko Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos ir kitų visuomeninių organizacijų organizuota šventinė eisena. Jos dalyviai, nešini sovietinio režimo aukų atvaizdais, nuo Gedimino paminklo Katedros aikštėje žygiavo Gedimino prospektu į Lukiškių aikštę.

Joje susirinkusieji šventino laisvės kovų relikvijas ir klausėsi šventinio koncerto.

16.34 Briuselis pasipuošė trispalvės spalvomis

Minint atkurtos Lietuvos valstybės šimtmetį, vasario 16 dieną Briuselio simbolis Manneken Pis pasipuošė lietuvių tautiniais rūbais. Susirinkusieji buvo vaišinami lietuviškais skanėstais, skambėjo lietuvių choro „Be lietaus“ lietuviškos dainos, Briuselio miesto fanfarų orkestras atliko Lietuvos himną.

Jubiliejinis Briuselio Cinquantenaire parkas šį vakarą taip pat pasipuoš Lietuvos vėliavos spalvomis – lazerių šou bus tiesiogiai transliuojamas Lietuvos ambasados Belgijoje Facebook paskyroje.

Lietuvos 100-mečio jubiliejaus šventė viešose Briuselio miesto vietose bei ES institucijose organizuota Lietuvos atstovybės ES ir NATO kartu su Lietuvos ambasada Belgijoje ir lietuvių bendruomenės pastangomis.

nuotrauka::5

15.12 Vytautas Landsbergis: išliksime, jeigu mylėsime

Penktadienį popiet iš Signatarų namų balkono buvo perskaityta Kovo 11-osios aktą priėmusios Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininko Vytauto Landsbergio kalba, skirta Valstybės šimtmečiui.

Nepriklausomybės jubiliejaus išvakarėse profesorius apsirgo, dabar yra ligoninėje, todėl jo parašytą kalbą perskaitė aktorius Rimantas Bagdzevičius.

„Iškovotąją ir apgintąją laisvę tereikia branginti, puoselėti, ginti kaip savo garbę ir teisingumą. Bet ar tapome bent kiek laisvesni? Viskas prieštaringa. Esame, be abejo, laisvesni nuo sovietinio režimo, esame laisvesni pasirinkti darbą, laisvai keliauti ar bendrauti. Bet vis dar nesame laisvi nuo valdžios savivalės, nuo korupcijos, nuo sovietiniais laikais išsikėrojusio gobšumo ir pataikavimo“, – p. Landsbergio žodžius skaitė aktorius.

Kalba baigiama palinkėjimu jaunimui: „Būkime garbingi žmonės ir bus mūsų Tėvynė garbinga. Jeigu mylėsime ir dirbsime, tada išliksime.“

Signatarų namuose šiuo metu yra eksponuojamas Vokietijos diplomatiniame archyve rastas Vasario 16-osios aktas, pasirašytas visų Lietuvos Tarybos narių.

Penktadienį vakare Vilniaus Gedimino prospekte numatoma uždegti 100 Laisvės laužų.  Juos uždegs Lietuvai ir Vilniui nusipelnę žmonės.

Vėliau bus surengti du koncertai – Katedros aikštėje bei Lietuvos operos ir baleto teatre (LNOBT). Nemokamame koncerte Katedros aikštėje populiariausi Lietuvos dainininkai atliks patriotines dainas. Išskirtinis šio koncerto akcentas – didžiulis varpo formos LED ekranas, kuris aikštėje stovės iki pat Kovo 11-osios.

Tuo metu visos už bilietus į LNOBT koncertą „Gloria Lietuvai“ surinktos lėšos bus skirtos Lietuvos jauniesiems atlikėjams paremti.

12.45 Ypatingas 100-mečio akcentas – varpų sąšauka

Penktadienį lygiai pusvalandis po vidurdienio visoje Lietuvoje sugaudė šimtas varpų. Taip iškilmingai paminėtas Valstybės atkūrimo šimtmetis.

Pasak prezidentūros pranešimo spaudai, „Šimtmečio sąšauka“ pavadintos akcijos laikas pasirinktas neatsitiktinai: „Lygiai prieš 100 metų, 1918-ųjų vasario 16-ąją, 12.30 val. dabartiniuose Signatarų namuose Vilniuje Lietuvos Taryba priėmė ir pasirašė Nepriklausomybės aktą.“

Pirmieji suskambėjo ypatingą istorinę reikšmę turintys varpai – tai Kauno karo muziejuje esantis Laisvės varpas, kurį 1919 m. padovanojo Amerikos lietuviai, ir specialiai šimtmečiui išlietas 100-mečio varpas, esantis Trakuose. Jiems atliepė bažnyčių varpai visoje Lietuvoje – daugiau kaip trijose dešimtyse miestų ir miestelių.

Skambant varpams ceremonijoje prie prezidentūros Vilniuje buvo atlikta „Lietuva brangi“.

Į iškilmes prie prezidentūros įsiliejo ir tradiciškai kasmet rengiama jaunimo eisena „Lietuvos valstybės keliu“, kuri ryte prasidėjo Katedros aikštėje. Jos metu jaunimas žygiavo iki Rasų kapinių, kur pagerbė signatarų atminimą. Pakeliui buvo sustota prie Signatarų namų, iš kurių balkono eisenos dalyvius sveikino kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus.

12.34 Oficiali ceremonija: vėliavų pakėlimas, prezidentės žodis, salvės

Penktadienio vidurdienį Vilniaus centre, Simono Daukanto aikštėje prie prezidentūros surengta oficiali Valstybės atkūrimo šimtmečio jubiliejaus paminėjimo ceremonija.

Jos metu iškeltos visų trijų Baltijos valstybių vėliavos, sugiedoti Lietuvos, Latvijos ir Estijos himnai.

Kalbėdama susirinkusiems prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad pirmiausia nuo visų Lietuvos žmonių priklauso, kokia bus į naują šimtmetį žengianti valstybė. „Visą Lietuva pasipuošė trispalvėmis, o tai reiškia, kad žmonės supranta savo atsakomybę už savo kūrinį – laisvą valstybę. Mus bandyta stabdyti, naikinti, jėga užtildyti, bet mes atsakingai tęsėme savo valstybės kūrėjų darbą. Turime šimtus žmonių, vertų savo valstybės padėkos už tai, kad nepabijojo ir ją kūrė“, – sakė p. Grybauskaitė.

„Kiekvienas jūs esate Lietuva. Nuo to, ką darote, priklauso, ar mūsų valstybė stovės pakelta galva. Būkime matomi, girdimi, drąsūs, svarbiausia – patikimi ir atsakingi“, – savo kalbą baigė prezidentė.

Kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai iššovė tris salves, skirtas Baltijos valstybių vienybei, Lietuvos Nepriklausomybei ir Nepriklausomybės akto signatarams. Į ceremoniją susirinkusius skrydžiu virš Vilniaus pasveikino keturi Danijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų karinių oro pajėgų naikintuvai.

Baigiantis ceremonijai į aikštę įžygiavo šimtas trispalvėmis nešinų Lietuvos karių, taip pat perskaitytas 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Tarybos priimtasis Valstybės atkūrimo aktas.

Ceremonijoje dalyvavo kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, premjeras Saulius Skvernelis, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, ministrai, parlamentarai, institucijų vadovai, Bažnyčios hierarchai, kariuomenės atstovai, visuomenės veikėjai, taip pat į Lietuvą atvykę Europos Sąjungos institucijų vadovai, Latvijos, Estijos, Suomijos, Ukrainos, Gruzijos, Lenkijos, Vokietijos, Islandijos prezidentai, taip pat Švedijos kronprincesė.

11.39 Vilniuje – tradicinė šventinė jaunimo eisena

Sostinėje nuo Gedmino paminklo Katedros aikštėje pajudėjo šventinė jaunimo eisena „Lietuvos valstybės keliu“. Susirinkusieji Pilies, Didžiąja, aušros Vartų, Mikalojaus Daukšos ir Rasų gatvėmis žygiavo į Rasų kapines, kur eisena baigsis prie daktaro Jono Basanavičiaus kapo.

Eisenoje dalyvavo ne tik miestiečiai, bet ir miesto svečiai iš kitų Lietuvos regionų, bei Latvijos ir Estijos.

nuotrauka::3

11.05 Taline Lietuvos trispalve nušvito Laisvės aikštė

Vasario 16-osios išvakarėse Talino Laisvės aikštėje esantys LED stulpai sužibo Lietuvos trispalvės spalvomis.

„Baltijos šalis vienija istorija ir neišblėstantis noras patiems spręsti dėl savo ateities, – teigia Estijos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos šimtmečio renginių vadovas Margusas Kasterpalu. – Dėl to ir papuošime atkurtos Lietuvos šimtmečio proga Laisvės aikštę Lietuvos vėliavos spalvomis ir pasveikinsime vasario 16 dienos rytą savo draugus lietuvius sugiedodami jų valstybinį himną“.

Estijos lietuvių bendruomenės rūpesčiu, Lietuvos vėliavos spalvomis Laisvės aikštė bus papuošta iki vasario 16 dienos vakaro, Lietuvos trispalvėmis pasipuoš ir Talino visuomeninis transportas, praneša Lietuvos užsienio reikalų ministerija.

Vasario 16 dienos rytą,  8 val., Estijos vyriausybės nariai, Estijoje gyvenantys lietuviai ir Talino universiteto choras prie Lietuvos Respublikos ambasados sugiedojo „Tautišką giesmę“. Himno giedojimą tiesiogiai transliavo Estijos nacionalinis transliuotojas, vėliau įrašas bus rodomas per LRT televiziją.

nuotrauka::4

10.34 „100“ nupiešė Lietuvos oro erdvėje

„Small Planet Airlines“ naktį iš vasario 15-osios į 16-ąją, valstybės šimtmečio proga surengė proginį skrydį – iš Vilniaus į Palangą ir atgal atskridęs lėktuvas kone per visą Lietuvos oro erdvės plotą nubrėžė skaičių „100“.

nuotrauka::2

„Sveiki atskridę į šimtmetį, „Small Planet Airlines“ keleiviai! Šimtmečio skrydis jau nusileido Vilniaus oro uoste, rezultatas – 1132 km, 1 val. 25 min šventiško laisvės pojūčio ir simbolinis „100“ virš Lietuvos. Su gimtadieniu, Lietuva!“, – savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ sveikinimą skelbia bendrovė.

10.11 Gimtadienio proga Lietuva sulaukė daug aukštų svečių ir sveikinimų

Europos Sąjungos lyderiai ir kelių valstybių vadovai, karališkųjų šeimų atstovai atvyko į Vilnių dalyvauti Lietuvos Valstybės atkūrimo šimtmečio jubiliejiniuose renginiuose. Be to, daugybės pasaulio valstybių vadovai atsiuntė savo sveikinimus Lietuvai.

Penktadienį priešpiet prezidentūroje surengtas oficialus Lietuvos vadovės Dalios Grybauskaitės bei kitų aukščiausiųjų valstybės pareigūnų susitikimas su į Vilnių atvykusiais aukštais svečiais. Tai ES Vadovų tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas, Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude‘as Junckeris, Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda, Latvijos prezidentas Raimondas Vėjonis, Estijos vadovė Kirsti Kaljulaid, Vokietijos prezidentas Frankas Walteris Steinmeieris, Ukrainos vadovas Petro Porošenka, Suomijos prezidentas Saulis Niinisto, Gruzijos prezidentas Georgijus Margvelašvilis, Islandijos prezidentas Gudnis Thorlaciumis Johannessonas.

Vidurdienį visi jie dalyvaus Baltijos vėliavų pakėlimo ceremonijoje Simono Daukanto aikštėje prie prezidentūros. Šį renginį vainikuos visą šalį sujungsiantis bažnyčių varpų skambėjimas – dūžiai pasigirs lygiai tuo pat metu, kai prieš 100 metų Vilniuje buvo pasirašytas Nepriklausomybės aktas.

Valdovų rūmuose p. Grybauskaitė surengs oficialius pietus į Vilnių atvykusiems svečiams, su daugeliu jų susitiks atskirai. Su p. Tusku ir p. Junckeriu Lietuvos prezidentė jau pabendravo ketvirtadienio vakarą.

Lenkijos prezidentas šeštadienį pratęs vizitą Lietuvoje – numatomas oficialus p. Dudos dvišalis susitikimas su p. Grybauskaite.

Kelių dešimčių pasaulio valstybių vadovai atsiuntė oficialius sveikinimus Lietuvai. Savo sveikinime Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas tvirtino, kad jo valstybė „didžiuojasi ilga draugyste su Lietuva ir ilgais partnerystės metais sprendžiant iššūkius mūsų bendroms vertybėms“. Laiške p. Trumpas taip pat dėkoja Lietuvai už indėlį į NATO.

„Mūsų šalys yra įsipareigojusios savo pavyzdžiu skatinti demokratijos principus namuose ir ginti asmens laisves visame pasaulyje. Taip pat labai vertiname Lietuvos atsidavimą NATO ir jos prisidėjimą, tiek lėšomis, tiek personalu, prie visų sąjungininkių teritorinio vientisumo apsaugos ir kovos su pasaulinio terorizmo grėsmėmis“, – rašo JAV vadovas laiške Lietuvos prezidentei.

Lietuvos žmones pasveikino popiežius Pranciškus: „Jums švenčiant Nepriklausomybės dieną šiais, siunčiu jums sveikinimus ir meldžiuosi, kad visa tauta išliktų vieninga, kartu siekdama bendro gėrio.“

Sveikinimus ir linkėjimus Lietuvai taip pat atsiuntė Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II, Japonijos imperatorius Akihitas, Nyderlandų karalius Willemas-Alexanderis, Belgijos, Tailando, Maroko monarchai, Italijos, Turkijos, Kinijos, Šveicarijos, Austrijos, Vengrijos, Kroatijos, Meksikos, Kroatijos, Rusijos, Egipto prezidentai, Kanados, Australijos ir Naujosios Zelandijos generaliniai gubernatoriai, kitų šalių vadovai.

07.45 Prezidentė Dalia Grybauskaitė sveikina Vasario 16-osios proga

nuotrauka::1

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, sveikindama su Vasario 16-ąja, šią dieną vadina ypatingos istorijos apie ryžtingus žmones, kurie grąžino Lietuvos valstybę į pasaulio žemėlapį kaip modernią, demokratišką ir gerbiamą šalį, priminimu.

VŽ skaitytojams pateikiame visą Prezidentės sveikinimą.

„Brangieji,

Lietuvos valstybės atkūrimas prieš šimtą metų Vasario 16-ąją – didelė ir laukta šventė!

Ypatinga 1918 metų patirtis, kai susigrąžinome valstybingumą, – geriausias įrodymas, kiek daug galime pasiekti, susitelkę dėl savo Tėvynės išlikimo ir ateities.

Vasario 16-oji mums pasakoja ypatingą istoriją apie ryžtingus žmones, kurie grąžino Lietuvos valstybę į pasaulio žemėlapį kaip modernią, demokratišką ir gerbiamą šalį.

Esame tos istorijos dalis ir toliau kuriame Lietuvą jau dvidešimt pirmajame amžiuje, siekdami, kad mūsų Tėvynė būtų saugi ir klestinti.

Mes visi esame Lietuvos vaikai, šiandien ją sveikinantys su nepaprastu jubiliejiniu gimtadieniu ir dovanojantys savo širdžių šilumą.

Mums pasisekė, kad tapome šios istorinės sukakties liudininkais. Išsaugokime atmintyje nepaprastą mūsų valstybės dieną.

Sveikinu visus su Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiu!“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kokios savybės reikalingos lyderiui: jas galite turėti ir jūs Premium 6

Kam yra skirtas šitas žurnalas, kurį laikote rankose? Lyderiams. Kas yra pagrindiniai šio žurnalo herojai?...

Verslo klasė
2018.07.21
Britų „Morrisons“ parduotuvėse – specialios „tylos valandos“ pirkėjams autistams 1

Jungtinės Karalystės prekybos tinklas „Morrisons“ paskelbė įvedantis specialias „tylos valandas“ klientams,...

Laisvalaikis
2018.07.21
Moksliniams tyrimams naudojama mažiausiai gyvūnų per 10 metų

Mokslinių tyrimų su gyvūnais Didžiojoje Britanijoje atliekama mažiausiai nuo 2010-ųjų. Tačiau aktyvistai...

Laisvalaikis
2018.07.21
100 metų nuo caro mirties: paskutinės Nikolajaus II šeimos valandos 13

Revoliucijos vadas Vladimiras Leninas nori, kad nuverstasis Rusijos imperatorius ir caras Nikolajus II už...

Nobelio premijos laureatas Mario Vargasas Llosa: meilės nebūna už dyką Premium 1

„Būti gyvam, bet negyventi – blogiausia, kas gali nutikti, nors taip atsitinka daugeliui žmonių“, – sako...

Laisvalaikis
2018.07.20
Futbolo čempionatą stebėjo daugiau nei pusė Lietuvos 1

Sekmadienį pasibaigęs Pasaulio futbolo čempionatas prie TV ekranų sutraukė daugiau kaip pusę šalies gyventojų...

Rinkodara
2018.07.18
Prezidentė išlydėdama „Misiją Sibiras“ linkėjo įveikti iššūkius

Su 17-osios „Misija Sibiras“ dalyviais susitikusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad jokios kliūtys...

Laisvalaikis
2018.07.18
Per pirmąją dieną parduota per 520.000 marškinėlių su Ronaldo vardu 1

Italijos futbolo klubas „Juventus“, paklojęs rekordinę 105 mln. Eur išpirką už portugalą Cristiano Ronaldo,...

Rinkodara
2018.07.17
Adamas Michnikas: Lenkijos valdžios istorijos politika – melo politika

Iki liepos 22-osios vakaro Nidoje tęsiasi 22-asis tarptautinis Thomo Manno festivalis. Įpusėjusio renginio...

Laisvalaikis
2018.07.17
Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadove paskirta Laima Vilimienė

Kultūros ministerijoje vykusį Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovo konkursą 5-erių metų kadencijai...

Laisvalaikis
2018.07.17
Kauniečiai dėl krematoriumo neapsisprendė 3

Savaitę trukusi apklausa dėl galimybės Kauno miesto teritorijoje statyti krematoriumą apčiuopiamų rezultatų...

Laisvalaikis
2018.07.16
Du brangiausi pasaulio miestai – Šveicarijoje

Brangiausių pasaulio miestų sąrašo viršuje – Ciurichas ir Ženeva. Tokį vertinimą kasmetinėje kainų ir pajamų...

Laisvalaikis
2018.07.15
Iliustruotoji istorija: paskutinė kelionė

Kremavimas, laidojimas, mumifikavimas, lavono valgymas. Žmonėms niekada netrūko išmonės atsikratant mirusiais...

Laisvalaikis
2018.07.15
Verta aplankyti: Lietuvos dizaino šimtmetis 1

Liepos 13-ą Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje, atidaryta valstybės šimtmečiui skirta paroda „Daiktų...

Laisvalaikis
2018.07.15
Mirė rašytoja, poetė, signatarė Vidmantė Jasukaitytė 2

Šeštadienio rytą Klaipėdos ligoninėje mirė rašytoja, poetė, Kovo 11-osios akto signatarė Vidmantė...

Laisvalaikis
2018.07.14
Mokslininkai perrašinėja žmonijos kilmės teoriją 7

Visuotinai priimta teorija skelbė, kad šiuolaikinis žmogus kilo iš nedidelės teritorijos Rytų Afrikoje.

Laisvalaikis
2018.07.14
Knyga iš Žygimanto Augusto kolekcijos parduota už 45.000 Eur 4

Liepos 10 d. Anglijos aukcionų namuose „Forum Auctions“, kurio specializacija – antikvarinės knygos,...

Laisvalaikis
2018.07.13
Festivalis svarstys ir Lietuvos valstybės atkūrimo klausimus

Liepos 14–21 d. Nidoje vyks XXII tarptautinis Thomo Manno festivalis, kasmet Nidą savaitei paverčiantis...

Laisvalaikis
2018.07.13
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių 1

Dauguma šio savaitgalio renginių vyksta gryname ore, skirti visoms amžiaus grupėms, yra edukaciniai ir...

Laisvalaikis
2018.07.13
„Deeper“ inovacijų vadovo portretas: kaip pomėgis virto profesija, atvedusia į verslą 8

„Nesu plakatinis patriotas, apsiavęs vyžomis ir apsirengęs tautiniu kostiumu nevaikštau“, – sako bendrovės...

Laisvalaikis
2018.07.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau