Kaip kreditoriams atgauti patirtą žalą dėl tyčinio bankroto?

Reklama publikuota: 2021-06-21
Andrej Michailov, UAB Bankrotų tyrimų centras auditorius, teismo ekspertas.
svg svg
Andrej Michailov, UAB Bankrotų tyrimų centras auditorius, teismo ekspertas.

Kreditoriai turi teisę reikalauti atlyginti žalą, patirtą dėl skolininko valdymo organų kaltės

Bankrotas ir ypatingai tyčinis bankrotas reiškia nuostolius kreditoriams. Analizuojant nemokumo administratorių veiklos rodiklius galima teigti, jog kreditorinių reikalavimų patenkinimo procentas vidutiniškai svyruoja nuo 0 iki 30 procentų. Tačiau tais atvejais, kai kreditoriai aktyviai atstovauja savo interesus bankroto procese, šis procentas gali būti ženkliai didesnis.

Tyčinių bankrotų oficiali statistika neatspindi realios situacijos

Ne visi bankrotai Lietuvoje ir kitose valstybėse yra verslo nesėkmė. Bankrotas buvo, yra ir bus pelningas verslas nesąžiningiems už valdymą atsakingiems asmenims. Nors 2020 m. tyčinių bankrotų dalis bendrame bankrutuojančių įmonių skaičiuje jau sudarė 6,4 proc., realus tyčinių bankrotų skaičius Lietuvoje visada buvo ir net dabar yra didesnis, nei skelbia oficiali statistika: tyčinį bankrotą dar reikia įrodyti teisme, o kalti asmenys iš anksto ruošiasi tyčiniam bankrotui ir dažnai išvengia civilinės ir baudžiamosios atsakomybės dėl įrodymų nepakankamumo. Į tyčinių bankrotų statistiką taip pat nepatenka atvejai kai atsakingi už žalą asmenys ir kreditoriai pasiekia susitarimą. Galiausiai galiojanti užmokesčio už įmonės bankroto administravimą nemokumo administratoriams skyrimo sistema neskatina bankroto administratorius kelti bylas dėl tyčinio bankroto net tais atvejais, kai tam yra visi teisiniai ir ekonominiai pagrindai, kadangi tyčinio bankroto procesas vidutiniškai trunka net 3-5 metus, o finansinės naudos nemokumo administratorius dažnai neturi jokios.

nuotrauka::1 left

MB „Mokumo valdymo grupė“ nemokumo administratorės Eglės Gabrėnienės nuomone, COVID-19 pandemijos situacija yra dar vienas veiksnys, kuriuo šiuo metu gali pasinaudoti  nesąžiningi už valdymą atsakingi asmenys ir paslėpti tikrąsias bankroto priežastis po COVID-19 kepure. Situacija, kai šiuo metu galiojantis Lietuvos Respublikos naujojo koronaviruso (COVID-19) sukeltų pasekmių poveikio Lietuvos Respublikos juridinių asmenų nemokumo įstatymo taikymui įstatymas nukentėjusių įmonių vadovams pareigą kreiptis dėl bankroto bylos iškėlimo nukelia net 3 mėnesiam po karantino ir nustato, kad sandoriai, sudaryti pasinaudojus dėl naujojo koronaviruso nustatytomis valstybės finansinėmis priemonėmis negali būti pripažįstami negaliojančiais (išskyrus atvejus, kai jie buvo sudaryti pažeidžiant įstatymus arba apgaule), yra iš tiesų puiki proga nesąžiningiems vadovams nukelti bankroto skelbimą geresniems laikams, tuo pačiu naudojantis finansine parama.

Tyčinių bankrotų rezultatas – Valstybė, būdama viena iš pagrindinių kreditorių daugelio bankroto bylų bei kiti kreditoriai patiria reikšmingus finansinius nuostolius. Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos nuomone, tyčiniai bankrotai blogina sąžiningai dirbančių įmonių (kreditorių) padėtį, mažina verslo partnerių tarpusavio pasitikėjimą, kai kuriais atvejais gali turėti įtakos kitų įmonių (kreditorių) privedimui prie bankroto.

Ginčytini sandoriai

UAB Bankrotų tyrimų centras atliekamų bankroto tyrimų rezultatai rodo, kad net tais atvejais, kai kalba neina apie tyčinį bankrotą, nemokiomis tapusių įmonių akcininkai ir vadovai prieš pat bankrotą palikdami „skęstantį laivą“, įvairiais būdais linkę pasiimti maksimaliai likusio bankrutuojančios įmonės turto, todėl būtina patikrinti sandorius iki bankroto bylos iškėlimo, siekiant išsiaiškinti ar jie nepažeidė kreditorių interesus ir nesumažino jų galimybes gauti nemokios įmonės turto dalį. Dažniausiai pasitaikantys tokių ginčytinų sandorių rūšys bei sandoriai lemiantys tyčinį bankrotą pateikiamos pirmoje lentelėje žemiau:

[infogram id="9808660b-3379-457b-8e70-4751adbaf7ed" prefix="Wpc" format="interactive" title="Copy: Grinda"]

Dažniausiai įmonių vadovai ir savininkai kaltinami dėl sandorių, kurie buvo sudarinėjami sąmoningai didinant nuostolius ir įsiskolinimus arba iššvaistant įmonės turtą, kad įmonė negalėtų atsiskaityti su savo kreditoriais.

Kreditorių teisė susipažinti su bankrutuojančios įmonės dokumentais

Dėl laiko ir žinių stokos kreditoriai retai aktyviai dalyvauja bankroto procese, tam, kad apginti savo pažeistus finansinius interesus. Netgi VMI ir SODRA, nors ir yra kreditoriai daugelyje bankroto bylų, dažnai yra pasyvūs bankroto eigos stebėtojai; praktika rodo, kad šių institucijų atstovų dalyvavimas bankroto procese apsiriboja nemokumo administratoriaus administravimo išlaidų sąmatos apkarpymu.

Iš esmės didžiausi kreditoriai valdo bankroto procesą, tačiau remiantis nuo 2020 m. sausio 01 d. įsigaliojusiu LR juridinių asmenų nemokumo įstatymu, kreditoriams siekiantiems atlikti savarankišką bankrutuojančios įmonės dokumentų patikrinimą nebereikia turėti 10 procentų visų kreditorinių reikalavimų, todėl dabar tai gali padaryti bet kuris kreditorius.

Jeigu nemokumo administratorius geranoriškai nesuteikia kreditoriui galimybes susipažinti su įmonės dokumentais, kreditorius turi teisę teikti teismui motyvuotą prašymą, leisti, atlikti juridinio asmens dokumentų patikrinimą.

Kreditorius turi galimybę pasinaudoti UAB Bankrotų tyrimų centras atliekamo išsamaus bankroto tyrimo paslauga, kuri padeda nemokumo administratoriams ir kreditoriams nustatyti tikslų nemokumo momentą, suprasti bankroto priežastis, nustatyti nuostolingus sandorius, tarp jų sandorius, nulėmusius bankrutavusios įmonės nemokumą, sandorius pažeidžiančius kreditorių interesus, bei nustatyti tyčinio bankroto požymius. Detali bankroto tyrimo ataskaita tuo pačiu padeda ir advokatams argumentuotai parengti ieškinius dėl žalos atlyginimo atsakingiems asmenims.

nuotrauka::2 right

Nemokumo administratorius Martynas Tilindė pastebi, kad, įsigaliojus Juridinių asmenų nemokumo įstatymui, nuo šiol teismas, pripažindamas bankrotą tyčiniu, ta pačia nutartimi įvardina asmenis, kurių veikimas ar neveikimas sukėlė tyčinį bankrotą. Taigi bankrotą pripažinus tyčiniu, kiekvienas kreditorius gali atskirai kreiptis į teismą su tiesioginiu ieškiniu nutartyje dėl tyčinio bankroto nurodytiems asmenims dėl žalos, kurią sudaro bankroto procese jo nepatenkintų reikalavimų dalis, atlyginimo.

Ateityje formuotinos teismų praktikos tendencijos pakankamai aiškios ir sveikintinos – kreditorių teisėtų interesų apsauga turėtų būti plečiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Verslo aplinka“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Rusijoje sulaikytas „Navalny live“ režisierius

Buvęs „Youtube“ kanalo „Navalny live“ režisierius Aleksejus Jakovlevas trečiadienį sulaikytas Maskvos...

Verslo aplinka
2021.06.30
„Sputniko“ klystkeliai: Gvatemala reikalauja grąžinti pinigus

Gvatemalos vyriausybė pareikalavo, kad Rusija grąžintų šaliai pinigus, kuriuos ji sumokėjo  už iki šiol...

Verslo aplinka
2021.06.30
ES Skaitmeninio COVID pažymėjimo sistema startuos liepos pradžioje

Liepos pradžioje Europos Sąjungoje startuos COVID pažymėjimo sistema, trečiadienį pranešė Sveikatos apsaugos...

Verslo aplinka
2021.06.30
Artėjant Rusijos parlamento rinkimams V. Putinas išreiškė paramą valdančiajai partijai

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį išreiškė palaikymą valdančiajai partijai „Vieningoji...

Verslo aplinka
2021.06.30
Seimas nepritaria ES susitarimui su Kuba 3

Seimas trečiadienį priėmė rezoliuciją, kad nėra politiškai tikslinga ratifikuoti Kubos ir Europos Sąjungos...

Verslo aplinka
2021.06.30
Rusijos prezidentas pareiškė, kad Ukrainą valdo Vakarai, kaltino provokacijomis 4

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pareiškė, kad Ukrainai faktiškai vadovauja Vašingtono ir...

Verslo aplinka
2021.06.30
Koronaviruso Delta atmaina jau plinta Lietuvos viduje

Lietuvoje per pastarąsias dienas užfiksuota 17 naujų iš Indijos kilusios Delta koronaviruso atmainos atvejų,...

Verslo aplinka
2021.06.30
Seimas ėmėsi svarstyti naują Referendumo įstatymą

Seimas pradėjo svarstyti konstitucinio Referendumo įstatymo projektą, kuris buvo parengtas įgyvendinant prieš...

Verslo aplinka
2021.06.30
P. Sanchezas: valdantieji niekada neleis balsuoti dėl nepriklausomybės Katalonijoje 1

Ispanijos valdantieji socialistai niekada neleis surengti referendumo dėl nepriklausomybės Katalonijoje,...

Verslo aplinka
2021.06.30
Atliekų tvarkytojai privalės draustis bent 50.000 Eur  

Atliekas tvarkančios ar kaupiančios įmonės privalės draustis: nustatyta minimali draudimo suma 50.000 Eur...

Pramonė
2021.06.30
Tikslinami JK pirmo ketvirčio duomenys: ekonomika susitraukė šiek tiek daugiau nei skelbta

Jungtinės Karalystės (JK) ekonomika pirmąjį šių metų ketvirtį susitraukė šiek tiek daugiau nei tikėtasi,...

Verslo aplinka
2021.06.30
V. Putinas tvirtina nepritariantis privalomam skiepijimui, karantino įvedimo neplanuoja 1

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad nepritaria Maskvoje įvestam privalomam skiepijimui nuo...

Verslo aplinka
2021.06.30
Seimo dauguma sutiko imtis projekto dėl V. Landsbergio statuso 12

Baigdamas pavasario sesiją Seimas balsų dauguma trečiadienį nusprendė pradėti svarstyti įstatymo projektą dėl...

Verslo aplinka
2021.06.30
L. Belickas. Ką daryti, kad augimo nestabdytų trūkinėjančios tiekimo grandinės?

Pandemija verslo pasaulį sujaukė labiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Taip, išmokome dirbti nuotoliniu...

Verslo aplinka
2021.06.30
Pasirašydamas biudžeto korekcijas prezidentas apgailestavo, kad Seimas nepadidino NPD

Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo patikslintą 2021 m. valstybės biudžetą. Kartu valstybės vadovas...

Verslo aplinka
2021.06.30
Antradienį nustatyta 40 naujų COVID-19 atvejų 1

Lietuvoje antradienį nustatyta 40 naujų COVID-19 atvejų, mirčių neužfiksuota, trečiadienį skelbia Statistikos...

Verslo aplinka
2021.06.30
Pasieniečiai sulaikė dar 36 neteisėtus migrantus 1

Šalčininkų, Varėnos ir Lazdijų rajonuose pasieniečiai sulaikė dar tris neteisėtų migrantų grupes, iš viso 36...

Verslo aplinka
2021.06.30
Leisti naudotis įmonės automobiliu pigiau, nei mokėti premijas Premium 19

Įmonės automobilių nedraudžiama naudoti darbuotojų asmeninėms reikmėms, tačiau darbuotojo gauta nauda turi...

Finansai
2021.06.30
Šiaurės Korėjoje dėl „rimto COVID-19 incidento“ atleisti keli aukšto rango pareigūnai

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas po „rimto incidento“, paveikusio šalies pastangas apsisaugoti nuo...

Verslo aplinka
2021.06.30
Kanadoje užėjus rekordiniams karščiams mirė dešimtys žmonių

Dešimčių žmonių mirtis Kanados Vankuverio rajone tikriausiai yra susijusi su rekordine, taip pat ir JAV...

Verslo aplinka
2021.06.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku