Ukraina skelbia atrėmusi puolimą keliuose Donbaso miesteliuose, prie Pokrovskų verda intensyvios kovos

Publikuota: 2022-07-26
Atnaujinta 2022-07-26 22:03
  • JT: dėl Rusijos pradėto plataus masto karo Ukrainoje žuvo 5.237 ir buvo sužeisti 7.035 civiliai gyventojai.
  • Per naktį ir paryčiais apšaudyta Odesa, Charkivas, Mykolajivas.
  • Ukraina: rusai telkia pajėgas ir kaupia atsargas, tam, jog galėtų pradėti Siversko ir Soledaro puolimą.
  • JK: nėra jokių požymių, jog Rusijos ataka Odesos uoste buvo nutaikyta į Ukrainos karinę infrastruktūrą.
  • Donecko gubernatorius: Rusija bando pralaužti ukrainiečių gynybą, fronto linija artėja prie Bachmuto.

Pirmadienio įvykių juostą galite rasti čia.

[infogram id="66479cad-2b7c-458d-a151-391ce429e302" prefix="y6f" format="interactive" title="Copy: Copy: 2022-07-21 Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

Antradienio įvykių juost pildyti baigėme. Kviečiame kartu sekti Rusijos karo Ukrainoje įvykius rytoj nuo 6 val. 30 min.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

22:00 Prie Pokrovskų vyksta įnirtingos kovos, Ukraina skelbia atrėmusi puolimą kituose miesteliuose

Ukrainos kariuomenės generalinis štabas antradienio vakare skelbia, kad Rusijos pajėgos vykdo intensyvų puolimą Pokrovskų kryptimi Donecko regione.

„Bachmuto apylinkėse, priešas apšaudė karinius ir civilinius objektus Berestovų, Soledaro, Pokrovskų, Vesela Dolynų, Veršynos, Kodemų, Majorsko ir Toretsko miesteliuose. Pokrovskų ir Novoluhansko miesteliai bombarduoti antskrydžiais“, – rašoma štabo pranešime, kurį cituoja CNN.

„Mūsų gynėjai sėkmingai atrėmė priešo bandymus pulti Berestovų, Soledaro ir Semihyrios miestuose. Kovos tęsiasi Pokrovskų apylinkėse“, – skelbia Ukrainos kariuomenė.

21:14 Energetikos viceministras: Lietuvai nereikėtų papildomų priemonių mažinant dujų vartojimą 15%

Lietuvai nereikėtų imtis papildomų priemonių siekiant 15% sumažinti gamtinių dujų vartojimą, sako energetikos viceministras Albinas Zananavičius. Pasak jo, tai padėtų padaryti sumažėjusi dujų paklausa bei Vilniaus planai kitą šildymo sezoną gamtines dujas pakeisti mazutu.

Plačiau apie tai galiam rasti čia.

20:35 Rusija ketina perimti naftos telkinio akcijas Arktyje iš norvegų ir prancūzų valdytojų

Rusija antradienį paskelbė apie tolesnius žingsnius perimant užsienio valdomas energijos projektų akcijas ir sakė, kad išpirks vieno Arkties naftos telkinio akcijas, dabar priklausančias prancūzų ir norvegų kompanijoms.

Plačiau apie tai rašoma čia.

20:12 B. Johnsonas palygino V. Zelenskio lyderystę su W. Churchilliu

Kadenciją baigiantis Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas palygino Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio lyderystę Rusijos invazijos metu su Winstono Churchillio lyderiavimu per Antrąjį pasaulinį karą, kai JK gynėsi nuo nacistinės Vokietijos invazijos.

JK premjeras teigė, kad W. Churchillis greičiausiai būtų „nusišypsojęs ir išspaudęs ašarą“, kai gresiančios invazijos į Kyjivą metu V. Zelenskis pareiškė, jog jam reikia ne pavėžėjimo, o amunicijos, rašo „The Guardian“.

Jis taip pat pridūrė, kad „Sero Winstono dvasia vaikšto su jumis“.

B. Johnsonas taip pat įteikė V. Zelenskiui W. Chuchillio lyderystės apdovanojimą „už nepaprastą drąsą, ryžtą ir orumą“.

19:57 „Bellingcat“ ir „Insider“ Rusijoje įtraukti į „nepageidaujamųjų“ sąrašą

Rusijos teisingumo ministerija įtraukė į šalyje „nepageidaujamų“ organizacijų sąrašą tiriamosios žurnalistikos projektus „Bellingcat“ ir „Insider“, antradienį pranešė naujienų agentūra „RIA Novosti' ir nepriklausoma televizija „Dožd“.

Tai įvyko Rusijos generalinei prokuratūrai paskelbus, kad „užsienio agentų leidinių“ „Bellingcat“, „Insider“ ir Čekijos instituto CEELI darbas yra nepageidaujamas Rusijoje.

Tokių organizacijų veikla Rusijos Federacijos teritorijoje draudžiama. Už šio draudimo pažeidimą gresia administracinės ir baudžiamosios nuobaudos.

Nyderlanduose įsikūręs žurnalistinių tyrimų tinklalapis „Bellingcat“ garsėja savo tyrimais, susijusiais su Rusijos karu Ukrainoje, Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno apnuodijimu, keleivinio lėktuvo „Boeing 737“ numušimu prie Teherano ir Malaizijos lėktuvo „Boeing 777“ numušimu Rytų Ukrainoje.

„Bellingcat“ žurnalistai drauge su Latvijoje registruotu „Insider“ atliko tyrimą ir paskelbė, kad Rusijos specialiosios tarnybos parūpino padirbtų pasų buvusiam Donecko separatistinės „liaudies respublikos“ gynybos ministrui“ Igoriui Girkinui, dar vadinamam Strelkovu, taip pat buvusiam Luhansko separatistų lyderiui Igoriui Plotnickiui ir A. Navalno nuodytojams. 

19:44 ES oficialiai pratęs sankcijas Rusijai dar 6 mėnesiams

Europos Sąjunga sutarė pratęsti sankcijų režimą Rusijai dar mažiausiai 6 mėnesiams, iki 2023 sausio pabaigos.

Sprendimas tebuvo formalumas, o bendrijos energetikos ministrai pratęsė sankcijų galiojimą dėl Rusijos karo Ukrainoje. Minimos sankcijos buvo įvestos 2014 metais ir buvo reikšmingai išplėstos po atviro Rusijos karo Ukrainoje pradžios.

19:17 Ukraina sako sunaikinusi rusų barakus Lysyčanske

Ukrainos kariuomenė smogė Rusijos karių barakams Lysyčansko mieste, o per ataką buvo nukauta 12 rusų karių, pranešė Serhijus Haidajus, Ukrainos Luhansko regiono administracijos vadas.

S. Haidajus „Telegram“ taip pat paviešino vaizdo įrašą iš įvykio vietos, tačiau kol kas nėra įmanoma patvirtinti jo autentiškumo.

Lysyčanską Rusijos pajėgos užėmė liepos pradžioje.

18:51 Eksportuotojai lieka skeptiški dėl maisto produktų gabenimo iš Ukrainos uostų susitarimo

Didžiausią nerimą eksportuotojams dėl susitarimo tarp Kyjivo, Maskvos, Ankaros ir Jungtinių Tautų dėl maisto produktų eksporto įgyvendinimo kelia su draudimu susijusios išlaidos.

Anot ekspertų, lieka didelis klausimas, ar draudimo kompanijos ryšis dengti krovinius, kurie keliaus pro užminuotus vandenis, o pirkėjai nesiryžta daryti didelių užsakymų, baimindamiesi neprognozuojamų Rusijos veiksmų, rašo „The Guardian“.

Plačiau apie tai rašoma čia.

17:48 Rusija planuoja dideles karines pratybas rytuose

Rusijos gynybos ministerija skelbia apie planuojamas surengti didelio masto „strategines pratybas“ „Vostok“ šalies rytuose, kurios vyks rugpjūčio 30 – rugsėjo 5 dienomis.

Valstybinė naujienų agentūra „Interfax“ skelbia, kad jose taip pat dalyvaus kariai iš kitų valstybių, tačiau neįvardijo, kokios konkrečiai šalys dalyvaus.

17:38 Luhansko kovotojai skelbia užėmę Vuhlehirsko šiluminę elektrinę

Kovotojai iš apsišaukėliškos Luhansko liaudies „respublikos“ skelbia perėmę didžiausios Ukrainoje šiluminės Vuhlehirsko elektrinės kontrolę, esančios Sviatlodarsko mieste Donecko regione, pranešė TV kanalas „Zvezda“, remdamasis „respublikos“ pareigūnų pranešimais.

Ukrainos pusė situacijos kol kas nekomentavo.

Rusų pajėgos užėmė Sviatlodarsko miestą gegužės 24 dieną, tačiau elektrinės kompleksas liko ukrainiečių rankose.

17:21 Vengrija balsavo prieš „neįgyvendinamą“ planą dėl dujų

Vengrija antradienį balsavo prieš Europos Sąjungos siūlymą mažinti dujų suvartojimą ir pavadino šį planą „neįgyvendinamu“.

„Mes vieninteliai parodėme, kad balsuojame prieš – tai yra Vengrija balsuoja prieš šį dekretą, nes šiuo dekretu visiškai ignoruojami Vengrijos žmonių interesai“, – Briuselyje sakė užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto.

„Tai nepateisinamas, nenaudingas, neįgyvendinamas ir žalingas pasiūlymas“, – sakė jis žurnalistams po to, kai ES energetikos ministrai patvirtino minėtą pasiūlymą.

17:09 Vokietija perdavė Ukrainai raketų sistemas „Mars-II“

Vokietija perdavė Ukrainai anksčiau žadėtas tris raketų paleidimo sistemas „Mars-II“, pranešė šalies gynybos ministrė Christine Lambrecht.

Kiek anksčiau Vokietija taip pat perdavė tris savaeiges haubicas „PzH 2000“, IRIS-T oro gynybos sistemas bei kitos technikos.

„Mars-II“ yra salvinės artilerijos sistema, pagaminta pagal amerikietišką „M270“ MLRS licenciją, su tam tikromis modifikacijomis. Vokietija jas buvo pažadėjusi birželį.

16:41 Eurokomisarė: susitarimas leistų be rusiškų dujų išgyventi vidutinę žiemą

Europos Sąjungos pasiektas susitarimas siekiant sumažinti dujų vartojimą leistų patenkinti energijos poreikius ES narėms net ir visiško rusiškų dujų embargo atveju vidutinės temperatūros žiemos atveju, antradienį pareiškė už energetiką atsakinga eurokomisarė Kadri Simson.

„Mūsų pirminiai skaičiavimai rodo, kad net jei būtų panaudotos visos (rusiškų dujų tiekimo – VŽ) išimtys, mes pasiektume vartojimo sumažinimą, kuris mums leistų saugiai išgyventi vidutinę žiemą“, – K. Simson cituoja „Sky News“.

16:28 Bankomatai Kuboje pradėjo priimti rusiškas „Mir“ atsiskaitymo korteles

Rusų turistai Kuboje nuo šiol galės išsigryninti pesus šalies bankomatuose su rusiškomis „Mir“ atsiskaitymo kortelėmis, skelbia Rusijos valstybinė naujienų agentūra „Interfax“. Planuojama, kad iki metų galo kortelėmis šalyje bus galima taip pat atsiskaityti ir už prekes bei paslaugas.

Rusijai pradėjus atvirą invaziją į Ukrainą vasario 24 dieną tarptautinių atsiskaitymų milžinai, kaip „Visa“ ir „MasterCard“ pasitraukė iš Rusijos, o rusiška „Mir“ kortele šiuo metu galima naudotis Turkijoje, Vietname, Pietų Korėjoje, Armėnijoje, Uzbekistane, Baltarusijoje, Kazachstane, Kirgizijoje, Tadžikistane ir Rusijos okupuotuose Sakartvelo Pietų Osetijos bei Abchazijos teritorijose.

16:10 R. T. Erdoganas rugpjūčio 5 d. lankysis Rusijoje

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas surengs vienos dienos vizitą Rusijos Sočio kurorte rugpjūčio 5 dieną, pranešė Turkijos prezidentūra.

Apie planus paskelbė naujienų agentūra „Reuters“, tačiau būsimo vizito nedetalizavo. Greičiausiai ten jis susitiks su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

15:46 Estija ir Suomija siūlo griežtinti vizų išdavimo tvarką rusams

Suomija, kuri iki šiol Rusijos piliečiams nesunkiai išduodavo turistines vizas, pranešė ketinanti svarstyti sugriežtinti jų išdavimo tvarką. Šalies užsienio reikalų ministerija yra pasiruošusi apsvarstyti tokį siūlymą, teigė laikinai ministro pirmininko pareigas einantis Aki Lindenas, skelbia portalas „Meduza“.

Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Reinsalu teigė, kad šalis ruošia pasiūlymą Europos Sąjungai suspenduoti įprastą vizų išdavimo tvarką Rusijos piliečiams.

„Būtų humanitariniai atvejai, tarkime, A. Navalno bendražygiams (vizos – VŽ) būtų svarstomos atskirai. Tačiau labai keista, kad Rusijos piliečiai masiškai keliauja per Suomiją, Latviją, Lietuvą aplankyti Luvro vasarą, kai vaikai yra žudomi Ukrainoje“, – sakė U. Reinsalu.

15:30 Kremlius ragina nepolitizuoti žydų agentūros uždarymo

Kremlius antradienį pareiškė, jog nereikėtų „politizuoti“ jo sprendimo uždaryti žydų imigracijos į Izraelį dokumentus tvarkančią agentūrą Rusijoje, ir pavadino tai grynai teisiniu reikalu.

Praėjusią savaitę Maskvos teismas netikėtai pareiškė, kad Teisingumo ministerija prašo „išformuoti“ Žydų agentūrą dėl neįvardytų teisinių pažeidimų.

Kai prezidentas Vladimiras Putinas vasario 24 dieną pasiuntė karius į Ukrainą, o Vakarai įvedė precedento neturinčias sankcijas Maskvai, iš šalies išvyko dešimtys tūkstančių Rusijos piliečių.

„Šios situacijos nereikėtų politizuoti ar perkelti į Rusijos ir Izraelio santykius apskritai“, – antradienį žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

„Yra klausimų, susijusių su Rusijos įstatymų laikymusi, – pridūrė jis. – Šią situaciją reikia vertinti labai atsargiai.“

15:09 Rusija planuoja nebedalyvauti Tarptautinės kosminės stoties projekte

Rusija nusprendė pasitraukti iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS) projekto po 2024 metų, antradienį prezidentui Vladimirui Putinui sakė naujai paskirtas šalies kosmoso agentūros vadovas.

„Žinoma, vykdysime visus įsipareigojimus savo partneriams, bet buvo priimtas sprendimas palikti šią stotį po 2024 metų“, – Kremlius citavo agentūros „Roskosmos“ vadovo Jurijaus Borisovo pokalbį su V. Putinu.

14:57 Jungtinis koordinavimo centras dėl grūdų eksporto pradės veiklą Stambule

Jungtinis koordinavimo centras, kuris bus atsakingas dėl ryšių palaikymo ir logistikos koordinavimo gabenant grūdus ir kirtus maisto produktus iš Ukrainos uostų, veiklą pradės trečiadienį, po atidarymo ceremonijos.

Susitarimą praėjusią savaitę pasirašė Ukraina, Rusija, Turkija ir Jungtinės Tautos. Pastarasis turėtų palengvinti Ukrainos Juodosios jūros uostuose dėl karo veiksmų įstrigusių maisto produktų eksportą, kas, tikimasi, padės sušvelninti pasaulinę maisto krizė ir sustabdyti maisto produktų infliacijos spiralę.

14:34 Ukraina: Rusija antskrydžiais bombarduoja Juodosios jūros regioną

Antradienį Rusija pareiškė sudavusi 8 oro smūgius Mykolajive neva ten buvusiems amunicijos ir artilerijos sandėliams.

Ukrainos kariuomenė teigė, kad Juodosios jūros pakrantė buvo bombarduota iš oro, tačiau skelbia, kad smogta buvo privatiems namams ir uosto infrastruktūrai pakrantėje, rašo „Sky News“.

Ukrainos kariuomenės Pietų štabo pranešime teigiama, kad atakai naudotos raketos oras-žemė. Odesos regione buvo apšaudyti gyvenamieji pastatai, vienas namas užsidegė, o Mykolajive taikytasi į uosto infrastruktūrą.

14:18 Maskva „tikisi“, kad „Nord Stream 1“ turbina bus sumontuota netrukus

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas teigė, kad dujotiekio „Nord Stream 1“ turbina, kuri buvo išgabenta remonto darbams į Kanadą, dar nepasiekė Rusijos, tačiau pareiškė, jog Rusija tikis, kad ji bus sumontuota greitu metu, rašo „Sky News“.

„Gazprom“ kiek anksčiau pranešė sumažinantis dujų tiekimo srautą dujotiekiu iki 20% pajėgumų.

13:48 Kremlius: G. Schroederis yra Maskvoje

Antradienį Kremlius pareiškė manantis, kad Gerhardas Schroederis, buvęs Vokietijos kancleris, yra Maskvoje, ir neatmetė galimybės, kad su juo gali įvykti susitikimas.

„Kiek mes žinome, jis yra Maskvoje“, – sakė Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai, paklaustas, ar Kremlius žino apie pranešimus, kad G. Schroederis antradienį atvyko į Maskvą.

„Susitikimo kaip tokio nėra, tačiau neatmetame galimo kontakto“, – pridūrė D. Peskovas, kurį citavo „The Guardian“.

13:43 ES valstybės narės pasiekė susitarimą dėl rusiškų dujų vartojimo mažinimo

Europos Sąjungos (ES) valstybės narės antradienį pasiekė susitarimą, kaip bus 15% sumažintas jų gamtinių dujų vartojimas ir mažinama jų priklausomybė nuo rusiškų dujų tiekimo. Plačiau skaitykite čia.

13:30 Lietuvos stačiatikiai didesnės autonomijos tikisi dar šiemet

Iš vizito Rusijoje grįžęs Lietuvos stačiatikių vyskupas Amvrosijus sako iš Maskvos patriarcho Kirilo sulaukęs pozityvios reakcijos dėl didesnės autonomijos, pirmųjų sprendimų tikimasi dar rugpjūtį.

Pasak jo, tai būtų tarpinis žingsnis: „Galutinai patvirtinimas, toks svarbus sprendimas, kaip davimas tos nepriklausomybės didesnės, jis tvirtinamas didesniu soboru, net ne sinodu, o visos Rusijos stačiatikių bažnyčios soboru, kuris vyks vėliau.“

Dvasininko teigimu, tokio sprendimo tikimasi dar šiemet.

Amvrosijus pabrėžė, kad savivaldos statuso suteikimas paprasčiausiai užfiksuotų faktinę Lietuvos stačiatikių bažnyčios padėtį.

13:21 Rusija skelbia Ukrainos nuostolius

Rusijos ginkluotosios pajėgos skelbia sunaikinusios aštuonis Ukrainos raketų ir artilerijos ginklų sandėlius pietinėje Mykolajivo srityje ir rytinėje Donecko srityje.

Ukrainos pareigūnai anksčiau antradienį sakė, kad Rusija naktį surengė „masinį raketų smūgį“ šalies pietuose, įskaitant smūgius į infrastruktūrą Juodosios jūros uoste Mykolajove, tačiau pranešta apie atakas civiliniams objektams.

13:13 Vokietijos užsienio reikalų ministrė: Europa liks vieninga Rusijai mažinant dujų tiekimą

Annalena Baerbock, Vokietijos užsienio reikalų ministrė, antradienį pasveikino pastangas koordinuoti dujų taupymo priemones visoje Europos Sąjungoje ir pabrėžė, kad Bendrija bus vieninga, kai Rusija toliau mažins dujų tiekimą Vokietijai ir kitoms šalims.

„Mes nesiskirstysime dėl to, kad trūksta dujų, o būsime vieningi, ir tai yra svarbiausias signalas Rusijos prezidentui“, – sakė A. Baerbock Prahoje.

12:57 Rusija teigia Zaporižioje išdavusi 8.000 pasų

Rusijos primesti administratoriai okupuotoje Zaporižios srityje teigia, kad teritorijoje išdavė 8.000 rusiškų pasų.

„Iki šiol išduota daugiau kaip 8.000 Rusijos Federacijos pasų, priimti 15.000 žmonių dokumentai, o preliminari registracija jau viršijo 20.000 žmonių“, – agentūra „RIA Novosti“ cituoja Jevgenijų Balickį, primestos regioninės valdžios vadovą.

Anksčiau Rusijos pareigūnai skelbė, kad pseudoreferendumą planuojama rengti rugsėjį, tačiau tiksli data vis dar nepaskelbta.

12:51 Apšaudyto Odesos regiono vaizdai

Kaip pranešėme 7:40 val., naktį buvo apšaudytas Odesos regionas. Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame matosi degantys pastatai ir sugriovimai Zatokos kurorte, Odesos srityje.

„Rytas. Eilinė Zatokos gyvenvietė. Žmonės ilsėjosi ir gyveno. Tiesiog gyveno. Nėra bazių, nėra kariuomenės. Tiesiog teroristai iš Rusijos Federacijos NORI ŠAUTI. Jie bus atsakingi už viską. Visi. Kiekvienas „išvaduotojas“, kuris griauna mūsų gyvenimus“, – rašė V. Zelenskis.

12:35 Rusija deleguoja savo deputatus į Donecko ir Luhansko regionus

Rusijos Dūmos deputatai išsiskirstė okupuotais Luhansko ir Donecko regionais, kuriuose jie dirba „praktinį darbą“, sako Viktoras Vodolatskis, Dūmos deputatas.

Anot Rusijos valstybinės žiniasklaidos, Rusijos parlamentarai šiuose regionuose „rengs priėmimus, spręs žmonių problemas, teiks humanitarinę pagalbą“.

VŽ primena, kad separatistinius Donecko ir Luhansko regionus, Kremlius pripažįsta kaip „nepriklausomas respublikas“.

12:06 „Tetra Pak“ perduoda savo Rusijos gamyklą vietos vadovybei

Pakuočių gamintoja „Tetra Pak“ perduoda savo Rusijos padalinį vietos vadovybei.

„Siekdama užtikrinti savo klientų veiklos tęstinumą, taip pat išlaikyti būtiniausių produktų prieinamumą, bendrovė nusprendė perduoti savo Rusijos padalinį vietos vadovybei“, – teigiama bendrovės pranešime, kurį citavo Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS.

VŽ primena, kad Švedijos nacionalinė prekybos taryba uždraudė tiekti į Rusiją „Tetra Pak“ produkciją. Gamintoja turi savo padalinį Maskvos srityje, todėl gamykla turėtų pereiti Maskvos srities administracijai.

11:48 Į Ukrainą grąžinti 25 žuvusių karių kūnai

Į Ukrainą grąžinti dar 25 žuvusių gynėjų kūnai, praneša Ukrainos laikinai okupuotų teritorijų reintegracijos ministerijos spaudos tarnyba.

„Surengta dar viena žuvusių karių kūnų perkėlimo operacija. Ukrainai grąžinti dar 25 gynėjų kūnai“, – sakoma pranešime, kuriuo remiasi „Ukrinform“.

Operacija buvo vykdoma bendradarbiaujant Ukrainos teisėsaugos institucijoms, laikantis Ženevos konvencijos normų.

11:22 P. Kyrylenko: apšaudomos visos Donecko gyvenvietės

Pasak Pavlo Kyrylenko, regiono karinės administracijos vadovo, per pastarąją parą apšaudyta daug gyvenviečių, esančių netoli fronto linijos Donecke, nes Rusijos pajėgos bando pralaužti Ukrainos gynybą.

„Donecko srityje nėra nė vienos gyvenvietės, kuri nebūtų apšaudoma, – per Ukrainos televiziją sakė P. Kyrylenko. – Visa teritorija yra apšaudoma. Priešas naikina civilinę infrastruktūrą.“

Jis pridūrė, kad frontas artėja prie Bachmuto miesto.

11:13 Mero patarėjas: rusai ketina pervadinti Mariupolį

Kartu su pseudoreferendumo surengimo klausimu Rusijos pajėgos svarsto galimybę Ukrainos Mariupolio miestą pervadinti Ždanovu, teigia Petro Andriuščenka, Mariupolio mero patarėjas.

Savo „Telegram“ paskyroje paskelbtame pranešime jis aiškino, kad rusai gyventojus aprūpina netinkamu vartoti geriamuoju vandeniu, kuris surenkamas Mariupolio upėse, civiliams sudėtinga gauti maisto.

11:00 M. Zacharova: Izraelio antirusiška pozicija – nekonstruktyvi ir šališka

Izraelio antirusiška pozicija dėl padėties Ukrainoje yra nekonstruktyvi ir šališka, dėl to Maskva apgailestauja, pareiškė Marija Zacharova, Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai.

Ji aiškino, kad impulsas komplikuoti dvišalius santykius su Izraeliu kilo ne iš Rusijos, o Izraelio vadovybė esą įvairiais lygmenimis pateikė antirusiškus vertinimus, o pozicija buvo suformuluota tik kaip proukrainietiška, „ir ne kalbant apie Ukrainos žmones, o tik apie paramą Kyjivo režimui, ir tai visiškai atitiko keistą ir laukinį Vakarų balsą“.

„Kai dabar girdime šios šalies vadovų komentarus, kad tam tikri Rusijos veiksmai dvišaliame kelyje gali turėti įtakos santykiams, kyla klausimas, ar tie patys žmonės mano, kad jų veiksmai ir pareiškimai per šiuos mėnesius jau turėjo įtakos dvišaliams santykiams“, – ją citavo Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS.

VŽ primena, kad Rusijos Teisingumo ministerija siekia uždaryti Žydų agentūros – Izraelio organizacijos, kuri rūpinasi žydų repatriacija ir įkurdinimu – padalinį Rusijoje. Šis veiksmas papiktino Izraelio vadovybę.

10:51 Lietuvos pasienyje tikrinamas pirmasis traukinys su sankcionuotomis prekėmis Kaliningradui

Po sankcionuotų prekių Kaliningrado tranzitą leidusių Europos Komisijos gairių Rusija atnaujina krovinių pervežimus tarp savo pagrindinės dalies ir šio su Lietuva besiribojančio eksklavo.

„Vakar buvo priimtas pirmasis traukinys vežimui per Lietuvos teritoriją“, – antradienį BNS sakė Kotryna Dzikaraitė, valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ atstovė.

Plačiau skaitykite čia.

10:49 Ukraina skelbia Rusijos nuostolius

Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia, kad nuo karo pradžios jau nukovė 39.870 rusų karių (per parą –170).

Pasak Ukrainos, ji jau sunaikino 1.737 (+7) tankus, 880 (+4) artilerijos sistemas.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma.

10:37 Rusija: Vakarų tikslas mus izoliuoti žlugo

Marija Zacharova, Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė, pareiškė, kad Vakarų siekis izoliuoti Rusiją žlugo, ir dabar Maskva esą izoliuoja Vakarų šalis.

„Izoliavę Vakarus nuo savęs Azijoje, dabar perėjome prie Vakarų saviizoliacijos Afrikoje stebėjimo. Jau turėjome turiningą Sergejaus Lavrovo, Rusijos užsienio reikalų ministro, vizitą į Egiptą, paskui buvo Kongo Respublika. O dabar išskridome į Ugandą , kur šiandien S. Lavrovas susitiks su šios šalies vadovybe. Bet tai dar ne viskas, nes norime pagilinti Vakarų izoliaciją, todėl laukia dar dvi šalys“, – M. Zacharovą citavo Rusijos valstybinė žiniasklaida „RIA Novosti“.

Ji patikslino, kad kalbama apie Etiopiją ir Uzbekistaną.

10:10 Eurokomisarė: Rusijos dujų mažinimas – politiškai motyvuotas

Rusijos dujų milžinės „Gazprom“ pranešimas, kad šią savaitę ji dar labiau sumažins tiekimą į Europą, yra politiškai motyvuotas, pareiškė Kadri Simson, energetikos eurokomisarė, paneigdama bendrovės teiginį, kad ji sumažino tiekimą, nes reikėjo sustabdyti turbinos darbą.

„Žinome, kad tam nėra jokių techninių priežasčių. Tai politiškai motyvuotas žingsnis, ir mes turime būti tam pasirengę. Ir būtent dėl šios priežasties prevencinis mūsų dujų poreikio mažinimas yra išmintinga strategija“, – sakė K. Simson, atvykusi į antradienį vykstantį Europos Sąjungos (ES) šalių energetikos ministrų susitikimą Briuselyje.

Ji tikisi, jog ministrai pasieks susitarimą dėl skubių ES taisyklių, pagal kurias šalys turi sumažinti dujų paklausą.

Išsamiau skaitykite čia.

10:03 Moldova išreiškė susirūpinimą dėl galimos Rusijos invazijos

Galimybė, kad Moldova gali tapti kita teritorija, į kurią įsiverš Rusija, vis dar yra hipotetinis scenarijus, sako Natalija Gavrilica, premjerė.

„Žinoma, esame susirūpinę. Tai rizika, kol kas tai hipotetinis scenarijus, bet jeigu kariniai veiksmai persikels toliau į pietvakarinę Ukrainos dalį ir Odesos link, tada, žinoma, mes labai nerimaujame“, – interviu CNN metu sakė šalies vyriausybės vadovė.

Ji pabrėžė, kad karas labai pakenkė šalies ekonomikai, o birželį infliacija siekė 32%.

09:45 Kazachstanas padidino savo gynybos biudžetą

Kazachstanas papildė savo gynybos biudžetą 918 mln. USD, nes baiminasi Ukrainos scenarijaus savo teritorijoje, rašoma „Wall Street Journal“ pranešime.

„Įsivaizduokite, jei jie neturėtų Ukrainos. Ar mes būsime kiti?“ – leidinys citavo vieną Kazachstano pareigūną.

09:34 JK: Rusijos ataka Odesos uoste nebuvo nutaikyta į karinę infrastruktūrą

Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija savo kasdienėje žvalgybos informacijoje teigia, jog nėra jokių požymių, jog Rusijos ataka Odesos uoste buvo nutaikyta į Ukrainos karinę infrastruktūrą.

Anot JK, Rusija kaip pagrindinę problemą mato Ukrainos priešlaivines raketas, kurios apsunkina agresorės laivyno veiksmingumą ir neleidžia užimti Odesos.

„Rusija ir toliau teiks pirmenybę pastangoms susilpninti ir sunaikinti Ukrainos priešlaivinių laivų pajėgumus. Tačiau labai tikėtina, kad Rusijos taikinių nustatymo procesams nuolat kenkia pasenusi žvalgybos informacija, prastas planavimas ir iš viršaus nuleistas požiūris į operacijas“, – teigia ministerija.

09:20 Ukrainą pasiekė britų sistemos „Stormer HVM“

Pasak pareigūnų, į Ukrainą atvyko pirmosios šešios britų priešlėktuvinės raketų sistemos „Stormer HVM“.

Antonas Heraščenko, Ukrainos prezidento patarėjas, tviteryje paskelbė trumpą raketų sistemų vaizdo įrašą ir parašė: „Esu įsitikinęs, kad mūsų kariai jas labai gerai panaudos!“

08:57 Rusija į Chersoną siunčia karinės technikos

Ukrainos kariuomenė teigia, kad Rusija į Chersoną iš Melitopolio išsiuntė karinės technikos kolonas.

Iš viso Ukraina tikina užfiksavusi tris kolonas: vieną su 25 pėstininkų kovos mašinomis BMD, kitą su tankais ir šarvuočiais, o trečioji – su priešlėktuvinės gynybos sistemomis „Wasp“.

08:50 Donecke naftos saugykloje kilo gaisras

Rusijos kontroliuojamame Donecko srities Budionovsko rajone naftos saugykloje rajone kilo didelis gaisras.

08:32 „Gazprom“ netikėtai padidino dujų slėgį Ukrainos dujotiekiu

Ukrainos dujų perdavimo sistemos (OGTSU) operatorius praneša apie staigų dujų slėgio padidėjimą dujotiekyje „Urengojus–Pomaris–Užhorodas“, einantį per Rusiją ir Ukrainą.

Anot OGTSU pokytis įvykdytas be „Gazprom“ įspėjimo, todėl nerimavo, kad staigus slėgio keitimas be pasiruošimo gali sukelti avarines situacijas.

„Tokie nesuderinti „Gazprom“ veiksmai kelia susirūpinimą. OGTSU reikalauja, kad Rusijos dujų perdavimo sistemos operatorius pateiktų informaciją apie tokio elgesio priežastis pagal operatorių susitarimus. Pavėluotas pranešimas kelia potencialią riziką OGTSU darbui. Toks žingsnis ypač pavojingas Europai, „Gazprom“ vėl sumažinus tranzitą per „Nord Stream-1“ iki 33 mln. kub. m per dieną“, – įmonės pranešime sakė Serhijus Makogonas, OGTSU generalinis direktorius.

07:56 Generalinis štabas: rusai ruošiasi pulti Siverską ir Soledarą

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas savo operatyvinėje informacijoje praneša, kad rusai telkia pajėgas ir kaupia atsargas, tam, jog galėtų pradėti Siversko ir Soledaro puolimą.

Pažymima, kad Donecke rusų puolimas ties Berestovės ir Semyhirjos gyvenvietėmis baigėsi jų atsitraukimu, tačiau daliniai bando veržtis Pokrovsko link.

Anot Generalinio štabo, Baltarusijoje vyko valdymo punktų susisiekimo mokymai. Iš šios šalies teritorijos buvo pastebėtas operatyvinio-taktinio lygio žvalgymas iš oro.

„Mūsų lėktuvai ir sraigtasparniai ir toliau vykdo oro antskrydžius prieš priešo darbo jėgos ir karinės technikos koncentraciją nustatytomis kryptimis“, – skelbia Generalinis štabas.

07:40 Per naktį ir paryčiais apšaudyta Odesa, Charkivas, Mykolajivas

Rusai apšaudė Odesą, praneša Serhijus Bratčiukas, administracijos vadovas.

„Raketinė ataka panaudojant strateginės aviacijos lėktuvus. Išsamesnė informacija – vėliau“, – rašoma žinutėje, paskelbtoje jo „Telegram“ kanale.

Taip pat naktį Rusijos kariai apšaudė Charkivą netoli miesto centro, skelbia Ihoris Terechovas, meras.

„Vėl naktinis miesto apšaudymas. Nuskriejo į vieną iš Charkivo dalių, kuri yra arčiau centro. Tradiciškai pataikyta šalia pastato, kuris neturi nieko bendra su karine infrastruktūra“, – teigė jis.

Ryte galingi sprogimai nugriaudėjo Mykolajive, informuoja Oleksandras Senkevičius, meras.

„Mykolajive girdimi galingi sprogimai! Prašau visų likti slėptuvėse! Nors komendanto valanda baigėsi, oro pavojus tęsiasi!“ – rašė jis.

Kol kas nėra jokios informacijos apie aukas ir nukentėjusiuosius.

07:23 ISW: Rusija pasiekė nedidelių laimėjimų prie Bachmuto

Rusija pasiekė nedidelių laimėjimų prie Bachmuto, tačiau mažai tikėtina, kad ji pradės visiškai kontroliuoti patį miestą, mano JAV karo tyrimų institutas (ISW).

Anot analitikų, rusai stiprina pozicijas Zaporižioje ir Chersone, o ukrainiečiai apšaudo pietines agresorės pajėgų vadavietes.

Jie priduria, kad okupacinės valdžios pareigūnai toliau bando stiprinti savo įtaką regionuose, nustato prijungimo prie Rusijos teritorijas, plečia administracinę kontrolę.

07:16 Pentagonas: rusų karių moralė kovoti smunka

Rusijos kariuomenės nariai atsisako kovoti mūšio lauke, skelbia JAV gynybos departamento spaudos tarnyba.

Pasak aukšto rango kariuomenės pareigūno, esama įrodymų, kad Rusijos karių moralė smunka. Taip pat gausu pranešimų, kuriuose nurodoma, kaip visų lygių Rusijos kariai apleidžia savo postus arba atsisako kariauti, skelbia „Unian“.

06:48 JT: per karą Ukrainoje žuvo mažiausiai 5.237 civiliai

Jungtinių Tautų (JT) vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras patvirtino, kad dėl Rusijos pradėto plataus masto karo Ukrainoje žuvo 5.237 ir buvo sužeisti 7.035 civiliai gyventojai.

Tarp žuvusiųjų buvo mažiausiai 348 vaikai, o 560 buvo sužeisti.

„Dauguma užregistruotų civilių žūčių įvyko dėl sprogstamųjų ginklų, turinčių platų veikimo plotą, naudojimo, įskaitant apšaudymą iš sunkiosios artilerijos ir daugkartinio paleidimo raketų sistemų, taip pat dėl raketų ir oro smūgių“, – teigė JT.

Organizacija pažymėjo, kad tikrieji skaičiai yra daug didesni, nes vėluojama gauti informaciją iš kai kurių vietų, kur tebesitęsia intensyvūs mūšiai.

06:42 Vokietija: Rusija kariauja prekybos karą

Robertas Habeckas, Vokietijos vicekancleris, ekonomikos ir klimato apsaugos ministras, reaguodamas į Rusijos sprendimą dar labiau sumažinti dujų tiekimą Europai dujotiekiu „Nord Stream“, apkaltino Maskvą drąsos stoka ir prekybos karo vedimu.

„Jie net neturėjo drąsos pasakyti, kad mes su jumis kariaujame prekybos karą. Vietoj to apie šias turbinas pasakojamos farsinės istorijos, kurios paprasčiausiai neatitinka tikrovės. Dabar „Gazprom“ turės nuspręsti, ar bus visiškai nutrauktas gamtinių dujų tiekimas“, – sakė R. Habeckas.

Politikas taip pat apkaltino Vladimirą Putiną, Rusijos prezidentą, žaidžiant „klastingą“ žaidimą.

„Nėra jokių techninių priežasčių mažinti tiekimą. Turbina yra paruošta tiekimui į Rusiją“, – sakė jis.

06:35 EIB skiria Ukrainai 1,59 mlrd. Eur

Europos investicijų bankas (EIB) teikia papildomą 1,59 mlrd. Eur finansinę paramą Ukrainai, kuri patiria pražūtingus Rusijos invazijos padarinius, sakoma pirmadienio Europos Komisijos pranešime.

Iš naujos įsipareigotos sumos 1,05 mlrd. Eur bus suteikta nedelsiant, teigiama pranešime.

Tai antrasis Europos Sąjungos suteiktas finansinis paketas nuo invazijos pradžios, kuris padės Ukrainai „atkurti svarbiausią pažeistą infrastruktūrą ir atnaujinti kritiškai svarbius projektus, skirtus neatidėliotiniems Ukrainos žmonių poreikiams tenkinti“, teigė Komisija.

06:26 V. Zelenskis: būtina griežtinti sankcijas Rusijai dėl jos „dujų karo“

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pirmadienį paragino Europą imtis atsakomųjų veiksmų prieš Rusijos „dujų karą“ ir sugriežtinti sankcijas Maskvai.

„Šiandien išgirdome naujų grasinimų dėl dujų Europai... Tai atviras dujų karas, kurį Rusija kariauja prieš vieningą Europą“, – sakė V. Zelenskis, reaguodamas į „Gazprom“ pranešimą, kad dujų tiekimas Europai bus dar labiau sumažintas.

Savo kasdienėje vaizdo žinutėje V. Zelenskis sakė: „Jiems nerūpi, kas nutiks žmonėms, kaip jie kentės – nuo bado dėl užblokuotų uostų, nuo žiemos šalčio ir skurdo ar nuo okupacijos. Tai tik skirtingos teroro formos.“

„Štai kodėl turite smogti atgal. Negalvokite, kaip sugrąžinti turbiną, bet sustiprinkite sankcijas“, – sakė jis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Cirkas su pinigais Juodkrantėje: pastatus griauti reikia, bet iškeldinti gyventojų negali Premium

Teismui prieš daugiau nei dešimtmetį įpareigojus nugriauti du nelegalius vadinamuosius jachtininkų viešbučius...

Latvijos vadovas siūlo panaikinti Rusijos agresiją remiančių užsieniečių leidimus gyventi 6

Latvijos prezidentas Egilas Levitas mano, kad Rusijos agresiją palaikantiems asmenims Latvijoje iki šiol...

Verslo aplinka
2022.08.13
Ukraina ir Rusija apkaltino viena kitą smūgiais Zaporižios AE

Ukraina ir Rusija šeštadienį viena kitą apkaltino smūgiais Ukrainos pietryčiuose esančiai Zaporižios atominei...

Verslo aplinka
2022.08.13
Maskva: Rusija ir JAV derasi dėl JAV krepšinio žvaigždės iškeitimo į „mirties pirklį“

JAV ir Rusija svarsto galimą apsikeitimą kaliniais, kurį vykdant pagarsėjęs rusų ginklų prekeivis būtų...

Verslo aplinka
2022.08.13
Nusekus Reinui iš dalies stabdoma laivyba

Reino upės vanduo penktadienį nuseko žemiau ribos, svarbios vertinant upės tinkamumą laivybai, pranešė...

Verslo aplinka
2022.08.13
Oderyje dėl numanomos cheminės taršos „visur“ matomos nugaišusios žuvys

Per Lenkiją ir Vokietiją tekančios Oderio upės, kurią lenkai vadina Odra, pakrantes nuklojus tūkstančiams...

Verslo aplinka
2022.08.13
Dėl nepilnamečių seksualinio išnaudojimo kunigas J. Kusas pašalintas iš dvasininkų luomo

Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius už nepilnamečių tvirkinimą ir seksualinį išnaudojimą iš dvasininkų luomo...

Verslo aplinka
2022.08.13
Per užpuolimą subadytas rašytojas S. Rushdie prijungtas prie kvėpavimo aparato

Britų rašytojas Salmanas Rushdie, dėl savo kūrybos sulaukęs Irano grasinimų jį nužudyti ir priverstas...

Verslo aplinka
2022.08.13
Nauji ūkio subjektai: kokių veiklų renkamasi mažiau

Šių metų antrąjį ketvirtį įregistruoti 3.659 nauji ūkio subjektai, kai tuo pačiu laikotarpiu 2021-aisiais –...

Gazelė
2022.08.13
COVID-19 statistika: 1.482 nauji atvejai, vienas žmogus mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 1.482 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė, rodo šeštadienį...

Verslo aplinka
2022.08.13
Per reidą D. Trumpo namuose paimta „visiškai slaptų“ dokumentų

FTB agentai per reidą buvusio prezidento Donaldo Trumpo rezidencijoje Floridoje paėmė dokumentų su žyma...

Verslo aplinka
2022.08.13
Estija išsiuntė vizų režimą pažeidusius Rusijos žurnalistus

Estijos policija vėlai penktadienį išlaipino iš traukinio ir sulaikė du vizų režimą pažeidusius Rusijos...

Verslo aplinka
2022.08.13
Pasitraukus vyriausiajai epidemiologei, A. Dulkys svarstys šios pareigybės likimą

Pasitraukus vyriausiajai šalies epidemiologei, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ketina svarstyti...

Verslo aplinka
2022.08.13
Pasienyje su Baltarusija į Lietuvą neįleistas 61 neteisėtas migrantas

Lietuvos pasieniečiai prie sienos su Baltarusija per pastarąją parą apgręžė 61 neteisėtą migrantą, šeštadienį...

Verslo aplinka
2022.08.13
Estijai uždraudus atvykti rusams, Lietuva vertina šį sprendimą, pasisako už ES ribojimus 2

Estijai uždraudus į šalį atvykti Šengeno vizas gavusiems rusams, Lietuva teigia vertinantį tokį kaimynės...

Verslo aplinka
2022.08.13
Rusijos BVP antrąjį ketvirtį susitraukė 4% 2

Rusijos ekonomika 2022 m. antrąjį ketvirtį, t. y. pirmą pilną ketvirtį po to, kai Rusija užpuolė Ukrainą,...

Verslo aplinka
2022.08.12
V. Landsbergis užsikrėtė koronavirusu 1

Pirmasis faktinis Lietuvos vadovas atkūrus nepriklausomybę Vytautas Landsbergis užsikrėtė koronavirusu.

Verslo aplinka
2022.08.12
Iranas užsiminė galįs sutikti su pasiūlytu kompromisu dėl branduolinės sutarties

Iranas gali sutikti su Vienoje parengtu galutiniu kompromisiniu pasiūlymu, turinčiu išgelbėti 2015 metų...

Verslo aplinka
2022.08.12
Kinija pasipiktino – galimas poveikis prekių logistikai dar tik spėliojamas Premium 2

Kol nėra žinomas tikslios Kinijos pareiškimo nutraukti bendradarbiavimą su Lietuvos Susisiekimo ministerija...

Logistika
2022.08.12
Baltarusijoje stabdoma lietuviškos Pelesos mokyklos veikla

Baltarusijos priešgaisrinės apsaugos inspekcijos pareigūnams nustačius galimų pažeidimų pristabdyta...

Verslo aplinka
2022.08.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku