Rudens darbai: biudžetas, socialinis modelis ir dar šimtai kitų

Publikuota: 2015-09-10
Atnaujinta 2015-09-11 12:27
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvos politikai pradeda naują sezoną – po vasaros atostogų į sesiją vėl susirenka Seimas, kuris per rudenį planuoja svarstyti kelis šimtus klausimų. Daugelis jų turės nemenkos įtakos šalies ekonomikos raidai ne vienerius ateinančius metus.

Rugsėjo 10 – gruodžio 23 dienomis vyksianti Seimo rudens sesija bus paskutinė prieš kitąmet pavasarį prasidėsiančią naujojo parlamento rinkimų, rengiamų 2016-ųjų spalį, oficialią kampaniją. Todėl ekspertai teigia, kad tai bene paskutinis santykinai politiškai ramus ir konstruktyvus politinis laikotarpis, kai dar galima priimti svarbius sprendimus, nesidairant į rinkėjų nuotaikas.

Tiesa, artėjančių rinkimų dvelksmas sulig kiekviena diena juntamas vis stipriau ir politikai jau faktiškai pradėjo varžybas dėl būsimų rinkėjų balsų, todėl daugėja įvairių politinių pareiškimų, nesutarimų ir pasiūlymų, kurie gali turėti įtakos rudens sesijoje svarstomų įstatymų kokybei.

Nepaisant to, prezidentė Dalia Grybauskaitė paragino politikus dar bent kuriam laikui atidėti į šalį partines ambicijas ir susitelkti priimant šaliai svarbius racionalius sprendimus, neparemtus populizmu, „nerizikuoti finansiniu šalies stabilumu, vengti nepagrįstų ir nepasvertų ilgalaikių įsipareigojimų“.

Įregistruotame sesijos darbų programos projekte įrašyta daugiau kaip tūkstantis teisės aktų projektų. Seimas paprastai per sesiją priima sprendimus dėl maždaug 300-400 svarstomų dokumentų.

Bene svarbiausi Seimo rudens sesijos darbai – 2016 m. biudžetas ir naujasis socialinis modelis, kurio pagrindinė dalis yra lankstesnius darbo santykius nustatantis Darbo kodeksas.

Pagrindinių mokesčių tarifų nekeis

Kitų metų valstybės, savivaldybių, „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo biudžetų projektas Seimą turėtų pasiekti spalio viduryje, bet pagrindinius būsimųjų finansinių metų skaičius Vyriausybė žada paskelbti jau baigiantis rugsėjui. Formuojant biudžetą numatoma remtis naujausiomis Finansų ministerijos makroekonominėmis prognozėmis, kad šiemet bendrasis vidaus produktas (BVP) paaugs apie 1,9%, o kitąmet – 3,2%.

Jau dabar aišku, kad kitąmet maždaug 150 mln. Eur daugiau biudžete bus skirta krašto apsaugai. Taip bus pasiekta, kad Lietuva gynybai skirs apie 1,4% BVP.

Kartu su biudžetu į Seimą atkeliaus ir šūsnis lydinčiųjų projektų, tačiau, anot finansų ministro Rimanto Šadžiaus, esminių mokestinių pokyčių kitąmet neplanuojama. Turėtų būti nustatyti kriterijai, kaip savivaldybėms bus paskirstomas gyventojų pajamų mokestis, patvirtinti įstatymai dėl vadinamosios „išmaniosios“ mokesčių administravimo sistemos bei kiti teisės aktai, kurie, kaip tikisi Vyriausybė, padės gerinti mokesčių surinkimą, bet jų pagrindiniai tarifai nebus liečiami. Tradiciškai tik numatoma kilstelėti tabako akcizus.

Nori grąžinti toliau derinti

Kitas esminis sesijos klausimas – socialinis modelis. Jį Seimo plenariniuose posėdžiuose numatoma svarstyti spalį.

Bet šiuo klausimu, apimančiu apie keturias dešimtis įvairių įstatymų projektų, yra itin daug nesutarimų, ypač dėl liberalesnio Darbo kodekso. Jis tebederinamas Trišalėje taryboje, o profesinės sąjungos dėl Vyriausybės patvirtintų ir Seimui perduotų lankstesnių darbo santykių organizuoja protestus Vilniuje bei kituose šalies miestuose.

Premjeras Algirdas Butkevičius yra sakęs, kad Lietuva jau senokai yra nekonkurencinga darbo santykių srityje, nes esamas Darbo kodeksas yra nemodernus. Vyriausybės vadovas pareiškė tikįs, kad bus sutelkta politinė valia ir per rudenį naujasis kodeksas priimtas, nes jeigu tai nebus padaryta dabar, priešrinkiminės batalijos šį klausimą privers atidėti metams ar net keleriems.

Politikai reiškia įvairias nuomones dėl Darbo kodekso. Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė užsiminė, kad jis turėtų būti grąžintas Vyriausybei patobulinti ir suderinti su Trišalėje taryboje sutartomis nuostatomis. Apie būtinybę, kad naujam socialiniam modeliui pritartų visi socialiniai partneriai, yra minėjusi ir prezidentė.

Tik spalį arba lapkritį paaiškės, ar tikrai Seimas suspės per šią sesiją iš socialinio modelio paketo patvirtinti bent naują Darbo kodeksą. Jeigu taip atsitiktų, lankstesni darbo santykiai įsigaliotų nuo 2016-ųjų. Jeigu ne, šis klausimas gali būti atidėtas jau po Seimo rinkimų ir tuomet Darbo kodeksas įsigaliotų tik maždaug po poros metų ar dar vėliau.

Ribos atsiskaitymus grynaisiais

Per šią rudens sesiją bus svarstoma ir gerokai daugiau verslui aktualių projektų. Tarp jų – Bankų sąjungos reikalavimų įtvirtinimas Lietuvoje. Vyriausybės Seimui jau pasiūlyti įstatymų projektai be kita ko numato atvejus, kai draudžiamoji indėlių suma yra didesnė nei 100.000 Eur. Be to, per 10 m. bus sukauptas 0,8% dydžio nuo visos draudžiamųjų indėlių sumos Indėlių draudimo fondas, kuris per tolesnius 4 m. padidės iki 2% dydžio nuo draudžiamųjų indėlių sumos.

Finansų ministerija tikisi, kad per rudenį bus priimtas Atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymo projektas. Pasiūlyti tokie limitai – 3.000 Eur verslininkams ar įmonėms, jeigu bent viena sandorio pusė yra oficialia ūkine veikla užsiimantys asmenys, ir 5.000 Eur visiems fiziniams asmenims.

Statybos įstatymo pakeitimai numato daug įvairių pakeitimų, tarp jų – dėl įpareigojimo statybų rangovams į depozitą atidėti 5% projekto vertės, iš kurio per dvejus metus būtų šalinamas pastebėtas statybinis brokas.

Vartojimo kredito įstatymo pakeitimų projektas, planuojama, nustatys griežtesnius greituosius kreditus išduodančių įmonių veiklos apribojimus, įskaitant ir sumažintą metinę tokių kreditų palūkanų normą. Planuojama taip pat svarstyti Alkoholio kontrolės įstatymo pakoregavimus, numatančius išorinės silpnų alkoholinių gėrimų reklamos uždraudimą.

Be to, žadama svarstyti valstybės įmonių holdingus įteisinančius įstatymus, Oro uostų koncesijos įstatymą, teisės aktus dėl elektroninio balsavimo įteisinimo, dėl šauktinių kariuomenės įteisinimo ne laikinai, bet nuolat. Numatoma optimizuoti migracijos procesus, susijusius su sprendimų dėl užsieniečių teisinės padėties priėmimu ir jų vykdymu.

Sesijos darbų planuose projektai, kuriais siekiama įgyvendinti pasiūlymus gerinti verslo aplinką, mažinti administracinę naštą ūkio subjektams, supaprastinti poveikio aplinkai vertinimo procedūras ūkio subjektams, siekiantiems tirti ir naudoti išsklaidytųjų angliavandenilių išteklius.

Svarbiausi Seimo rudens sesijos darbai:

  • 2016 m. biudžetas;
  • Darbo kodeksas ir kiti socialinio modelio projektai;
  • ES Bankų sąjungos įteisinimo aktai;
  • Atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymas;
  • Mokesčių administravimo įstatymo pataisos;
  • Oro uostų koncesijos įstatymas;
  • Miškų įstatymo pataisos;
  • Vartojimo kredito įstatymo pakeitimai;
  • Statybos įstatymo pataisos.

Šaltinis: Seimo kanceliarija

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vėl nepasitikima tik ką interpeliaciją atlaikiusiu aplinkos ministru 5

Aplinkos ministras Kęstutis Navickas nevertas likti savo pareigose, nes situacija jo prižiūrimoje miškų ir...

Verslo aplinka
2018.08.20
„Nord Stream 2“ ieško Berlyno „stogo“ Premium 23

Šeštadienį Vokietijos kanclerės Angelos Merkel Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimas baigėsi, kaip...

Energetika
2018.08.20
Nelegaliai aliejų ir cukrų gabenusi grupuotė nuslėpė 0,2 mln. Eur PVM 1

Lietuvos ir Latvijos piliečių organizuota grupuotė užsiėmė nelegaliu rapsų ir saulėgrąžų aliejaus bei cukraus...

Verslo aplinka
2018.08.20
Europos pamokos išsišokėliams: Graikijos pavyzdys Premium 28

Šiomis dienomis baigianti kelerius metus trukusią išsikapanojimo iš krizės programą Graikija tapo bene...

Verslo aplinka
2018.08.20
Lukašenka atleido dalį ministrų ir paskyrė naujus 18

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka atleido šalies premjerą, jo pavaduotojus ir kelis ministrus.

Verslo aplinka
2018.08.18
Karas tarp žiniasklaidos ir JAV prezidento nerimsta 5

Bemaž 200 JAV laikraščių šios dienos vedamuosiuose reiškia solidarų nepasitenkinimą dėl prezidento Donaldo...

Rinkodara
2018.08.16
Premjeras pasipiktino: trūksta atsakomybės dėl taršos Klaipėdoje 13

Premjeras Saulius Skvernelis pareiškė pasipiktinimą dėl „sujauktos, biurokratiškos ir neefektyvios“...

Verslo aplinka
2018.08.13
Patvirtinta Nacionalinė kibernetinio saugumo strategija 1

Lietuva žada stiprinti kibernetinį atsparumą ir gynybos pajėgumus, efektyviau kovoti su nusikaltimais...

Verslo aplinka
2018.08.13
VRK pabandys užbaigti „Naisių vasaros“ epopėją 1

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) kitą savaitę žada užbaigti diskusijas dėl su valdančiosios Lietuvos...

Verslo aplinka
2018.08.12
„Fitch“ pakėlė Lietuvos kredito reitingo perspektyvą iki teigiamos 22

Tarptautinė kredito reitingų agentūra „Fitch Ratings“ iš „stabilios“ į „teigiamą“ pakeitė Lietuvos ilgalaikio...

Verslo aplinka
2018.08.11
VRM struktūros pertvarka: dalį valdininkų atleis, likusiems kels algas

Vidaus reikalų ministerija (VRM) imasi vidaus struktūrinės pertvarkos, kurios metu žadama atsisakyti...

Verslo aplinka
2018.08.10
Biudžeto dėlionė: noras – plius milijardas, galimybės – keliskart mažesnės Premium

Per derybas dėl kitų metų biudžeto ministerijos ir kiti asignavimų valdytojai pateikė pageidavimų, siekiančių...

Verslo aplinka
2018.08.10
MMA Lietuvoje kitąmet tikrai peržengs 500 Eur Premium 20

Dėl iš esmės besikeičiančios mokestinės aplinkos kitąmet priskaičiuotoji minimali mėnesio alga (MMA)...

Verslo aplinka
2018.08.09
Šuolis į valdžią – per Okeaniją 2

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, svarbiems sprendimams nebeprirenkanti Seime reikiamos balsų daugumos,...

Verslo aplinka
2018.08.09
Per porą savaičių – pasiūlymai dėl Kelių fondo panaudojimo pertvarkos 3

Susisiekimo ministerijai liepta iki vasaros pabaigos suformuluoti pasiūlymus, kaip derėtų pakoreguoti...

Verslo aplinka
2018.08.08
Trys dešimtys klausimų ir atsakymų apie pensijų reformą 17

Nuo 2019 m. sausio 1 d. įsigalios Seimo birželio pabaigoje priimti ir prezidentės pasirašyti įstatymai dėl...

Verslo aplinka
2018.08.08
Apklausa patvirtino seną tiesą – provincija pamažu „nukraujuoja“ 1

Nemenka dalis iš Lietuvos miestelių ir kaimiškų vietovių kilusių žmonių pakeičia gyvenamąją vietą,...

Verslo aplinka
2018.08.06
Valdantieji nusiteikę atmesti abu prezidentės veto, bet dar nėra tikri, ar pavyks

Valdančiosios koalicijos atstovai tvirtina, kad po mėnesio prasidedančios Seimo rudens sesijos pradžioje bus...

Verslo aplinka
2018.08.06
Nesuteiks prioriteto privačiomis lėšomis tiesiamiems keliams 1

Vyriausybė nelinkusi sutikti su Seime gimusia idėja suteikti prioritetą privačiomis lėšomis tiesiamiems ar...

Verslo aplinka
2018.08.06
Dėl pasiskėsinimo į Venesuelos prezidentą atsakomybę prisiėmė grupuotė

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Karakase, renginyje, kuriame dalyvavo Venesuelos prezidentas Nicolas...

Verslo aplinka
2018.08.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau