Kinijos transformacija: staigus nuosmukis būtų pavojingas

Publikuota: 2015-10-25
TVF kol kas nekeitė Kinijos augimo prognozių šiems ir kitiems metams, tačiau pripažįsta, kad iš Pekino kylantys virpesiai pasauliui turi didesnę įtaką nei tikėtasi. „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
TVF kol kas nekeitė Kinijos augimo prognozių šiems ir kitiems metams, tačiau pripažįsta, kad iš Pekino kylantys virpesiai pasauliui turi didesnę įtaką nei tikėtasi. „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

Kitų metų makroekonomines prognozes tiek pasaulio finansų organizacijų, tiek Lietuvos analitikai pastaruoju metu pradeda žiniomis iš Kinijos. Į klausimą, ar Kinija gali sukelti naują globalią krizę, jie nepateikia tiesaus atsakymo, tačiau ir neatmeta tokios tikimybės.

Apokaliptiniais scenarijais dėl Kinijos ekonomistai nesišvaisto: veikiau yra linkę santūriai stebėti ir spėlioti, kokiu tempu lėtės šalies ūkis.

Vis dėlto kai kurie perspėja, kad staigus Kinijos ekonomikos nusileidimas lemtų pasaulinę krizę. Apie tai užsiminė Olivier Blanchardas, prieš kelias savaites pasitraukęs iš Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vyriausiojo ekonomisto pareigų, taigi ir galintis atviriau kalbėti apie Kinijos duomenis, kurie anaiptol ne visada yra vieši ir, dalies ekonomistų teigimu, kartais pagražinami.

Tiesa, p. Blanchardas daugiau įžvelgia nuosaikaus ir valdomo Kinijos lėtėjimo ženklų nei krizės prielaidų.

Kad Kinija gali įstumti pasaulį į recesiją, kalbėjo ir JAV „Citi“ banko ekonomistas Willemas Buiteris. O „Societe Generale“ analitikai įžvelgia analogišką kaip Japonijoje „prarastą dešimtmetį“ Kinijoje.

infogr.am::infogram_0_kinijos_bvp_pokytis

Nedidelė nuosmukio tikimybė

„Žvelgdamas į analizes, kurias esu matęs, nemanau, kad Kinijos ekonomika smarkiai sulėtėjo. Manau, kad didelio Kinijos ekonomikos nuosmukio tikimybė yra maža“, – agentūrai „Reuters“ sakė p. Blanchardas.

„Reikėtų pasidomėti, iš kur tas nuosmukis gali atsirasti“, – sakė p. Blanchardas. Anot jo, vargu ar visas pasaulis staiga liausis pirkęs iš Kinijos, o Kinijos vartotojai, manoma, toliau išlaidaus. Be to, atslūgo nuogąstavimai dėl nekilnojamojo turto burbulo.

Krizę galėtų paskatinti valstybinių kompanijų ir regioninės valdžios investicijų nuosmukis, tačiau tai – mažai tikėtina, pabrėžė p. Blanchardas.

„Tiesa, kad dažnai jie investavo pernelyg smarkiai. Tačiau, mano nuomone, net jei kompanijos pernelyg sumažintų investicijas, centrinė Kinijos valdžia pasirūpintų, kad šie karpymai būtų riboto masto“, – svarsto buvęs TVF vyriausiasis ekonomistas.

Vis dėlto jis sutinka, kad šios įžvalgos gali būti pernelyg optimistiškos ir, jei Kinijos augimo tempas sulėtėtų perpus – iki 3%, kiltų rimtų bėdų.

Ar tai sukeltų naują globalią krizę? „Lehman“ aukštai užkėlė kartelę. Bet taip, tai būtų rimta“, – pripažįsta p. Blanchardas.

Rimtos pasekmės

Staigus Kinijos lėtėjimas ypač didelę įtaką turėtų žaliavų kainoms. Kinijai, pavyzdžiui, tenka apie 50% pasaulinės plieno ir vario paklausos, ir staigus ūkio nusileidimas smogtų tokioms žaliavų tiekėjoms kaip Rusija, Brazilija ir Saudo Arabija.

„Galėtų kilti didelių geopolitinių pasekmių. Tikriausiai bankrutuotų įmonės besivystančiose rinkose, įmonės, susijusios su žaliavų perdirbimu ir turinčios didelių įsiskolinimų doleriais. Visa tai galėtų sukurti didelę riziką, sudrebinti finansų rinkas. Trumpai tariant, būtų prastai“, – dėsto p. Blanchardas.

Anot p. Blanchardo, šią vasarą TVF ekspertai praleido daug laiko susitikdami su Kinijos pareigūnais ir specialistais.

Naujausioje TVF Pasaulio ekonomikos ataskaitoje nepakeistos fondo projekcijos, anksčiau šiemet numatytos Kinijai. Tai net tapo savotiška staigmena, nes po šią vasarą vykusio finansų rinkų drebėjimo, kurį sukėlė Kinija, buvo tikimasi ir tam tikrų korekcijų makroekonominiu lygmeniu.

Tačiau TVF paliko ankstesnę prognozę, kad Kinijos ekonomika šiemet augs 6,8%, o kitąmet – 6,3%.

„Kinijos augimo lėtėjimas kol kas atitinka prognozes, tačiau šio proceso padariniai išorės rinkoms yra didesni, nei buvo tikimasi“, – pabrėžia TVF.

Lagarde: vyksta tai, kas buvo numatyta

Christine Lagarde, TVF vadovė, pabrėžia, kad Kinija šiuo metu išgyvena milžinišką ekonominį ir finansinį pokytį, tai ir buvo numatę Kinijos politikai. Visa tai kelia tam tikrų neramumų pasaulio ūkyje, sako p. Lagarde.

„Kinija juda, kaip buvo galima nuspėti, nuo investicijomis varomo modelio į labiau vartojimu pagrįstą modelį, toks yra pasirinkimas, jis – sąmoningas“, – interviu „Bloomberg“ televizijai Limoje (Peru), kur vyko TVF metinis susitikimas, sakė p. Lagarde.

„Tai negali vykti be kelio duobių, bet tai – gera evoliucija, ir sukrėtimai pateisinami šioje plėtros stadijoje“, – pridūrė ji.

Anot TVF vadovės, Kinijos valdžia yra užsibrėžusi siekti labiau rinkos diktuojamo valiutos kurso, tai dalis šalies ekonominės reformos. „Tai milžiniški pokyčiai, kuriuos sunku valdyti, sunku apie tai teikti duomenis. Vis dėlto manau, kad Kinijos valdžia supranta šį fenomeną, nori veikti pagal taisykles ir stebėti lūkesčius tiek, kiek įmanoma“, – Kinijos permainas apibūdina p. Lagarde.

Atsižvelgdamas į lėtėjimą besivystančiose rinkose, TVF viso pasaulio ūkio augimo prognozę sumažino iki 3,1%, palyginti su 3,3% prognoze liepą.

Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir VŽ rubrikoje „Premium“ spalio 12 d.

infogr.am::infogram_0_pasaulio_bvp_augimas_tvf

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
PVM grobstymas ES sukuria 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio neturėtų būti  Premium

Skaičiuojama, kad bendroji Europos Sąjungos (ES) rinka turi 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio apskritai...

Finansai
2020.01.09
Baltijos šalių dujininkai ėmė raikyti Suomijos rinką Premium 3

Suomijos gamtinių dujų sektorius 2020 m. sutiko radikaliais pokyčiais. Sausio 1 d. atsivėrusi Suomijos...

Pramonė
2020.01.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau