Rudens darbai: biudžetas, socialinis modelis ir dar šimtai kitų

Publikuota: 2015-09-10
Atnaujinta 2015-09-11 12:27
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvos politikai pradeda naują sezoną – po vasaros atostogų į sesiją vėl susirenka Seimas, kuris per rudenį planuoja svarstyti kelis šimtus klausimų. Daugelis jų turės nemenkos įtakos šalies ekonomikos raidai ne vienerius ateinančius metus.

Rugsėjo 10 – gruodžio 23 dienomis vyksianti Seimo rudens sesija bus paskutinė prieš kitąmet pavasarį prasidėsiančią naujojo parlamento rinkimų, rengiamų 2016-ųjų spalį, oficialią kampaniją. Todėl ekspertai teigia, kad tai bene paskutinis santykinai politiškai ramus ir konstruktyvus politinis laikotarpis, kai dar galima priimti svarbius sprendimus, nesidairant į rinkėjų nuotaikas.

Tiesa, artėjančių rinkimų dvelksmas sulig kiekviena diena juntamas vis stipriau ir politikai jau faktiškai pradėjo varžybas dėl būsimų rinkėjų balsų, todėl daugėja įvairių politinių pareiškimų, nesutarimų ir pasiūlymų, kurie gali turėti įtakos rudens sesijoje svarstomų įstatymų kokybei.

Nepaisant to, prezidentė Dalia Grybauskaitė paragino politikus dar bent kuriam laikui atidėti į šalį partines ambicijas ir susitelkti priimant šaliai svarbius racionalius sprendimus, neparemtus populizmu, „nerizikuoti finansiniu šalies stabilumu, vengti nepagrįstų ir nepasvertų ilgalaikių įsipareigojimų“.

Įregistruotame sesijos darbų programos projekte įrašyta daugiau kaip tūkstantis teisės aktų projektų. Seimas paprastai per sesiją priima sprendimus dėl maždaug 300-400 svarstomų dokumentų.

Bene svarbiausi Seimo rudens sesijos darbai – 2016 m. biudžetas ir naujasis socialinis modelis, kurio pagrindinė dalis yra lankstesnius darbo santykius nustatantis Darbo kodeksas.

Pagrindinių mokesčių tarifų nekeis

Kitų metų valstybės, savivaldybių, „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo biudžetų projektas Seimą turėtų pasiekti spalio viduryje, bet pagrindinius būsimųjų finansinių metų skaičius Vyriausybė žada paskelbti jau baigiantis rugsėjui. Formuojant biudžetą numatoma remtis naujausiomis Finansų ministerijos makroekonominėmis prognozėmis, kad šiemet bendrasis vidaus produktas (BVP) paaugs apie 1,9%, o kitąmet – 3,2%.

Jau dabar aišku, kad kitąmet maždaug 150 mln. Eur daugiau biudžete bus skirta krašto apsaugai. Taip bus pasiekta, kad Lietuva gynybai skirs apie 1,4% BVP.

Kartu su biudžetu į Seimą atkeliaus ir šūsnis lydinčiųjų projektų, tačiau, anot finansų ministro Rimanto Šadžiaus, esminių mokestinių pokyčių kitąmet neplanuojama. Turėtų būti nustatyti kriterijai, kaip savivaldybėms bus paskirstomas gyventojų pajamų mokestis, patvirtinti įstatymai dėl vadinamosios „išmaniosios“ mokesčių administravimo sistemos bei kiti teisės aktai, kurie, kaip tikisi Vyriausybė, padės gerinti mokesčių surinkimą, bet jų pagrindiniai tarifai nebus liečiami. Tradiciškai tik numatoma kilstelėti tabako akcizus.

Nori grąžinti toliau derinti

Kitas esminis sesijos klausimas – socialinis modelis. Jį Seimo plenariniuose posėdžiuose numatoma svarstyti spalį.

Bet šiuo klausimu, apimančiu apie keturias dešimtis įvairių įstatymų projektų, yra itin daug nesutarimų, ypač dėl liberalesnio Darbo kodekso. Jis tebederinamas Trišalėje taryboje, o profesinės sąjungos dėl Vyriausybės patvirtintų ir Seimui perduotų lankstesnių darbo santykių organizuoja protestus Vilniuje bei kituose šalies miestuose.

Premjeras Algirdas Butkevičius yra sakęs, kad Lietuva jau senokai yra nekonkurencinga darbo santykių srityje, nes esamas Darbo kodeksas yra nemodernus. Vyriausybės vadovas pareiškė tikįs, kad bus sutelkta politinė valia ir per rudenį naujasis kodeksas priimtas, nes jeigu tai nebus padaryta dabar, priešrinkiminės batalijos šį klausimą privers atidėti metams ar net keleriems.

Politikai reiškia įvairias nuomones dėl Darbo kodekso. Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė užsiminė, kad jis turėtų būti grąžintas Vyriausybei patobulinti ir suderinti su Trišalėje taryboje sutartomis nuostatomis. Apie būtinybę, kad naujam socialiniam modeliui pritartų visi socialiniai partneriai, yra minėjusi ir prezidentė.

Tik spalį arba lapkritį paaiškės, ar tikrai Seimas suspės per šią sesiją iš socialinio modelio paketo patvirtinti bent naują Darbo kodeksą. Jeigu taip atsitiktų, lankstesni darbo santykiai įsigaliotų nuo 2016-ųjų. Jeigu ne, šis klausimas gali būti atidėtas jau po Seimo rinkimų ir tuomet Darbo kodeksas įsigaliotų tik maždaug po poros metų ar dar vėliau.

Ribos atsiskaitymus grynaisiais

Per šią rudens sesiją bus svarstoma ir gerokai daugiau verslui aktualių projektų. Tarp jų – Bankų sąjungos reikalavimų įtvirtinimas Lietuvoje. Vyriausybės Seimui jau pasiūlyti įstatymų projektai be kita ko numato atvejus, kai draudžiamoji indėlių suma yra didesnė nei 100.000 Eur. Be to, per 10 m. bus sukauptas 0,8% dydžio nuo visos draudžiamųjų indėlių sumos Indėlių draudimo fondas, kuris per tolesnius 4 m. padidės iki 2% dydžio nuo draudžiamųjų indėlių sumos.

Finansų ministerija tikisi, kad per rudenį bus priimtas Atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymo projektas. Pasiūlyti tokie limitai – 3.000 Eur verslininkams ar įmonėms, jeigu bent viena sandorio pusė yra oficialia ūkine veikla užsiimantys asmenys, ir 5.000 Eur visiems fiziniams asmenims.

Statybos įstatymo pakeitimai numato daug įvairių pakeitimų, tarp jų – dėl įpareigojimo statybų rangovams į depozitą atidėti 5% projekto vertės, iš kurio per dvejus metus būtų šalinamas pastebėtas statybinis brokas.

Vartojimo kredito įstatymo pakeitimų projektas, planuojama, nustatys griežtesnius greituosius kreditus išduodančių įmonių veiklos apribojimus, įskaitant ir sumažintą metinę tokių kreditų palūkanų normą. Planuojama taip pat svarstyti Alkoholio kontrolės įstatymo pakoregavimus, numatančius išorinės silpnų alkoholinių gėrimų reklamos uždraudimą.

Be to, žadama svarstyti valstybės įmonių holdingus įteisinančius įstatymus, Oro uostų koncesijos įstatymą, teisės aktus dėl elektroninio balsavimo įteisinimo, dėl šauktinių kariuomenės įteisinimo ne laikinai, bet nuolat. Numatoma optimizuoti migracijos procesus, susijusius su sprendimų dėl užsieniečių teisinės padėties priėmimu ir jų vykdymu.

Sesijos darbų planuose projektai, kuriais siekiama įgyvendinti pasiūlymus gerinti verslo aplinką, mažinti administracinę naštą ūkio subjektams, supaprastinti poveikio aplinkai vertinimo procedūras ūkio subjektams, siekiantiems tirti ir naudoti išsklaidytųjų angliavandenilių išteklius.

Svarbiausi Seimo rudens sesijos darbai:

  • 2016 m. biudžetas;
  • Darbo kodeksas ir kiti socialinio modelio projektai;
  • ES Bankų sąjungos įteisinimo aktai;
  • Atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymas;
  • Mokesčių administravimo įstatymo pataisos;
  • Oro uostų koncesijos įstatymas;
  • Miškų įstatymo pataisos;
  • Vartojimo kredito įstatymo pakeitimai;
  • Statybos įstatymo pataisos.

Šaltinis: Seimo kanceliarija

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
A. Tapino ir premjero kova įsibėgėja 40

„Laisvės TV“ įkūrėjas, žurnalistas Andrius Tapinas, nesulaukęs premjero Sauliaus Skvernelio atsiprašymo ir...

Rinkodara
2019.01.18
Trečias kartas nemelavo: Švedija pagaliau turi vyriausybę

Švedijoje po penkis mėnesius trukusios porinkiminės politinės sumaišties pagaliau pavyko suformuoti naują...

Verslo aplinka
2019.01.18
Savivaldos rinkimų biuletenyje pirmieji bus „tvarkiečiai“ 3

Penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) organizavo savivaldos rinkimuose dalyvaujančių partijų numerių...

Verslo aplinka
2019.01.18
Įstatymas leistų, bet valdžia tikina radikalaus žingsnio neruošianti Premium

Vyriausybė ramina, kad nepasinaudos nuo šių metų pradžios įsigaliojusia įstatymine galimybe stabdyti jau...

Verslo aplinka
2019.01.18
Gordijaus mazgo įkaitai 4

Jungtinės Karalystės (JK) parlamentarai, smogę premjerės Theresos May vyriausybei, „Brexit“ klausimą paliko...

Verslo aplinka
2019.01.17
Graikijos parlamentas pareiškė trapų pasitikėjimą premjeru

Graikijos parlamentas vos kelių balsų persvara pareiškė pasitikėjimą kairiųjų partijos „Syriza“ lyderio...

Verslo aplinka
2019.01.16
Chaotiškas „Brexit“ padidintų Lietuvos įmokas į ES biudžetą

Po Jungtinės Karalystės (JK) parlamento atmestos sutarties su Europos Sąjunga (ES) dėl „Brexit“ sąlygų...

Verslo aplinka
2019.01.16
V. Šapoka: šiųmetį Lietuvos BVP augimą „Brexit“ gali sulėtinti ir 0,7% Premium 19

„Brexit“, priklausomai nuo jo scenarijaus, Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą šiemet gali...

Verslo aplinka
2019.01.16
Europa raginama sparčiau kurti savavaldį transportą

Antradienį Europos Parlamentas (EP) paragino Europoje sukurti palankesnes sąlygas savavaldžiam transportui ir...

Technologijos
2019.01.16
Politikai viešumo kainos mokėti nelinkę 2

Kad ir kiek valstiečių vedlys Ramūnas Karbauskis dievagojasi, esą jokio apynasrio žiniasklaidai mauti...

Rinkodara
2019.01.16
Naujasis švietimo ministras paskirtas, prisiekė ir pradėjo eiti pareigas 6

Naujuoju švietimo, mokslo ir sporto ministru tapo ligšiolinis Mykolo Romerio universiteto rektorius Algirdas...

Verslo aplinka
2019.01.15
Valdantieji imasi pertvarkų sveikatos sistemoje, medikai prieštarauja 2

Seimas svarstys valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderio Ramūno Karbauskio...

Verslo aplinka
2019.01.15
Laukiama naujojo švietimo ministro paskyrimo

Valdantieji tikisi, kad jau antradienį pradės dirbti naujasis švietimo, mokslo ir sporto ministras. Juo...

Verslo aplinka
2019.01.14
Po A. Verygos fiasko sveikatos sistemos pertvarką siūlys R. Karbauskis 3

Savaitgalį Seimui atmetus sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos projektus dėl valstybinės sveikatos...

Verslo aplinka
2019.01.14
„Huawei“ atleido Lenkijoje sulaikytą darbuotoją, įtariamą šnipinėjimu 3

„Huawei“ nusprendė nutraukti darbdavio ir darbuotojo santykius su Wang Weijingu, kuris praėjusią savaitę buvo...

Technologijos
2019.01.14
Sausio 13-ąją Laisvės premija įteikta pokario partizanams 5

Minint Sausio 13-ąją – Lietuvos laisvės gynėjų dieną, Seime sekmadienį įteikta Laisvės premija, šiemet skirta...

Verslo aplinka
2019.01.13
Plečia draudžiamos informacijos sąrašą, tačiau cenzūros nežada 4

Seimas svarstys du variantus įstatymo pataisų, kuriomis plečiamas draudžiamos skelbti informacijos sąrašas.

Verslo aplinka
2019.01.12
Žlugo A. Verygos pasiūlymai dėl sveikatos reformos 6

Seime žlugo bandymas pateikti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtus pasiūlymus didelėse...

Verslo aplinka
2019.01.12
A. Lukašenka įžvelgia iššūkių Baltarusijos nepriklausomybei 18

Per ateinančius dvejus metus Baltarusijos nepriklausomybė gali susidurti su išbandymais, sako Aliaksandras...

Verslo aplinka
2019.01.11
Seimas imasi opozicijos ir žurnalistų kritikuojamos LRT valdymo pertvarkos 1

Seimas valdančiosios daugumos balsais sutiko pradėti svarstyti Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno...

Verslo aplinka
2019.01.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau