Baltieji rūmai Ukrainai patvirtino 37,8 mlrd. Eur paramą, Kijeve lankėsi Portugalijos premjeras

Publikuota: 2022-05-21
Atnaujinta 2022-05-21 20:01
  • Rusija skelbia, kad Mariupolio plieno gamyklos „Azovstal“ kontrolė jau yra jos rankose.
  • Tęsiasi puolimas Ukrainos Rytuose.
  • Kanada plečia sankcijas agresorei, uždraudė prabangos prekių prekybą.
  • Rusija penktadienį įtraukė į savo užsienio agentų sąrašą du iškilius Kremliaus kritikus.
  • Rusija skelbia sunaikinusi ginklų siuntą.
  • JAV prezidentas Joe Bidenas šeštadienį pasirašė 40 mlrd. dolerių (37,8 mlrd. Eur) pagalbos Ukrainai paketą.

Baigiame pildyti šeštadienį įvykių juostą. Naujausias žinias pranešime sekmadienį 8 val.   

19:22 Rusija okupuotose teritorijose iš tiesų rublio neįvedė

Ukrainos miestą Chersoną okupavusi Rusija buvo skelbusi, kad nuo gegužės 1 d. bus įvestas rublis, tačiau tai nebuvo padaryta, pastebi Ukrainos valdžia. 

Oleksandr Samoilenko, Chersono atstovas, Ukrainos televizijai sakė, kad Rusijos teiginiai apie rublio cirkuliavimą yra klaidingi, praneša CNN. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

19:02 V. Zelenskis akcentuoja narystės ES siekį

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį pareiškė, kad jo vadovaujama šalis turi tapti visateise kandidate į Europos Sąjunga (ES), o ne prisijungti prie platesnės „Europos politinės bendruomenės“, kurią siūlo Prancūzija.

„Mums nereikia jokių alternatyvų Ukrainos prašymui įstoti į ES, mums nereikia tokių kompromisų“, –  žurnalistams Kyjive sakė V. Zelenskis.

18:23 Albanija įsigijo raketų „Javelin“

Albanijos gynybos ministras šeštadienį pranešė, kad Vakarų Balkanų šalis pasirašė sutartį su JAV bendrove „Lockheed Martin“, tačiau tiksliai nenurodė, kiek raketų perkama. Jis taip pat neįvardijo, kada raketos bus pristatytos.

Anot ministro, įsigijimas – dalis pastangų modernizuoti kariuomenę.

17:37 Portugalijos premjeras lankosi Kijeve

Portugalijos ministras pirmininkas Antonio Costa šeštadienį lankėsi Kijeve ir viešumoje pasirodė su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, praneša Ukrainos prezidentūra.

CNN pastebi, kad A. Costa vienas paskutiniųjų tarp Vakarų lyderių aplanko besiginančią Ukrainą. V. Zelenskis išreiškė viltį, kad Portugalija palaikys Ukrainos pastangas stojant į ES.

16:35 Ukrainos ambasadorius: Lenkijai reikalingos ES lėšos

Ukrainos ambasadorius Varšuvoje sako, kad jo šalis dėkinga Lenkijai už pagalbą milijonams ukrainiečių pabėgėlių, pasitraukusių iš savo šalies dėl Rusijos karinės invazijos, bet išreiškė viltį, jog Europos Sąjunga artimiausiu laiku skirs Lenkijai milijardus eurų, kad ši parama nebūtų teikiama Lenkijos žmonių sąskaita.

Duodamas interviu naujienų agentūrai AP, kuris buvo paskelbtas penktadienį, ambasadorius Andrijus Deščycia sakė, kad per tris mėnesius nuo ukrainiečių pabėgėlių antplūdžio pradžios Lenkijoje kol kas neišsivystė jokios apčiuopiamos socialinės įtampos. Vis dėlto jis pridūrė nerimaujantis, kad Lenkijos visuomenė ateityje gali pradėti reikšti nepasitenkinimą dėl šios priežasties.

16:10 Protesto akcija Kanuose

Ant raudonojo kilimo Kanų kino festivalyje penktadienį apsinuogino prieš karą Ukrainoje protestavusi moteris.

Jos kūnas buvo išpieštas Ukrainos vėliavos spalvomis, ant jo taip pat užrašyta „Nustokite mus prievartavę“. Moters apatiniai buvo ištepti raudonos spalvos dažais.

Protestuotoja šūkavo ir pozavo fotografams, kol ją išvedė apsaugininkai.

Ši protesto akcija trumpam nutraukė režisieriaus George'o Millerio filmo „Trys tūkstančiai metų ilgesio“ premjerinį renginį.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis praėjusį mėnesį pareiškė, kad tyrėjai gavo pranešimų apie „šimtus išžaginimo atvejų“ anksčiau Rusijos karių okupuotose teritorijose, įskaitant seksualinę prievartą prieš mažamečius vaikus.

Ukrainos lyderis, anksčiau pats dirbęs aktoriumi, antradienį kreipėsi į Kanų kino festivalio dalyvius: „Galiausiai neapykanta išnyks ir diktatoriai mirs.“

15:02 Baltieji Rūmai praneša apie solidžią paramą

JAV prezidentas Joe Bidenas šeštadienį pasirašė 40 mlrd. dolerių (37,8 mlrd. Eur) pagalbos Ukrainai paketą, pagal kurį Kyjivo vyriausybei, kovojančiai su Rusijos invazija, bus perduota ginkluotės ir teikiama ekonominė parama, pranešė Baltieji rūmai.

J. Bidenas teisės aktą, kurį anksčiau priėmė abeji Kongreso rūmai, pasirašė viešėdamas Seule per pirmąją kelionę po Aziją nuo prezidento kadencijos pradžios.

Pagal šį paketą parama Ukrainą teikiama maždaug tolesnius penkis mėnesius. Be kita ko, Kyjivui planuojama perduoti 6 mlrd. USD (5,66 mlrd. Eur) vertės šarvuotosios technikos ir oro erdvės gynybos sistemų.

14:00 Rusija skelbia sunaikinusi ginklų siuntą

Maskvos pajėgos ilgo nuotolio raketomis sunaikino didelę Vakarų šalių perduotos ginkluotės siuntą Ukrainos šiaurės vakaruose, šeštadienį pranešė Rusijos gynybos ministerija. 

„Tiksliai nutaikomomis jūrinio bazavimo raketomis „Kalibr“ Malyno geležinkelio stoties rajone Žytomyro srityje sunaikinta didelė siunta ginklų ir karinės technikos, atgabenta iš JAV ir Europos šalių, skirta ukrainiečių pajėgų grupei Donbase“, – pranešė ministerijos atstovas Igoris Konašenkovas.

Ukrainos rytinis Donbaso regionas, kuriame gyventojų daugumą sudaro rusakalbiai, nuo 2014 metų iš dalies buvo kontroliuojamas promaskvietiškų separatistų. Dabar šiame regione vyksta įnirtingiausios Kyjivo ir Maskvos pajėgų kautynės.

12:46 Rusija stiprina puolimą Donbaso regione

Rytinėje Ukrainos dalyje pastarosiomis dienomis Rusija stiprino bombardavimą ir Kijevas nerimauja dėl Rusijos siekio apsiausti Rytinę šalies dalį. Dabar, kai Maskva skelbia visiškai užėmusi uostamiestį Mariupolį, Rusijos pozicijos šioje Ukrainoje dalyje sustiprėjo, skelbia BBC.

Anot portalo reporterių, ukrainiečių pajėgos Donbaso regione nėra sutriuškintos, bet jiems tenka atsitraukti, o Rusija stumiasi į priekį. Siekiant sulėtinti agresorę, sprogdinami tiltai, gadinami keliai. 

12:06 Luhanske daugėja aukų

Luhansko srities mieste Severodonecke po Rusijos atakų žuvo mažiausiai šeši žmonės. Remdamasi Luhansko vadovybės pranešimu, pateiktu agentūrai „Telegraph“, skelbia CNN. Anot pranešimo, mokyklos rūsyje besislėpę du žmonės žuvo iškart, dar trys sužeistieji buvo nugabenti į ligoninę ir ten mirė. 

11:35 V. Zelenskis tiki diplomatija

Karas Ukrainoje gali būti užbaigtas tik diplomatija, šeštadienį pareiškė ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis, Kyjivo ir Maskvos deryboms tebesant aklavietėje.

„Pabaiga ateis per diplomatiją“, – prezidentas sakė vienai Ukrainos televizijai. V. Zelenskis pripažino, kad karas „bus kruvinas, vyks kautynės, bet neabejotina, kad karo pabaigą atneš diplomatija“.

11:13 Maskva skelbia pergalę Mariupolyje

BBC praneša, kad Rusijos pajėgos po mėnesius trukusio puolimo Mariupolyje, pasiekė savo tikslus.

Pranešama, kad 531 Ukrainos kovotojas pasitraukė kovos lauko. Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu informavo prezidentą Vladimirą Putiną apie „operacijos pabaigą ir visišką „Azovstal“ pramonės komplekso bei Mariupolio miesto išvadavimą“. 

11:08 Rusija didina spaudimą kritikams

Rusija penktadienį įtraukė į savo užsienio agentų sąrašą du iškilius Kremliaus kritikus – šachmatų didmeistrį Garį Kasparovą ir buvusį naftos oligarchą Michailą Chodorkovskį.

Užsienio agentų etiketė, primenanti stalinistinį liaudies priešo statusą, Rusijoje plačiai priskiriama Kremliaus režimo oponentams, žurnalistams ir žmogaus teisių aktyvistams, kaltinamiems, kad jų politinė veikla finansuojama užsienio jėgų. Užsienio agentais paskelbtiems subjektams taikoma daugybė apribojimų ir sudėtingų procedūrų, kurių nesilaikant gresia didelės baudos

10:33 Moldovos pasirengimas gintis

Liz Truss, Jungtinės karalystės užsienio reikalų sekretorė, pažymi, kad Moldovos ginkluotė turėtų atitikti NATO standartus, nors ši šalis ir nėra aljanso narė, praneša BBC. 

Sekretorės požiūriu, kuriuo ji pasidalijo su „The Telegraph“, ši šalis turėtų būti pasirengusi apsiginti nuo karinės agresijos. Šiuo komentaru L. Truss pasidalijo tuomet, kai Rusija paskelbė turinti visišką Mariupolio kontrolę.

Moldova, stebėdama įvykius Ukrainoje, jaučia grėsmę iš Maskvos, kuri panašiomis priomonėmis, prisidengdama tariamais separatistais, gali kėsintis į šalies suverenumą. 

Prieš mėnesį Rusijos remiamame separatistiniame Uždniestrės regione nugriaudėjo virtinė sprogimų, kurie sukėlė baimę, jog karas kaimyninėje Ukrainoje gali išplisti.

Gegužės pradžioje Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis pažadėjo padidinti ES karinę pagalbą Moldovai, kuri kovo mėnesį pateikė prašymą prisijungti prie bloko.

08:57 Ukraina sieks išlaisvinti karius

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad iš „Azovstal“ komplekso evakuoti beveik visi ten buvę žmonės.

„Išvežti civiliai, medikai, sunkiai sužeistieji. Šiuo metu taip pat tęsiasi žmonių išvežimas“, – sakė jis.

Prezidentas pridūrė, kad „Azovstal“ gynėjams buvo duotas įsakymas, leidžiantis jiems pasiduoti ir išgelbėti savo gyvybes, nes Ukrainos pajėgos neturi galimybių deblokuoti apsiausto miesto.

Ukraina tikisi karius iš „Azovstal“, kurie dabar yra Maskvos rankose, iškeisti į rusų belaisvius.

08:20 Rusija tvirtina kontroliuojanti „Azovstal“ 

Rusijos teigimu, paskutiniai Mariupolio „Azovstal“ kovotojai pasidavė ir dabar Rusija kontroliuoja plieno gamyklą Mariupolyje. Tačiau šios informacijos dar nepatvirtino Ukrainos gynėjai, praneša CNN. Anot CNN, redakcija neturi galimybės patikrinti, ar tikrai gamykloje neliko Ukrainos gynėjų. Jeigu tai tiesa, tuomet Maskva būtų pasiekusi reikšmingą simbolinę pergalę. 

08:10 Kanada išplėtė sankcijas Rusijai

Kanada penktadienį paskelbė draudimą prabangos prekių prekybai su Rusija ir į sankcijų, paskelbtų dėl Maskvos invazijos į Ukrainą, sąrašą įtraukė dar 14 Rusijos oligarchų ir kitų Kremliaus šeimininko Vladimiro Putino artimo rato žmonių.

Sankcijos suderintos su panašiomis priemonėmis, kurias Rusijai paskelbė tokios Kanados sąjungininkės kaip Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga.

Pasak vyriausybės, jos „padės sumažinti Rusijos oligarchų galimybes apeiti apribojimus kitose prabangos prekių rinkose“.

Draudimas apima Kanados alkoholinių gėrimų, tabako, kai kurių tekstilės gaminių ir sportinės aprangos, avalynės, prabangių drabužių ir aksesuarų, juvelyrinių dirbinių, virtuvės reikmenų ir meno kūrinių eksportą, taip pat alkoholinių gėrimų, jūros gėrybių, žuvies ir deimantų importą iš Rusijos.

2021 metais šių prekių vertė siekė 76 mln. Kanados dolerių (56 mln. Eur), rodo prekybos duomenys.

Vyriausybė taip pat paskelbė sankcijas Rusijos oligarchams, jų šeimos nariams ir artimiems V. Putino bendražygiams bei apribojo „prekių, kurios gali būti naudojamos ginklams gaminti“, eksportą į Rusiją.

Nuo vasario 24 dienos, kai Maskva įsiveržė į Ukrainą, Kanada paskelbė sankcijas daugiau kaip 1.000 fizinių ir juridinių asmenų iš Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos.

08:00 Rusija puola rytinius Ukrainos miestus

Rusijos pajėgos penktadienį toliau puolė Lysyčansko ir Severodonecko miestus Ukrainos rytiniame Luhansko regione, siekdamos atkirsti šią teritoriją nuo likusios Ukrainos dalies, pranešė regiono gubernatorius.

Luhansko gubernatorius Serhijus Haidajus naujienų agentūrai AP sakė, kad Rusijos pajėgos sutelkė dėmesį į greitkelį Lysyčanskas–Bachmutas.

Tai, pasak S. Haidajaus, yra vienintelis kelias, kuriuo galima evakuoti žmones ir pristatyti humanitarinę pagalbą.

„Šis kelias labai svarbus, nes tai vienintelis susisiekimas su kitais šalies regionais, – elektroniniu paštu teigė jis. – Rusai bando mus nuo jo atkirsti, kad apsuptų Luhansko regioną.“

Rusijos pajėgos nuolat apšaudo kelią iš įvairių krypčių, tačiau ukrainiečių šarvuočiai vis dar gali pravažiuoti, pridūrė S. Haidajus.

Vienas iš penktadienio išpuolių buvo nukreiptas prieš Severodonecko mokyklą, kurioje prieglobstį rado daugiau kaip 200 žmonių, tarp jų – daug vaikų. Žuvo trys suaugusieji, S. Haidajus pranešė per „Telegram“.

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu anksčiau penktadienį pareiškė, kad Maskvos pajėgos baigia visiškai užimti Luhansko sritį, kurią iki karinės invazijos pradžios iš dalies kontroliavo prokremliški separatistai.

Penktadienio įvykių juostą kviečiame skaityti ČIA

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Turkija užblokavo dviejų tarptautinės žiniasklaidos priemonių puslapius

Turkija uždraudė prieigą prie dviejų tarptautinės žiniasklaidos priemonių, suduodama smūgį žodžio laisvei...

Verslo aplinka
2022.07.02
„Airbnb“ būstuose – jokių vakarėlių

Tarptautinė būsto nuomos paslaugos teikėja „Airbnb“ savo platformoje esančiuose būstuose visam laikui...

Verslo aplinka
2022.07.02
G. Nausėda viešėdamas JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti Lietuvoje

Filadelfijoje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda pakvietė JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti...

Verslo aplinka
2022.07.02
Uzbekistane protestuotojai šturmavo vyriausybinių pastatų

Uzbekistano tarnybos šeštadienį pranešė sulaikiusios „masinių riaušių organizatorius“, bandžiusius užimti...

Verslo aplinka
2022.07.02
Penktadienį nustatyti 477 nauji COVID-19 atvejai 2

Per praėjusią parą nustatyta 477 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė, rodo šeštadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.07.02
„Super Mario“ efektas blėsta: Italijos ekonomikai teks atlaikyti audrą Premium

Italijos ekonomika šiemet turėjo gerokai ūgtelėti. Šalies ūkis, vairuojamas premjero Mario Draghi, turėjo...

Verslo aplinka
2022.07.02
„Der Spiegel“: EK leis Maskvai į Kaliningradą vežti visas prekes, bet ribotais kiekiais 5

Europos Komisija (EK) planuoja paskelbti išaiškinimą, kuris panaikins tranzito iš Rusijos per Lietuvą į...

Logistika
2022.07.01
PSO ragina imtis skubių veiksmų Europoje dėl beždžionių raupų 1

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) penktadienį paragino imtis skubių veiksmų siekiant užkirsti kelią...

Verslo aplinka
2022.07.01
Trūkstant blankų Migracijos departamentas laikinai mažina išduodamų pasų skaičių

Trūkstant blankų Migracijos departamentas laikinai mažina išduodamų pasų skaičių, penktadienį pranešė Asmens...

Verslo aplinka
2022.07.01
EK siūloma pirmoji makrofinansinės pagalbos Ukrainai dalis – 1 mlrd. Eur

Europos Komisija penktadienį Ukrainai pasiūlė pirmąją 1 mlrd. Eur vertės dalį iš išskirtinio beveik 9 mlrd.

Verslo aplinka
2022.07.01
EK vadovė ragina Ukrainą paspartinti kovos su korupcija reformas

Ursula von der Leyen, Europos Komisijos (EK) pirmininkė, penktadienį Ukrainos parlamentui sakė, kad šalies...

Verslo aplinka
2022.07.01
Rusija grasina uždaryti Bulgarijos ambasadą 3

Rusija penktadienį pagrasino uždaryti savo ambasadą Bulgarijoje ir bulgarų misiją Maskvoje, tvyrant įtampai...

Verslo aplinka
2022.07.01
„Bloomberg“: naujame ES sankcijų pakete turėtų atsirasti patikslinimai dėl tranzito į Kaliningradą 3

Europos Sąjunga pradėjo rengti naują sankcijų Rusijai paketą, kuris turėtų apimti embargą jos aukso pasiūlai,...

Verslo aplinka
2022.07.01
„Deutsche Bank“: Vokietijai gresia recesija

Didžiausio Vokietijos komercinio banko „Deutsche Bank“ ekspertai įspėja, kad Europa susiduria su nauju...

Verslo aplinka
2022.07.01
EK leido netaikyti muitų ir PVM ukrainiečiams gyvybes gelbstinčioms prekėms

Europos Komisija (EK) priėmė sprendimą, kuriuo Europos Sąjungos (ES) valstybėms narėms leidžiama laikinai...

Verslo aplinka
2022.07.01
Maskvos karo kišenes pildo Kinijos ir Indijos tandemas Premium

Rusijai stringant sankcijų gniaužtuose, Kinija ir Indija pamažu tampa svarbiausiomis Maskvos finansuotojomis.

Verslo aplinka
2022.07.01
A. Januška. Akis, kuri nemato toliau blakstienų 6

„Nekenčiu nežinojimo, menkos vaizduotės, akies, kuri nemato toliau už savo blakstienas. Viskas yra įmanoma.

Nuomonės
2022.07.01
A. Bilotaitė: migrantų srautas sumažėjęs, bet provokacijų gali būti

Neteisėtos migracijos srautai atrodo nuslūgę, bet atsipalaiduoti negalima, nes provokacijų galimybė išlieka,...

Verslo aplinka
2022.07.01
V. Landsbergis: išmokime gyventi be Rusijos Premium

Vytautas Landsbergis, atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas, VŽ podkaste apgailestauja, kad mes...

Laisvalaikis
2022.07.01
O. Scholzas: neturėtų būti ribojamas susisiekimas tarp dviejų Rusijos teritorijos dalių 16

Olafas Scholzas, Vokietijos kancleris, ketvirtadienio vakarą paragino deeskaluoti situaciją, kilusią dėl...

Verslo aplinka
2022.07.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku