Rudens darbai: biudžetas, socialinis modelis ir dar šimtai kitų

Publikuota: 2015-09-10
Atnaujinta 2015-09-11 12:27
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvos politikai pradeda naują sezoną – po vasaros atostogų į sesiją vėl susirenka Seimas, kuris per rudenį planuoja svarstyti kelis šimtus klausimų. Daugelis jų turės nemenkos įtakos šalies ekonomikos raidai ne vienerius ateinančius metus.

Rugsėjo 10 – gruodžio 23 dienomis vyksianti Seimo rudens sesija bus paskutinė prieš kitąmet pavasarį prasidėsiančią naujojo parlamento rinkimų, rengiamų 2016-ųjų spalį, oficialią kampaniją. Todėl ekspertai teigia, kad tai bene paskutinis santykinai politiškai ramus ir konstruktyvus politinis laikotarpis, kai dar galima priimti svarbius sprendimus, nesidairant į rinkėjų nuotaikas.

Tiesa, artėjančių rinkimų dvelksmas sulig kiekviena diena juntamas vis stipriau ir politikai jau faktiškai pradėjo varžybas dėl būsimų rinkėjų balsų, todėl daugėja įvairių politinių pareiškimų, nesutarimų ir pasiūlymų, kurie gali turėti įtakos rudens sesijoje svarstomų įstatymų kokybei.

Nepaisant to, prezidentė Dalia Grybauskaitė paragino politikus dar bent kuriam laikui atidėti į šalį partines ambicijas ir susitelkti priimant šaliai svarbius racionalius sprendimus, neparemtus populizmu, „nerizikuoti finansiniu šalies stabilumu, vengti nepagrįstų ir nepasvertų ilgalaikių įsipareigojimų“.

Įregistruotame sesijos darbų programos projekte įrašyta daugiau kaip tūkstantis teisės aktų projektų. Seimas paprastai per sesiją priima sprendimus dėl maždaug 300-400 svarstomų dokumentų.

Bene svarbiausi Seimo rudens sesijos darbai – 2016 m. biudžetas ir naujasis socialinis modelis, kurio pagrindinė dalis yra lankstesnius darbo santykius nustatantis Darbo kodeksas.

Pagrindinių mokesčių tarifų nekeis

Kitų metų valstybės, savivaldybių, „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo biudžetų projektas Seimą turėtų pasiekti spalio viduryje, bet pagrindinius būsimųjų finansinių metų skaičius Vyriausybė žada paskelbti jau baigiantis rugsėjui. Formuojant biudžetą numatoma remtis naujausiomis Finansų ministerijos makroekonominėmis prognozėmis, kad šiemet bendrasis vidaus produktas (BVP) paaugs apie 1,9%, o kitąmet – 3,2%.

Jau dabar aišku, kad kitąmet maždaug 150 mln. Eur daugiau biudžete bus skirta krašto apsaugai. Taip bus pasiekta, kad Lietuva gynybai skirs apie 1,4% BVP.

Kartu su biudžetu į Seimą atkeliaus ir šūsnis lydinčiųjų projektų, tačiau, anot finansų ministro Rimanto Šadžiaus, esminių mokestinių pokyčių kitąmet neplanuojama. Turėtų būti nustatyti kriterijai, kaip savivaldybėms bus paskirstomas gyventojų pajamų mokestis, patvirtinti įstatymai dėl vadinamosios „išmaniosios“ mokesčių administravimo sistemos bei kiti teisės aktai, kurie, kaip tikisi Vyriausybė, padės gerinti mokesčių surinkimą, bet jų pagrindiniai tarifai nebus liečiami. Tradiciškai tik numatoma kilstelėti tabako akcizus.

Nori grąžinti toliau derinti

Kitas esminis sesijos klausimas – socialinis modelis. Jį Seimo plenariniuose posėdžiuose numatoma svarstyti spalį.

Bet šiuo klausimu, apimančiu apie keturias dešimtis įvairių įstatymų projektų, yra itin daug nesutarimų, ypač dėl liberalesnio Darbo kodekso. Jis tebederinamas Trišalėje taryboje, o profesinės sąjungos dėl Vyriausybės patvirtintų ir Seimui perduotų lankstesnių darbo santykių organizuoja protestus Vilniuje bei kituose šalies miestuose.

Premjeras Algirdas Butkevičius yra sakęs, kad Lietuva jau senokai yra nekonkurencinga darbo santykių srityje, nes esamas Darbo kodeksas yra nemodernus. Vyriausybės vadovas pareiškė tikįs, kad bus sutelkta politinė valia ir per rudenį naujasis kodeksas priimtas, nes jeigu tai nebus padaryta dabar, priešrinkiminės batalijos šį klausimą privers atidėti metams ar net keleriems.

Politikai reiškia įvairias nuomones dėl Darbo kodekso. Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė užsiminė, kad jis turėtų būti grąžintas Vyriausybei patobulinti ir suderinti su Trišalėje taryboje sutartomis nuostatomis. Apie būtinybę, kad naujam socialiniam modeliui pritartų visi socialiniai partneriai, yra minėjusi ir prezidentė.

Tik spalį arba lapkritį paaiškės, ar tikrai Seimas suspės per šią sesiją iš socialinio modelio paketo patvirtinti bent naują Darbo kodeksą. Jeigu taip atsitiktų, lankstesni darbo santykiai įsigaliotų nuo 2016-ųjų. Jeigu ne, šis klausimas gali būti atidėtas jau po Seimo rinkimų ir tuomet Darbo kodeksas įsigaliotų tik maždaug po poros metų ar dar vėliau.

Ribos atsiskaitymus grynaisiais

Per šią rudens sesiją bus svarstoma ir gerokai daugiau verslui aktualių projektų. Tarp jų – Bankų sąjungos reikalavimų įtvirtinimas Lietuvoje. Vyriausybės Seimui jau pasiūlyti įstatymų projektai be kita ko numato atvejus, kai draudžiamoji indėlių suma yra didesnė nei 100.000 Eur. Be to, per 10 m. bus sukauptas 0,8% dydžio nuo visos draudžiamųjų indėlių sumos Indėlių draudimo fondas, kuris per tolesnius 4 m. padidės iki 2% dydžio nuo draudžiamųjų indėlių sumos.

Finansų ministerija tikisi, kad per rudenį bus priimtas Atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymo projektas. Pasiūlyti tokie limitai – 3.000 Eur verslininkams ar įmonėms, jeigu bent viena sandorio pusė yra oficialia ūkine veikla užsiimantys asmenys, ir 5.000 Eur visiems fiziniams asmenims.

Statybos įstatymo pakeitimai numato daug įvairių pakeitimų, tarp jų – dėl įpareigojimo statybų rangovams į depozitą atidėti 5% projekto vertės, iš kurio per dvejus metus būtų šalinamas pastebėtas statybinis brokas.

Vartojimo kredito įstatymo pakeitimų projektas, planuojama, nustatys griežtesnius greituosius kreditus išduodančių įmonių veiklos apribojimus, įskaitant ir sumažintą metinę tokių kreditų palūkanų normą. Planuojama taip pat svarstyti Alkoholio kontrolės įstatymo pakoregavimus, numatančius išorinės silpnų alkoholinių gėrimų reklamos uždraudimą.

Be to, žadama svarstyti valstybės įmonių holdingus įteisinančius įstatymus, Oro uostų koncesijos įstatymą, teisės aktus dėl elektroninio balsavimo įteisinimo, dėl šauktinių kariuomenės įteisinimo ne laikinai, bet nuolat. Numatoma optimizuoti migracijos procesus, susijusius su sprendimų dėl užsieniečių teisinės padėties priėmimu ir jų vykdymu.

Sesijos darbų planuose projektai, kuriais siekiama įgyvendinti pasiūlymus gerinti verslo aplinką, mažinti administracinę naštą ūkio subjektams, supaprastinti poveikio aplinkai vertinimo procedūras ūkio subjektams, siekiantiems tirti ir naudoti išsklaidytųjų angliavandenilių išteklius.

Svarbiausi Seimo rudens sesijos darbai:

  • 2016 m. biudžetas;
  • Darbo kodeksas ir kiti socialinio modelio projektai;
  • ES Bankų sąjungos įteisinimo aktai;
  • Atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymas;
  • Mokesčių administravimo įstatymo pataisos;
  • Oro uostų koncesijos įstatymas;
  • Miškų įstatymo pataisos;
  • Vartojimo kredito įstatymo pakeitimai;
  • Statybos įstatymo pataisos.

Šaltinis: Seimo kanceliarija

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
 1993-iųjų stebuklo formulė: geležinė valia, išmintinga diplomatija, truputis pinigų ir sėkmės Premium 4

Dar ir šiandien kai kuriuos draugiškus Lietuvos kaimynus sunku įtikinti, kad Rusijos kariuomenės išvedimą iki...

Verslo klasė
2018.10.19
Gitanas Nausėda pasirinko komunikacijos partnerius prezidento rinkimams 2

Sprendimą dalyvauti Prezidento rinkimuose priėmęs ekonomistas, socialinių mokslų daktaras Gitanas Nausėda...

Rinkodara
2018.10.19
Paskelbtas referendumas dėl dvigubos pilietybės 13

Konstitucinis referendumas dėl dvigubos pilietybės įteisinimo turėtų įvykti kitų metų gegužės 12 ir 26...

Verslo aplinka
2018.10.18
Iš šių metų biudžeto – papildomi pinigai ir gynybai, ir partijoms 3

Vyriausybė turi teisę pasiskolinti tam, kad šiemet užtikrintų pakankamą krašto apsaugos sistemos finansavimą.

Verslo aplinka
2018.10.18
Seimo dauguma nusiteikusi atmesti prezidentės veto dėl atliekų deginimo 1

Seimas nusprendė svarstyti prezidentės Dalios Grybauskaitės veto įstatymo pataisoms, numatančioms atliekų...

Verslo aplinka
2018.10.18
Seimas paniro į kitų metų biudžeto svarstymą 1

Seimas pradėjo bemaž du mėnesius truksiantį 2019 m. biudžeto svarstymą. Vyriausybė siūlo, kad kitąmet viešųjų...

Verslo aplinka
2018.10.18
Liberalai Vilniuje nebenori rinkimų komiteto 7

Liberalų sąjūdžio valdyba trečiadienį panaikino Vilniaus miesto skyriaus sprendimą savivaldos rinkimuose...

Verslo aplinka
2018.10.17
Politinės korupcijos tyrimą atliekanti komisija prašo medžiagos iš VSD ir STT

Politinės korupcijos tyrimą atliekanti Seimo laikinoji komisija iš pradžių ketina susipažinti su slapta...

Verslo aplinka
2018.10.17
Senkant ES pinigams regionams finansuoti valdžia pasitelks nacionalines plėtros įstaigas

Vyriausybė trečiadienį nacionalinių plėtros įstaigų (NPĮ) statusą suteikė trims valstybės valdomoms finansų...

Finansai
2018.10.17
ETPA ragina Baltarusiją nesuteikti licencijos Astravo AE

Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA) paragino Baltarusijos branduolinės energetikos reguliuotoją...

Energetika
2018.10.11
Baltarusiai ruošiasi montuoti pirmąjį Astravo reaktorių Premium 11

Astravo atominė elektrinė (AE) ruošiasi pirmojo jėgainės bloko paleidimui. Ruošiamasi montuoti ir bandyti...

Energetika
2018.10.11
Registrų centro duomenys – vėl prieinami žiniasklaidai 12

Vyriausybė trečiadienį priėmė nutarimus, kuriais remiantis nuo šiandien žiniasklaidai vėl neatlygintinai bus...

Rinkodara
2018.10.10
Daugėja nepatenkintųjų Vyriausybės darbu

Rugsėjį gerokai padaugėjo Vyriausybės darbu nepatenkintų gyventojų, tačiau premjeras Saulius Skvernelis...

Verslo aplinka
2018.10.10
Reitingų lentelėje „valstiečiai“ vejasi konservatorius

Reitingų lentelėje valdantieji „valstiečiai“ vejasi opozicijoje esančius konservatorius, bet jų neaplenkė,...

Verslo aplinka
2018.10.10
Sinchronizacija: datos, pinigai, rizikos Premium 1

Derybose dėl sinchronizacijos yra „pasiekta daugiau nei kada nors iki šiol“, tačiau iki pirmojo, politinio,...

Energetika
2018.10.10
Patvirtintas naujas Kauno mero pavaduotojas

Povilą Mačiulį, iš Kauno vicemero pareigų pasitraukusį rugsėjo mėnesį, oficialiai pakeitė Andrius Palionis,...

Verslo aplinka
2018.10.09
Toliau stumiama referendumo su dviejų savaičių pertrauka idėja 2

Nepaisant kritikos Seimas toliau linksta pritarti valdančiųjų idėjai, kad referendumas dėl dvigubos...

Verslo aplinka
2018.10.09
Seimas linksta įteisinti individualius skundus Konstituciniam Teismui 1

Seimas linksta pritarti Konstitucijos pataisoms, kurios numato galimybę į Konstitucinį Teismą su individualiu...

Verslo aplinka
2018.10.09
FTB tyrimas neįnešė sumaišties į Kavanaugh paskyrimą

Baigtas FTB tyrimas, kurį JAV Senato teismų komitetas įpareigojo teisėsaugą atlikti iki šios savaitės...

Verslo aplinka
2018.10.05
Seime – „valstiečio“ Puidoko ir VSD direktoriaus pavaduotojo Budrio susitikimas

Valstybės saugumo departamentui (VSD) klausimų pateikęs „valstietis“ Mindaugas Puidokas atsakymų dar negavo,...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau