Rudens darbai: biudžetas, socialinis modelis ir dar šimtai kitų

Publikuota: 2015-09-10
Atnaujinta 2015-09-11 12:27
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvos politikai pradeda naują sezoną – po vasaros atostogų į sesiją vėl susirenka Seimas, kuris per rudenį planuoja svarstyti kelis šimtus klausimų. Daugelis jų turės nemenkos įtakos šalies ekonomikos raidai ne vienerius ateinančius metus.

Rugsėjo 10 – gruodžio 23 dienomis vyksianti Seimo rudens sesija bus paskutinė prieš kitąmet pavasarį prasidėsiančią naujojo parlamento rinkimų, rengiamų 2016-ųjų spalį, oficialią kampaniją. Todėl ekspertai teigia, kad tai bene paskutinis santykinai politiškai ramus ir konstruktyvus politinis laikotarpis, kai dar galima priimti svarbius sprendimus, nesidairant į rinkėjų nuotaikas.

Tiesa, artėjančių rinkimų dvelksmas sulig kiekviena diena juntamas vis stipriau ir politikai jau faktiškai pradėjo varžybas dėl būsimų rinkėjų balsų, todėl daugėja įvairių politinių pareiškimų, nesutarimų ir pasiūlymų, kurie gali turėti įtakos rudens sesijoje svarstomų įstatymų kokybei.

Nepaisant to, prezidentė Dalia Grybauskaitė paragino politikus dar bent kuriam laikui atidėti į šalį partines ambicijas ir susitelkti priimant šaliai svarbius racionalius sprendimus, neparemtus populizmu, „nerizikuoti finansiniu šalies stabilumu, vengti nepagrįstų ir nepasvertų ilgalaikių įsipareigojimų“.

Įregistruotame sesijos darbų programos projekte įrašyta daugiau kaip tūkstantis teisės aktų projektų. Seimas paprastai per sesiją priima sprendimus dėl maždaug 300-400 svarstomų dokumentų.

Bene svarbiausi Seimo rudens sesijos darbai – 2016 m. biudžetas ir naujasis socialinis modelis, kurio pagrindinė dalis yra lankstesnius darbo santykius nustatantis Darbo kodeksas.

Pagrindinių mokesčių tarifų nekeis

Kitų metų valstybės, savivaldybių, „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo biudžetų projektas Seimą turėtų pasiekti spalio viduryje, bet pagrindinius būsimųjų finansinių metų skaičius Vyriausybė žada paskelbti jau baigiantis rugsėjui. Formuojant biudžetą numatoma remtis naujausiomis Finansų ministerijos makroekonominėmis prognozėmis, kad šiemet bendrasis vidaus produktas (BVP) paaugs apie 1,9%, o kitąmet – 3,2%.

Jau dabar aišku, kad kitąmet maždaug 150 mln. Eur daugiau biudžete bus skirta krašto apsaugai. Taip bus pasiekta, kad Lietuva gynybai skirs apie 1,4% BVP.

Kartu su biudžetu į Seimą atkeliaus ir šūsnis lydinčiųjų projektų, tačiau, anot finansų ministro Rimanto Šadžiaus, esminių mokestinių pokyčių kitąmet neplanuojama. Turėtų būti nustatyti kriterijai, kaip savivaldybėms bus paskirstomas gyventojų pajamų mokestis, patvirtinti įstatymai dėl vadinamosios „išmaniosios“ mokesčių administravimo sistemos bei kiti teisės aktai, kurie, kaip tikisi Vyriausybė, padės gerinti mokesčių surinkimą, bet jų pagrindiniai tarifai nebus liečiami. Tradiciškai tik numatoma kilstelėti tabako akcizus.

Nori grąžinti toliau derinti

Kitas esminis sesijos klausimas – socialinis modelis. Jį Seimo plenariniuose posėdžiuose numatoma svarstyti spalį.

Bet šiuo klausimu, apimančiu apie keturias dešimtis įvairių įstatymų projektų, yra itin daug nesutarimų, ypač dėl liberalesnio Darbo kodekso. Jis tebederinamas Trišalėje taryboje, o profesinės sąjungos dėl Vyriausybės patvirtintų ir Seimui perduotų lankstesnių darbo santykių organizuoja protestus Vilniuje bei kituose šalies miestuose.

Premjeras Algirdas Butkevičius yra sakęs, kad Lietuva jau senokai yra nekonkurencinga darbo santykių srityje, nes esamas Darbo kodeksas yra nemodernus. Vyriausybės vadovas pareiškė tikįs, kad bus sutelkta politinė valia ir per rudenį naujasis kodeksas priimtas, nes jeigu tai nebus padaryta dabar, priešrinkiminės batalijos šį klausimą privers atidėti metams ar net keleriems.

Politikai reiškia įvairias nuomones dėl Darbo kodekso. Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė užsiminė, kad jis turėtų būti grąžintas Vyriausybei patobulinti ir suderinti su Trišalėje taryboje sutartomis nuostatomis. Apie būtinybę, kad naujam socialiniam modeliui pritartų visi socialiniai partneriai, yra minėjusi ir prezidentė.

Tik spalį arba lapkritį paaiškės, ar tikrai Seimas suspės per šią sesiją iš socialinio modelio paketo patvirtinti bent naują Darbo kodeksą. Jeigu taip atsitiktų, lankstesni darbo santykiai įsigaliotų nuo 2016-ųjų. Jeigu ne, šis klausimas gali būti atidėtas jau po Seimo rinkimų ir tuomet Darbo kodeksas įsigaliotų tik maždaug po poros metų ar dar vėliau.

Ribos atsiskaitymus grynaisiais

Per šią rudens sesiją bus svarstoma ir gerokai daugiau verslui aktualių projektų. Tarp jų – Bankų sąjungos reikalavimų įtvirtinimas Lietuvoje. Vyriausybės Seimui jau pasiūlyti įstatymų projektai be kita ko numato atvejus, kai draudžiamoji indėlių suma yra didesnė nei 100.000 Eur. Be to, per 10 m. bus sukauptas 0,8% dydžio nuo visos draudžiamųjų indėlių sumos Indėlių draudimo fondas, kuris per tolesnius 4 m. padidės iki 2% dydžio nuo draudžiamųjų indėlių sumos.

Finansų ministerija tikisi, kad per rudenį bus priimtas Atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymo projektas. Pasiūlyti tokie limitai – 3.000 Eur verslininkams ar įmonėms, jeigu bent viena sandorio pusė yra oficialia ūkine veikla užsiimantys asmenys, ir 5.000 Eur visiems fiziniams asmenims.

Statybos įstatymo pakeitimai numato daug įvairių pakeitimų, tarp jų – dėl įpareigojimo statybų rangovams į depozitą atidėti 5% projekto vertės, iš kurio per dvejus metus būtų šalinamas pastebėtas statybinis brokas.

Vartojimo kredito įstatymo pakeitimų projektas, planuojama, nustatys griežtesnius greituosius kreditus išduodančių įmonių veiklos apribojimus, įskaitant ir sumažintą metinę tokių kreditų palūkanų normą. Planuojama taip pat svarstyti Alkoholio kontrolės įstatymo pakoregavimus, numatančius išorinės silpnų alkoholinių gėrimų reklamos uždraudimą.

Be to, žadama svarstyti valstybės įmonių holdingus įteisinančius įstatymus, Oro uostų koncesijos įstatymą, teisės aktus dėl elektroninio balsavimo įteisinimo, dėl šauktinių kariuomenės įteisinimo ne laikinai, bet nuolat. Numatoma optimizuoti migracijos procesus, susijusius su sprendimų dėl užsieniečių teisinės padėties priėmimu ir jų vykdymu.

Sesijos darbų planuose projektai, kuriais siekiama įgyvendinti pasiūlymus gerinti verslo aplinką, mažinti administracinę naštą ūkio subjektams, supaprastinti poveikio aplinkai vertinimo procedūras ūkio subjektams, siekiantiems tirti ir naudoti išsklaidytųjų angliavandenilių išteklius.

Svarbiausi Seimo rudens sesijos darbai:

  • 2016 m. biudžetas;
  • Darbo kodeksas ir kiti socialinio modelio projektai;
  • ES Bankų sąjungos įteisinimo aktai;
  • Atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymas;
  • Mokesčių administravimo įstatymo pataisos;
  • Oro uostų koncesijos įstatymas;
  • Miškų įstatymo pataisos;
  • Vartojimo kredito įstatymo pakeitimai;
  • Statybos įstatymo pataisos.

Šaltinis: Seimo kanceliarija

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Merkel ir Macronas sutarė dėl atskiro euro zonos biudžeto 4

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, ir Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, po susitikimo Berlyne...

Verslo aplinka
2018.06.19
Valdantieji vargais negalais apgynė aplinkos ministrą 8

Seimas, antradienį audringai, ilgai ir procedūriškai klampiai svarstęs opozicinių socialdemokratų inicijuotą...

Verslo aplinka
2018.06.19
Seime sunkiai judama link valstybės tarnybos reformos 1

Seimas iš esmės sutinka reformuoti valstybės tarnybą, tačiau kiek švelniau, nei pasiūlė Vyriausybė. Dalis...

Verslo aplinka
2018.06.19
Europietiškų pinigų kapšas Lietuvai gerokai suzmeks Premium 4

Europos Komisija (EK) siūlo numatyti, kad 2021–2027 m. finansinės perspektyvos laikotarpiu Lietuva į bendrą...

Verslo aplinka
2018.06.19
Teisingumo ministras: nevertėtų grąžinti galimybę verslui finansuoti politikus Premium 2

Valdžia nenusiteikusi grįžti prie tvarkos, kai verslininkai ribotai finansiškai rėmė partijas ir politines...

Verslo aplinka
2018.06.19
Dar viena reforma neužstrigo: Seimo komitetas pritarė mokytojų etatams 4

Seimo švietimo ir mokslo komitetas pirmadienį pritarė mokytojų atlyginimų reformai, pagal kurią...

Verslo aplinka
2018.06.18
Lauks detalesnės STT informacijos apie Konkurencijos tarybos vicepirmininką 1

Premjeras Saulius Skvernelis paprašė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pateikti daugiau informacijos apie...

Verslo aplinka
2018.06.18
Pasirašė susitarimą dėl Makedonijos valstybės pavadinimo

Graikija ir Makedonija išsprendė tris dešimtmečius trukusį konfliktą dėl buvusios Jugoslavijos respublikos...

Verslo aplinka
2018.06.18
Premjeras balansuoja ant atsistatydinimo ribos Premium 21

Seime darkoma mokesčių ir pensijų sistemų reforma suerzino premjerą Saulių Skvernelį – jis jau leido...

Verslo aplinka
2018.06.18
Kinija Europoje: prisigrūdo pirkinių pilną krepšį 11

Kai Kinijos „Midea Group“ 2016-aisiais paskelbė už 4 mlrd. JAV dolerių perkanti  Vokietijos robotų gamintoją...

Verslo klasė
2018.06.17
Dingo išardyto Seimo fontano purkštuvai 4

Seimo kanceliarijos galvos skausmu virtęs fontanas galbūt tapo vagių taikiniu – dingo kelerius metus saugotos...

Verslo aplinka
2018.06.16
Aukcione parduota buvusi konservatorių būstinė Vilniaus senamiestyje

Buvusi Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) būstinė Vilniuje sulaukė susidomėjimo – už...

Statyba ir NT
2018.06.16
Premjeras ilsėsis Ispanijoje, prezidentė atostogų vėl neplanuoja 2

Premjeras Saulius Skvernelis šią vasarą planuoja ilsėtis Ispanijoje, parlamento pirmininkas Viktoras...

Verslo aplinka
2018.06.16
Liberalų sąjūdžio posėdis: per mažai narių ir raginimai neišsivaikščioti 35

Penktadienį politinė partija Liberalų sąjūdis susirinko į tarybos posėdį, kuriame pasigirdo raginimai...

Verslo aplinka
2018.06.15
Seimo komitetas dar kartą nepritarė „Sodros“ įmokų „luboms“ 4

Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto nariai penktadienį dar kartą balsavo prieš Vyriausybės siūlomas...

Verslo aplinka
2018.06.15
Bandoma mažinti įsiskolinimus už žemės ūkio produkciją

Atsiskaitymai už pirktą žemės ūkio produkciją turėtų paspartėti, o rizika dėl vėluojančių atsiskaitymų turėtų...

Verslo aplinka
2018.06.14
Seime perkratoma valstybės tarnybos reforma

Vyriausybės pasiūlytas valstybės tarnybos pertvarkos projektas Seime keičiamas iš esmės – siūloma palikti...

Verslo aplinka
2018.06.14
Macronas gavo palaiminimą esminei valstybinių geležinkelių reformai 2

Streikai ir protestai nepadėjo – Prancūzijos parlamentas trečiadienį užtikrintai pritarė įstatymui, kuris...

Verslo aplinka
2018.06.14
Po G7 akibrokšto ES vienybė trūkinėja Premium

G7 susitikimo įvykiai glaudžiau suartino ES valstybes, šią savaitę optimistiškai kalbėjo Peteris Altmaieris,...

Verslo aplinka
2018.06.14
Maištas Seime: atmestas Vyriausybės siūlymas įvesti „Sodros“ lubas 20

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas atmetė Vyriausybės siūlymą įvesti „Sodros“ įmokų lubas. Šią idėją iš...

Finansai
2018.06.13

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau