Valdantieji atmetė opozicijos kritišką premjero įvertinimą

Valdančiosios koalicijos balsais atmestas Seimo opozicijos paraginimas premjerui Sauliui Skverneliui laikytis įstatymų ir įrodyti, jog jis tarnauja demokratijai ir Lietuvos žmonių gerovei. Opozicija svarstys galimybę inicijuoti interpeliaciją premjerui.
Posėdis surengtas opozicijos iniciatyva
Antradienį Seime surengtas neeilinis plenarinis posėdis, skirtas opozicijos reikalavimui įvertinti premjero ir Vyriausybės kanceliarijos veiksmus. Posėdyje svarstoma opozicijos inicijuota rezoliucija dėl p. Skvernelio galimos atsakomybės. Rezoliucija parengta, nes opozicija liko nepatenkinta premjero atsakymais į klausimus dėl sunaikinto Vyriausybės pasitarimo įrašo dėl registrų duomenų teikimo žiniasklaidai.
Rezoliucija buvo balsų dauguma atmesta.
Opozicinių socialdemokratų atstovas Juozas Olekas, pristatydamas rezoliucijos projektą, kalbėjo: Visi čia prisisiekėme ginti demokratiją. Bet tai, ką stebime dabar, yra atvirkščias procesas. Ryškus to ženklas neleidžiama visuomenei susipažinti su Vyriausybės pasitarimo stenograma, slepiama informacija. Cenzūros laikus primena ir tie Vyriausybės veiksmai, ir juos lydintys premjero pareiškimai.
Mums atsakoma, kas yra parašyta Vyriausybės įstatyme. Mes neklausiame, kas įrašyta įstatyme. Mes klausiame ir reikalaujame, kad būtų informacija pateikta ir paviešinta. Nes buvo sudarytos sąmoningos kliūtys žurnalistams atlikti savo profesines pareigas. Tai pažeidžia Konstituciją. Mes raginame, kad ministras pirmininkas nedelsdamas įrodytų, jog gali tarnauti demokratijai ir Lietuvos žmonių gerovei. Tam yra vienintelis kelias atkurti sunaikintą įrašą ir jį paviešinti, pridūrė p. Olekas.
Jis neigiamai įvertino tai, kad pats p. Skvernelis antradienį nedalyvauja neeiliniame Seimo posėdyje, nes yra išvykęs į gerokai iš anksto suplanuotus renginius Marijampolėje. Galiu tik apgailestauti, kad premjeras nedalyvauja posėdyje, o jo atsakymas į duotos priesaikos žodžius yra arogancija, sakė socialdemokratas.
Pasiūlyta priimti rezoliuciją
Trijų opozicinių Seimo frakcijų konservatorių, liberalų ir socialdemokratų parengtame rezoliucijos projekte pažymima, kad spalio 16 d. Seimo plenariniame posėdyje p. Skvernelis, atsakydamas į Seimo narių iš anksto raštu užduotus klausimus, pateikė melagingą informaciją, atsisakė atskleisti prašomą informaciją apie galimai sunaikinto Vyriausybės pasitarimo įrašo aplinkybes bei sąmoningai klaidino Seimo narius apie Konstitucijoje, įstatymuose ir poįstatyminiuose teisės aktuose įtvirtintas Vyriausybės ir Vyriausybės kanceliarijos teises ir pareigas.
Remiantis rezoliucijoje išsakytais faktais konstatuojama, kad ministras pirmininkas savo sąmoningais veiksmais galėjo pažeisti Konstitucijos 25 straipsnio nuostatas, kad neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas, taip pat pažeisti Visuomenės informavimo įstatymo nuostatas, apribodamas informacijos laisvę ir teisę gauti informaciją iš valstybės institucijų bei sudarydamas sąmoningas kliūtis žurnalistams atlikti profesinę pareigą, rašoma opozicijos pranešime.
Tokiais veiksmais premjeras sąmoningai siaurina demokratijos ir žodžio laisvės bei teisės į informaciją erdvę, o tai galimai prieštarauja premjero priesaikoje duotiems įsipareigojimams. Todėl Seime bus svarstoma rezoliucija, kurioje ministras pirmininkas raginamas nedelsiant išsklaidyti abejones dėl galimo duotos priesaikos sulaužymo ir konkrečiais sprendimais įrodyti, kad premjeras sąžiningai tarnauja demokratijai, priduriama jame.
Reikalavo pripažinti klaidą ir atsiprašyti
Seime surengtoje diskusijoje apie šią rezoliuciją dalyvavo tik opozicijos atstovai.
Mes aiškiai matome, kad nėra vykdomas šios Vyriausybės kanclerio patvirtintas Vyriausybės kanceliarijos darbo reglamentas. Visuomenei kilo vienintelis klausimas kodėl? Atsakymas galėjo būti labai paprastas įvyko žmogiška klaida. Bet tai nebuvo pasakyta, nebuvo atsiprašyta, o buvo pasiriktas kitas kelias susipykti su visuomene ir jai meluoti, sakė konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis.
Premjero elgesį ir galimą teisės aktų sulaužymą turėtų įvertinti Seimas. Tai jau nebėra vien tik opozicijos priedermė, pridūrė jis.
Nors valdančiosios koalicijos atstovai diskusijoje nedalyvavo, prieš pat plenarinį posėdį valstiečių-žaliųjų atstovas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto, kuris tiria prieš dešimtmetį vykusios krizės aplinkybes, pirmininkas Stasys Jakeliūnas išplatino pranešimą apie tai, kad kreipėsi į Vyriausybę su prašymu pateikti 20082012 m. dirbusio ministrų kabineto pasitarimų garso įrašus.
Viešoje erdvėje ekspremjeras Andrius Kubilius deklaruoja, neva jo kadencijos metu vykę Vyriausybės pasitarimai buvo įrašinėjami ir garso įrašai saugomi. Jeigu tai tiesa, tai šių uždarų pasitarimų informacija yra nepakeičiamos vertės, vertinant ir analizuojant tuo metu dirbusios Vyriausybės motyvus ir argumentus dėl sprendimų, susijusių su 20092010 me. krize Lietuvoje, pranešime spaudai cituojamas p. Jakeliūnas.
Jis tikisi, kad Vyriausybė atsakymas dėl galimybių suteikti dešimtmečio senumo garso įrašus pateiks dar spalio mėn.
Gali rengti interpeliaciją
Tiek p. Skvernelis, tiek ir valdančiųjų valstiečių-žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis sukritikavo opozicijos siūlomą rezoliuciją, tvirtindami, kad tai tėra politiniai žaidimai artėjant rinkimams. Ponas Karbauskis leido suprasti, kad valdantieji nebalsuos už opozicijos pasiūlytąją rezoliuciją.
Valdantieji valstiečiai-žalieji, socialdarbiečiai ir tvarkiečiai vienija 73 Seimo narius, t. y. turi formalią daugumą parlamente.
Vėliau antradienį Seimas surengė balsavimą dėl opozicijos pateiktos rezoliucijos. Už ją balsavo tik 43 parlamentarai iš 106 dalyvavusių posėdyje. Likusieji 63 buvo už tai, kad rezoliucija būtų atmesta.
Opozicijos atstovai jau leido suprasti, kad nepatvirtinus rezoliucijos premjerui gali būti inicijuotas nepasitikėjimo procedūra Seime.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti