Gitanas Nausėda išrinktas Lietuvos prezidentu

Publikuota: 2019-05-26
Atnaujinta 2019-05-27 01:20

Pirmadienį Lietuva pasitiko išsirinkusi naują prezidentą ir naujus atstovus Europos Parlamente.

01:20 Išsirinkome prezidentą ir atstovus Europos Parlamente

Antrasis prezidento rinkimų turas pasibaigė vos pradėjus skaičiuoti balsus. Prie balsadėžių pasirodė kiek mažiau rinkėjų nei I-ajame ture. Kaip buvo prognozuota iš anksto, Ingrida Šimonytė taip ir nepasipriešino Gitanui Nausėdai. Jis nebepavejamai nuo p. Šimonytės atsiplėšė dar neatėjus vidurnakčiui ir surinko dvigubai daugiau balsų (67,3%, palyginti su p. Šimonytės 31,35%, suskaičiavus balsus iš 96% apylinkių).

S. Daukanto aikštėje sakydamas pergalės kalbą p. Nausėda teigė dar tikrai negalvojantis apie būsimus darbus – esą, galvoje per daug dalykų, mintys padrikos.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Bet nepamiršau to, ką kalbėjau visą laiką. Aš stengsiuosi vienyti Lietuvos žmones, partijas, stengsiuosi, kad būtų mažiau pagiežos, beprasmiškos konkurencijos, kuri nelemia sprendimų“, – kalbėjo naujai išrinktas prezidentas.

Ingrida Šimonytė, savo ruožtu, teigė esanti dėkinga visiems, kurie už ją balsavo ir „neieškojo politikoje kažkokių makaronų, drungnų atsakymų ir panašių dalykų, kurie nepuošia politikos ir politikų“.

„Manau, kad mes padarėme jau labai daug, Lietuva nepasiduoda ir mes nepasiduosime, – vis pertraukiama plojimų ir palaikymo šūksnių kalbėjo p. Šimonytė. – Daug dirbsime, eisime toliau, nesustosime ir tikrai būsime ta atvira, drąsi, priimanti pokyčius ir nuoširdi Lietuva“.

Jau ištuštėjus S. Daukanto aikštei, vidurnaktį, pradėti skelbti ir Europos parlamento rinkimų rezultatai. Juose partijų iškelti sąrašai grūmėsi dėl 11 parlamentarų kėdžių. Čia didžiausios sėkmės sulaukė ir tradicinių partijų blokus parlamente, tikėtina, parems Tėvynės Sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai su 17,04% balsų ir trimis mandatais. Po du dalinasi 15,7% balsų gavusi Lietuvos socialdemokratų partija ir treti likę Lietuvos valstiečiai ir žalieji (12,74%).

EP rinkimai, kaip jau anksčiau žadėjo valdančiųjų LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis, lems, ar didžiausia frakcija trauksis į opoziciją.  Kaip tokius rezultatus traktuos jie, paaiškės artimiausiomis dienomis.

Pats p. Karbauskis rinkimų vakarą vengė tiesaus atsakymo į klausimą, koks rinkėjų balsų skaičius būtų laikomas pergale ar pralaimėjimu. Premjeras Saulius Skvernelis teigė turintis „savo planų“, kurie nebūtinai sutampa su partija ar frakcija. Atsakymus į šiuos klausimus, tikėkimės, išgirsime.

Šiemet patyrėme demokratijos maratoną. Balsavome savivaldos, prezidento ir Europos parlamento rinkimuose, balsus atidavėme dviejuose referendumuose. Su šios nakties rinkimais kertame finišo juostą. Per ateinančius mėnesius tikslinsime skaičius, stebėsime oficialias ceremonijas ir prižiūrėsime naujus išrinktuosius. Tačiau tai vėliau. Šiam kartui – ačiū, kad skaitote ir labanakt.

00:14 EP rinkimų rezultatai Lietuvoje: socialdemokratai, konservatoriai, valstiečiai-žalieji

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sekmadienio vidurnaktį paskelbė preliminarius Europos Parlamento (EP) rinkimų Lietuvoje rezultatus.

Kol kas paskelbti duomenys iš 1.660 balsavimo apylinkių, kurių iš viso yra 1.972.

Pagal juos, Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) gavo 17,12% balsų, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) – 16,86%, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 14,32%, Darbo partija – 10,28%.

Visos šios keturios partijos pretenduoja į po 2 europarlamentarų mandatus. Iš viso Lietuvai skirta 11 EP mandatų.

Po 1 mandatą, preliminariais duomenimis, pasidalina „Valdemaro Tomaševskio blokas, gavęs 5,98% balsų, Liberalų sąjūdis, už kurį šiose apylinkėse balsavo 5,52% rinkėjų, bei visuomeninis rinkimų komitetas „Aušros Maldeikienės traukinys“, gavęs 5,51% balsų.

Dar negauti duomenys iš daugelio Vilniaus bei kai kurių kitų didžiųjų šalies miestų apylinkių, todėl šie preliminarūs rezultatai, prognozuojama, dar smarkiai pasikoreguos.

23:47 Oficiali matematika: G. Nausėda nebeaplenkiamas

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) vėlyvą sekmadienio vakarą paskelbti duomenys rodo, kad ekonomistas Gitanas Nausėda jau nebeaplenkiamas prezidento rinkimų lenktynėse.

1.762-jų balsavimo apylinkių iš 1.972-jų duomenimis, už p. Nausėdą balsavo 0,657 mln. rinkėjų iš maždaug 1,3 mln. dalyvavusiųjų. Tai sudaro 68,8% nuo visų šiose apylinkėse balsavusių rinkėjų.

Ingridą Šimonytę, šiais duomenimis, gavo 0,284 mln. balsų, t. y. 29,83% nuo šiose apylinkėse balsavusių rinkėjų.

Taigi, VRK konstatuoja, kad p. Šimonytė jau nebegali aplenkti p. Nausėdos. Šis oficialiai tampa išrinktuoju valstybės prezidentu.

Ir p. Šimonytė, ir kadenciją baigianti prezidentė Dalia Grybauskaitė jau pasveikino p. Nausėdą su pergale valstybės vadovo rinkimuose.

Oficialius rinkimų rezultatus VRK turi patvirtinti per savaitę iki birželio 2 d.

Prezidento pareigas 55 metų p. Nausėda pradės eiti š. m. liepos 12 d.

23:42 I. Šimonytė: Dėkoju politikoje neieškojusiems makaronų ir drungnų atsakymų

Į savo štabą paaiškėjus rinkimų rezultatams grįžusi Ingrida Šimonytė dėkojo savo rėmėjams ir kalbėjo, kad su šiuo pralaimėjimu niekas nesibaigia.

„Užtrukau, nes visur laksčiau ir turėjau teisintis, kaip drįsau nelaimėti prezidento rinkimų. Bet taip jau yra, kad kai du dalyvauja, laimi tik vienas. Jau prieš gerą valandą pasveikinau Gitaną su pergale, nes skaičius pažįstu ir galiu suprasti, kada stebuklų būna, o kada ne“, – sakė p. Šimonytė.

Ji teigė esanti dėkinga visiems, kurie už ją balsavo ir „neieškojo politikoje kažkokių makaronų, drungnų atsakymų ir panašių dalykų, kurie nepuošia politikos ir politikų“.

Pralaimėjimą pripažinusi politikė teigė, jog skyrė daug dėmesio, kad žmonėms paaiškintų, jog politikoje nėra paprastų atsakymų į sudėtingus klausimus, nėra greitų ir visiems tinkamų sprendimų.

„Manau, kad mes padarėme jau labai daug, Lietuva nepasiduoda ir mes nepasiduosime, – vis pertraukiama plojimų ir palaikymo šūksnių kalbėjo p. Šimonytė. – Daug dirbsime, eisime toliau, nesustosime ir tikrai būsime ta atvira, drąsi, priimanti pokyčius ir nuoširdi Lietuva“.

23:28 G. Nausėda pasakė prezidento kalbą

Atvykęs į Simono Daukanto aikštę naujai išrinktas prezidentas džiaugėsi gausiomis ovacijomis.

„Bet turbūt ne dėl šito susirinkusi žmonių jūra, ne dėl šito žmonės dabar žvelgia į televizijos ekranus ir užduoda sau klausimą, o kas bus dabar, o kaip gyvensime dabar, ar bus taip kaip buvo anksčiau, ar bus kitaip, geriau ar  blogiau. Bet galiu pasakyti, kad tikrai bus kitaip“, – kalbėjo p. Nausėda.

Jis kalbėjo, kad stipriausias jausmas, aplankanti dabar – didžiulė padėka Lietuvos žmonėms, „kurie išreiškė šitokio gilumo pasitikėjimą“.

Ponas Nausėda teigia šiandien prisimenantis praėjusių metų rugsėjo 17 d., kai pranešė apie savo sprendimą dalyvauti rinkimuose, bei vieną moterį, kurią sutiko lankydamas Lietuvos miestus ir miestelius.

„Prisimenu tą kuklią, senyvo amžiaus moterį, kuri ilgus metus triūsė bažnyčioje, skambino varpais, tiesiog dalinosi savo gerumu su bendruomenės gyventojais. Ir žinote, ji visą laiką mane lydėjo. Manau, kad ji meldėsi už mane, aš jos daugiau nesutikau, bet jaučiau, kad ji už mane meldžiasi ir tai mums labai padėjo“, – kalbėjo p. Nausėda.

Ponas Nausėda kreipėsi ir į savo komandą.

„Daugelis iš jūsų stojote šalia manęs drąsiai ir ištikimai tuo metu kai atrodė, kad nieko nebus, kad bus pernelyg sunku, jėgos nelygios. Daugelis iš jūsų tai padarė be jokių išlygų, iškarto, čia ir dabar — esu jums už tai nuoširdžiai dėkingas. Ir man buvo sunku, ir jums buvo sunku, bet visuomet stengėmės to beparodyti vieni kitiems“, – kalbėjo p. Nausėdą.

Gražiu žodžiu jis atsiliepė ir apie konkurentus teigdamas, kad su kai kuriais jų susiklostė geri žmogiški santykiai.

„Kai kuriuos pažinau iš kitos pusės ir pasakysiu taip, kad politikai kartis atrodo baisokai kai žiūri pro televizijos ekraną, bet kai susipažįsti su jais kaip su žmonėmis pamatai, kad tai tokie pat žmonės. Tai buvo dar vienas nuostabus patyrimas rinkiminėje kovoje“, — kalbėjo p. Nausėda.

Ingridą Šimonytę jis vadino nuostabia konkurente, tokia, apie kokią galima tik pasvajoti.

„Tai šviesus, išmintingas ir tikrai labai racionalus žmogus, kuris be kita ko manau vaidins Lietuvos politikoje tikrai labai svarbų vaidmenį artimiausius dešimtmečius“, — sakė p. Nausėda.

Jis teigė dabar tikrai negalvojantis apie būsimus darbus – galvoje per daug dalykų, mintys padrikos.

„Bet nepamiršau to, ką kalbėjau visą laiką. Aš stengsiuosi vienyti Lietuvos žmones, partijas, stengsiuosi, kad būtų  mažiau pagiežos, beprasmiškos konkurencijos kuri nelemia sprendimų“, — kalbėjo naujai išrinktas prezidentas.

Lietuva, jo nuomone, verta būti gerovės valstybe. Žvelgdamas į Prezidentūros rūmus, kuriuose dirbs ateinančius penkerius metus, p. Nausėda žadėjo, kad jie bus atviresni.

„Noriu, kad jie atsivertų, priimtų žmones, parodytų svetingumą įvairioms visuomenės grupėms. Garantuoju, kad čia bus veiksmo ir žmonės, norintys pareikšti savo mintis, tikrai galės čia tai padaryti“, — žadėjo p. Nausėda.

22:49 Pirmiausia paskambino tėčiui

Ponas Nausėda pasakojo, kad sužinojęs apie pergalę pirmiausia paskambino tėčiui.

„Pasidžiaugėme pergale, paliūdėjome kartu, kad mama negali to matyti. Vis dar nerandu savo vyresniosios dukters, kažkur pradingo, niekaip negaliu apsikabinti. O tas jausmas turbūt aplankys rytoj, nes šiandien per daug euforijos, per daug jaudulio. Dar negaliu iki galo suvokti kas atsitiko“, – kalbėjo p. Nausėda.

Paklaustas, kodėl rinkėjai rinkosi jį, o ne p. Šimonytę, p. Nausėda teigė, kad tai lėmė jo komandos nuoširdumas.

„Mes nesakėme, kad esame nuoširdūs, mes tiesiog buvome nuoširdūs, nedeklaravome, o demonstravome. Ir mes nesistengėme ieškoti krislo kitų žmonių akyse, tiesiog dirbome savo darbą, jeigu reikėjo aiškinomės, gynėmės, jeigu buvo metami kažkokie kaltinimai. Bet turbūt Lietuva pavargo nuo kaltinimų ir nusprendė, kad ne tokia turėtų būti politinė kova. Ir turbūt konkurentės rinkimų štabo buvo padarytos kelios klaidos, per paskutines dvi savaites jie daugiau kalbėjo apie mūsų finansus, o ne savo programą, su kuria ėjo i rinkimus“, – kalbėjo naujasis prezidentas.

22:33 D. Grybauskaitė pasveikino G. Nausėdą su pergale rinkimuose

Prezidentė Dalia Grybauskaitė telefonu pasveikino Gitaną Nausėdą laimėjusį prezidento rinkimus. Apie tai sekmadienio vėlyvą vakarą pranešė prezidentūra.

„Prezidentė išrinktajam prezidentui palinkėjo stiprybės ir sėkmės pateisinant į jį sudėtus Lietuvos žmonių lūkesčius“, — rašoma pranešime. Telefonu šalies vadovė taip pat kalbėjo ir su antra Prezidento rinkimų turo dalyve Ingrida Šimonyte.

Naujojo šalies vadovo kadencija prasidės liepos 12 d., jam prisiekus iškilmingoje inauguracijos ceremonijoje.

22:31 V. Valentinavičius: žmonės balsavo prieš I. Šimonytę

Politologas Virgis Valentinavičius, komentuodamas antrojo prezidento rinkimų turo rezultatus, sako, jog jie rodo, kad nemaža dalis žmonių balsavo ne už Gitaną Nausėdą, bet prieš Ingridą Šimonytę.

„Tokios p. Nausėdos persvaros nesitikėjau, matyt, neįvertinau balsavusiųjų prieš p. Šimonytę mobilizacijos laipsnio. Vis dėlto akivaizdu, kad dauguma laisvų balsų atiteko p. Nausėdai. Tai, kas įvyko tarp dviejų turų – partijų palaikymai ir nepalaikymai – viskas katalizavo balsavimą prieš p. Šimonytę“, – VŽ sakė p. Valentinavičius.

Pasak jo, p. Šimonytė ir jos štabas padarė viską, ką galėjo, jokių akivaizdžių klaidų nebuvo: „Tiesiog to, į ką visą laiką mušė oponentai, kad ji yra priklausoma kandidatė (nors ji tokia nėra), paneigti nepavyko.“

„Jos sąsaja su Tėvynės sąjunga galų gale mobilizavo balsavimą prieš. Galima neabejoti tais 30%, kuriuos abu kandidatai gavo pirmajame ture – tai buvo jų balsai. Dabar prie p. Nausėdos balsų prisidėjo tie, kurie balsavo prieš p. Šimonytę“, – VŽ aiškino p. Valentinavičius.

22:19 D. Nausėdienė laukia galutinio sprendimo

Su vyru į štabą grįžusi Diana Nausėdienė neslėpė šypsenos, tačiau neskubėjo ir sveikinti vyro su pergale.

„Širdy vyras laimėtojas buvo visada, tikėjau jo sėkme visada. O dėl rezultatų, aš laukčiau galutinio rinkėjų sprendimo, kol jis nenuskambės aš nesijaučiu galinti džiaugtis ar kažkaip reaguoti“, – kalbėjo p. Nausėdienė.

Prisimindama rinkiminę kampaniją ji apgailestavo, kad nepavyko aplankyti tiek Lietuvos žmonių, kiek norėjosi.

Plačiau apie nuotaikas p. Nausėdos štabe skaitykite čia.

„Mes rugsėjo mėnesį kai davėme pažadą kalbėtis su giliąja Lietuva, aplankyti kuo daugiau žmonių, tai po viso šito maratono vienintelė liko nuosėda, toks dalykas, norėčiau atsiprašyti visų Lietuvos žmonių, kurių mums nepavyko aplankyti“, – sakė p. Nausėdienė.

Ji dėkojo visiems žmonėms, atidavusiems savo balsus už p. Nausėdą, tačiau pripažino, kad tai – tik sunkaus kelio pradžia. Paklausta, kokią pirmąją damą p. Nausėdienė laikytų kaip pavyzdį sau, ji teigė, kad stiprių moterų aplink – apstu.

„Be galo daug stiprių moterų yra tiek, tiek pasaulyje ir tie stiprumo pavyzdžiai yra labai skirtingi – kiekviena moteris yra kažkuo ypatinga. Mokausi iš kiekvienos moteris, kurią sutinku, nes kiekviena moteris turi kažką savyje, kuo ji yra ypatinga ir stipri. Mus visas turbūt jungia tas pamatinis, sakyčiau, sakralinis dalykas – mes esame tos šviesos, šilumos ir meilės nešėjos, mes turime budėti, kad mūsų sielos išliktų šviesios ir gražios, kad ir koks sunkus gyvenimas susiklostytų. Mes turime išlikti stiprios, mes turime išlikti moteriškos, mes turime išlikti švelnios, nes mes dovanojame meilę ir gyvybę“, – savo mintimis dalinosi p. Nausėdienė.

22:07 G. Nausėda dar vengia skelbti pergalę, bet jau dėlioja būsimą komandą

Ekonomistas Gitanas Nausėda, preliminariais duomenimis, gana ženklia persvara laimi prezidento rinkimus. Jis, duomenimis iš beveik dviejų trečdalių apylinkių, surenka daugiau kaip 70% balsų, kai Ingridą Šimonytę parėmė apie 30%.

Tačiau kol Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nėra konstatavusi p. Nausėdos pergalės, jis pats kol kas vengia pats pasiskelbęs laimėjęs.

Vis dėlto, p. Nausėda interviu LRT televizijai sekmadienio vakarą atsakė į kelis klausimus dėl galimos būsimos komandos prezidentūroje.

Pirmiausia kandidatas paminėjo rinkimų štabe už komunikaciją atsakingą Aistį Zabarauską. „Aš labai norėčiau, kad jis dirbtų ir toliau, bet greičiausiai jis suras daug argumentų, kad neateitų dirbti į prezidentūrą, jeigu būsiu išrinktas, ir apie tai, matyt, pats paskelbs“, – tvirtino p. Nausėda.

Jis leido suprasti, kad kalbina darbui prezidentūroje kitą komunikacijos specialistą: „Jeigu jis sutiks, tada ir paskelbsiu jo pavardę, ir, tikiuosi, tai kiek sušvelnins tą praradimą dėl p. Zabarausko.“

Paklaustas, ar, kaip minėjo rinkimų kampanijos eigoje, kviestųsi į savo prezidentinę komandą ir kadenciją baigiantį kariuomenės vadą Joną Vytautą Žuką, p. Nausėda tvirtino, kad „per šį laiką nepasikeitė niekas, kad galėčiau kalbėti kitaip“.

Apibendrindamas savo būsimą prezidentinę komandą p. Nausėda taip pat pridūrė, kad „ten nerasime ten ryškių partinių žmonių – bus tie, kuriuos gerbiu kaip profesionalus“. Prezidento rinkimus laimintis kandidatas, be to, paminėjo, kad patarinėti užsienio politikos ar švietimo klausimais jis kviestųsi žmones iš akademinės bendruomenės bei diplomatinio korpuso.

„Aš darysiu viską ir tikiuosi mano komanda atiduos visas jėgas Lietuvai, kad žmonės nenusviltu politika apskritai, nes nieko geresnio kaip tvarkyti gyvenimą mes be politiko nesugalvojome. Užsienio politika, vidaus politika tai yra tie kertiniai akmenys, nuo kurių priklauso Lietuvos gerovė, Lietuvos saugumas ir aš tikiuosi kad mes visi kartu tuos akmenis dėsime“, — kalbėjo p. Nausėda.

22:03 I. Šimonytė pasveikino oponentą su pergale

Ingrida Šimonytė, paklausta, ar jau paskambino p. Nausėdai pasveikinti jo su pergale rinkimuose, teigė tai jai padariusi.

„Aš jam jau paskambinau, aš skaičius pažįstu“, – šyptelėjo p. Šimonytė tiesioginiame LRT eteryje.

Duomenimis iš 1.005 apylinkių Gitanas Nausėda surenka 73,93% balsų, jo priešininkė antrajame prezidento rinkimų ture Ingrida Šimonytė gauna 24,76% rinkėjų balsų.

Ji išreiškė viltį, kad jauni žmonės, balsavę tiek pirmame tiek antrame ture, nenusivils politika ir liks aktyvūs piliečiai.

21:58 G. Nausėdos štabe – ovacijos

Prieš 22 val. į štabą grįžusį p. Nausėdą pasitiko audringi plojimai. Jis teigė neseniai sulaukęs skambučio iš p. Šimonytės, kuri pasveikino jo komandą su pergale. Nors pats savo pergalės, teigdamas, kad paskelbti nugalėtoją yra Vyriausiosios rinkimų komisijos darbas, kandidatas dar nekonstatavo, jis teigė besidžiaugiantis tautos pasitikėjimu.

„Mus palaiko didelė dalis Lietuvos ir tai turbūt buvo rezultatas to, kaip nuoširdžiai ir negailėdami savęs ir kartais žmonių mes kantriai aiškinome kas tyra gerovės valstybė, kitokia politinė kultūra, taikus ir savitarpio pagarba pagrįstas bendradarbiavimas tarp politinių partijų , tarp pagrindinių valdžios institucijų ir matau, kad žmonės patikėjo . tai blogiausia, kas dabar galėtų nutikti, tai kad mes nuviltume tą žmonių pasitikėjimą“, — kalbėjo p. Nausėda.

21:42 Pusėje apylinkių G. Nausėda prieš I. Šimonytę pirmauja beveik triskart

Duomenimis iš 1.005 apylinkių Gitanas Nausėda surenka 73,93% balsų, jo priešininkė antrajame prezidento rinkimų ture Ingrida Šimonytė gauna 24,76% rinkėjų balsų.

Šios 1.005 apylinkės apima apie 525.000 rinkėjų, iš jų antrajame ture balsavo apie 252.000.

Iš viso Lietuvoje yra 1.972 apylinkės, į sąrašus įtraukta beveik 2,44 mln. rinkėjų, iš jų balsavime dalyvavo apie 1,3 mln. .

Ponas Nausėda pirmauja ne tik regionuose esančiose apylinkėse, bet ir beveik visuose miestuose – Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje. Tik Vilniuje p. Šimonytė lenkia p. Nausėdą kol kas keliais procentais balsų.

21:41 I. Šimonytės štabe apsilankė R. Šimašius

Kandidatės Ingridos Šimonytės rinkimų štabe sekmadienį apsilankęs Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius VŽ sakė, kad jam, kaip sostinės vadovui, netenka daug bendrauti su Prezidento institucija, tačiau jis teigė iš naujojo šalies vadovo besitikintis daugiau dėmesio Vilniui.

Ponas Šimašius – vienas nedaugelio politikų, apsilankiusių p. Šimonytės štabe ir bene vienintelis, neatstovaujantis Tėvynės sąjungai.

VŽ paklaustas, ko iš naujojo prezidento tikisi kaip sostinės vadovas, p. Šimašius sakė, jog norėtų, kad nebūtų pamirštama, jog Vilnius – taip pat Lietuvos dalis.

„Tikėčiausi, kad Vilnius nebūtų pamirštamas. Iš dabartinės prezidentės tokio požiūrio nepasigedau, bet iš Vyriausybės ar Seimo kartais to pritrūkdavo. Taigi, manau, kad prezidentas galėtų padėti su institucijomis bendradarbiauti geriau“, – sakė Vilniaus meras.

21:29 A. Butkevičius su G. Nausėda palaiko šiltus santykius

Gitano Nausėdos štabe sekmadienio vakarą daug politikų nesimatė. Kandidato palaikyti atėjęs Algirdas Butkevičius teigė, kad ko gero daugelis politinių partijų atstovų šiandien štabuose nesilanko, nes laukia rinkimų į Europos Parlamentą rezultatų. Jis pats teigė atėjęs palaikyti p. Nausėdos, nes su juo šiltus santykius palaiko dar nuo 2001 m.

„Nuo to laiko kartas nuo karto turėdavome darbinius susitikimus, kalbėdavome apie viešuosius finansus ekonomiką ir iki šios dienos turime gerus santykius“, — kalbėjo p. Butkevičius.

Nors jam yra tekę Finansų ministerijoje dirbti ir su Ingrida Šimonyte, p. Butkevičiaus teigimu, su ja santykiai – kiek kitokie.

„Nors p. Šimonytė nepriklauso Konservatorių partijai, bet ji yra frakcijoje. Galiu daug gero pasakyti apie p. Šimonytę, ji kompetentinga, išmano viešuosius finansus ir ekonomiką, tačiau visuomet buvo, kad konservatoriai mums oponavo, arba mes oponavome jiems, tai tokių gerų santykių neturėjome“.

Rezultatų laukti atėjęs p. Butkevičius teigė esąs įsitikinęs, kad naujuoju prezidentu taps p. Nausėda. Politikas prognozavo, kad šis kandidatas gaus 64% rinkėjų balsų.

20:54 Su Rusija kalbėtų švelniau, arba ne

Gitanas Nausėda, užsidarius balsadėžėms kalbėdamas apie savo, kaip prezidento, poziciją užsienio politikos klausimais, p. Nausėda teigė sieksiantis būti diplomatiškas.

„Naudočiau kiek kitokias formuluotes nei buvo naudojamos anksčiau, bet fundamentaliai, kas liečia mūsų santykius su Rusija ir Baltarusija, viskas priklausys nuo to, kaip šios šalys elgsis Ukrainos atžvilgiu. Jei elgesys išliks toks pats, bus labai sunku pagerinti santykius su savo kaimynu, nes mes šitą situaciją matome kaip agresiją ir negalime to toleruoti“, – kalbėjo kandidatas.

20:52 Mažosiose regionų apylinkėse laimi G. Nausėda

Paskelbti balsavimo rezultatai iš 308 mažesniųjų balsavimo apylinkių, esančių 51-oje savivaldybėje. Visoje Lietuvoje yra iš viso 1.972 apylinkės. Didieji šalies miestai kol kas praktiškai nepradėjo siųsti savo duomenų.

Gitanas Nausėda šiose regionuose esančiose 308 apylinkėse surinko 74,87% balsų, Ingrida Šimonytė gavo 23,88%.

20:47 Džiaugiasi rinkėjui nepasakojusi pasakų

Į savo rėmėjus rinkimų štabe sekmadienio vakarą besikreipusi Ingrida Šimonytė kalbėjo, kad daug kartų per kampaniją jos štabui pavyko padaryti tai, kas buvo laikoma nepadaromu: „Kad galima per rinkimų kampaniją nepasakoti pasakų ir nesiūlyti žmonėms dalykų, kurių negali padaryti. Kad galima kalbėti atvirai, sakyti, ką galvoji, o jei tavo galvojimas kažkam neįtinka, tai žmonės pasirinks tą galvojimą, kuris jiems tinka labiau.“

Kandidatė pasidžiaugė, kad šiandien rinkėjų aktyvumas buvo ne daug mažesnis nei pirmajame ture. Pasak p. Šimonytės, tai rodo, jog žmonės, kurių kandidatas nepateko į antrąjį turą, vis tiek rado, už ką balsuoti ir sugebėjo pasirinkti.

20:39 Patys pirmieji rezultatai: kol kas gerokai pirmauja G. Nausėda

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pradėjo skelbti pačius pirmuosius prezidento rinkimų antrojo turo rezultatus.

Duomenimis iš 93 pačių mažiausių šalies apylinkių, kuriose įregistruota vos po kelis šimtus rinkėjų, pirmauja Gitanas Nausėda, surinkęs 75,9% balsų, už Ingridą Šimonytę šiose apylinkėse balsavo 22,85%.

Iš viso yra 1.972 balsavimo apylinkės.

20:34 Rinkimai sklandūs, bet yra ir teisėsaugos vykdomų tyrimų

Sekmadienį vykęs prezidento rinkimų antrasis turas ir Europos Parlamento (EP) narių rinkimai praėjo iš esmės sklandžiai. Tačiau teisėsauga tiria informaciją apie kelis galimus grubius rinkimų tvarkos pažeidimus. Tik ši informacija kol kas nėra detalizuojama.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) kol kas nesiima prognozuoti, ar ši informacija bei vykdomi tyrimai turės įtakos galutinių rinkimų rezultatų patvirtinimui.

Sekmadienį pasibaigus balsavimui surengtoje spaudos konferencijoje Laura Matjošaitytė, VRK pirmininkė, pranešė, kad rinkimų dieną „daugiausiai gauta skundų dėl galimos neteisėtos agitacijos socialiniuose tinkluose“. „Sulaukta ir pretenzijų, kad per arti balsavimo apylinkių buvo iškabinti agitaciniai plakatai. Taip pat skundai apie sms gautus agitacinius pranešimus“, – kalbėjo p. Matjošaitytė.

„Buvo pranešimų ir apie tam tikras rinkimų komisijos narių aprangos detales. Iš viso sekmadienį gauta apie 60 įvairių pranešimų. Į visus buvo reaguota“, – tvirtino VRK pirmininkė, pridūrusi, kad Komisijos nepasiekė pranešimai apie itin grubius galimus pažeidimus.

Bet toje pačioje spaudos konferencijoje dalyvavęs Edvardas Šileris, policijos generalinio komisaro pavaduotojas, pranešė, kad tam tikros gautos informacijos pagrindu yra „pradėtas vienas ikiteisminis tyrimas dėl galimo grubaus pažeidimo“. „Bet kol kas pakomentuoti detaliau negalim, nes dar atliekami patikrinimai ir kiti procesiniai veiksmai. Viena galiu pasakyti, kad tai gali būti susiję su rinkimų dokumentų klastojimu vienoje iš apylinkių. Bet tikrai daugiau nieko pasakyti negalim, nes dar net nežinom, ar tie įtarimai pasitvirtins. Jeigu bus patvirtinti įtarimai, bus paskelbta daugiau detalių, galbūt jau pirmadienį“, – sakė p. Šileris.

Marija Šaraitė, iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ vadovė, teigė, kad rinkimų dieną didesnių pažeidimų „lyg ir nefiksuota“, tačiau išankstinio balsavimo metu gauta informacija apie galimą balsų pirkimą ir neteisėtą rinkėjų pavėžėjimas EP rinkimuose Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose. „Ši informacija perduota informacija įvertinti. Tai galimi grubūs pažeidimai. Gauti trys tokie signalai. Dabar informacija tikrinama“, – kalbėjo p. Šaraitė.

VRK pirmininkė kol kas nesiryžo prognozuoti, ar „Baltųjų pirštinių“ informacija bei policijos vykdomas tyrimas turės kokios nors esminės įtakos po savaitės tvirtinant galutinius rinkimų rezultatus. Esą „bus vertinamos visos aplinkybės ir visa turima informacija apie galimus pažeidimus“.

20:27 Vokietijos žinutė ES: galvokime apie klimatą

Angelos Merkel, Vokietijos kanclerės, centro dešiniųjų CDU/CSU partijų blokas, remiantis pirminėmis apklausomis, laimės EP rinkimus Vokietijoje. VŽ jau rašė, kad remiantis ES teise, negalima skelbti rinkimų rezultatų EP, kol nesibaigė balsavimas visuose ES šalyse, tačiau jau pradėti skelbti apklausų prie balsadėžių duomenys Europoje.

Nors tai nėra galutiniai rezultatai, jau aiškėja keletas įdomesnių tendencijų. Vokietijos rinkėjai ES siunčia žinią: galvokime apie klimato kaitą ir jo keliamas problemas. Vokietijos rinkėjų apklausų prie balsadėžių duomenimis, Žalieji su 22% rinkėjų balsų yra antra daugiausiai balsų surinkusi partija rinkimuose į EP. Daugiausiai žaliuosius rinkosi jaunesnieji vokiečių rinkėjai. Socialdemokratų partija, dabartiniais duomenimis, turėtų būti trečia ir surinkti 15,5% balsų.

Tuo tarpu kraštutiniųjų dešiniųjų partija AfD“, remiantis dabar pateikiamais duomenimis, pasirodė šiek tiek prasčiau nei tikėtasi ir turėtų surinkti 10,5% balsų.

20:21 G. Nausėda: „Esu absoliučiai ramus“

Užsidarius balsavimo apylinkėms p. Nausėda teigia esantis absoliučiai ramus. „Tiek prieš pirmąjį turą, tiek dabar, net negalvojau, kad būsiu toks ramus, esu absoliučiai ramus ne tiek dėl rezultatų, bet dėl to, kad aš ir komanda padarėme viską, ką galėjome, jaučiuosi absoliučiai komfortiškai“, — atvykęs į savo štabą kalbėjo p. Nausėda.

Rinkimų kampaniją kandidatas į prezidentus apibūdino kaip aukšto lygio.

„Tai europietiškos kultūros atspindys, ta pagarba vieno kandidato kitam. Nesutikčiau su tuo, kad kampanija buvo nuobodi, manau buvo ir įdomesnių momentų, pasikeitimo nuomonėmis, pakankamai ryškių ginčų. Bet svarbiausia, kad po rinkimų, nesvarbu kas laimės, išsaugosime pagarbą vienas kitam“, — kalbėjo p. Nausėda.

20:19 Šimonytė: neturiu asmeninių nuostatų prieš ministrus

Ingrida Šimonytė tiesioginėje portalo „15min.lt“ tiesioginėje laidoje dar kartą pakartojo jau kelis kartus išsakytą mintį, kad ji nėra nusiteikusi

Anot jos, ministro pareigoms eiti būtinos dvi sąlygos. Besąlygiška premjero parama ir parama Seimo dauguma.

„Ne tik L. Kukuraitis (Socialinės apsaugos ir darbo ministras – VŽ), bet ir kai kurie kiti ministrai kartais tos paramos pritrūksta“, – sako p. Šimonytė.

Apie tokius ministrus, anot jos, reikės kalbėtis su premjeru – ar tai būtų Saulius Skvernelis, ar kuris kitas premjeras.

„Jei (premjeras – VŽ) juo pasitiki, tuomet galime dirbti, jei ne, matyt, reikia žmogų keisti“, – teigė p. Šimonytė.

20:10 Sociologė: santykinai didesnis aktyvumas naudingesnis G. Nausėdai

Per pusę rinkėjų peržengęs prezidento rinkimų antrojo turo aktyvumas gali būti naudingesnis Gitanui Nausėdai. Kita vertus, neatmetama ir netikėtumo galimybė, taigi, Ingridos Šimonytės sėkmė.

Tačiau Rasa Ališauškienė, visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ vadovė, šią savaitę interviu VŽ sakė nemananti, kad turėsime „fotofinišą“, t. y. labai artimus rinkimų rezultatus.

„Vargu ar pasikartos 1998 m. prezidento rinkimų baigtis, kai Valdas Adamkus vos keliolikos tūkstančių balsų skirtumu laimėjo prieš Artūrą Paulauską. Šįkart skirtumas turėtų būti akivaizdesnis – mažiausiai kelios dešimtys tūkstančių balsų, o tikriausiai ir dar daugiau“, – interviu teigė p. Ališauskienė.

Sociologė jau prieš kelias dienas prognozavo, kad antrojo turo rinkėjų aktyvumas bus panašus į pirmojo, t. y. peržengs per 50%. Preliminariais duomenimis, šį sekmadienį per antrąjį turą prie balsadėžių atėjo apie 53% rinkėjų. Tai tik šiek tiek mažiau nei pirmajame ture, kai balsavo daugiau kaip 56% rinkėjų.

„Didesnis aktyvumas reiškia geresnius šansus p. Nausėdai, net ir nepaisant tų visų faktorių, kurie kažkiek mažina jo galimybes. Jeigu skaičiuojam, kad į antrąjį turą ateina beveik visi tie, kurie balsavo ir pirmajame ture, tuomet p. Nausėda susirenka didesnę dalį savo balsų, plius prie jo prisideda dalis tų, kurie balsavo už Saulių Skvernelį, už Vytenį Andriukaitį, už Valdemarą Tomaševskį, galbūt netgi ir dalis balsavusiųjų už likusius kandidatus. Nors abu antrojo turo kandidatai tokiems rinkėjams nepatinka, bet p. Šimonytė nepatinka labiau. Užsienio lietuvių akivaizdžiai šįkart balsuos mažiau, nes nevyks jiems aktualus referendumas dėl dvigubos pilietybės. Tai kiek pamažins p. Šimonytės balsuotojų gretas“, – kalbėjo p. Ališauskienė.

„Panašu į tai, kad kol kas didesnius šansus turi p. Nausėda. Bet Lietuvos rinkėjai kartais mėgsta pateikti politinių siurprizų. Taigi, „dar ne vakaras“, kaip sakoma“, – apibendrindama p. Šimonytės šansus pridūrė sociologė.

Visą interviu skaitykite čia.

20:09 Rinkėjų aktyvumas – 53,5%

Galutinis rinkėjų aktyvumas pasiekė 53,5%. 42,69% rinkėjų pasirodė sekmadienį, 10,76% balsavo iš anksto. Tai yra 2,1 proc. punkto mažiau, nei tuo pačiu metu pirmame rinkimų ture.

20:00 Balsavimas baigtas

Sekmadienį 20 val. uždarytos 1.972 Lietuvoje nuo ankstyvo  ryto veikusios balsavimo apylinkės – pradėti skaičiuoti prezidento rinkimų antrajame ture ir Europos Parlamento (EP) rinkimuose atiduoti balsai.

Balsavimo teisę iš viso turi apie 2,43 mln. rinkėjų, iš jų balsavimo teise pasinaudojo apie 53% įregistruotų rinkėjų. Iš jų beveik 11% balsavo iš anksto. Antrojo turo aktyvumas kiek mažesnis nei buvo pirmajame prezidento rinkimų ture gegužės 12-ąją, kai prie balsadėžių atėjo daugiau kaip 56% rinkėjų.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) teigia, kad jau netrukus po balsavimo apylinkių uždarymo pradės pamažu plaukti prezidento rinkimų rezultatai. Balsavimo dėl EP rezultatai Lietuvoje bus pradėti oficialiai skelbti tik po vidurnakčio Lietuvos laiku, kai baigsis balsavimas paskutinėje Europos Sąjungos valstybėje Italijoje.

Antrajame prezidento rinkimų ture dalyvauja ekonomistas Gitanas Nausėda ir Seimo narė Ingrida Šimonytė. Laimės tas iš jų, kuris surinks daugiau balsų.

Lenktynėse dėl 11-os Lietuvai skirtų europarlamentarų mandatų dalyvauja kiek daugiau nei 300 kandidatų, įrašytų į 16 partinių bei visuomeninių komitetų sąrašų.

19:30 Rinkėjai kiek vangesni

Rinkėjai prie balsadėžių sekmadienį rinkosi kiek vangiau, nei pirmąjame rinkimų ture, tačiau iki 2014 m. lygio nenukrito. 19 val. duomenimis, prie balsadėžių pasirodė 50,76% rinkėjų, 10,74% iš jų balsavo iš anksto.

Aktyviausia, kaip įprasta, buvo mažytė Neringos savivaldybė (64,87%), taip pat – Palangos, Birštono savivaldybės (atitinkamai 62,57% ir 61,29%). Aktyviai balsavo didieji miestai. Kaune ir Vilniuje prie balsadėžių apsilankė atitinkamai 53,9 ir 53,84% rinkėjų. Tiesa, šių miestų rajonai buvo dar aktyvesni.

Mažiausiai rinkimai rūpėjo Visagino savivaldybės gyventojams (33,08%), Kalvarijos ir Pagėgių savivaldybėms (43,03% ir 43,32%).

[infogram id="7b239dd6-61a1-4568-9d05-c4c06a87bc17" prefix="kWI" format="interactive" title="Verslo aplinka: 2 turo aktyvumas"]

19:30 Europa renkasi aktyviau

Remiantis dabartiniais duomenimis, bent 18-koje iš 28-ių ES šalių rinkimų aktyvumas turėtų būti didesnis negu 2014 m. Per praėjusius EP rinkimus ES rinkėjų aktyvumas siekė 42,6%.

Danijoje gali būti užfiksuotas rekordas. 19 val. Lietuvos laiku balsavo jau 46,6% rinkėjų. Tai yra gerokai daugiau negu 2014 m., kuomet balsavo 37,2% rinkėjų. Remiantis prognozėmis, galutinis rinkimų aktyvumas Danijoje šiuose EP rinkimuose gali būti 60,5%.

Vengrijoje 18 val. duomenimis rinkėjai taip pat balsavo kur kas aktyviau. 37,06% rinkėjų jau balsavo, palyginus su 2014 m., kai tuo pačiu metu balsavo 24,06%.

Prancūzijoje 18 val. Lietuvos laiku aktyvumas siekė 43,3%  Tai yra net 8% daugiau, nei 2014-aisiais tuo pačiu metu.

Remiantis išankstinėmis projekcijomis, naujasis parlamentas turėtų būti labiau fragmentuotas nei iki šiol, tačiau tradicinės EP politinės jėgos vis tiek turėtų gauti daugiausiai vietų EP. Vienas pagrindinių klausimų šiuose EP rinkimuose – stiprėjantis euroskepticizmas. Prognozuota, kad euroskeptiškos politinės jėgos šios kadencijos EP gali užsitikrinti trečdalį vietų naujajame EP.

Plačiau apie prognozes skaitykite čia.

[infogram id="2202f327-9b5d-4e22-834a-be35cedfeb35" prefix="DBc" format="interactive" title="EP projekcijos_Verslo aplinka "]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Pasiektas susitarimas: Turkija pritars Suomijos ir Švedijos narystei NATO 1

Antradienio vakarą buvo pasiektas susitarimas tarp Turkijos ir Švedijos bei Suomijos lyderių, turėsiantis...

Verslo aplinka
2022.06.28
Vokietija: žaliosios elektros lenktynės su dujomis ir atomu Premium

Vokietijoje nėra tiek saulėtų dienų kiek Pietų Europoje, tačiau vasarą saulės elektrinės lenkia dujomis...

Pramonė
2022.06.28
M. Draghi sako išgirdęs pirmininko patikinimą, kad V. Putinas nedalyvaus G20

Italijos premjeras Mario Draghi antradienį sakė, kad Indonezijos prezidentas, Didžiajam dvidešimtukui (G20)...

Verslo aplinka
2022.06.28
Verslų gelbėjimas valstybiniam investuotojui tampa vis brangesnis

Pagalbos verslui fondo komanditorius „Valstybės investicinis kapitalas“ išplatino 25 mln. Eur obligacijų...

Rinkos
2022.06.28
Ministerijos ir teisėsaugos institucijos gavo pranešimus apie sprogmenis 2

Antradienio popietę 13 ministerijų ir Vilniuje įsikūrusių teisėsaugos institucijų elektroniniu paštu gavo...

Verslo aplinka
2022.06.28
NKSC: kibernetinės atakos tęsiasi, bet jų mastas mažesnis

Kibernetinės atakos prieš Lietuvos valstybines institucijas, verslą antradienį tęsiasi, tačiau jų mastas kiek...

Verslo aplinka
2022.06.28
Nepaprastoji padėtis Lietuvoje pratęsta iki rugsėjo vidurio

Dėl Rusijos karinės agresijos Ukrainoje Lietuvoje nepaprastoji padėtis pratęsta iki rugsėjo vidurio.

Verslo aplinka
2022.06.28
Padaugėjus užsikrėtimų ES šalys pratęsė COVID-19 pažymėjimų naudojimą

Europos Sąjungos šalys antradienį pritarė tam, kad būtų metams pratęstas ES skaitmeninių COVID pažymėjimų...

Verslo aplinka
2022.06.28
E. Macronas susilaikė nuo Rusijos įvardijimo teroristine valstybe 1

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas antradienį pareiškė nevadinsiąs Rusijos „terorizmą remiančia...

Verslo aplinka
2022.06.28
B. Johnsono siekis perrašyti „Brexit“ taisykles įveikė pirmąją kliūtį

Jungtinės Karalystės (JK) ministro pirmininko Boriso Johnsono siekis atsikratyti kai kurių su Europos Sąjunga...

Verslo aplinka
2022.06.28
Teismas vėl atmetė 240 mln. Eur vertės Lietuvos ieškinį „Veolia“

Lietuvos apeliacinis teismas antradienį dar kartą atmetė daugiau nei 240 mln. Eur vertės valstybės ieškinį...

Pramonė
2022.06.28
Finansinių sukčių padaryti nuostoliai pernai augo dukart, iki 10,2 mln. Eur

Finansiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių pernai išviliojo 10,2 mln. Eur – dukart daugiau nei...

Rinkos
2022.06.28
G 7 šalys susitarė didinti karo kainą Rusijai, išreiškė tvirtą paramą Ukrainai

Pasibaigus tris dienas trukusiam aukščiausiojo lygio susitikimui, G 7 šalių vadovai susitarė nustatyti...

Verslo aplinka
2022.06.28
Vartotojų pasitikėjimo rodiklis birželį sumažėjo 3 punktais

Vartotojų pasitikėjimo rodiklis birželį buvo minus 11 ir, palyginti su geguže, sumažėjo 3 procentiniais...

Verslo aplinka
2022.06.28
„Moody's“: Rusija neįvykdė užsienio skolos įsipareigojimų

Reitingų agentūra „Moody's“ patvirtino, kad Rusija pirmą kartą per šimtmetį neįvykdė užsienio skolos...

Rinkos
2022.06.28
Seimas ėmėsi siūlymo dekriminalizuoti nedidelį kiekį kanapių 5

Seimas antradienį ėmėsi siūlymo už nedidelį kiekį kanapių taikyti nebe baudžiamąją, o administracinę...

Verslo aplinka
2022.06.28
Premjerė ir Seimo pirmininkė laisvalaikiu nebebus saugomos 1

Vyriausybės ir Seimo vadovės laisvalaikiu nebebus saugomos, jeigu jų sveikatai ir gyvybei nekils grėsmių.

Verslo aplinka
2022.06.28
Pirmadienį nustatyta 616 naujų COVID-19 atvejų 5

Lietuvoje pirmadienį nustatyta 616 naujų COVID-19 atvejų, mirčių nefiksuota, rodo antradienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.06.28
A. Bilotaitė: nepaprastosios padėties vis dar reikia Premium 5

Rusijos ir Baltarusijos keliamos grėsmės yra išlikusios ir netgi kartais gerokai suintensyvėja, be to, niekur...

Verslo aplinka
2022.06.28
Prezidento patarėjas: neabejojame, kad iš NATO susitikimo parsivešime siektą rezultatą

Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Kęstutis Budrys sako neabejojantis, kad iš antradienį Madride vykstančio...

Verslo aplinka
2022.06.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku