Kas tai? Eksperto įžvalgos

2021-ieji – intelektinės nuosavybės apsaugos metai­ –  laikas intelektinės nuosavybės portfelio peržiūrai, įvertinimui ir tinkamos apsaugos įgyvendinimui

Publikuota: 2021-01-12 01:22
svg svg

Lietuvoje intelektinę nuosavybę tiesiogiai naudojantis verslas sukuria 30,6 proc. darbo vietų ir tai sukuria 43 proc. Lietuvos BVP – taip nurodoma 2019 m. Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos (ESINT) atliktoje studijoje apie intelektinės nuosavybės naudojimą pramonėje ir įtaką ekonomikai[1]. Pagal tos pačios studijos duomenis Europos Sąjungoje ekonomikos sektoriuose, intensyviai naudojančiuose intelektinės nuosavybės teises, mokami vidutiniškai 47 proc. didesni darbuotojų atlyginimai. Tačiau Lietuvoje verslas vis dar per mažai dėmesio skiria intelektinės nuosavybės apsaugai ir į ją dažnai žiūri kaip į formalumą, kurį reikia atlikti (pavyzdžiui, manydami, kad įsiregistruoti prekių ženklą reikia, nes toks yra reikalavimas), o ne kaip į savo turtą, kuris kuria verslo vertę.

2021-ieji metai Lietuvos smulkiam ir vidutiniam verslui yra labai tinkamas laikas savo intelektinės nuosavybės portfelio peržiūrai, įvertinimui ir tinkamos apsaugos įgyvendinimui. Viena to priežasčių – Europos Komisijos ir ESINT šiais metais įgyvendinamas pilotinis projektas, skirtas suteikti finansinę paramą mažoms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ) jų intelektinės nuosavybės apsaugai. Šio projekto metu ES veikiančioms MVĮ intelektinės nuosavybės apsaugai skiriama 20 mln. eurų. Viena MVĮ gali gauti iki 1 500 EUR finansavimą.

Šis finansavimas yra skiriamas dviem kryptim (paslaugom):

Intelektinės nuosavybės išankstinio įvertinimo (IP scan) paslaugos kainos 75 proc. arba iki 525 EUR finansavimui. Numatoma, kad šios paslaugos teikimas Lietuvoje bus pradėtas finansuoti kovo mėnesį. Siekiant gauti kompensaciją, dėl šios paslaugos teikimo reikės kreiptis į advokatą ar patentinį patikėtinį, kuris įtrauktas į Valstybinio patentų biuro (VPB) patvirtintą ekspertų sąrašą (šiuo metu dar rengimas). Šios paslaugos tikslas – įvertinti įmonės intelektinės nuosavybės portfelį (kokią intelektinę nuosavybę ji jau turi, kokia apsauga reikalinga ir pan.) ir padėti kurti intelektinės nuosavybės strategiją.

Nacionalinio ar ES prekių ženklo ar dizaino registravimo išlaidų daliniam finansavimui (galimas jau nuo sausio 11 d.): finansuojama 50 proc. bazinio registracijos mokesčio, t. y.:

 • registruojant Lietuvos prekių ženklą VPB – 90 EUR (registravimo mokestis yra 180 EUR);
 • registruojant ES prekių ženklą ESINT – 425 EUR (registravimo mokestis yra 850 EUR);
 • registruojant Lietuvos dizainą VPB – 34,50 EUR (registravimo mokestis yra 69 EUR);
 • registruojant ES dizainą ESINT – 175 EUR (registravimo mokestis yra 350 EUR).

Norint gauti ESINT finansavimą, reikia laikytis šios trijų žingsnių tvarkos:

Prieš teikiant prekių ženklo ar dizaino registracijos paraišką ar prieš užsakant IP scan paslaugą, reikia elektroniniu būdu pateikti ESINT paraišką dėl finansavimo. Paraiškos formą rasite ESINT svetainėje. Paraiškų teikimui numatyti penki laikotarpiai ir paraiškas teikti reikia būtent jų metu:

 • 2021 m. sausio 11 – 31 d.
 • 2021 m. kovo 1 – 31 d.
 • 2021 m. gegužės 1 – 31 d.
 • 2021 m. liepos 1 – 31 d.
 • 2021 m. rugsėjo 1 – 31 d.

Gavus ESINT sprendimą suteikti finansavimą, per 30 dienų turi būti pateikta paraiška dėl prekių ženklo ar dizaino registracijos arba susitarta dėl IP scan paslaugos. Paraiškos mokesčiai ar atlyginimas už intelektinės nuosavybės išankstinio įvertinimo paslaugą turi būti sumokėti pačios įmonės.

Sumokėjus už prekių ženklo ar dizaino registraciją ar už IP scan paslaugą, reikia kreiptis į ESINT dėl kompensacijos išmokėjimo. Tai daroma taip pat elektroniniu būdu, nuoroda bus pateikta ESINT sprendime dėl finansavimo. Išlaidos kompensuojamos per 30 dienų.

Svarbu žinoti:

 • Finansavimą gali gauti Lietuvoje veikianti MVĮ, kaip ji suprantama pagal ES reguliavimą[2]. Ši sąvoka yra gan plati ir apima įmones, turinčias iki 250 darbuotojų bei iki 50 mln. EUR metinę apyvartą arba iki 43 mln. EUR bendrą metinį balansą. Jeigu esate įmonių grupėje, reikėtų vertinti grupės darbuotojus bei apyvartą pagal Europos Komisijos patvirtintą tvarką. Deja, kol kas ESINT pateikta informacija dėl verslininkų – fizinių asmenų, vykdančių individualią veiklą, galimybės gauti šį finansavimą, yra prieštaringa, tačiau tikiuosi, kad neilgai trukus bus aišku, ar juridinio asmens forma yra būtina finansavimo gavimui.
 • Paraiškos tenkinamos pagal pateikimo pirmumą („first come, first served“), todėl nereikėtų atidėti paraiškų pateikimo laikotarpio pabaigai. Jeigu paraiška būtų atmesta, ją galima teikti kito laikotarpio metu. Tačiau viena įmonė gali teikti tik vieną paraišką vienos paslaugos tikslais, t. y. galima tik viena paraiška prekių ženklo(-ų) ir (ar) dizaino registravimo mokesčio kompensavimui (tačiau vienu kartu galima prašyti kelių prekių ženklų ar dizainų registravimo mokesčio kompensavimo, neviršijant bendros 1 500 EUR paramos sumos), ir viena paraiška dėl atlyginimo už IP scan paslaugą dalinio kompensavimo.
 • Finansavimas teikiamas tik dėl tų prekių ženklų ar dizaino registravimo paraiškų, kurios pateiktos po ESINT sprendimo skirti finansavimą dienos, t. y. norint gauti finansavimą, būtina pradėti nuo finansavimo paraiškos pateikimo ESINT.
 • Prieš teikiant prekių ženklo ar dizaino paraišką svarbu gerai atlikti „namų darbus“[3], t. y. žinoti, kam apsauga turi būti taikoma (pavadinimui, logotipui, formai, prekės pakuotei, o gal spalvoms ar garsui?), kokioje teritorijoje ji yra reikalinga, jeigu tai prekių ženklas – kokioms prekėms ar paslaugoms jis bus naudojamas, o taip pat labai svarbu įvertinti esamą situaciją ir riziką, kuri gali kilti dėl kitų asmenų pretenzijų, jog jūsų ženklas ar dizainas pažeidžia jų teises. Visa tai patartina įsivertinti dar prieš kreipiantis į ESINT dėl registravimo išlaidų finansavimo, kadangi paraiškoje turėsite įvardinti, ką ketinate registruoti, ir vėliau paaiškėjus, kad apsaugos teritorija turėtų būti kitokia, ar kad naudingiau registruoti ženklą keliomis versijomis, ar dizainas turi būti išskiriamas į kelias paraiškas ar pan., papildomai finansavimo nebus galima gauti. Situacijos bei rizikos įvertinimui geriausia kreiptis į profesionalą. Kai ESINT pradės kompensuoti Lietuvoje teikiamos IP scan paslaugos kainą, toks įvertinimas galės būti atliktas jos metu, tačiau ir iki tol arba jeigu platesnis intelektinės nuosavybės portfelio įvertinimas jums neaktualus, „namų darbų“ etapo rekomenduočiau nepraleisti.
 • Paraišką dėl finansavimo ESINT turi pateikti pati įmonė, tačiau prekių ženklą ar dizainą jos vardu galės registruoti ir pasirinktas atstovas.
 • Sausio mėnesį dėl IP scan paslaugos Lietuvoje kreiptis dar nereikėtų, kadangi galutinis ekspertų sąrašas turėtų būti patvirtintas vasario mėnesį ir, gavę teigiamą ESINT sprendimą, galite nespėti susitarti dėl paslaugos per 30 dienų terminą.

Tikiuosi, kad šis Europos Komisijos ir ESINT projektas paskatins verslą skirti daugiau dėmesio savo intelektinei nuosavybei bei padaryti ją savo turto ir vertės dalimi. Daugiau apie intelektinės nuosavybės apsaugą kviečiu skaityti Glimstedt jaunam verslui tinklaraštyje[4].

[infogram id="276a8dfd-29a1-4cce-8b06-279fc7be91a5" prefix="Ua9" format="interactive" title="TR:Glimstedt"]

[1] WEB_IPR_intensive_Report_2019.pdf (europa.eu)
[2] User guide to the SME definition — Publications Office of the EU (europa.eu)
[3] Namų darbai prieš registruojant prekių ženklą — GLIMSTEDT | Jaunam verslui
[4] GLIMSTEDT Jaunam verslui — GLIMSTEDT | Jaunam verslui

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
2020-ųjų investuotojai: nuo baltarusiškos kilmės „Epam Systems“ iki „fintech“ inovatorės „Curve“  Premium 1

2020 m. į Lietuvą  pritraukti 42 tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektai, kurie, planuojama, sukurs...

Finansai
09:14
„AstraZeneca“ pateikė prašymą ES suteikti leidimą platinti jos vakciną nuo COVID-19

Europos vaistų agentūra (EVA) antradienį pranešė, kad Jungtinėje Karalystėje (JK) įsikūrusi farmacijos...

Seimo nariui P. Gražuliui STT pareiškė įtarimus dėl piktnaudžiavimo

Teisinės neliečiamybės netekusiam Seimo nariui Petrui Gražuliui pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo,...

Pirmadienį nustatyti 902 užsikrėtusieji COVID-19, mirė 27 žmonės 5

Pirmadienį Lietuvoje nustatyti 902 nauji COVID-19 atvejai, mirė 27 žmonės, antradienį pranešė Statistikos...

Statistika: metinė infliacija artima nuliui 2

2020 m. gruodį, palyginti su 2019 m. gruodžiu, metinė infliacija buvo neigiama ir sudarė –0,1%, pagal...

Prekyba
09:59
Gyventojus reikia finansiškai skatinti prisijungti prie nuotekų tinklų 4

Siekiant prie centralizuotų nuotekų tinklų prijungti daugiau gyventojų, vien skatinti jų sąmoningumą...

Ministras M. Skuodis atšaukė savo pirmtako paskyrimą

Susisiekimo ministras Marius Skuodis atšaukė buvusio ministro Jaroslavo Narkevičiaus įsakymą ministerijos...

Prezidentas jau ieško naujo Lietuvos banko vadovo 2

Prezidentas Gitanas Nausėda tikina jau pradėjęs naujojo Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininko atrankos...

Už homofobišką tiradą V. Uspaskichui gresia pašalinimas iš EP liberalų frakcijos

Europos Parlamento liberalų frakcijos vadovas pareikalavo Darbo partijos pirmininko Viktoro Uspaskicho...

D. Trumpas nerimsta – riaušėmis mėgina apkaltinti antifašistinį judėjimą 8

JAV prezidentas Donaldas Trumpas dėl Kapitolijaus šturmo mėgina apkaltinti  „Antifa“. Prieš inauguracijos...

Jei neuždels starto 1

Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM) žada, kad kitą savaitę startuos pirmasis paramos verslui paketas,...

Gazelė
05:50
Dėl „Sviesto sviestuoto“ žodį tarė teisininkai: trūksta argumentų Premium 9

Netikėtai įsiplieskęs skandalas dėl to, ar prekės ženklas „Sviestas sviestuotas“ klaidina vartotojus, sulaukė...

Gazelė
05:45
Škotai prašo lankstesnio požiūrio į prekybos su ES reguliavimą

Dalis Jungtinės Karalystės eksporto į Europos Sąjungą stoja, verslo organizacijos įspėja jau pajutusios, kad...

Pramonė
2021.01.11
Amerikos žvalgybai vadovaus diplomatijos veteranas W. Burnsas

Naujuoju JAV Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) direktoriumi bus skiriamas diplomatijos veteraną Williamas...

Verslo aplinka
2021.01.11
JAV demokratai pradėjo apkaltą, D. Trumpas kaltinamas „sukilimo kurstymu“ 7

JAV demokratai antradienį inicijavo antrą apkaltos procesą prezidentui Donaldui Trumpui, jeigu...

Verslo aplinka
2021.01.11
COVID-19 greitųjų testų byloje areštuota 3,85 mln. Eur įmonių lėšų

Vilniaus apygardos teismas iš dalies patenkino prokuratūros prašymą ir pritaikė laikinąsias apsaugos...

„Modernos“ skiepai jau gabenami, Lietuvą pasiekė ketvirtoji vakcinų siunta 1

„Moderna“ vakcinos pristatymas ES ir Europos ekonominėje bendrijoje prasidėjo pirmadienį, sausio 11 d.,...

Logistika
2021.01.11
NVSC: pandemijos valdymo procesas – operacijų vadovo kompetencija 9

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) ragina sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį peržiūrėti...

Verslo aplinka
2021.01.11
Slidinėjimo centrai prašo leidimo atnaujinti veiklą 1

Šalies slidinėjimo centrai prašo Vyriausybės leisti atnaujinti veiklą, įsipareigodami riboti klientų srautus...

Laisvalaikis
2021.01.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus