Ukraina gavo Vokietijos artilerijos sistemą, Vakarai mano, kad Rusija žada vykdyti masinę mobilizaciją

Publikuota: 2022-06-21
Atnaujinta 2022-06-21 22:00
  • Į Luhansko regioną atgabenta ir mūšio lauke jau dislokuota dešimtys Rusijos sunkiosios karinės technikos vienetų.
  • Kremlius sako, kad rusų į nelaisvę Ukrainoje paimtiems amerikiečiams nebus taikomos Ženevos konvencijos dėl elgesio su karo belaisviais.
  • „Bloomberg“ praneša, kad ES šią savaitę Ukrainai suteiks kandidatės statusą – ambasadorių susitikime prieštaraujančių nebuvo.
  • Toškivkos kaimas šalia Sjeverodonecko, Luhansko srityje, yra visiškai okupuotas rusų, jie bando pralaužti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų gynybą

Pirmadienio įvykius galite rasti čia

[infogram id="e5c97e61-cb60-42aa-b9fb-4d43d18e7cad" prefix="lKw" format="interactive" title="Copy: 2022-06-19: Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

22:00 Baigiame pildyti antradienio naujienų juostą

Naujausias žinias kviečiame sekti trečiadienį nuo 6:30 val.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:33 Parengiamojoje EVT sesijoje G. Nausėda aptarė ES kandidatės statuso Ukrainai suteikimą

Parengiamojoje Europos Vadovų Tarybos (EVT) sesijoje Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ragino Europos Sąjungą (ES) nedvejoti priimti istorinės svarbos sprendimą – suteikti ES šalies kandidatės statusą Ukrainai.

„Turime galimybę priimti istorinį sprendimą ir uždegti žalią šviesą Ukrainai. Aiškiai pareikšti, kad Ukrainos ateitis yra ES“, – antradienį Prezidentūros išplatintame pranešime cituojamas šalies vadovas.

„Ši politinė žinia yra labai svarbi krauju už savo laisvę kovojančiai ukrainiečių tautai“, – pridūrė jis.

G. Nausėdos teigimu, artėjančioje EVT sesijoje turėtų būti aptarti klausimai, susiję su sankcijų Rusijai įgyvendinimu ir naujų jų poreikiu, karine, finansine ir humanitarine parama Ukrainai, ekonomine situacija ES.  

21:02 Per Rusijos apšaudymą Charkivo srityje žuvo 15 žmonių

Kaip pranešėme 15:50 val., buvo apšaudytas Charkivas.

Olehas Synehubovas, regiono karinės administracijos vadovas, patikslino, kad per Rusijos apšaudymą žuvo 15 žmonių, įskaitant aštuonerių metų vaiką.

„Penkiolika žmonių žuvo ir 16 buvo sužeisti. Tokie siaubingi Rusijos dieninio apšaudymo Charkivo srityje padariniai“, – savo „Telegram“ kanale pranešė O. Synehubovas.

Jis nurodė, kad žmonės žuvo ir buvo sužeisti per keturis atskirus incidentus.

20:49 Generalinis štabas: užimtos kelios gyvenvietės Luhanske

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia, kad rusai, netekę daug karių ir technikos, dvi batalionų taktines grupes reorganizavo į vieną grupę. 

Taip pat Generalinio štabo teigimu, vyksta mūšiai Sjeverodonecke, apšaudomas Charkivas.

Pranešama, kad užimtos Pidlisnės ir Myrna Dolynos gyvenvietes, taip pat dalinės sėkmės sulaukė Hirskės gyvenvietėje. Šios gyvenvietės yra Luhansko srityje.

20:25 Turkijoje kitą savaitę rengiamos derybos dėl Ukrainos grūdų eksporto

Turkijoje kitą savaitę rengiamos Rusijos, Ukrainos ir Jungtinių Tautų pareigūnų derybos, kuriomis siekiama atnaujinti sustabdytą grūdų eksportą per Juodąją jūrą, antradienį pranešė vietos žiniasklaida.

Prieš susitikimą Stambule Turkijos gynybos pareigūnų delegacija šią savaitę lankysis Maskvoje, pranešė šaltiniai Turkijos prezidentūroje. Juos citavo televizijos NTV ir „CNN Turk“. Turkijos žiniasklaidos pranešimuose nenurodoma, kas dalyvaus kitą savaitę numatytame susitikime.

Remiantis Turkijos užsienio reikalų ministerija, JT pateikė planą, kaip sukurti saugų jūrinį koridorių grūdų eksportui, apeinant žinomas minas.

Šiam planui nereikės ilgų ir sudėtingų išminavimo operacijų, praėjusią savaitę sakė Mevlutas Cavusoglu, Turkijos užsienio reikalų ministras.

Ministras pabrėžė, jog saugų maršrutą laivams galima nutiesti tomis kryptimis, kur minų grėsmės nėra.

Šią iniciatyvą parėmė Europos Sąjunga, tačiau Kyjivas į šį planą sureagavo atsargiai. Jis ieško būdų, kaip eksportuoti grūdus sausumos keliais, nesitariant su rusais.

20:08 O. Arestovyčius: Rusija nepasieks sėkmės Donecke 

Rusijos kariuomenei vargu ar pavyks pasiekti sėkmę Donecko regione, tačiau blogiausiu atveju vis dar išlieka galimas Luhansko srities užėmimas, kurį rusai vadins didžiausia savo pergale ir tarpinio „specialiosios operacijos“ (taip rusai vadina savo sukeltą karą) tikslo įgyvendinimu, sako Oleksijus Arestovyčius, Ukrainos prezidento patarėjas.

Pasak jo, dėl tokio „tikslo“ įvykdymo priešui teks paaukoti daug rusų karių gyvybių ir karinės technikos.

„Ir net Rusijos Federacija negali sau leisti kariauti tokiu tempu. Nenuostabu, kad jau dabar daugelyje jų dalinių rezervistų skaičius nesiekia 60%. Jie yra išsekę, kad ir ką jie sakytų“, – O. Arestovyčių citavo „Unian“.

Donecko regione, pasak jo, susitelkę daug karių.

„Vienas mazgas Slavjanskas–Kramatorskas kažko vertas. Ten parengta gynyba, ten yra pakankamai mūsų karių. Na, pažiūrėsime, kaip jie jį priims. Labai abejoju, kad ta kryptimi bus kokia nors sėkmė. Bet tuo, kad jie yra fiziškai išbėgę, aš visiškai tikiu“, – sakė jis.

19:51 Rusija skelbia apšaudžiusi Odesą

Rusijos gynybos ministerija pranešė, kad jos raketos pataikė į aerodromą netoli Ukrainos Odesos uostamiesčio.

Pasak jos, smūgiai buvo suduoti atsakant į numanomą Ukrainos ataką prieš dujų gavybos platformas Juodojoje jūroje.

Nepriklausomai patikrinti šiuos teiginius nėra galimybės.

19:49 Prokuratūra nutraukė tyrimą dėl smurto prieš Rusijos diplomatą Lietuvoje

Prokuratūra antradienį patvirtino nutraukusi ikiteisminį tyrimą, pradėtą Lietuvoje dirbančiam Rusijos diplomatui pranešus apie tai, jog jis buvo sumuštas. 

„Nutrauktas ikiteisminis tyrimas, kuris buvo pradėtas policijai gavus pranešimą apie incidentą, įvykusį vasario 24 dieną netoli Rusijos Federacijos ambasados, susijusį su Rusijos Federacijos diplomatu, nes nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių“, – BNS sakė Elena Martionienė, Generalinės prokuratūros atstovė.

Pasak jos, ikiteisminis tyrimas buvo vykdomas dėl viešosios tvarkos pažeidimo.

19:19 JAV: rusų suimtiems amerikiečiams privalo būti taikoma Ženevos konvencija

JAV griežtai nesutinka su Rusijos pozicija, kad suimtiems amerikiečiams netaikomos Ženevos konvencija, sakė Valstybės departamento pareigūnas.

Pareigūno pastabos nuskambėjo po to, kai Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai,  pareiškė, kad du Ukrainoje kovodami sulaikyti amerikiečiai buvo samdiniai, kėlę pavojų Rusijos kariškių gyvybėms ir turėtų atsakyti už savo veiksmus.

JAV perdavė savo poziciją šiuo klausimu Rusijos vyriausybei, pridūrė JAV valstybės pareigūnas, kuriuo rėmėsi „The Guardian“.

19:06 Vakarai: Rusija žada vykdyti masinę mobilizaciją

Pasak Vakarų pareigūnų, Rusijoje „netrukus įvyks masinė mobilizacija“, nes Kremlius verbuoja skurdesnių regionų gyventojus kovoti Ukrainoje.

Maskva nerimauja, kad mobilizacija būtų „nesėkmės pripažinimas“ to, kas turėjo būti greita ir švari operacija Ukrainoje, o virto lėtu ir įnirtingu konfliktu, skelbia „The Guardian“, remdamasis Vakarų pareigūnais.

Anot jų, dėl nuogąstavimų, kad mobilizacija visoje šalyje gali pakurstyti neramumus miestuose, Kremlius „vykdo labai didelį verbavimą“ neturtinguose rajonuose.

18:38 Vokietijos ministras: rusiškų dujų tiekimo sumažinimas yra „ataka prieš mus“

Rusijos energijos milžinės „Gazprom“ sprendimas sumažinti gamtinių dujų tiekimą Europai yra Maskvos „ataka prieš mus“, antradienį sakė Robertas Habeckas, Vokietijos ekonomikos ministras.

„Dujų tiekimo dujotiekiu „Nord Stream 1“ sumažinimas yra ataka prieš mus, ekonominė ataka prieš mus“, – sakydamas kalbą pabrėžė R. Habeckas.

18:07 Ukraina atakavo Gyvačių salą

Ukrainos kariuomenė antradienį pranešė, kad ji surengė kelis oro smūgius į Gyvačių salą, panaudodama „taiklius smūgius, įvairias pajėgas“.

Karinė operacija tebevyksta ir iki jos pabaigos būtina „laikytis informacinės tylos“, remdamasis Ukrainos pranešimais skelbia CNN.

17:59 Ukrainoje dislokuota pažangi Vokietijos artilerijos sistema

Ukraina antradienį pranešė, kad pagaliau dislokavo pažangią Vokietijos artilerijos sistemą, sulaukusi seniai prašytos ilgojo nuotolio ir tikslaus nutaikymo ginklų siuntos.

„Panzerhaubitze 2000“ pagaliau tapo Ukrainos artilerijos 155 mm haubicų arsenalo dalimi“, – socialiniame tinkle parašė Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas.

Jis taip pat padėkojo Christine Lambrecht, Vokietijos kolegei.

17:54 Ukraina: Rusija riboja dujų tiekimą ES dėl neteisėtų priežasčių

Ukraina antradienį apkaltino Rusijos energetikos milžinę „Gazprom“ neteisėtai sumažinus gamtinių dujų tiekimą Europos šalims, todėl Bendrijos valstybės buvo priverstos imtis veiksmų, kad kompensuotų energijos trūkumą.

„Gazprom“ apribojo dujų tiekimą Europai dėl išgalvotų ir neteisėtų priežasčių, teisindamasi, kad „Nord Stream 1“ neveikia visu pajėgumu“, – sakė Jurijus Vytrenko, Ukrainos valstybinės energetikos bendrovės „Naftogaz“ vadovas.

„Toks „Gazprom“ elgesys yra nesąžiningas“, – pridūrė jis.

17:38 Ukrainoje žuvo dar vienas JAV pilietis

JAV valstybės departamentas antradienį patvirtino, kad Ukrainoje kovodamas su Rusija mirė šalies pilietis.

„Galime patvirtinti JAV piliečio Stepheno Zabielskio mirtį Ukrainoje“, – sakė Nedas Price'as, Valstybės departamento atstovas spaudai.

„Palaikome ryšį su šeima ir suteikėme visą įmanomą konsulinę pagalbą. Iš pagarbos šeimai šiuo sunkiu metu nieko daugiau nekomentuosime“, – sakė atstovas spaudai.

Jis antrasis JAV pilietis, kurio žūtis Rusijos sukeltame kare žinoma. 

17:20 Prancūzijos ministras: pasiektas „visiškas sutarimas“ dėl kandidatės į ES statuso Ukrainai

Europos Sąjungos ministrai antradienį pritarė, kad karo draskomai Ukrainai būtų suteiktas kandidatės į Bendriją statusas, artėjant viršūnių susitikimui, per kurį, kaip tikimasi, vėliau šią savaitę bus oficialiai pritarta šiam žingsniui, sakė Clement'as Beaune'as, Prancūzijos Europos ministras.

Po susitikimo su kolegomis ministras informavo, kad buvo „pasiektas visiškas sutarimas dėl šių klausimų sprendimo, ypač dėl galimybės kuo greičiau patvirtinti Ukrainos kandidatės statusą“.

17:00 Rusijos žurnalisto Nobelio medalis parduotas už 103,5 mln. USD

Dmitrijus Muratovas, Rusijos nepriklausomo laikraščio „Novaja Gazeta“ vyriausiasis redaktorius, aukcione pardavė savo Nobelio taikos premijos medalį už 103,5 mln. USD.

Jis žadėjo, kad visi už parduotą medalį gauti pinigai bus skirti padėti pabėgėliams nuo karo Ukrainoje.

D. Muratovui 2021 m. taikos premija buvo paskirta kartu su kitais už žodžio laisvės gynimą Rusijoje.

16:47 Ukrainoje nedirba naftos perdirbimo įmonės

Dėl nuolat vykstančių Rusijos apšaudymų neveikia visas Ukrainos naftos perdirbimo sektorius, skelbia Jurijus Vytrenko, Ukrainos bendrovės „Naftogaz“ valdybos pirmininkas.

„Dėl masinių agresoriaus atakų šiuo metu neveikia visos Ukrainos naftos perdirbimo gamyklos, sunku užtikrinti naftos produktų logistiką Ukrainos rinkoje, todėl jų trūksta“, – sakė J. Vytrenko, kurį citavo „Unian“.

16:28 JAV generalinis prokuroras vieši Ukrainoje

Merrickas Garlandas, JAV generalinis prokuroras, antradienį vieši Ukrainoje, kad aptartų baudžiamąjį persekiojimą asmenų, susijusių su karo nusikaltimais šioje valstybėje, į kurią vasario pabaigoje įsiveržė Rusija, pranešė vienas Teisingumo departamento pareigūnas.

M. Garlandas susitiks su Iryna Venediktova, ukrainiečių generaline prokurore, ir aptars JAV ir tarptautines pastangas padėti Ukrainai „nustatyti, sulaikyti ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn asmenis, dalyvavusius karo nusikaltimuose ir kituose žiaurumuose Ukrainoje“, sakė pareigūnas.

15:56 JK žada tolesnes sankcijas Rusijai

Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė yra pasiryžusi įvesti tolesnes sankcijas Rusijai ir toliau jas taikys, kol Maskva visiškai pasitrauks iš Ukrainos, pareiškė Liz Truss, JK užsienio reikalų sekretorė.

Anot jos, šalis ir toliau taikys sankcijas ir nutrauks prekių importą iš Rusijos, „kol pamatysime, kad Rusija visiškai pasitraukia iš Ukrainos“.

„Esame pasiryžę suteikti daugiau ginklų, įvesti daugiau sankcijų ir paremti Ukrainą, kad ji išstumtų Rusiją iš savo teritorijos“, – sakė JK užsienio reikalų sekretorė, kurią citavo „The Guardian“.

L. Truss tikino, kad trečiadienį vyks į Turkiją aptarti galimybių padėti išvežti grūdus iš Odesos ir kad sprendimas gali būti rastas per artimiausias dvi savaites.

15:50 Apšaudytas Charkivas, žuvo keturi žmonės

Apšaudytas Charkivo gyvenamasis rajonas, žuvo keturi žmonės, 10 buvo sužeisti, praneša Natalija Popova, srities tarybos pirmininko patarėja.

Pasak jos, tarp žuvusiųjų buvo vienas vaikas.

15:10 Liuksemburgo premjeras Ukrainoje pasmerkė „beprasmišką žiaurumą“

Xavier Bettelis, Liuksemburgo ministras pirmininkas, antradienį lankydamasis Ukrainoje pavadino karo nuniokotą Kyjivo priemiestį Borodianką „beprasmiško žiaurumo ir smurto“ simboliu.

Liuksemburgo premjeras pridūrė: „Niekas negali perteikti čia vykusio siaubo.“

X. Bettelis pasidalijo savo apsilankymo Borodiankoje nuotraukomis, kuriose jis užfiksuotas kalbantis su gyventojais prie sugriautų namų ir apkabinęs moterį, ryšinčią juodą skarą.

Anksčiau X. Bettelis pranešė atvykęs į Kyjivą parodyti „Liuksemburgo solidarumo su Ukrainos žmonėmis“.

„Nes tol, kol tęsis Rusijos karas, Liuksemburgas bus su Ukraina“, – rašė jis.

14:48 Ukraina atgavo 35 gynėjų kūnus

Ukraina atgavo dar 35 žuvusių gynėjų kūnus, skelbia šalies Ukrainos laikinai okupuotų teritorijų reintegracijos ministerijos duomenimis, kūnai buvo perduoti Zaporižios srityje.

„Zaporižios srityje buvo vykdoma dar viena žuvusių kariškių kūnų perkėlimo operacija. Ukrainai grąžinti 35 gynėjų kūnai“, – rašoma pranešime.

Pažymima, kad žuvusių Ukrainos kariškių kūnų grąžinimo procesas tęsiamas ir vyksta pagal Ženevos konvencijos normas.

14:34 D. Peskovas: sulaikytiems JAV piliečiams Ukrainoje gali būti skirta mirties bausmė

Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai, sakė, kad „negali atmesti galimybės, jog Ukrainoje suimtiems amerikiečiams gali būti skirta mirties bausmė“.

„Tai yra teismo sprendimai. Mes jų nekomentuojame ir neturime teisės kištis“, – sakė D. Peskovas.

Jis pridūrė, kad Kremlius nežino, kur yra šie vyrai, po to, kai jų šeimos pareiškė, kad jie negrįžo iš misijos aplink Charkivo sritį.

Vakar kalbėdamas su žurnalistais D. Peskovas sakė, kad du Ukrainoje sulaikyti JAV piliečiai buvo samdiniai, kuriems netaikomos Ženevos konvencija, todėl jie už savo veiksmus turėtų sulaukti pasekmių.

Šiandien jis taip pat kalbėjo, kad Ukraina nebandė atnaujinti taikos derybų su Rusija, skelbia „The Guardian“.

14:25 G. Landsbergis: EK rekomendaciją dėl Ukrainos palaiko ir buvę skeptikai

Europos Komisijos (EK) rekomendaciją karo draskomai Ukrainai suteikti kandidatės į Europos Sąjungą (ES) statusą palaiko ir buvę skeptikai, sako Gabrielius Landsbergis, Lietuvos užsienio reikalų ministras.

„Yra nemažai optimizmo, – žurnalistams Seime antradienį sakė diplomatijos vadovas. – Net kai kurie skeptikai ir kritikai yra išsakę pritarimą tokiam žingsniui, kad kandidato statusas suteikiamas, bet tikimasi reformų ir pertvarkų.“

G. Landsbergis pabrėžė, jog diskusijos šiuo metu tebevyksta ambasadorių lygiu, o visą procesą aukštyn kojomis gali apversti „nedideli redakciniai pakeitimai“.

„Pasakyti, kad tai – jau laimėtas mūšis, dar negalima. (...) Mėginame įtikinti tuos, kurie dar šiek tiek dvejoja. Ir tos dvejonės yra įvairios, jos atnešamos įvairiais pasiūlymais, kad gal sukeiskime vietomis: pirma, ne kandidatės statusas, o reformos“, – sakė ministras.

„Atrodo, tokie nedideli redakciniai pakeitimai, kurie iš esmės keičia visą EK pasiūlymo logiką“, – pridūrė jis.

14:14 Maskva: Ukrainos atakuota platforma Juodojoje jūroje tebedega

Gaisras, kilęs Ukrainai atakavus naftos gręžimo platformas prie Rusijos aneksuoto Krymo krantų, artėja prie naftos gręžinio, antradienį pareiškė viena Rusijos aukšto rango įstatymų leidėja.

Sergejus Aksionovas, Rusijos aneksuoto pusiasalio vadovas, pirmadienį apkaltino Ukrainos pajėgas atakavus gręžimo platformas Juodojoje jūroje. Anot jo, per smūgį vienai iš platformų buvo sužeisti trys žmonės, o dar septyni dingo.

„Pirminiais duomenimis, ne visus pavyko išgelbėti, bet vilties dar yra“, – platformoje „Telegram“ nurodė Olegas Kriučkovas, Krymo pareigūnas.

Tai buvo pirmasis smūgis Krymo energetikos infrastruktūrai Juodojoje jūroje nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios vasario 24-ąją.

S. Aksionovas, kurį Rusija po 2014 metų aneksijos paskyrė Krymo gubernatoriumi, pirmadienį sakė, kad buvo taikytasi į tris platformas. Pasak jo, buvo evakuoti 94 žmonės, buvę tuose objektuose.

14:11 Ukrainos bankai šiemet patyrė 1,3 mlrd. UAH grynųjų nuostolių

Ukrainos komerciniai bankai per penkis šių metų mėnesius patyrė 1,3 mlrd. UAH grynųjų nuostolių, palyginti su 23,8 mlrd. UAH grynuoju pelnu per tą patį laikotarpį pernai, pranešė Nacionalinis (centrinis) bankas.

Gegužę uždirbta 6,1 mlrd. UAH grynojo pelno, po 7,426 mlrd. UAH grynųjų nuostolių balandį.

Centrinio banko duomenimis, komercinių bankų pajamos sausį–gegužę, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu metais anksčiau, išaugo 15% iki 116,5 mlrd. UAH, iš jų palūkanų pajamos – padidėjo 18% iki 76,957 mlrd. UAH, tuo tarpu komisinių – sumenko 8,9% iki 31,032 mlrd. UAH.

Išlaidos ūgtelėjo 51% iki 117,8 mlrd. UAH, iš jų palūkanų – 4,3% iki 22,135 mlrd. UAH, komisinių išlaidos – 13,9% iki 8,4 mlrd. UAH, o atidėjimai galimiems nuostoliams dėl kreditavimo padengti – 8,2 karto iki 39,2 mlrd. UAH.

Rusijos invazijos pradžioje Ukrainoje veikė 69 komerciniai bankai.

14:08 Rusai užėmė Toškivkos kaimą

Toškivkos kaimas šalia Sjeverodonecko, Luhansko srityje, yra visiškai okupuotas rusų, jie bando pralaužti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų gynybą, praneša Romanas Vlasenko, karinės administracijos vadovas.

„Gatvių kovos Sjeverodonecke – UNIAN)nesiliauja. Mūsų vaikinai kontroliuoja plėtrą aplink Sjeverodonecką, parindines miesto gyvenvietes“, – sakė jis.

Pasak R. Vlasenko, Sjeverodonecke apšaudoma pramoninė zona, gyvenamieji namai šalia pramoninių zonų.

Jis pritaria JAV karo tyrimų instituto specialistų išvadai, kad ši savaitė gali būti lemiama, o kovos – dar intensyvesnės. Anot jo, šiandien faktiškai visa Luhansko sritis yra Ukrainos ginkluotųjų pajėgų ir Rusijos kariuomenės konfrontacijos centras.

13:37 Rusijos sraigtasparnis pažeidė Estijos oro erdvę

Rusijos sraigtasparnis pažeidė Estijos oro erdvę, antradienį pranešė estų gynybos pajėgų Generalinio štabo spaudos tarnyba.

Birželio 18-osios vakarą Rusijos Federacijos pasieniečių sraigtasparnis Mi-8 pažeidė Estijos oro erdvę šalies pietryčiuose, Koidulos rajone. Incidentas truko maždaug dvi minutes. Sraigtasparnis skrido nepateikęs skrydžio plano, išjungtu atsakikliu. Rusų pilotai nepalaikė abipusio ryšio su estų skrydžių kontrolės tarnyba.

Estijos užsienio reikalų ministerija antradienį iškvietė Rusijos pasiuntinį ir įteikė jam notą. 

Tai antras Estijos oro erdvės pažeidimas šiais metais. Pernai rusų lėktuvai Estijos sieną pažeidė penkis kartus. 

13:26 Rusija Lietuvos gyventojams grasina „rimtu neigiamu poveikiu“

Rusija pagrasino pasekmėmis, kurios turės „rimtą neigiamą poveikį Lietuvos gyventojams“, Lietuvai atsisakius leisti per savo teritoriją į Kaliningradą gabenti kai kurias prekes, kurioms pritaikytos ES sankcijos pagal ketvirtąjį sankcijų paketą.

Rusijos saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas, surengęs susitikimą Kaliningrade, pareiškė: „Rusija neabejotinai atsakys į tokius priešiškus veiksmus. Tarpžinybiniu formatu rengiamos atitinkamos priemonės, kurių bus imtasi artimiausiu metu. Jų pasekmės turės rimtą neigiamą poveikį Lietuvos gyventojams.“

13:20 G. Nausėda V. Zelenskiui pažadėjo tolesnę paramą 

Prezidentas Gitanas Nausėda Ukrainos vadovui Volodymyrui Zelenskiui pažadėjo tolesnę Lietuvos paramą Kijevui kare prieš Rusiją, taip pat Ukrainai siekiant Europos Sąjungos kandidatės statuso. 

Prezidentūra informavo, kad antradienį G. Nausėda telefonu su V. Zelenskiu aptarė Rusijos karo Ukrainoje eigą, karinės paramos poreikį ir Europos Sąjungos (ES) šalies kandidatės statuso suteikimą Ukrainai.

Pasak Prezidentūros, Lietuvos vadovas akcentavo, kad Lietuva ir toliau visomis išgalėmis rems Ukrainą, ragins partnerius Vakaruose „nepasiduoti karo nuovargiui ir toliau aktyviai remti už laisvę ir savo šalies suverenitetą kovojančią ukrainiečių tautą“. Taip pat G. Nausėda siuntė ukrainiečiams Lietuvos žmonių palaikymą ir linkėjo stiprybės pabrėždamas, kad Lietuva kartu su Ukraina liks iki pergalės.

13:17 Ukraina: Rusijos pajėgos intensyviai apšaudo Lysyčanską

Ukraina antradienį pranešė, kad Rusija smarkiai apšaudo rytinį pramoninį Lysyčansko miestą. 

„Kautynės Sjevjerodonecko pramoninėje zonoje ir katastrofiškas niokojimas Lysyčanske“, – sakoma Luhansko srities administracijos vadovo Serhijaus Haidajaus pareiškime, paskelbtame socialiniuose tinkluose.

Remiantis pareiškimu, Lysyčanskas ankstesnę dieną buvo intensyviai bombarduojamas Rusijos pajėgų.

S. Haidajaus duomenimis, patvirtinta, kad pirmadienį per visą dieną trukusį „smarkų apšaudymą“ žuvo vienas žmogus, taip pat buvo sugriauta dešimt gyvenamųjų pastatų ir policijos nuovada.

„Dar tiksliname galutinį aukų skaičių, nes vakar buvo beveik neįmanoma saugiai judėti mieste“, – sakė S. Haidajus.

13:09 Karo frontas išsitęsė per 2.500 kilometrų

Ukrainos prezidentas Vladimiras Zelenskis „Telegram“ kanale parašė, kad fronto linija šiuo metu siekia jau per 2.500 km, bet strateginė iniciatyva priklauso Ukrainai.  

Kaip rašo UNIAN, anksčiau birželį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Valerijus Zalužnis sakė, kad frontas driekiasi 2.450 km, iš kurių 1.105 km yra aktyvūs mūšiai.

12:46 M. Chodorkovskis: Kremlius kitu žingsniu gali siekti blokuoti Lietuvos oro erdvę

Jei Vakarams nepavyks sustabdyti Rusijos Ukrainoje, Kremliaus „kitas žingsnis bus Lietuvos oro erdvės blokada“. Tai esą leis Rusijos orlaiviams skraidyti tarp Rusijos ir Kaliningrado. Tada NATO teks spręsti, ką daryti. Plačiau skaitykite čia.  

12:15 Baltijos šalių lyderiai prašo papildomos ES paramos Ukrainos karo pabėgėliams išlaikyti

Baltijos šalių lyderiai prašo papildomos Europos Sąjungos paramos Ukrainos karo pabėgėliams išlaikyti.

Kaip antradienį informavo Lietuvos Prezidentūra, Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda su Estijos ministre pirmininke Kaja Kallas ir Latvijos premjeru Krišjaniu Kariniu tokį prašymą pateikė Europos Tarybos pirmininkui Charles‘ui Micheliui, Europos Komisijos pirmininkei Ursulai von der Leyen bei ES Tarybai pirmininkaujančios Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui.

Baltijos šalių lyderiai bendrame laiške paragino Europos Komisiją artimiausiu metu pateikti pasiūlymus dėl naujos finansinės priemonės sukūrimo, kuri būtų finansuojama iš ES biudžeto. 

Laiške pabrėžiama, kad humanitarinė krizė susidarė ne tik Ukrainoje, bet ir valstybėse narėse, kuriose priimami karo pabėgėliai, daugiausiai – ES pasienio su Ukraina valstybėms ir Baltijos šalims. Plačiau skaitykite čia

11:41 Rusija: pradėti Krymo ir Chersono bei Zaporižios sričių integracijos projektai  

Rusijos naujienų agentūra „RIA Novosti“ praneša, kad Krymas, kurį Rusija aneksavo 2014 m., pradėjo integracijos projektus su iš dalies okupuotomis Chersono ir Zaporižios sritimis.

Cituojamas Krymo ministrų tarybos pirmininko pavaduotojas Georgijus Muradovas sakė, kad užmegzti glaudūs prekybiniai ir ekonominiai ryšiai ir kad siekiama pagerinti transporto ryšius.

„Transporto kelių sukūrimas užtikrins nepertraukiamą maisto produktų, vaistų ir humanitarinės pagalbos tiekimą į išlaisvintas teritorijas. Tai taip pat sustiprins tarpregioninius ryšius įvairiose srityse“, – sakė G. Muradovas.

Maskvos primestos Chersono administracijos vadovo pavaduotojas Kirilas Stremousovas antradienį pareiškė, kad ši Ukrainos sritis iki metų pabaigos gali būti prijungta prie Rusijos.

11:30 Chersono srityje pradėti transliuoti rusiški TV 

Ukrainos pietinėje Chersono srityje pradėti transliuoti Rusijos televizijos kanalai, antradienį pranešė Rusijos kariuomenė.

Anksčiau Maskva šiame užimtame Ukrainos regione įvedė rublį kaip oficialią valiutą ir pradėjo dalyti rusiškus pasus.

Rusijos ginkluotosios pajėgos nurodė, kad jų specialistai „rekonfigūravo paskutinį iš septynių televizijos bokštų Chersono srityje, kad būtų galima nemokamai transliuoti Rusijos televizijos kanalus“. 

11:28 I. Šimonytė: jokia Karaliaučiaus blokada nevyksta

Lietuva neinterpretuoja Europos Sąjungos (ES) sankcijų ir nevykdo Karaliaučiaus blokados, pareiškė premjerė Ingrida Šimonytė.

„Jokia Kaliningrado blokada nevyksta, tiesiog nuo praėjusio savaitgalio įsigaliojo sankcijos daliai prekių, kurios yra įtrauktos į vadinamąjį sankcijų paketą, konkrečiai – plienui ir juodiesiems metalams ir atitinkamai apie tų sankcijų taikymą buvo informuoti geležinkelių klientai ar sutarčių šalys, apie tai, kad tos prekės negali būti kraunamos ir vežamos“, – antradienį Seime žurnalistams sakė I. Šimonytė.

Plačiau skaitykite čia

11:17 Kaliningrade – susitikimas nacionalinio saugumo klausimais

Rusijos saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas atvyko į Kaliningrado sritį, kur pirmininkaus susitikimui nacionalinio saugumo klausimais.

Jis rengiamas Lietuvai atsisakius leisti per savo teritoriją į Kaliningradą gabenti kai kurias prekes, kurioms pritaikytos ES sankcijos pagal ketvirtąjį sankcijų paketą.

Tuo metu Europos Sąjungos ambasadorius Rusijoje Markusas Edereris atvyko į Rusijos užsienio reikalų ministeriją, kur buvo iškviestas dėl šio klausimo.

10:56 Mykolajive nugriaudėjo sprogimai

Ukrainos pietiniame Mykolajivo mieste įvyko keli sprogimai, pranešė Mykolajivo srities administracija. Išsamesnės informacijos apie nukentėjusiuosius ir konkrečias vietas neskelbiama.

Liudininkai pranešė, kad girdėjo tris didelius sprogimus, o nuotraukose iš miesto matyti bent vienas didelis juodų dūmų stulpas.

Pirmadienį Mykolajivo apylinkės buvo atakuotos raketomis.

Ukrainos kariuomenės teigimu, teritoriją palei Mykolajivo ribą su Chersono sritimi toliau apšaudo Rusijos pajėgos, ginančios užgrobtą teritoriją.

Regiono administracija pranešė, kad Šyroko miestas, esantis už 50 km į rytus nuo Mykolajivo, buvo apšaudytas pirmadienio naktį ir antradienio rytą. „Preliminariais duomenimis, aukų nėra“, – teigė ji.

10:45 Holivudo žvaigždė B. Stilleris V. Zelenskiui: „Esate mano didvyris“ 

Holivudo žvaigždė Benas Stilleris pirmadienį Kyjive susitiko su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, kurį pavadino „didvyriu“ už tai, kad jis sutelkė pasaulio paramą savo šaliai Rusijos agresijos akivaizdoje.

„Man tai didžiulė garbė... Jūs esate mano didvyris!“ – sakė B. Stilleris, Jungtinių Tautų geros valios ambasadorius, susitikęs su Ukrainos vadovu minint Pasaulinę pabėgėlių dieną.

„Tai, ką jūs padarėte, tai, kaip sutelkėte šalį, pasaulį, tikrai įkvepia“, – kalbėjo 56 metų amerikiečių komikas, turėdamas omenyje daugybę V. Zelenskio kalbų, pasakytų auditorijoms visame pasaulyje, siekiant sutelkti paramą karo draskomai šaliai.

Vaizdo įrašą iš jųdviejų susitikimo paskelbė Ukrainos prezidentūra.

10:37 Rusija kartoja, kad dėl pasaulinio grūdų trūkumo kalti Vakarai ir sankcijos

Rusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė atstovės spaudai Marijos Zacharovos nuomonę apie pasaulinę grūdų situaciją. Ji cituoja statistinius duomenis, kurie esą rodo, kad grūdų gamybos ir prekybos lygis yra didesnis nei ankstesniais metais, ir teigia, kad „grūdų pasaulyje bus daugiau“.

M. Zacharovos teigimu, augančių kainų ir trūkumo priežastys yra „sisteminės klaidos, kurias daro Vakarai, rengdami žemės ūkio politikos prognozes“, „pasaulinė infliacija, kurią sukėlė trumparegiški finansiniai ir monetariniai mechanizmai, kuriuos Vakarai naudojo pandemijos metu“, „neteisėtos sankcijos, sutrikdžiusios nusistovėjusias prekių ir pinigų grandines“.

Ukrainą užpuolusi Rusija blokuoja Ukrainos uostus ir itin reikalingų grūdų eksportą. 

10:06 Ukraina: nukauta dar 300 Rusijos karių  

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas praneša, kad per pastarąją parą nukauta 300 Rusijos karių, o nuo invazijos pradžios – apie 34.100. 

09:04 Ukraina atrėmė puolimą keliose vietovėse

Ukrainos gynėjai sustabdė rusų puolimo bandymus prie Marinkos, rusai iš ten pasitraukė, pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas rytinėje suvestinėje.

Joje pažymima, kad Sjeverodonecko kryptimi Ukrainos kariuomenės dalinius rusai toliau apšaudo įvairaus kalibro artilerija. „Smūgiavo iš oro netoli Ustinovkos, Hirnės ir Lysyčansko. Nenutraukia puolimo veiksmų, siekdami visiškai kontroliuoti Sjeverodonecko miestą. Be šio miesto, mūsų kariai sėkmingai atremia puolimą Sirotino ir Bila Horos vietovėse“, – pažymi Generalinis štabas.

Taip pat pažymima, kad Bachmuto kryptimi, netoli Mykolaivkos, Veršinos ir Semihorės gyvenviečių, priešas vykdo puolimą ir kovos tęsiasi. Be to, rusai apšaudė civilinę infrastruktūrą prie Pokrovskės, Mykolajivkos ir Bilohorivkos.

Rusijos pajėgos karinius veiksmus taip pat vykdė Avdijivkos ir Kurachovės kryptimis.

Ukrainos kariai atrėmė puolimą Slovjansko kryptyje, netoli Bogorodičnės ir Dolinos.

08:22 Suintensyvėjęs Charkivo srities apšaudymas

Pirmadienį Rusijai intensyviau apšaudant Charkovo sritį, žuvo mažiausiai trys žmonės, pranešė regiono vadovas Olehas Synehubovas.

„Pastarosiomis dienomis Rusijos okupantai, kuriems nesiseka kovoti su Ukrainos ginkluotosiomis pajėgomis Charkivo srityje, suintensyvino regiono centro ir kitų gyvenviečių apšaudymą“, – sakė O. Synehubovas.

Jo teigimu, per pirmadieninį apšaudymą žuvo trys žmonės – 65 metų moteris Kutuzivkoje, 61 metų moteris ir 49 metų vyras Balaklijoje.

07:51 Ambasadorius: svarbu paneigti Rusijos dezinformaciją dėl „Kaliningrado blokados“

Lietuvai svarbu paneigti Rusijos dezinformaciją dėl „Kaliningrado blokados“ ir nepasiduoti siekiui sukelti paniką, sako Lietuvos ambasadorius Europos Sąjungoje (ES) Arnoldas Pranckevičius.

„Svarbu ne aiškinimasis Rusijai, o būtent paneigimas Rusijos dezinformacijos naratyvo, kad Lietuva neva vykdo Kaliningrado blokadą“, – LRT antradienį kalbėjo A. Pranckevičius. Plačiau skaitykite čia.

07:32 „Bloomberg“: ES šią savaitę Ukrainai suteiks kandidatės statusą

Remdamasis šaltiniais „Bloomberg“ praneša, kad 27 Europos Sąjungos valstybės narės ketina vėliau šią savaitę oficialiai suteikti Ukrainai kandidatės statusą – pirmadienį įvykusiame ES ambasadorių susitikime tokiam sprendimui niekas neprieštaravo.

Suteikti Ukrainai tokį statusą praėjusią savaitę rekomendavo Europos Komisija ir birželio 23–24 d. ES vadovų susitikime Briuselyje tam turėtų būti pritarta.

Anot „Bloomberg“, artimiausiomis dienomis ES taip pat ketina baigti rengti 9 mlrd. Eur finansinio paketo, skirto Ukrainai paremti, detales.

07:13 Rusai sutelkę pakankamai rezervų plačiam Sjeverodonecko puolimui

Rusijos pajėgos, puolančios Sjeverodonecko miestą Luhansko srityje, turi pakankamai rezervų pradėti plataus masto puolimą, pareiškė regiono vadovas Serhijus Haidajus.

Kalbėdamas pirmadienio vakarą jis sakė, kad į regioną buvo atgabenta ir mūšio lauke jau dislokuota dešimtys Rusijos sunkiosios karinės technikos vienetų.

Pačiame mieste, anot S. Haidajaus, kovos vyksta pramoniniame rajone, „didžiąją miesto dalį kontroliuoja (Rusijos kariuomenė). Dabar Ukrainos kariuomenė kontroliuoja tik pramoninę zoną ir „Azot“ gamyklos teritoriją“.

Jis sakė, kad kovos taip pat vyksta greitkelyje tarp Lysyčansko ir Bachmuto ir kad apšaudomi visi toje teritorijoje esantys miestai. S. Haidajus pridūrė, kad pirmadienį Lysyčanskas „buvo apšaudomas beveik visą dieną“.

07:00 Kremlius: Ukrainoje į nelaisvę paimti JAV piliečiai padarė „nusikaltimų“

Ukrainoje į nelaisvę paimti du JAV piliečiai, kovoję Kyjivo pusėje, „kėlė pavojų“ Rusijos kariams ir turėtų būti „patraukti atsakomybėn už šiuos nusikaltimus“, pirmadienį interviu televizijai NBC pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Pasak televizijos, Kremlius per šį interviu pirmą kartą komentavo JAV kariuomenės veteranų Alexander'o Drueke'o ir Andy Huynho bylas.

„Jie yra samdiniai, dalyvavę neteisėtoje veikloje Ukrainos teritorijoje. Jie prisidėjo apšaudant ir bombarduojant mūsų karius. Jie kėlė pavojų jų gyvybei“, – interviu anglų kalba sakė D. Peskovas.

Paklaustas, kokius neteisėtus veiksmus atliko abu JAV piliečiai, D. Peskovas pripažino, kad konkretūs jų nusikaltimai dar nenustatyti. Vis dėlto rusų pareigūnas pabrėžė, kad šiems amerikiečiams nebus taikomos Ženevos konvencijos dėl elgesio su karo belaisviais. „Jie nėra (Ukrainos) kariuomenėje, todėl jiems netaikytinos Ženevos konvencijos“, – pareiškė D. Peskovas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Baltarusija kaltina Ukrainą paleidus į šalį raketų

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka apkaltino Ukrainos ginkluotąsias pajėgas paleidus...

Turkija užblokavo dviejų tarptautinės žiniasklaidos priemonių puslapius

Turkija uždraudė prieigą prie dviejų tarptautinės žiniasklaidos priemonių, suduodama smūgį žodžio laisvei...

Verslo aplinka
2022.07.02
„Airbnb“ būstuose – jokių vakarėlių

Tarptautinė būsto nuomos paslaugos teikėja „Airbnb“ savo platformoje esančiuose būstuose visam laikui...

Verslo aplinka
2022.07.02
G. Nausėda viešėdamas JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti Lietuvoje

Filadelfijoje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda pakvietė JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti...

Verslo aplinka
2022.07.02
Uzbekistane protestuotojai šturmavo vyriausybinių pastatų

Uzbekistano tarnybos šeštadienį pranešė sulaikiusios „masinių riaušių organizatorius“, bandžiusius užimti...

Verslo aplinka
2022.07.02
Penktadienį nustatyti 477 nauji COVID-19 atvejai 2

Per praėjusią parą nustatyta 477 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė, rodo šeštadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.07.02
„Super Mario“ efektas blėsta: Italijos ekonomikai teks atlaikyti audrą Premium

Italijos ekonomika šiemet turėjo gerokai ūgtelėti. Šalies ūkis, vairuojamas premjero Mario Draghi, turėjo...

Verslo aplinka
2022.07.02
„Der Spiegel“: EK leis Maskvai į Kaliningradą vežti visas prekes, bet ribotais kiekiais 10

Europos Komisija (EK) planuoja paskelbti išaiškinimą, kuris panaikins tranzito iš Rusijos per Lietuvą į...

Logistika
2022.07.01
PSO ragina imtis skubių veiksmų Europoje dėl beždžionių raupų 1

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) penktadienį paragino imtis skubių veiksmų siekiant užkirsti kelią...

Verslo aplinka
2022.07.01
Trūkstant blankų Migracijos departamentas laikinai mažina išduodamų pasų skaičių

Trūkstant blankų Migracijos departamentas laikinai mažina išduodamų pasų skaičių, penktadienį pranešė Asmens...

Verslo aplinka
2022.07.01
EK siūloma pirmoji makrofinansinės pagalbos Ukrainai dalis – 1 mlrd. Eur

Europos Komisija penktadienį Ukrainai pasiūlė pirmąją 1 mlrd. Eur vertės dalį iš išskirtinio beveik 9 mlrd.

Verslo aplinka
2022.07.01
EK vadovė ragina Ukrainą paspartinti kovos su korupcija reformas

Ursula von der Leyen, Europos Komisijos (EK) pirmininkė, penktadienį Ukrainos parlamentui sakė, kad šalies...

Verslo aplinka
2022.07.01
Rusija grasina uždaryti Bulgarijos ambasadą 3

Rusija penktadienį pagrasino uždaryti savo ambasadą Bulgarijoje ir bulgarų misiją Maskvoje, tvyrant įtampai...

Verslo aplinka
2022.07.01
„Bloomberg“: naujame ES sankcijų pakete turėtų atsirasti patikslinimai dėl tranzito į Kaliningradą 3

Europos Sąjunga pradėjo rengti naują sankcijų Rusijai paketą, kuris turėtų apimti embargą jos aukso pasiūlai,...

Verslo aplinka
2022.07.01
„Deutsche Bank“: Vokietijai gresia recesija

Didžiausio Vokietijos komercinio banko „Deutsche Bank“ ekspertai įspėja, kad Europa susiduria su nauju...

Verslo aplinka
2022.07.01
EK leido netaikyti muitų ir PVM ukrainiečiams gyvybes gelbstinčioms prekėms

Europos Komisija (EK) priėmė sprendimą, kuriuo Europos Sąjungos (ES) valstybėms narėms leidžiama laikinai...

Verslo aplinka
2022.07.01
Maskvos karo kišenes pildo Kinijos ir Indijos tandemas Premium

Rusijai stringant sankcijų gniaužtuose, Kinija ir Indija pamažu tampa svarbiausiomis Maskvos finansuotojomis.

Verslo aplinka
2022.07.01
A. Januška. Akis, kuri nemato toliau blakstienų 6

„Nekenčiu nežinojimo, menkos vaizduotės, akies, kuri nemato toliau už savo blakstienas. Viskas yra įmanoma.

Nuomonės
2022.07.01
A. Bilotaitė: migrantų srautas sumažėjęs, bet provokacijų gali būti

Neteisėtos migracijos srautai atrodo nuslūgę, bet atsipalaiduoti negalima, nes provokacijų galimybė išlieka,...

Verslo aplinka
2022.07.01
V. Landsbergis: išmokime gyventi be Rusijos Premium

Vytautas Landsbergis, atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas, VŽ podkaste apgailestauja, kad mes...

Laisvalaikis
2022.07.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku