Seimas ragina prieš rinkimus MMA kelti iki 437 Eur

Publikuota: 2015-09-22
Algimanto Barzdžiaus (VŽ) nuotr.
Algimanto Barzdžiaus (VŽ) nuotr.

Seimo dauguma kreipėsi į Vyriausybę, ragindama nuo kitų metų liepos, likus vos keliems mėnesiams iki naujojo parlamento rinkimų, minimalią mėnesio algą (MMA) padidinti iki 437 Eur. Tačiau Seimo priimtasis sprendimas yra rekomendacinio pobūdžio, kurį Vyriausybė gali ir ignoruoti, jeigu pripažįsta, kad nėra galimybių tokios rekomendacijos įgyvendinti.

Antradienį Seimo plenariniame posėdyje valdančiosios Darbo partijos atstovas Kęstutis Daukšys pateikė rezoliucijos dėl MMA padidinimo projektą. Rezoliucijoje įrašytas siūlymas Vyriausybei kitąmet liepos 1 d. MMA padidinti iki 437 Eur.

Šiuo metu MMA Lietuvoje siekia 325 Eur, nuo Naujųjų metų Vyriausybė žada ją pakelti iki 350 Eur.

„Priėmus šią rezoliuciją Vyriausybė galės realiai paskaičiuoti, ar jai prioritetas didesni atlyginimai, ar pėstininkų mašinų pirkimas arba pabėgėlių priėmimas. Rezoliucija tik parodo kelią Vyriausybei, nes Seimas išsako susirūpinimą dėl esamos socialinės padėties, o ji pati sprendžia, kaip tai padaryti. Seimas išsako savo politines nuostatas, o sprendžia, atsakomybę už šio klausimo sprendimą prisiima Vyriausybė“, – sakė p. Daukšys.

Darbo partijos duomenimis, 2014 m. spalį MMA ar mažiau gavo 211.000, arba 19,4% šalies darbingo amžiaus žmonių.

Praėjusią savaitę po valdančiųjų politinės tarybos posėdžio „darbiečių“ lyderis Valentinas Mazuronis teigė, kad partija sieks, jog kitų metų biudžete būtų numatyta lėšų MMA pakėlimui nuo liepos iki 400 Eur, bet netrukus Darbo partija įregistravo Seimo rezoliuciją dėl MMA padidinimo iki 437 Eur.

437 Eur atitinka 1.508,87 Lt, arba beveik tiek, kiek pakelti MMA Darbo partija žadėjo per 2012 m. Seimo rinkimus.

Opozicijos atstovai kaltino „darbiečius“ priešrinkiminiu populizmu. „Kai tik prasideda rinkimų kampanija, iškart prasideda tokie pasiūlymai. Čia mes jau nieko nepadarysim – jų visada buvo ir bus prieš rinkimus. MMA pakėlimas iki 437 Eur pareikalautų apie 200 mln. Eur papildomų biudžeto pajamų. Akivaizdu, kad tokių pinigų kitų metų biudžete, kurio projektas jau netrukus pasieks Seimą, tiesiog nėra“, – teigė liberalas Kęstutis Glaveckas.

Jam antrino ir Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis: „Siūlome baigti tas politines, priešrinkimines lenktynes dėl MMA. Tai tiesiog nesolidu. Tuo labiau, kad tokie dokumentai yra mažareikšmiai, neįpareigojantys, todėl gali tiesiog klaidinti visuomenę. Palikime Vyriausybei spręsti šį klausimą, kuri turi visus paskaičiavimus, kiek mūsų ekonomikos būkle leidžia didinti MMA, ir tais paskaičiavimais vadovaudamasi galės priimti teisingiausius sprendimus.“

Seimo antradienio posėdyje balsuota dėl „darbiečių“ pasiūlytos rezoliucijos priėmimo be pataisų – už tai buvo 50 Seimo narių, prieš 6, susilaikė 37 parlamentarai. Taigi, kontatuota, kad rezoliucija buvo priimta.

Bet Seimo posėdžiui vadovavęs socialdemokratas Algirdas Sysas iškart priminė, kad rezoliucija yra tik rekomendacinio pobūdžio dokumentas. „Rezoliucijų galime ir dešimt priimti, tai vargu ar ką nors labai smarkiai keičia“, – pastebėjo p. Sysas.

Antradienį Seimui pateikta dar viena rezoliucija dėl MMA pakėlimo, bet parengta jau kitos valdančiosios politinės jėgos – Tvarkos ir teisingumo partijos atstovų. Jie siūlo Vyriausybei numatyti, kad MMA dydis turi būti susietas su puse vidutinio darbo užmokesčio šalyje. Pagal „tvarkiečių“ siūlymą, MMA dabar turėtų siekti apie 357 Eur.

Seimas balsų dauguma priėmė ir šią rekomendacinę rezoliuciją – už balsavo 57, prieš buvo 6, susilaikė 32 parlamentarai. „Ji bent jau kažkiek realistiškesnė, nes jau nuo Naujųjų metų premjeras žadėjo MMA kelti iki 350 Eur, kas yra labai netoli šioje rezoliucijoje išdėstyto tikslo. Aš labai abejoju, ar premjeras galės įvardyti kaip realistišką ir įgyvendinamą mūsų prieš tai patvirtintą rezoliuciją dėl 437 Eur MMA. Tad pirmoji rezoliucija akivaizdžiai tėra tik tuščias oro drebinimas, nors ir antroji kvepia šiokiu tokiu priešrinkiminiu populizmu. Valdantieji turėtų savo Vyriausybėje ar koalicijos politinėje taryboje tarpusavyje susitarti, iki kokių sumų yra galimybės padidinti MMA, tik tada ateiti į Seimą su labai aiškiais įstatyminiais, taigi, įpareigojančiais pasiūlymais tai daryti. Nes dabar visos tos ilgokos diskusijos dėl MMA kėlimo tėra tik laiko gaišinimas“, – sakė konservatorius Jurgis Razma.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau