Rinkimai Italijoje: apklausos rodo Silvio Berlusconi bloko persvarą
FOTOGALERIJA Italijos rinkimai 2018 (13 nuotr.)
Sekmadienį vykusiuose rinkimuose Italijoje persvarą įgijo buvusio premjero Silvio Berlusconi vadovaujamos centro dešiniosios jėgos, rodo rinkėjų apklausos balsavimo dieną (exit polls). Tų pačių apklausų duomenimis, populistinis Penkių žvaigždžių judėjimas susišlavė daugiausia balsų kaip atskira partija.
Italijos televizijos atliktų exit polls duomenimis, p. Berlusconi vadovaujamam centro dešiniųjų sparnui jo paties partijai Pirmyn, Italija, Matteo Salvini vadovaujamai Lygos partijai ir dviem mažesnėms partijoms turėjo atitekti nuo 33% iki 36% rinkėjų balsų.
Penkios žvaigždės, vadovaujamos Luigi Di Maio, pretenduoja į 29-32% balsų.
Žeminančioje trečioje vietoje ketina likti buvusio premjero Matteo Renzi Demokratų partija.
Italija šiemet balsuoja pagal pakeistą rinkimų sistemą, ir oficialūs rezultatai gali smarkiai skirtis nuo rinkėjų apklausų, juolab pastarosios ir anksčiau būdavo netikslios. Jei nė viena partija ar jų grupė nesurinks 40% rinkėjų balsų, kas užtikrintų aiškią daugumą parlamente, politinėms jėgoms teks ieškoti aljansų su kitomis partijomis tam, kad gautų prezidento Sergio Mattarella mandatą formuoti vyriausybę.
Pirmieji oficialūs rinkimų rezultatai turėtų būti žinomi pirmadienį popiet.
Pagrindinėmis šių rinkimų temomis tapo vangi ekonomika, aukštas nedarbo lygis ir imigracija.
Pakoreguota ir sudėtingesnė nei anksčiau rinkimų procedūra šiemet pailgino ir balsavimo, ir balsų skaičiavimo procesą. Iš kai kurių Italijos miestų per socialinius tinklus sklido žinios, kad, norint balsuoti, reikia visą dieną laukti eilėje.
Italijos portalo YouTrend skaičiavimais, rinkėjų aktyvumas buvo kur kas didesnis Italijos pietuose, kur susitelkę populistinio judėjimo Penkios žvaigždės rėmėjai. Šiauriniame Emilijos-Romanijos regione, įprastai palankiame centro kairiesiems, aktyvumas buvo mažesnis.
Šalyje registruota apie 46 mln. rinkėjų.
Pagrindiniai veikėjai
Kaip skelbė VŽ, pagrindinės figūros šiuose Italijos rinkimuose buvęs premjeras Silvio Berlusconi, partijos Pirmyn, Italija lyderis. Jo suburtoje koalicijoje Matteo Salvini vadovaujama Lyga ir dar dvi radikalios dešiniosios partijos.
Penkių žvaigždžių judėjimas, vadovaujamas Luigi Di Maio, turėtų iškovoti daugiausia balsų kaip atskira partija, trečioji vieta žadama Demokratų partijai, vadovaujamai irgi buvusio premjero Matteo Renzi.
Palankiausią atomazgą apklausos žadėjo p. Berlusconi centro dešiniosios partijos ir jo radikalesnių dešiniųjų bendražygių blokui. Šiai politinei grupei gali atitekti dauguma kėdžių parlamente, tačiau ir to nepakaktų kabineto formavimui savarankiškai.
Ponas Berlusconi, sekmadienį taip pat laukęs eilėje prie balsadėžės, nuogąstavo, kad dėl eilių daliai rinkėjų gali nepavykti atiduoti savo balso.
Bus eilių ir šį vakarą. Man neramu, kad gali būti situacijų, kuomet kai kurie žmonės negalės balsuoti, - Reuters cituoja p. Berlusconi.
Tęsinys - po grafikais
[infogram id="cd3d11c8-46b0-40d3-b247-20bae70c084b" prefix="rr5" format="interactive" title="Italijos rinkimų prognozės: apklausos"]
Pats Berlusconi negali užimti valstybinio posto dėl kaltinimų bylose, susijusių su seksualiniu priekabiavimu ir mokesčių slėpimu. Savo kandidatu į premjerus jis įvardijo Antonio Tajani, Europos Parlamento vadovą.
Pastarasis interviu Ispanijos dienraščiui El Pais, publikuotame prieš rinkimus, pareiškė, kad p. Berlusconi vienintelis, galintis užkirsti kelią populizmui Italijoje.
Berlusconi yra neprognozuojamas, Bet dabar Europa jį supranta geriau nei anksčiau ir laiko jį stabilumo Italijoje garantu, turint galvoje iškilusią ekstremizmo grėsmę, - sakė p. Tajani.
Jei rinkimai baigtųsi pakibusiu parlamentu be aiškios daugumos, tikėtina, kad toliau veiktų laikinoji dabartinio premjero, Demokratų partijos atstovo Paolo Gentiloni vadovaujama vyriausybė.
Rinkimai, pasibaigiantys rezultatu be aiškios daugumos ne naujiena Italijoje. Tačiau, nors Italijos politinės partijos mėgsta prieš rinkimus skelbtis, kad nedirbs vyriausybėje su savo varžovais, po rinkimų retorika pasikeičia ir būna randama išeitis iš, regis, visiškai neįmanomos politinės aklavietės.
Rinkimų kuriozai
Pakeista rinkimų sistema pridarė galvos skausmo organizatoriams Palerme per naktį prieš rinkimus buvo iš naujo perspausdinta 200.000 rinkimų biuletenių. Buvo pranešama ir apie klaidingai išspausdintus biuletenius vienoje balsavimo vietoje Romoje.
Per rinkimus dėmesį į save ne itin gražiai atkreipė Mario Draghi, italas Europos centrinio banko (ECB) prezidentas. Savo žmonai jis nurodė patylėti po to, kai ji mėgino atsakyti į žurnalistų klausimą.
Jo nebus vyriausybėje, jis ne politikas, - į klausimą, susijusį su Italijos valdymu, mėgino atsakyti Maria Serenella Cappello, p. Draghi sutuoktinė.
Nagi, patylėk (Dai, stai zitta it.), - jau įsėdęs į automobilį žmonai šūktelėjo p. Draghi, šią situaciją užfiksavo portalas Il Fatto Quotidiano.
Silvio Berlusconi balsavimo apylinkėje Milane buvusį premjerą, neatsiejamą nuo praeities sekso skandalų, pasitiko apsinuoginusi judėjimo Femen narė. Ant krūtinės ji buvo užsirašiusi: Berlusconi, tavo laikas baigėsi. Politikas vėliau pareiškė, kad viskas vyko taip greitai, jog jis net nespėjo įsižiūrėti į protestuotoją.
Prezidentas Sergio Matarrella pabalsavęs užmiršo balsavimo apylinkėje savo asmens tapatybės kortelę ją rinkimų organizatoriai vėliau perdavė prezidento asmens sargybiniams.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą