Sjeverodonecke verda kovos pramoniniame rajone, Odesoje sunaikintas maisto produktų sandėlis

Publikuota: 2022-06-20
Atnaujinta 2022-06-20 22:03
  • Chersono srityje rusai išstumti iš pirmosios gynybos linijos.
  • Ukraina raketomis apšaudė naftos gręžinius prie Krymo.
  • Ukraina prarado Metiolkino miestelio, esančio šalia Luhansko srities centro, kontrolę.
  • Ukraina teigia kontroliuojanti daugiau nei trečdalį Sjeverodonecko.

Sekmadienio įvykius galite rasti čia

[infogram id="5a9646ca-d874-4c6e-a2db-cf43854ce52d" prefix="IeY" format="interactive" title="2022-06-19: Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

Pirmadienio įvykių juostą pildyti baigėme. Kviečiame Rusijos karo Ukrainoje įvykius sekti kartu rytoj nuo 6 val. 30 min.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

22:01 Prekybos tinklas „Decathlon“ laikinai stabdo veiklą Rusijoje

Prancūzijos kapitalo prekybos tinklas „Decathlon“ savo tinklalapyje skelbia, kad laikinai uždarys visas savo parduotuves Rusijoje, taip pat sustabdys elektroninę prekybą šalyje nuo birželio 26 dienos.

Tinklas bus uždarytas dėl „išorės faktorių“, kurie trukdo tiekimo grandinių veiklą. „Decathlon“ pabrėžia, kad tai nėra visiškas išėjimas iš Rusijos rinkos.

Tinklas paskelbė 36 parduotuvių sąrašą, kurios dirbs iki birželio 26 dienos. Prieš pilno masto invaziją „Decathlon“ turėjo 60 veikiančių parduotuvių Rusijoje.

„The Moscow Times“ rašo, kad parduotuvės liks uždarytos tol, kol pavyks atkurti logistinį parduotuvių aprūpinimą.

21:27 Tbilisyje dešimtys tūkstančių žmonių dalyvavo eitynėse už narystę ES    

Praėjus kelioms dienoms po to, kai Europos Komisija rekomendavo atidėti kandidatės į Europos Sąjungą statuso suteikimą Sakartvelui, pirmadienį Tbilisyje dešimtys tūkstančių kartvelų dalyvavo eitynėse už šalies narystę Bendrijoje.

ES vadovai vėliau šią savaitę turėtų priimti galutinį sprendimą dėl kandidatės statuso suteikimo Ukrainai, Moldovai ir Sakartvelui. Šios šalys pateikė paraiškas dėl narystės ES netrukus po to, kai Rusija vasario 24 dieną įsiveržė į Ukrainą.

Mojuodami Sakartvelo ir ES vėliavomis, maždaug 60.000 demonstrantų pirmadienio vakarą susirinko prie šalies parlamento Tbilisyje į „Eitynes už Europą“.

Eitynes organizavo pagrindinės Sakartvelo prodemokratinės grupės, pakvietusios žmones pirmadienio vakarą susirinkti Tbilisyje „pademonstruoti kartvelų atsidavimo šalies europinei ateičiai ir vakarietiškoms vertybėms“.

Šį kvietimą parėmė visos šalies opozicinės partijos.

„Europa yra istorinis kartvelų pasirinkimas ir siekis, dėl kurio aukojosi visos kartos“, – socialiniame tinkle „Facebook“ teigė demonstracijos organizatoriai.

21:00 Sjeverodonecke verda kovos pramoniniame rajone

Sjeverodonecke tęsiasi intensyvios kovos, o susirėmimai vyksta pramoniniame miesto rajone. Šiame rajone anksčiau buvo įsitvirtinę Ukrainos kariai, o gyvenamuosius rajonus Rusijos pajėgos jau buvo užėmusios anksčiau.

Kaip praneša Ukrainos Luhansko regiono administracijos vadas Serhijus Haidajus, ukrainiečiai dabar mieste kontroliuoja tik „Azot“ gamyklos teritoriją, o situacija visoje fronto linijoje Luhansko apskrityje tapo labai sudėtinga.

20:41 Turkija: NATO susitikimas nėra galutinis terminas sprendimui dėl Suomijos ir Švedijos

Turkija pirmadienį sakė nelaikanti kitą savaitę Ispanijoje įvyksiančio NATO viršūnių susitikimo galutiniu terminu klausimui dėl jos prieštaravimo Suomijos ir Švedijos narystei Aljanse išspręsti.

„NATO viršūnių susitikimas Madride nėra terminas, tad mūsų derybos tęsis“, – po naujo derybų rato Briuselyje žurnalistams sakė Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano patarėjas užsienio politikos klausimais Ibrahimas Kalinas.

20:25 A. Anušauskas: Rusijos kalbos apie Lietuvos uosto blokadą laužtos iš piršto

Rusijos kalbos apie Lietuvos uosto blokadą yra iš piršto laužtos, sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

„Visos užuominos, kad Rusija gali imtis kažkokių „kitų priemonių“, kad gali kažkokiu ypatingu nekontaktiniu būdu blokuoti Lietuvos uostą, yra iš piršto laužtos. Jokių priemonių, be savo pačios tranzito nukreipimo į savo pačios uostus, Rusija neturėjo ir neturi“, – pirmadienį feisbuke skelbė A. Anušauskas.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

20:03 JAV Trijų jūrų iniciatyvai skirs iki 300 mln. USD

Jungtinių Valstijų tarptautinės plėtros finansavimo korporacija (DFC) ir Trijų jūrų iniciatyvos investicinis fondas pasiekė susitarimą, tapsiantį pagrindu sutarčiai, įpareigosiančiai JAV skirti šiam fondui iki 300 mln. USD (285,3 mln. Eur), pranešė DFC atstovai.

Finansavimas bus skiriamas investicijoms į energetiką ir infrastruktūrą palaikyti, siekiant didinti aprūpinimo energija saugumą ir energetikos diversifikaciją, taip pat siekiant stiprinti tarpusavio ryšius Trijų jūrų regione.

DFC – JAV plėtros finansavimo institucija su daugiau kaip 37 mlrd. USD (35 mlrd. Eur) investiciniu portfeliu. DFC investuoja į įvairius pasaulio regionus, didžiausią dėmesį skirdama mažiau išsivysčiusioms šalims. DFC bendradarbiauja su investuotojais, kad pritrauktų kapitalo įvairioms sritims, įskaitant svarbiausią infrastruktūrą.

Numatoma, kad sutartis dėl DFC finansavimo bus sudaryta iki šių metų pabaigos.

19:50 J. Bidenas vizito Europoje metu Ukrainos greičiausiai neaplankys

JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį pareiškė, kad savaitgalį numatytos kelionės Europoje metu į Ukrainą jis greičiausiai nenuvyks.

Paklaustas apie savo kelionių planus J. Bidenas reporteriams teigė, jog „nenorėtų sukelti papildomų rūpesčių ukrainiečiams“.

„Šioje kelionėje – mažai tikėtina“, – atsakė J. Bidenas apie tokio vizito galimybes.

19:21 V. Zelenskis: grūdų krizė tęsis tol, kol vyks Rusijos kolonijinis karas

Ukraina dalyvauja „sudėtingose derybose“ dėl Rusijos vykdomos ukrainiečių uostų blokados panaikinimo, pirmadienį sakė prezidentas Volodymyras Zelenskis, įspėdamas, kad pasaulinė grūdų krizė tęsis tol, kol vyks Rusijos „kolonijinis karas“.

„Įvairiais lygiais dalyvaujame sudėtingose derybose, kad būtų atblokuoti... Ukrainos uostai. Tačiau pažangos dar nėra... Štai kodėl pasaulinė maisto krizė tęsis tol, kol tęsis šis kolonijinis karas“, – sakė V. Zelenskis, vaizdo ryšiu kreipdamasis į Afrikos Sąjungą (AS).

Jis pabrėžė, kad Afrikos žemynas tapo Rusijos invazijos į Ukrainą įkaitu.

„Afrika iš tiesų yra įkaitė. Ji įkaitė tų, kas pradėjo karą su mūsų valstybe“, – sakė V. Zelenskis, kaltindamas Rusiją dėl ukrainietiškų grūdų eksporto blokavimo.

18:54 V. Zelenskis: Ukraina turėtų prisidėti prie Europos Trijų jūrų iniciatyvos

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį pareiškė, kad karo draskoma jo šalis turėtų tapti Europos Trijų jūrų iniciatyvos nare.

V. Zelenskis tokį pareiškimą padarė per šios regioninės iniciatyvos viršūnių susitikimą Latvijos sostinėje Rygoje, pranešė Lenkijos valstybinė naujienų agentūra PAP.

Plačiau apie tai rašoma čia.

18:27 Odesoje per apšaudymą sunaikintas maisto produktų sandėlis

Ukrainos uostamiestyje Odesoje per Rusijos pajėgų apšaudymą pirmadienį buvo sunaikintas maito sandėlis, rašo „Reuters“.

Skelbiama, kad Rusija iš viso į Pietų Ukrainą pirmadienį paleido 14 raketų, o viena iš jų pataikė į maisto sandėlį. Per ataką civiliai nenukentėjo.

18:22 Estija draus individualiems asmenims importuoti sankcionuotas prekes iš Rusijos

Estija nuo liepos 10-os dienos uždraus individualiems asmenims importuoti prekes iš Rusijos, kurios yra įtrauktos į sankcijų sąrašą.

Estijos vyriausybė mano, kad tokių prekių perpardavinėtojai Rusijai atneša nemažas pinigų sumas, todėl imasi priemonių tai pažaboti. Šis draudimas apims ir rusiškų alkoholinių gėrimų prekybą bei perpardavinėjimą, rašo „Meduza“.

17:53 A. Baerbock: ES turi būti ryžtinga ir parodyti Ukrainai, kad jos vieta – Bendrijoje

Europos Sąjunga turėtų parodyti užpultai Ukrainai, kad jos vieta yra bendrijoje, pirmadienį pareiškė Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock.

„Svarbu ne laikytis įsikibus procedūrų, bet pasinaudoti šiuo istoriniu momentu ir aiškiai pasakyti Ukrainai dėl jos perspektyvų: jūsų vieta yra Europos Sąjungos centre“, - ministrę cituoja DW.

„Esame momente, kuriame būtina priimti sprendimą“, – sakė ji ir pabrėžė, kad ES neturi ieškoti priežasčių nukėlinėti didelių sprendimų.

17:30 Rusijos Baltijos jūros laivynas surengė pratybas

Rusija skelbia surengusi karines pratybas Baltijos jūroje, kuriose dalyvavo Rusijos Baltijos jūros laivynas.

„Manevrai atlikti Baltijos jūroje ir pratybų poligonuose Kaliningrado regione“, – rusų Baltijos jūros laivyno pranešimą cituoja „Meduza“.

Skelbiama, kad pratybose dalyvavo 10.000 karių, 60 karo laivų, 45 lėktuvai ir sraigtasparniai bei 2.000 kitos, nespecifikuotos karinės įrangos vienetų.

Kariuomenės pranešime skelbiama, kad kariai jau grįžta į savo nuolatines dislokavimo vietas.

17:10 Lietuva Ukrainai perduoda ketvirtą paramos siuntą už 634.000 Eur

Į Ukrainą iškeliavo pirmasis vilkikas iš numatytų keturių, kuriais bus vežama ketvirtoji vaistų, kitų medicininių priemonių siunta už beveik 634.000 Eur, pirmadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Su Kremliaus pajėgomis kovojantiems ukrainiečiams išsiųsti skausmą ir uždegimą malšinantys, nejautrą chirurginių operacijų metu sukeliantys prieširdžių virpėjimui gydyti skirti vaistai, tromboembolijų profilaktikai ir gydymui skirti vaistiniai preparatai.

Taip pat perduoti vaistai nuo arterinės hipertenzijos, pykinimo ir vėmimo, opaligės, krūties vėžio, grybelinės infekcijos ir alergijos.

Siuntoje yra ir asmens apsaugos ir kitų medicininių priemonių.

Tarp jų – antbačiai, apsauginės prijuostės, medicininės kaukės ir dezinfekcinis gelis rankoms, viršgerkliniai vamzdeliai, skirti kvėpavimo takų praeinamumui palaikyti bendrosios nejautros metu, endotrachėjinės uždaro siurbimo sistemos.

Iš viso 418.000 Eur vertės vaistai ir įvairios priemonės skiriamos iš valstybės rezervo, gydymo įstaigų, COVID-19 rezervo. Dalis vaistinių preparatų gauta ir perduodama pagal Ekstremalių sveikatai situacijų centro sudarytas paramos sutartis.

16:57 D. Muratovas aukcione parduos Nobelio prizą, pinigus skirs ukrainiečių vaikams paremti

Neseniai uždaryto nepriklausomo Rusijos laikraščio „Novaja Gazeta“ redaktorius Dmitrijus Muratovas paskelbė aukcione parduosiantis Nobelio premijos medalį, o gautus pinigus žada skirti labdarai, skirtai paremti Ukrainos vaikus.

Nobelio premija D. Muratovui buvo skirta pernai spalį. Kiek vėliau jis paskelbė atiduosiantis 500.000 USD vertės piniginę premiją labdarai, kuri padėtų ukrainiečių vaikams karo pabėgėliams sukurti savo ateitį.

23-ijų karatų auksinis Nobelio medalis bus parduotas aukcione Niujorke, o pinigai taip pat bus atiduoti Jungtinių Tautų agentūrai UNICEF, rašo „The Guardian“.

16:47 Maskvos apylinkės teismas patvirtino „Facebook“ ir „Instagram“ blokavimą

Maskvos apylinkės teismas pirmadienį patvirtino anksčiau šalyje paskelbtą nutartį kompaniją „Meta“ priskirti ekstremistinėms organizacijoms, rašo portalas „Meduza“.

Dėl šio sprendimo jau anksčiau šalyje jau buvo uždrausta bendrovei priklausančių socialinių tinklų „Facebook“ ir „Instagram“ veikla.

16:39 G. Nausėda: transporto koridorių Rytai-Vakarai turi keisti Pietūs-Šiaurė

Dėl karo Ukrainoje ir Vakarų sankcijų Rusijai bei Baltarusijai trūkinėjančius transporto koridorius tarp Rytų ir Vakarų turi keisti jungtys tarp Pietų ir Šiaurės, sako prezidentas Gitanas Nausėda. 

„Mums taip pat labai svarbu, kad trūkinėjantys ryšiai Rytai-Vakarai arba transporto koridoriai iš Rytų į Vakarus būtų pakeisti labai efektyviai funkcionuojančiomis jungtimis Pietūs-Šiaurė. Šia prasme trijų jūrų iniciatyva yra būtent tas projektas, ir ši politinė kryptis, strategija, kuri leis mums šitą praeinamumą arba jungčių klausimą išspręsti ir jį išspręsti tikrai geopolitiškai teisingai“, – pirmadienį Prezidentūros išplatintame vaizdo įraše sakė G. Nausėda, dalyvaujantis Rygoje vykstančiame Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikime. 

„Tuo tikslu, kad šis regionas būtų atsparus, ekonomiškai perspektyvus, mes turime gerinti jungčių ir infrastruktūros reikalus“, – teigė prezidentas. 

Pasak G. Nausėdos, Lietuva Ukrainai gali padėti tiek per savo uostus išveždama sukauptus grūdus ir kitus maisto produktus, tiek  tiekdama dujas. 

„Visi tikime, kad Ukraina šį karą laimės, bet jau reikia šiandien galvoti apie tai, kaip Ukraina atrodys po karo ir kokias investicijas ji galėtų pasitelkti šia prasme“, – sakė G. Nausėda. 

16:23 Vengrija siūlo savo teritoriją maisto produktų tranzitui

Vengrija pasiūlė naudoti jos teritoriją galimam grūdų ir kitų maisto produktų tranzitui, siekiant iš Ukrainos išgabenti šiuos produktus, kol įprastas transporto kelias per Juodąją jūrą yra užblokuotas dėl Rusijos karo veiksmų regione.

Apie tokį pasiūlymą pirmadienį pranešė Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų susitikime, rašo „Reuters“.

16:06 Ukrainos spauda skelbia apie bombardavimus Odesoje ir Charkive

Pirmadienį Odesa ir Charkivas vėl buvo apšaudyti, skelbia ukrainiečių spauda. Apie žuvusius ar sužeistuosius kol kas nepranešama.

16:03 URM Rusijos diplomatui įteikė notą su informacija apie tranzitą į Karaliaučių

Pirmadienį Užsienio reikalų ministerijoje Rusijos laikinajam reikalų patikėtiniui Sergejui Riabokoniui įteikta nota, kurioje paaiškinamas Europos Sąjungos priemonių taikymas tarp Karaliaučiaus ir likusios Rusijos tranzitu gabenamiems plieno ir juodųjų metalų gaminiams.

Susitikimo metu paneigta Rusijos atstovų skleidžiama informacija, esą Lietuva uždraudė tranzitu per Lietuvą gabenti sankcionuotas prekes tarp Karaliaučiaus ir Rusijos, teigiama ministerijos pranešime.

„Per Lietuvos teritoriją toliau vyksta keleivių ir prekių, kurioms netaikomas ES sankcijų režimas, gabenimas į Karaliaučių ir iš jo. Šiam tranzitui Lietuva nėra įvedusi jokių vienašališkų, individualių ar papildomų ribojimų. Lietuva nuosekliai įgyvendina ES sankcijas, kurios turi skirtingus pereinamuosius laikotarpius bei įsigaliojimo terminus“, – teigiama pranešime.

„Lietuvos geležinkelių“ krovinių vežimo bendrovė „LTG Cargo“ jau informavo Karaliaučiaus srities geležinkelius, kad dėl Vakarų sankcijų uždraudžia daugelio prekių tranzitą geležinkeliais, šeštadienį pranešė regiono gubernatorius Antonas Alichanovas. Anot jo, apribojimai palies 40%–50% produktų, kurie importuojami į kitus Rusijos regionus ir eksportuojami iš jų tranzitu per Lietuvą, o tarp prekių, kurioms jie taikomi, yra statybinės medžiagos, cementas ir metalo gaminiai.

15:46 Ukrainos teismas uždraudė oligarcho V. Medvedčuko partiją, nurodė konfiskuoti jos turtą

Ukrainos teismas pirmadienį uždraudė didžiausią prorusišką partiją ir nurodė konfiskuoti jos turtą, kai ši politinė jėga buvo apkaltinta kenkimu valstybės suverenitetui.

Šį sprendimą teismas priėmė po to, kai kovo mėnesį prezidentas Volodymyras Zelenskis pasirašė dekretą, uždraudusį kelių partijų, kurias saugumo tarnybos įvardijo kaip simpatizuojančias Maskvai, veiklą.

Apeliacinis teismas „uždraudė politinės partijos „Opozicijos platforma – Už gyvybę“ veiklą“, socialiniuose tinkluose pranešė Ukrainos teisingumo ministras Denysas Maliuska. 

„Teismas nusprendė visą partijos nuosavybę, lėšas ir kitą turtą perduoti valstybės nuosavybėn“, – pridūrė jis.

„Opozicijos platformą – Už gyvybę“ 2018 metais įsteigė prokremliškas oligarchas Viktoras Medvedčukas, laikomas svarbiausiu Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininku Kyjive. 

2019 metais V. Medvedčuko vadovaujama partija parlamento rinkimuose liko antra, nusileidusi tik V. Zelenskio blokui.  

Iki kovo, kai V. Zelenskis po Rusijos invazijos į Ukrainą uždraudė šią politinę jėgą, ji parlamente turėjo apie 30 deputatų. 

V. Medvedčukas buvo sulaikytas dėl kaltinimų valstybės išdavimu. D. Maliuska sakė, kad uždrausta dešimt prorusiškų politinių partijų, kurių veikla laikoma kenkiančia Ukrainos nacionaliniam saugumui.

15:41 Vokietija areštavo 3 Dūmos deputato šeimai priklausančius butus

Vokietijos pareigūnai skelbia areštavę tris butus šalyje, priklausiusius Dūmos deputatui ir jo žmonai.

Du butai Miunchene priklausė Rusijos parlamentarui, kuris dėl Vokietijoje galiojančių įstatymų buvo įvardintas tik inicialu L, o dar vienas buvo registruotas jo žmonos vardu.

Kartu su nekilnojamu turtu buvo areštuota ir banko sąskaitą, į kurią už šių butų nuomą Rusijos politiko šeimai kas mėnesį buvo pervedama po 3.500 Eur, rašo CNN.

Tai buvo pirmas atvejis Vokietijoje, kai sankcionuotas turtas buvo ne įšaldytas, bet areštuotas.

15:18 Ukraina: Rusija neturi teisės grasinti Lietuvai

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pirmadienį kritikavo Rusiją, šiai apkaltinus Lietuvą suvaržymais prekių, kurioms Europos Sąjunga taiko sankcijas, tranzitui į Karaliaučiaus sritį.

„Rusija neturi teisės grasinti Lietuvai. Maskva dėl savo neišprovokuotos ir nepateisinamos invazijos į Ukrainą pasekmių gali kaltinti tik save“, – sakoma socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame D. Kulebos pareiškime.

Rusijos užsienio reikalų ministerija anksčiau pirmadienį pareikalavo, kad Lietuva nedelsdama atšauktų „atvirai priešiškus“ apribojimus.

„Jei artimiausiu metu krovinių tranzitas tarp Karaliaučiaus srities ir likusios Rusijos Federacijos teritorijos per Lietuvą nebus visiškai atkurtas, Rusija pasilieka teisę imtis veiksmų savo nacionaliniams interesams apsaugoti“, – teigiama ministerijos pranešime.

15:01 Ukraina raketomis apšaudė naftos gręžinius prie Krymo

Sergejus Aksijonovas, Kremliaus paskirtas Krymo regiono vadas, apkaltino Ukrainą raketomis apšaudžius naftos gręžimo ir gavybos platformas netoli pusiasalio, rašo „The Guardian“.

Anot jo, per ataką trys žmonės buvo sužeisti, dar septynių ieškoma, po sprogimo „Černomorneftegaz“ gręžinyje. Apie tai S. Aksijonovas paskelbė savo „Telegram“ įraše.

„Palaikau ryšį su kolegomis iš Gynybos ministerijos ir FSB, dirbame ties gelbėjimo darbais“.

Jis nepatikslino, kurios platformos buvo apšaudytos, o pati bendrovė turi keletą gręžinių Juodojoje ir Azovo jūrose.

14:54 ES įšaldyta 12,5 mlrd. Eur vertės Rusijos turto

Europos Sąjungos sankcijomis įšaldyto Rusijos oligarchų ir įstaigų turto – prabangių jachtų, sraigtasparnių, meno kūrinių, lėšų bankuose, nekilnojamojo ir kito turto – vertė perkopė 12,5 mlrd. Eur, skelbia Vokietijos leidinys „Die Welt“, remdamasis Europos Komisijos atstovu.

„Rusijos oligarchų įšaldyto turto vertė beveik padvigubėjo – nuo 6,7 mlrd. Eur balandį iki daugiau kaip 12,5 mlrd. Eur“, – leidiniui sakė Christianas Wiegandas, EK atstovas spaudai teisingumo klausimais Christianas Wiegandas.

Daugiau apie tai galima rasti čia.

14:45 Rusija Kaliningrado tranzito ribojimą vadina „agresija prieš šalį“

Kaliningrado srities tranzitui pritaikomos Europos Sąjungos (ES) sankcijos kelia naują agresyvios Rusijos retorikos bangą.

Andrejus Klimovas, Rusijos Federacijos Tarybos komisijos dėl Rusijos valstybinio suvereniteto gynimo vadovas, savo „Telegram“ kanale parašė, kad toks sprendimas, kurio iniciatyvą jis priskiria Lietuvai, „atriša rankas spręsti Lietuvos sukurtas Kaliningrado tranzito problemas BET KURIUO mūsų pasirinktu būdu“.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

14:37 Blėsta viltys dėl greito Suomijos ir Švedijos įstojimo į NATO

NATO ir minimos dvi Šiaurės šalys tikėjosi, kad stojimo procesas bus spartus. Tačiau netikėtai jas užklupo Ankaros paskutinės minutės nepritarimas, nors NATO šiuo metu labai norėtų pademonstruoti vieningą frontą prieš Rusiją.

Išsamiau apie tai rašoma čia.

14:13 Ukrainos parlamentas pritarė Stambulo konvencijos ratifikavimui

Ukrainos Aukščiausioji Rada pritarė Stambulo konvencijos ratifikavimui, praneša naujienų agentūra „Unian“.

Kaip informavo Aukščiausiosios Rados Finansų, mokesčių ir muitų politikos komiteto pirmininko pavaduotojas Jaroslavas Železniakas, atitinkamas sprendimas buvo priimtas parlamento posėdyje pirmadienį.

„Parlamentas pritarė Stambulo konvencijos ratifikavimui“, – sakė jis.

J. Železniakas nurodė, kad už tai balsavo 259 deputatai, prieš pasisakė tik aštuoni įstatymų leidėjai.

Birželio 18 dieną Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pateikė Aukščiausiajai Radai įstatymo projektą dėl Europos Tarybos konvencijos dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir kovos su juo ratifikavimo.

Šį 2011 metų gegužės 11 dieną Stambule pasirašytą dokumentą jau yra ratifikavusios mažiausiai 34 valstybės.

14:01 „Azov“ padalinio vadas: Zaporižios srityje ukrainiečiai pereina į puolimą

Ukrainos ginkluotosios pajėgos Zaporižios srityje pereina į puolimą, sakė pulko „Azov“ padalinio vadas Rodionas Kudriašovas televizijos kanalo „Espresso“ eteryje.

„Zaporižios srityje nuo aktyvios gynybos pereiname prie puolamųjų veiksmų. Mes judame į priekį ir spaudžiame priešą kiek įmanoma toliau. Priešininkas apšaudo taikius kaimus, esančius fronto linijoje. Priešui nepavyksta padaryti proveržio mūsų kryptimi“, – kalbėjo V. Kudriašovas.

13:35 Suomija ir Švedija siekį įstoti į NATO aptars su Turkija 

Suomija ir Švedija pirmadienį Briuselyje aptars su Turkija savo įstrigusį siekį įstoti į NATO, tačiau viltys, kad jos galės išspręsti nesutarimus iki Aljanso viršūnių susitikimo kitą savaitę, blėsta, sako ekspertai.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas turi susitikti su visų trijų šalių atstovais ir siekti pažangos dėl Ankaros blokuojamų Helsinkio ir Stokholmo paraiškų įstoti į Aljansą.

„Manau, tai įmanoma, bet bus labai sunku“, – naujienų agentūrai AFP sakė Stokholmo universiteto Turkijos studijų instituto direktorius Paulas Levinas.

„Tam reiktų, kad abi šalys pademonstruotų realų norą padaryti kompromisų“, – sakė jis.

13:27 Kremlius sankcionuotų prekių tranzito į Karaliaučių draudimą vadina neteisėtu

Draudimas tranzitu per Lietuvą gabenti sankcionuotas prekes tarp Karaliaučiaus ir Rusijos yra precedento neturintis „visko pažeidimas“, pirmadienį pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas. 

D. Peskovas „Kommersant FM“ sakė, kad tokie veiksmai gali būti vertinami kaip, „be abejo, blokados elementas“.

„Suprantame, kad taip yra dėl atitinkamo Europos Sąjungos sprendimo išplėsti sankcijas visam tranzitui. Mes taip pat laikome tai neteisėtu dalyku“, – kalbėjo jis.

„Situacija šiuo atžvilgiu yra daugiau nei rimta ir reikalauja labai gilios analizės prieš formuluojant bet kokias priemones ir priimant sprendimus. Ši išsami analizė bus atlikta artimiausiomis dienomis“, – pareiškė Rusijos prezidento spaudos sekretorius.

13:02 G. Landsbergis: plieno tranzito į Karaliaučių draudimas – ES sprendimas

Draudimas tranzitu per Lietuvą gabenti plieno ir juodųjų metalų gaminius tarp Karaliaučiaus ir Rusijos yra ne Lietuvos sprendimas, o Europos Sąjungos sankcijos Rusijai, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Lansbergis. Plačiau skaitykite čia.

12:51 Chersono srityje rusai išstumti iš pirmosios gynybos linijos 

Ukrainos ginkluotosios pajėgos išstūmė rusus iš pirmosios gynybos linijos Chersono srityje, televizijos kanalo „Espresso“ eteryje pranešė Chersono srities vadovo patarėjas Serhijus Chlanis. Pasak jo, Rusijos kariuomenė šiuo metu stiprina antrąją ir trečiąją gynybos linijas.

S. Chlanio teigimu, Ukrainos ginkluotosios pajėgos taip pat smogė tikslius smūgius į sandėlius rusų užnugaryje: „Naujojoje Kachovkoje buvo trys iš eilės taiklūs smūgiai į priešo amunicijos sandėlius“. 

Pareigūnas pridūrė, kad Chersono regione Ukrainos ginkluotosios pajėgos turi pranašumą prieš okupacinę kariuomenę.

12:39 D. Medvedevas: JAV ir Rusijos santykiai – ties absoliučiu nuliu

Dmitrijus Medvedevas, dabartinis Rusijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas, pareiškė, kad JAV ir Rusijos santykiai yra ties nuliu Kelvino skalėje. 0 K vadinamas absoliučiuoju nuliu, tai – žemiausia įmanoma temperatūra.

D. Medvedevas savo „Telegram“ kanale publikavo atsakymą į „RIA Novosti“ klausimą apie tolesnių derybų dėl branduolinių sutarčių perspektyvą, kuriame teigė: „Kaip asmuo, turėjęs tiesioginį ryšį su START-3 (sutartimi) ir ją pasirašęs 2010 m., manau, kad laikas naujoms deryboms yra pats netinkamiausias. Dabar mes neturime jokių santykių su JAV. Jie yra ties nuliniu kelvinu. Ir šiandien jų atitirpinti nereikia. Ir derėtis su jais kol kas nereikia. Tai kenkia Rusijai. Tegul patys atbėga ar atšliaužia ir paprašo“.

12:20 A. Jermakas: „Azovstal“ gynėjai gyvi, su kai kuriais palaikomas ryšys

Į nelaisvę paimti „Azovstal“ gynėjai yra gyvi, su kai kuriais iš jų palaikomas ryšys, interviu portalui LB.ua sakė Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas.

„Procesas dėl jų išlaisvinimo nesustoja nei valandai. Tikrai tikiuosi, kad dabar prasidės aktyvi jo fazė ir mes pradėsime grąžinti savo didvyrius į Ukrainą“, – sakė A. Jermakas.

Jis pabrėžė, kad derybų dėl mainų procesas yra sudėtingas, todėl negali jo komentuoti: „Kadangi derybos ir konsultacijos vis dar vyksta, kiekviena smulkmena yra svarbi, procesas yra labai sudėtingas, nenorėčiau savo žodžiais ir informacija šiam procesui pakenkti“. 

12:07 Rusija teigia nukovusi 450 Ukrainos karių

Rusijos gynybos ministerija paskelbė kasdienę operatyvinę informaciją. Joje teigiama, kad pastarąją parą Rusijos pajėgos esą nukovė 450 Ukrainos karių; taip pat esą sunaikino dronų valdymo centrą Arcyzo aerodrome Odesoje, „Buk-M1“ paleidimo įrenginį Donecke, pagrindinius priešlėktuvinės sistemos S-300 elementus Luhanske; numušė „MiG-29“ lėktuvą Dnipropetrovske.

11:29 Sjeverodonecko meras: mūsų pajėgos kontroliuoja daugiau nei trečdalį miesto

Oleksandras Striukas, Sjeverodonecko meras, pirmadienį Ukrainos televizijai sakė, kad Maskvos kariuomenė kontroliuoja didžiąją dalį miesto gyvenamųjų rajonų.

„Kalbant apie visą miestą, daugiau nei trečdalį vis dar kontroliuoja mūsų ginkluotosios pajėgos. Likusią dalį kontroliuoja rusai“, – kalbėjo jis.

„Gatvėse visą parą vyksta mūšiai“, – pridūrė O. Striukas, teigdamas, kad ukrainiečių kariai yra nuolat apšaudomi.

„Priešas į puolimą meta vis daugiau jėgos, siekdamas šturmuoti miestą ir išstumti mūsų karius“, – pareiškė administracijos vadovas.

11:22 A. Baerbock: „tikrai negalėsime išvežti visų grūdų“ iš Ukrainos

Vokietija teigia remianti Lenkiją ir Rumuniją, joms siekiant pritaikyti savo geležinkelius Ukrainos grūdų eksportavimui, kurių milijonai tonų įstrigę Ukrainoje dėl Rusijos jūrų blokados.

„Reikia modernizuoti geležinkelio bėgius, reikia tinkamų krovininių vagonų – Vokietijos vyriausybė kartu su daugeliu kitų subjektų dirba šiuo klausimu“, – sakė Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock žurnalistams Liuksemburge, atvykusi į susitikimą su kitais ES šalių diplomatijos vadovais.

Pasak ministrės, „aišku, tikrai negalėsime išvežti visų grūdų“, bet jei pavyks išgabenti bent dalį jų įvairiais maršrutais, tai padės spręsti kai kuriuose pasaulio regionuose kylančią maisto krizę.

11:02 Austrija ir Vokietija mažina dujų naudojimą, pradės deginti daugiau anglių

Austrijos vyriausybė sekmadienį paskelbė, kad vėl atidarys užkonservuotą anglimis kūrenamą elektrinę dėl energijos trūkumo, siejamo su sumažėjusiu dujų tiekimu iš Rusijos.

Vokietija irgi pareiškė, kad, nerimaudama dėl galimo dujų trūkumo, apribos gamtinių dujų naudojimą elektros energijos gamybai ir pradės deginti daugiau anglių.

Plačiau skaitykite čia.

11:00 Charkivo srityje sužeisti 8 civiliai

Per praėjusią parą Charkivo srityje rusų apšaudymų metu buvo sužeisti 8 civiliai, iš jų – trys vaikai, pranešė regiono vadovas Olehas Sinehubovas.

10:43 Pranešama apie sprogimus ir gaisrą okupuotoje Gyvačių saloje  

Gyvačių saloje, kurią užėmę rusai, nugriaudėjo dešimtys sprogimų ir prasidėjo gaisras, pranešė Odesos interneto svetainė „Dumskaja“, remdamasi savo šaltiniais.

Teigiama, kad sprogimai buvo girdimi nuo 4:30 val., liudininkai taip pat pasakojo apie raketas, skriejusias į Gyvačių salos pusę.

Jokios oficialios informacijos apie padėtį saloje kol kas nėra.

Primename, kad penktadienį netoli Gyvačių salos dviem „Harpoon“ raketomis buvo sunaikintas Rusijos Juodosios jūros laivyno gelbėjimo vilkikas „Vasylyhj Bech“, kuriuo buvo gabenama amunicija, ginklai ir personalas.

10:23 J. Borrellis: Ukrainos grūdų eksporto blokavimas – „tikras karo nusikaltimas“

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pirmadienį pareiškė, kad Rusija turėtų būti laikoma „atsakinga“, jei ir toliau blokuos itin reikalingų grūdų eksportą iš Ukrainos.

„Negalima įsivaizduoti, kad milijonai tonų kviečių lieka užblokuoti Ukrainoje, o likusioje pasaulio dalyje žmonės kenčia badą. Tai tikras karo nusikaltimas“, – sakė J. Borrellis ES užsienio reikalų ministrų susitikime.

Vakarai reikalauja, kad Maskva nustotų blokuoti Ukrainos Juodosios jūros uostus ir leistų dideles grūdų atsargas išgabenti į pasaulio rinkas, nes baiminamasi, kad pažeidžiamuose regionuose kils badas.

10:17 Ukraina prarado Metiolkino miestelio kontrolę

Ukrainos ginkluotosios pajėgos nebekontroliuoja Metiolkino miestelio netoli Luhansko srities centro, pranešė srities vadovas Serhijus Haidajus.

„Kovos vyksta daugelyje gyvenviečių aplink Sjeverodonecką ir Lysyčanską. Deja, dabar mes nekontroliuojame Metiolkino prie regiono centro“, – sakė jis.

Be to, anot S. Haidajaus, Rusijos kariuomenė suintensyvino artilerijos ir aviacijos apšaudymą.

„Rusai galingai apšaudo Sjeverodonecko pramoninę zoną ir miesto pakraščius. Tas pats vyksta Toškivkos ir Ustinovkos rajonuose, nes ten orkai nori padaryti proveržį ir tam tikslui atgabenta daug technikos“, – pridūrė Luhansko srities vadovas.

10:05 Ukraina: nukauta dar 200 rusų

Per pastarąją parą Ukrainos kariuomenė nukovė dar 200 rusų karių, pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas. Iš viso nuo karo pradžios, anot Ukrainos, Rusija neteko 33.800 karių.

09:49 Numuštos rusų raketos virš Odesos srities

Ukrainos priešlėktuvinės gynybos pajėgos numušė Rusijos raketas virš Odesos miesto ir vieno iš rajonų. Apie tai „Telegram“ kanale pranešė Odesos srities administracijos vadovas Serhijus Bratčiukas.

Operatyvinė vadovybė „Pietūs“ patvirtino, kad rusai iš užgrobto Krymo į Odesos regioną paleido sparnuotąsias raketas „Onyx“, pranešė „Telegram“ kanalas „Odesa. Oficialiai“.

„Naktį bandyta smogti Belgorodo-Dnistrovskio rajonui, o ryte – pačiai Odesai“, – sakoma pranešime.

09:40 Sjeverodonecke apšaudyta gamyklos „Stekloplastik“ teritorija

Per sekmadienį Rusijos pajėgos surengė tris smūgius iš oro aplink Lysyčansko miestą, o Sjeverodonecke tęsiasi kovos, Telegram“ kanale pranešė Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus.

Jo teigimu, Lysyčanske apšaudyti keli administraciniai pastatai.

Sjeverodonecke, anot S. Haidajaus, apšaudyta gamyklos „Stekloplastik“ teritorija.

S. Haidajus taip pat pranešė, kad Hirske per apšaudymus iškart apgadinta 19 namų, Vrubivkoje – 7.  

09:21 Rusija tapo pagrindine naftos tiekėja Kinijai

Gegužę žalios naftos importas į Kiniją iš Rusijos išaugo 55%, palyginti su ankstesnių metų tuo pačiu laikotarpiu, ir pasiekė rekordinį lygį, išstumdamas Saudo Arabiją iš didžiausios tiekėjos pozicijos, naftos perdirbėjams pasinaudojus Maskvos taikomomis nuolaidomis.

Kinijos bendrosios muitinės administracijos pirmadienio duomenimis, rusiškos naftos importas gegužę sudarė beveik 8,42 mln. tonų.

Tai atitinka beveik 2 mln. barelių per dieną ir yra beveik ketvirtadaliu daugiau nei 1,59 mln. barelių per dieną balandžio mėnesį.

Kinija yra didžiausia pasaulyje žalios naftos importuotoja.

08:57 Australija išsiuntė Ukrainai 4 šarvuotuosius transporterius

Australija išsiuntė Ukrainai keturis iš 14 šarvuotųjų transporterių, kurie yra 285 mln. USD pagalbos paketo dalis.

08:32 ISW: rusams trūksta resursų proveržiui Sjeverodonecke

Dėl sėkmingo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kontrpuolimo Rusija permeta rezervus į Zaporižią. Tuo pat metu rusams trūksta resursų proveržiui Sjeverodonecke, teigia JAV įsikūręs Karo studijų institutas (ISW).

Jis taip pat pažymi, kad Rusijos pajėgos toliau ruošiasi puolimui prieš Slovjanską.

08:15 Rusai bando sutrukdyti ukrainiečių persigrupavimui

Rusijos pajėgos bando užkirsti kelią Ukrainos kariuomenės persigrupavimui penkiomis kryptimis – Zaporižios, Novopavlovsko, Kurachovės, Avdijivkos ir Lymano, feisbuke pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas.

Jo teigimu, rusai teritorijas šalia daugybės gyvenviečių apšaudė iš įvairaus kalibro artilerijos.

07:39 V. Zelenskis: laukia istorinė savaitė

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis tradicinėje naktinėje kalboje sakė, kad ši savaitė bus „išties istorinė“, nes birželio 23 d. Europos Vadovų Taryba (EVT) turi priimti sprendimą, ar suteikti Ukrainai šalies kandidatės statusą.

„Akivaizdu, kad turėtume tikėtis, jog būtent šią savaitę Rusija demonstratyviai sustiprins savo priešišką veiklą“, – sakė Ukrainos vadovas.

Plačiau skaitykite čia.

07:25 Ukraina: Rusija stiprina Juodosios jūros laivyną

Ukrainos operatyvinė vadovybė „Pietūs“ pranešė, kad Rusija papildė savo laivų grupės Juodojoje jūroje sudėtį.

„Nuo šiol yra trys antvandeniniai ir trys povandeniniai sparnuotųjų raketų nešėjai, kurių bendras arsenalas – 36 raketos, taip pat yra trys didieji desantiniai laivai“, – teigiama „Pietų“ pranešime.

07:20 Lietuvoje pradeda veikti karštoji pagalbos linija ukrainiečiams

Nuo pirmadienio Lietuvoje pradeda veikti karštoji pagalbos linija, skirta karo pabėgėliams iš Ukrainos.

Trumpuoju numeriu 1808 bus galima skambinti visą parą, pranešė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Anksčiau šis numeris naudotas konsultuoti ir registruoti tyrimams dėl COVID-19 bei skiepytis nuo šios infekcijos.

Operatoriai karo pabėgėlius konsultuos ukrainiečių, anglų ir rusų kalbomis. Jiems bus teikiama informacija apie socialinę ir sveikatos apsaugą, registracijos centrus, grįžimą namo ir kitais svarbiais klausimais.

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

G-7 šalys uždraus aukso importą iš Rusijos

Didžiojo septyneto (G-7) valstybės uždraus Rusijos aukso importą, siekdamos sugriežtinti sankcijas Maskvai...

JAV priėmus moterų teisę į abortus panaikinantį sprendimą, šalyje tęsiasi protestai

Teisės į abortą gynėjai šeštadienį Amerikoje antrą dieną protestavo prieš istorinę Aukščiausiojo Teismo...

Vokietijoje prasideda G-7 viršūnių susitikimas

Didžiojo septyneto (G-7) šalių lyderiai sekmadienį pradeda susitikimą, kurio metu tarsis dėl strategijų, kaip...

Sekmadienį baigiasi laikas pasirinkti nepriklausomą tiekėją 1

Sekmadienį baigiasi terminas, kai antrojo elektros rinkos liberalizavimo etapo vartotojai turi pasirinkti...

Infliacija pasauliui smogė ne vienodai – kai kurios šalys patiria mažesnį spaudimą Premium

Vakarų lyderiai dažnai pabrėžia, kad pastaruoju metu fiksuojamas kainų šuolis yra pasaulinis reiškinys,...

R. Meilutytė – pasaulio čempionė 5

Pasaulio plaukimo čempionate Budapešte Rūta Meilutytė iškovojo aukso medalį.

Verslo aplinka
2022.06.25
R.T. Erdoganas paragino Stokholmą imtis veiksmų išsklaidyti Turkijos būgštavimus dėl narystės NATO 1

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį leido suprasti, kad kol kas nepasiekta pažangos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Kauno savivaldybė Kėdainių tilto konkursą planuoja skelbti liepą 2

Kauno savivaldybė vadinamojo Kėdainių tilto per Nemuną konkursą rengiasi skelbti jau liepos mėnesį.

Statyba ir NT
2022.06.25
Vokietijoje besirenkančius G-7 lyderius pasitinka protestai

Dešimtys tūkstančių protestuotojų šeštadienį turėtų susirinkti Miunchene, Didžiojo septyneto (G-7) lyderiams...

Verslo aplinka
2022.06.25
VŽ infografika: kur Europoje nepageidaujamas „Huawei“ Premium

Kinijos telekomunikacijų milžinė „Huawei“ praėjusio dešimtmečio pradžioje tapo pasauliniu savo sektoriaus...

Inovacijos
2022.06.25
J. Borrellis: branduolinės derybos su Iranu bus atnaujintos artimiausiomis dienomis

Prieš tris mėnesius įstrigusios derybos dėl Irano branduolinės sutarties atgaivinimo bus atnaujintos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Eksporto rinkų paieškos: 400 įmonių, 250 renginių

Įmonių naujų užsienio rinkų paieškai ir esamų eksporto rinkų plėtrai pagal priemonę „Naujos galimybės LT“,...

Gazelė
2022.06.25
Vytį bus galima naudoti ant transporto priemonių numerių

Kiek daugiau nei po metų ant motorinių transporto priemonių ir jų priekabų valstybinio registracijos numerio...

Logistika
2022.06.25
Ukrainos kariuomenė: apšaudymas susijęs su Kremliaus pastangomis įtraukti Baltarusiją į karą

Ukrainos šiaurinės ir šiaurės rytinės sritys šeštadienį ryte patyrė Rusijos „masinį bombardavimą raketomis“,...

Verslo aplinka
2022.06.25
JAV Kongresas priėmė pirmąjį per kelis dešimtmečius svarbų ginklų kontrolės įstatymą 1

JAV įstatymų leidėjai penktadienį nutraukė beveik tris dešimtmečius trukusį teisėkūros paralyžių šaunamųjų...

Verslo aplinka
2022.06.25
Atliks tyrimą, kokia paskiepytųjų dalis persirgo koronavirusu

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siekia išsiaiškinti, kokia paskiepytųjų nuo koronaviruso dalis persirgo...

Verslo aplinka
2022.06.25
G. Nausėda: Vyriausybė turi skubiai konsultuotis su EK dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui 8

Vyriausybė turi skubiai pradėti konsultacijas su Europos Komisija (EK) dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui...

Verslo aplinka
2022.06.25
Berlyne prieš G-7 susitikimą ministrai pasmerkė Rusijos „grūdų karą“

Vokietija penktadienį apkaltino Rusiją paėmus pasaulį „įkaitu“ savo vykdomu „grūdų karu“, Berlyne įvykus...

Verslo aplinka
2022.06.25
P. Jacunskij. Kainų didėjimo priežastys ir „ką gali padaryti Konkurencijos taryba?“

Lietuvoje šoktelėjus infliacijos rodikliams kaskart viešojoje erdvėje pasigirsta klausimų, kokių veiksmų gali...

Nuomonės
2022.06.25
Penktadienį nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai

Per praėjusią parą nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai, fiksuota viena mirtis, rodo šeštadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.06.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku