LAT: Lietuvos arbitražo teisme – nepriklausomumo trūkumas

Publikuota: 2016-09-05
Atnaujinta 2016-09-05 15:25
Algimanto Kalvaičio nuotr.
svg svg
Algimanto Kalvaičio nuotr.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT), išnagrinėjęs kasacinę bylą dėl arbitražą administruojančios institucijos ir jos pirmininko nepriklausomumo ir nešališkumo, konstatavo nepriklausomumo trūkumą Lietuvos arbitražo teisme ir su tuo susijusį kasatorių teisės į tinkamą procesą pažeidimą.

Išnagrinėtoje kasacinėje byloje jos šalių – bendrovių „Elgamos grupė“ ir UAB „The7“ – sutartyse buvo nustatyta arbitražinė išlyga, pagal kurią šalys susitarė ginčus nagrinėti Lietuvos arbitražo teisme. Ginčas byloje kilo dėl Lietuvos arbitražo teismo bei jo pirmininko nepriklausomumo ir nešališkumo.

Paskelbtoje LAT nutartyje nurodoma, kad du advokatų profesinės bendrijos „Zeta Law“ advokatai iš esmės kontroliuoja arbitražo institucijos dalininkus, o du advokatų kontoroje „Zeta Law“ advokatais dirbę asmenys yra buvę Lietuvos arbitražo teismo pirmininkais. „Atsižvelgiant į nurodytas aplinkybes, matyti, kad advokatų profesinės bendrijos „Zeta Law“ pozicijos Lietuvos arbitražo teisme yra dominuojančios“, - skelbiama LAT išplatintame pranešime.

Bylą nagrinėjusi LAT teisėjų kolegija atkreipė dėmesį į tai, kad egzistuoja ypač glaudūs ir intensyvūs ryšiai tarp Lietuvos arbitražo teismo ir minėtos advokatų kontoros, kurioje dirbantis advokatas atstovavo vieną iš ginčų šalių – UAB „The7“ – Lietuvos arbitražo teismo administruotame arbitražo procese.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Arbitrą šiam ginčui paskyrė arbitražo teismo pirmininkė. Tačiau „nei Lietuvos arbitražo teismas, nei jo vardu veikianti pirmininkė dėl nurodytų ryšių egzistavimo negali būti laikomi nešališku ir nepriklausomu skiriančiuoju subjektu nagrinėjant šią bylą, o ši aplinkybė lemia tai, jog arbitro paskyrimas šioje byloje buvo nelegitimus“, pažymima paskelbtoje Teismo nutartyje.

LAT atkreipė dėmesį ir į tai, kiekvienam asmeniui garantuojama teisė į tinkamą procesą yra įtvirtinta Lietuvos Respublikos Konstitucijoje. Teisės į tinkamą procesą svarbią sudėtinę dalį sudaro garantija, kad kiekvieno asmens byla sprendžiama pagal įstatymą sudaryto, nešališko ir nepriklausomo subjekto.

„Nors šalys turi teisę pasirinkti arbitražinį ginčų sprendimo būdą, tačiau universali ir nuo ginčų sprendimo būdo nepriklausanti teisingumo esmė, taip pat nacionaliniu bei tarptautiniu lygmeniu arbitražo sprendimui suteikiama galia lemia tai, kad ginčą sprendžiančio subjekto nešališkumas ir nepriklausomumas yra fundamentali teisių garantija, privaloma šalims užtikrinti visais atvejais“, - konstatavo LAT.

Arbitražo institucijai ir jos pirmininkui iš esmės taikomi arbitrams keliami nepriklausomumo ir nešališkumo reikalavimai, o juos vertinant taikomi tie patys vertinimo kriterijai.

Nustatęs procesinės viešosios tvarkos pažeidimą, LAT panaikino Lietuvos arbitražo teismo sprendimą.

„Labai vertiname LAT sprendimą, kuriuo apginta ginčo dalyvių teisė į sąžiningą procesą itin išsamiai išaiškinant fundamentalių sąžiningo proceso principų taikymo apimtį ir turinį. Tuo pačiu buvo patvirtintas mūsų profesinis įsitikinimas, kad objektyvus teisingumo vykdymas negali būti suderinamas su galimybe teisines paslaugas teikiantiems asmenims steigti arbitražo institucijas ir jų pagalba organizuoti savo klientų bylų nagrinėjimą. Didžiuojamės turėję galimybę prisidėti formuojant teismų praktiką dėl galimo arbitražo institucijos nepriklausomumo problematikos“ – komentuoja Mindaugas Žolynas, vienas iš kasacinį skundą rengusių advokatų kontoros „Fort“ teisininkų.

Įžvelgia neteisybę ir žalą reputacijai

Agnė Tvaronavičienė, Lietuvos arbitražo teismo pirmininkė sako įžvelgianti faktų neatitikimą.

„Gerbiame LAT neskundžiamą nutartį, tačiau turime pažymėti, kad 2013 m., paskiriant šiuo metu pareigas einančią Lietuvos arbitražo teismo pirmininkę, šio juridinio asmens dalininkais nebuvo nei vienas iš nutartyje ir straipsniuose spaudoje nurodytų asmenų. Tai faktas, kuris neleidžia daryti apibendrinančiosios išvados, kad Lietuvos arbitražo teismui trūksta nepriklausomumo. Apgailestaujame, kad į šį faktą nebuvo atsižvelgta priimant neskundžiamą nutartį bei viešinant informaciją apie ją žiniasklaidoje“, – sako p. Tvaronavičienė.

Advokatų kontora „Zeta Law“ VŽ atsiųstame komentare teigia esą LAT paskelbti duomenys neatitinka tikrovės, todėl kreipsis į šį teismą su prašymu juos paneigti. Pasak kontoros teisininkų, LAT išvados yra neteisingos ir neatitinka viešų juridinio asmenų registro duomenų.

„Pažymime, kad „Zeta Law“ advokatai LAT šioje byloje neatstovavo nei vienos iš bylos šalių. Mūsų žiniomis, vienos bylos šalies atstovu arbitražo procese buvo nuo 2016 m. vasario mėnesio „Zeta Law“ nepraktikuojantis advokatas. Susipažinus su LAT nutartimi bei viešu pranešimu, tenka apgailestauti, kad teismas padarė esminę faktinę klaidą ir vien ja pagrindė visas tolesnes savo išvadas“, – teigia Valdemaras Stančikas, „Zeta Law“ vadovaujantis partneris.

Jo žodžiais, „LAT savo nutartyje nurodė, neva Lietuvos apeliacinis teismas nustatė, jog Lietuvos arbitražo teismas turi tris steigėjus (dalininkus) - VšĮ „Teisingumo institutas“, asociaciją „Pilietiniai projektai“ ir VšĮ „Medicinos audito institutas“ (beje, kuris pagal viešus registro duomenis išregistruotas dar 2012 m.), kurie neva išrinko Lietuvos arbitražo teismo pirmininką ir šie juridiniai asmenys turi lemiamą įtaką priimant sprendimus dėl Lietuvos arbitražo teismo pirmininko išrinkimo“.

Advokatų kontoros partneris sako norinti prabrėžti, jog iš Lietuvos apeliacinio teismo nutarties, matyti, jog tokie faktai nenustatyti, o priešingai – nustatyta, kad aukščiau minimi juridiniai asmenys nėra Lietuvos arbitražo teismo dalyviais (kaip minėta, vienas iš jų neegzistuoja nuo 2012 metų), ir šio teismo pirmininko rinkimuose negalėjo ir negali dalyvauti. Todėl p.  Stančikas sako, kad LAT išvados yra stebinančios ir nesuprantama kuo paremtos.

„Suvokdami, kad klaidos yra neišvengiamos net ir LAT, kaip ir minėta, kreipsimės dėl klaidingos paskelbtos informacijos paneigimo, taip pat išanalizuosime visas procesines galimybes dėl „Zeta Law“ reputacijai kenkiančio teismo procesinio sprendimo bei jo išvadų panaikinimo. Tuo pačiu norėtume išreikšti apgailestavimą, kad susidariusi situacija sąlygojo viešą konfidencialaus arbitražo proceso aptarimą“, – teigia p. Stančikas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
V. Putinas rusams žada dešimtadaliu didesnes pensijas ir MMA

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, trečiadienį vakare paskelbė, kad pensijos, kitos socialinės išmokos...

Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ skiriama 175.000 Eur dotacija

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį planuoja skirti biudžeto dotaciją jos iki šiol negavusiai...

Bendrovei „Scandagra Group“ – ERPB aukso medalis už aplinkosaugos ir socialines inovacijas Baltijos šalyse Verslo tribūna

Ekologiškų grūdų prekybos sektoriuje Baltijos šalyse lyderiaujanti įmonių grupė AB „Scandagra Group“...

Pagaliau aukštesnės palūkanos

Užaugo ištisa karta investuotojų, vartotojų, verslų, nepatyrusių, kaip išlikti pasaulyje, kuriame pinigai,...

Nuomonės
05:50
Infliacija perskirsto turtą: kas vakar buvo vargšas, šiandien – turtuolis ir atvirkščiai Premium 2

Daug kalbama apie žalingą infliacijos poveikį, jos padarinius, it pelių graužiamas santaupas, tačiau kainų...

Finansai
05:45
Pilnėjantys restoranai – tik pagražintas atspindys, realybėje – gresiantys bankrotai Premium

Kredito rizikos vertinimas rodo, kad maitinimo sektoriaus įmonių padėtis per metus šiek tiek gerėjo, dalis...

Prekyba
05:45
M. Navickienė – apie nuo liepos įsigaliosiančią reformą, pensinį amžių, NPD, darbo rinkos tendencijas Premium

Nedarbas Lietuvoje nuosekliai mažėja nuo 2021-ųjų pradžios. Ši teigiama tendencija darbo rinkoje turėtų...

Duomenys apie naudos gavėjus: metas pateikti tikrąsias verslo sąsajas Verslo tribūna

Juridiniai asmenys jau gali teikti duomenis Registrų centrui apie jų tikruosius naudos gavėjus – taip...

Senų padangų guma virto inovatyviais produktais – tapo išskirtiniais rinkoje Verslo tribūna

Atliekų tvarkymas – tai ne tik kokybiškai perdirbta atlieka, bet ir inovatyvūs, pažangūs, aplinkai draugiški...

Kinija vilioja pietines Ramiojo vandenyno salas saugumo ir prekybos bendradarbiavimu

Kinija pristatė savo planus smarkiai plėsti bendradarbiavimą saugumo ir ekonomikos srityje su pietinio...

Verslo aplinka
2022.05.25
Rusija skelbia po išminavimo atidaranti Mariupolio uostą

Rusija trečiadienį pareiškė, kad jos pajėgų užimto Ukrainos pietrytinio Mariupolio miesto uostas vėl...

Verslo aplinka
2022.05.25
D. Kuleba Davose ragina Vakarus „užraukti rusišką eksportą“

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba trečiadienį paragino Vakarus „užraukti rusišką eksportą“...

Verslo aplinka
2022.05.25
Dūma panaikino viršutinę amžiaus ribą norintiems tarnauti kariuomenėje

Rusijos parlamentas trečiadienį priėmė įstatymo pataisas, kuriomis panaikinama viršutinė amžiaus riba,...

Verslo aplinka
2022.05.25
Rusija skelbia atliksianti su užsienio skola susijusius mokėjimus rubliais 3

Rusija trečiadienį pareiškė mokėsianti užsienio skolą rubliais, Jungtinėms Valstijoms paskelbus apie...

Finansai
2022.05.25
ES siekia įgaliojimų, apsunkinančių galimybes apeiti sankcijas

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį pasiūlė naujas taisykles, kurios apsunkintų Rusijos oligarchų galimybes...

Verslo aplinka
2022.05.25
EVT pirmininkas įsitikinęs, kad ES susitars dėl rusiškos naftos embargo

Charles'is Michelis, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas (EVT), trečiadienį teigė esąs tikras, kad Europos...

Verslo aplinka
2022.05.25
Rusija supaprastino pilietybės suteikimo tvarką Ukrainos pietinių sričių gyventojams

Ukrainos pietinių Zaporižios ir Chersono sričių gyventojai galės įgyti Rusijos pilietybę „supaprastinta“...

Verslo aplinka
2022.05.25
JK paskelbta ataskaita: šalies lyderiai turi prisiimti atsakomybę už kultūrą, leidusią vykti vakarėliams 2

Jungtinės Karalystės (JK) politiniai lyderiai ir aukščiausi pareigūnai „turi prisiimti atsakomybę“ už...

Verslo aplinka
2022.05.25
ECB: karas Ukrainoje didina grėsmes finansiniam stabilumui

Rusijos invazija į Ukrainą sukėlė naują įtampos finansų rinkose bangą išaugus kainoms ir sulėtėjus ekonomikos...

Rinkos
2022.05.25
Davose su „Google“ ir „Meta“ atstovais susitikęs G. Nausėda pakvietė bendroves plėstis Lietuvoje

Gitanas Nausėda, prezidentas, paragino JAV informacinių technologijų gigantę „Google“ ir JAV socialinių...

Verslo aplinka
2022.05.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku