Tvarumo vadovų užduotys: nuo darbdavio įvaizdžio iki pakuočių poveikio vertinimo

Reklama publikuota: 2022-02-24
svg svg

Tvarumo specialisto pozicija, nors dar gana nauja, jau sparčiai populiarėja. Tik darbų laukas šioje pozicijoje gali būti itin platus: nuo darbuotojų įvairovės ir jų sąlygų gerinimo, iki sprendimų, kurie padėtų įtikti tvarių produktų ieškantiems klientams ar atitikti Europos žaliojo kurso brėžiamas gaires. Tvarumo kompetencijų poreikį Lietuvoje jaučia ne tik didžiosios, bet jau ir vidutinės bei viešojo sektoriaus įmonės. Keičiantis reglamentams ir įstatymams, šis poreikis, tikėtina, tik augs.

„Tvarumo vadovų Lietuvoje vis labiau reikia. O įmonės, kurioms labiausiai reikia, dažniausiai yra didelės pramonės, maisto gamybos, perdirbimo įmonės arba su vartotojais tiesiogiai susijęs verslas, kuriam tvarumas yra svarbi veiklos ir įvaizdžio dalis. Tokių vadovų ieško jau ne tik tarptautinės, bet ir lietuviško kapitalo įmonės. Įdomu tai, kad Lietuvoje jų ieško ir viešojo sektoriaus įmonės“,  – pasakoja Karolis Blaževičius, personalo atrankos UAB „Indigroup“ vadovas.

Skirtingos kompetencijos

Pasak jo, tvarumo vadovo pozicija yra itin plati. O ir aiškios tvarumo departamentų ar skyrių struktūros Lietuvoje dar nėra, ji tik formuojasi. Todėl šioje srityje dar daug neapibrėžtumo, eksperimentų. O ir kompetencijų iš to paties pavadinimo specialisto gali būti tikimasi skirtingų.

Karolis Blaževičius, personalo atrankos UAB „Indigroup“ vadovas.
Karolis Blaževičius, personalo atrankos UAB „Indigroup“ vadovas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Vienos įmonės ieško žmogaus, kuris rūpintųsi ekologiniu tvarumu. Dažnai tokių įmonių veikla vienaip ar kitaip veikia aplinką, todėl aplinkosaugos sprendimai ir panašūs klausimai jų klientų ir darbuotojų akyse yra labai svarbūs. Yra ir tokių, kurioms reikia tvarumo specialisto žmogiškųjų išteklių valdymo srityje, kad būtų rūpinamasi darbuotojų darbo sąlygomis, įvairove, įtrauktimi. Turėti kompetencijų ir personalo, ir aplinkosaugos srityse vienam žmogui sunku, tad tai dažnai būna skirtingi specialistai, kuriems didesnėse įmonėse gali vadovauti bendras tvarumo vadovas“, – galimą struktūrą aptaria K. Blaževičius.

Samdo ir konsultantus

Juozas Baranauskas, nepriklausomas tvarių pakuočių vystymo specialistas.
Juozas Baranauskas, nepriklausomas tvarių pakuočių vystymo specialistas.

Dalis įmonių, užuot įdarbinusios specialistą, atskiriems tvarumo projektams, samdo konkrečios srities tvarumo konsultantus. Tokia veikla užsiimantis Juozas Baranauskas, nepriklausomas tvarių pakuočių vystymo specialistas, sako, kad dažnai konsultacijų prireikia vidurinio dydžio gamybos, prekybos verslui, kuris nuolatinio darbuotojo šiai pozicijai dar neieško, tačiau nori imtis tvarių sprendimų.

„Viena iš priežasčių, kodėl vidurinio dydžio gamybos įmonės to imasi, tai – paskata iš jų užsakovų, kuriems svarbu dirbti tvariau dėl klientų, vartotojų, akcininkų. Net jei verslas pats nedirba tiesiogiai su galutiniais vartotojais, jei nori išlikti tiekimo grandinėje, šiandien jau reikia pradėti skaičiuoti, imtis permainų. O tam reikia ir sritį išmanančių žmonių“, – sako J. Baranauskas.

Konkrečiai tvarių pakuočių konsultanto darbas apima veiksmų derinimą tarp dizaino specialistų, pakuočių gamintojų, paties prekės ženklo ir jo komunikacijos skyriaus. Taip pat tas darbas dažnai susijęs su skaičiavimais, ypač pastaruoju metu, kai vis daugiau įmonių imasi apskaičiuotų  pokyčių.

Remtis ne mada, o skaičiais

„Šių metų tendencija – paskaičiuotas tvarumas. Dar vis yra tokių įmonių, kurios imasi madingų, populiarių sprendimų, kažkaip keičia pakuotes tik todėl, kad tai dabar madinga. Bet vis daugiau klientų jau nori realių įvertinimų ir skaičių. Jei madinga, dar nereiškia, kad tikrai bus tvaru. Lengva yra nuolat diskutuoti, kuri pakuotė tvaresnė: iš popieriaus ar plastiko, bet tvarumas yra apskaičiuojamas, o būna atvejų, kai pakuotės visai nereikia“, – sako J. Baranauskas.

Tarp šių dienų tendencijų rinkoje J. Baranauskas mini ir didesnį poreikį kurti funkcines pakuotes specialiai e. komercijai, taip išvengiant dviejų pakuočių naudojimo (gaminiui ir siuntimui) ir sutaupant žaliavų, kas mažina ir gamybos bei logistikos kaštus. Taip pat įmonės vis dažniau ieško lengviau perdirbamos ar daugkartinės pakuotės sprendimų.

„Jaučiasi, kad verslai eina link ankstyvos brandos. Didėja skaidrumas visoje tiekimo grandinėje. Dėmesys skiriamas visam pakuotės pagaminimo procesui: iš ko ji gaminama, kaip tai daroma, kokia energija tam naudojama. Štai dabar kaip tik turime projektą, kuriuo klientui skaičiuojame visos pakuotės sukuriamą CO2, visą aplinkai paliekamą pėdsaką“, – tendencijas mato J. Baranauskas. Būtent tokiems sprendimams suvaldyti verslui jau verta deleguoti atskirą žmogų, nes tam reikia ir gilių specifinių kompetencijų, ir darbuotojo laiko iš labai arti susipažinti su visa verslo tiekimo grandine.

Tarša kainuos brangiau

Licencijuotos pakuočių tvarkymo organizacijos VšĮ „Gamtos ateitis“ vadovas Karolis Šiaudkulis sako, kad tvarumo specialistų poreikį, tikėtina, išaugins ir besikeičiantys reglamentai, Žaliojo kurso nubrėžtos gairės ir kiti pokyčiai, prie kurių jau turi taikytis rinka, atliepdama keliamus reikalavimus. Kaip žinia, pakuočių segmente, šiemet įsigaliojo mokestinis pakuočių diferencijavimas į perdirbamas ir neperdirbamas pakuotes, reiškiantis, kad gamintojams ir importuotojams, kurie ir toliau tieks neperdirbamas pakuotes, teks susitaikyti su palaipsniui augančia mokestine našta.

VšĮ „Gamtos ateitis“ vadovas Karolis Šiaudkulis.
VšĮ „Gamtos ateitis“ vadovas Karolis Šiaudkulis.

„Tad automatiškai gamintojai ir importuotojai susiduria ir susidurs su aibe klausimų, sprendžiant, ar pakuotė yra perdirbama ar neperdirbama“, – teigia K. Šiaudkulis. – „Žinojimo ir išmanymo prireiks, tačiau nepakaks. Tam, kad pakuotė nebūtų priskirta neperdirbamai, teks apsirūpinti dokumentais. Su problemomis gali susidurti tos įmonės, kurių pakuotės yra kombinuotos, daugiasluoksnės. Dažnu atveju tokių pakuočių atliekos yra panaudojamos energijai gauti, nes jų perdirbimas sudėtingas arba labai brangus. Tuo tarpu tiems, kurių pakuotė homogeniška, pagaminta iš vienos rūšies medžiagos, pakuotes identifikuoti bus paprasčiau“.

Tvarumo ekspertų teigimu, ilgainiui pokyčiai tik spartės: investicijų pritraukimą lems verslo dėmesys aplinkosaugai ir socialiniams faktoriams, o dėl platesnio reguliavimo apie tvarumą susimąstys vis daugiau verslų.

„Pakuočių tvarumas ir šioje srityje griežtėjantys reikalavimai – ne išimtis. Tai dalis įmonių kuriamų tvarumo strateginių tikslų, tiesiogiai susijusių ir su globaliais ekonomikos iššūkiais – ribotais ištekliais, kainų svyravimais, žala aplinkai ar verslo noru sumažinti kaštus. Kad verslui keičiantis augs tvarumo specialybės profesionalų poreikis – abejonių nekyla. Mes, savo ruožtu, taip pat stengiamės padėti gamintojų ir importuotojų ėjimui kartu su pokyčiais, pereinant prie tvaresnių pakuočių, randant atsakymus į jiems kylančius klausimus apie pakuočių tvarumą. Aktyviai bendraujame su klientais organizuodami seminarus, teikdami konsultacijas. Kaip pagalbos erdvę sukūrėme ir toliau vystome „Ateities pakuotės klubą“, įtraukėme į jį skirtingose srityse veiklą vystančius verslus, kurie galėtų dalytis gerąja praktika, jau įgyta patirtimi ir stiprinti ekologinių iniciatyvų sklaidą“, – sako K. Šiaudkulis.

Šiuo metu prie „Ateities pakuotės klubo“ yra prisijungusios 33 įmonės, tarp jų – skirtingų verslo sektorių lyderiai: gėrimų gamintojai, maisto pramonės, statybinių medžiagų, pakuočių gamybos ir kitų sektorių bendrovės. „Prie jo gali prisijungti Lietuvos įmonės, kurios savo veikloje jau naudoja arba planuoja naudoti perdirbamas pakuotes ar turi kitų ekologinių iniciatyvų ir kurių pakuočių atliekų tvarkymą organizuoja „Gamtos ateitis“, – priduria K. Šiaudkulis

VšĮ „Gamtos ateitis“ – licencijuota, viena didžiausių pakuočių atliekų tvarkymo organizacijų Lietuvoje, koordinuojanti Lietuvos gamintojų ir importuotojų tiekiamų į Lietuvos Respublikos vidaus rinką pakuočių atliekų tvarkymą. Organizacijos tikslas – atstovaujant Lietuvos gamintojams ir importuotojams, vystyti tvarią ir efektyvią pakuočių atliekų tvarkymo veiklą, taip pat – įvairiomis priemonėmis vykdyti visuomenės švietimą ir edukaciją, siekiant didinti gyventojų, savivaldos, verslo atsakomybę ir sąmoningumą aplinkos taršos pakuočių atliekomis bei jų rūšiavimo klausimais.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Nematoma karo žaizda: Ukrainoje formuojasi ekologinės krizės židiniai Verslo tribūna

Kol pasaulis susitelkęs į kovą už laisvę ir humanitarinę krizę Ukrainoje, specialistai neramiai stebi ir...

Tvarus verslas
2022.03.31
„Maxima“ plečia skaitmenizavimo sprendimus: atsisako ir įprastų popierinių dokumentų, ir pirkimo kvitų Verslo tribūna 5

Apsipirkinėjantys lietuviškame prekybos tinkle „Maxima“ nuo šiol patys gali nuspręsti, ar spausdinti...

Tvarus verslas
2022.03.31
Pasirašytas vienas didžiausių istorijoje tvaraus aviacinio kuro sandorių Verslo tribūna

Logistikos bendrovė „DHL Express“ ir Suomijos degalų gamintoja „Neste“ pasirašė vieną didžiausių susitarimų...

Tvarus verslas
2022.03.30
„Kalnapilio-Tauro grupė“ įgyvendindama tvarumo strategiją plastikinius butelius keičia į 100% perdirbto plastiko butelius Verslo tribūna 2

Viena iš Lietuvos gėrimų gamybos lyderių „Kalnapilio-Tauro grupė“ ėmė naudoti perdirbto plastiko rPET (angl.

Tvarus verslas
2022.03.28
„Neste“ tvarių partnerysčių vadove Baltijos šalyse tapo Jone Sestakauskaite Verslo tribūna 1

Suomijos tinklo „Neste“ tvarių partnerysčių vadovės Baltijos šalyse pareigas pradėjo eiti Jone...

Tvarus verslas
2022.03.25
Tvarumo vadovų užduotys: nuo darbdavio įvaizdžio iki pakuočių poveikio vertinimo Verslo tribūna

Tvarumo specialisto pozicija, nors dar gana nauja, jau sparčiai populiarėja. Tik darbų laukas šioje...

Tvarus verslas
2022.02.24
Ambicingas „Kalnapilio-Tauro grupės“ tikslas - tapti tvariausiu partneriu klientams gėrimų rinkoje Verslo tribūna

Viena didžiausių Lietuvos alaus ir gaiviųjų gėrimų gamintoja „Kalnapilio-Tauro grupė“ pradeda įgyvendinti...

Tvarus verslas
2022.02.18
„Maxima“ moderniam apšvietimui skirs dar 0,7 mln. eurų Verslo tribūna 2

Modernūs LED apšvietimo sprendimai ne tik leidžia ženkliai taupyti elektros energiją, bet ir yra draugiškesni...

Tvarus verslas
2022.02.17
Kas lemia vadovų motyvaciją darbe ir kaip kurti tvarius santykius su vadovais? Verslo tribūna 1

Pandemijos laikotarpio tendencijos rodo, kad aukštesnes pozicijas užimantys vadovai ima dažniau keisti...

Tvarus verslas
2022.02.07
„Kelių priežiūra“: praėję metai atskleidė komercinės veiklos svarbą Verslo tribūna 2

Praėję metai valstybinius kelius prižiūrinčiai AB „Kelių priežiūra“ buvo itin intensyvūs, tačiau nuostolingi.

Tvarus verslas
2022.01.27
18 mln. eurų premijoms skyrusi „Maxima“ toliau augina ir atlyginimus Verslo tribūna

Beveik 18 mln. eurų – tokią sumą lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ praėjusiais metais skyrė darbuotojų...

Tvarus verslas
2022.01.26
Investuotojų taikiklyje – tvarumo inovacijos Verslo tribūna 2

Nuo laboratorijoje sukurto foie gras, tradicinio ančių kepenėlių pašteto, ar iš žirnių pagamintų vienkartinio...

Tvarus verslas
2022.01.26
„Telia“: įvairovė darbe yra mąstymas, ne tik lytis ar tautybė Verslo tribūna 14

Darbe žmonės linkę samdyti panašius į save, tačiau atlikti tyrimai rodo priešingai – įvairovė kolektyve daro...

Tvarus verslas
2021.12.29
„Maximos“ gaminių receptūrose nelieka narvuose laikomų vištų kiaušinių Verslo tribūna 1

Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“, prieš kelerius metus įsipareigojęs iki 2025 m. visiškai atsisakyti...

Tvarus verslas
2021.12.22
„Vero cafe“: pandemija daugelį tvarumo projektų nuguldė į stalčius Verslo tribūna 1

Jau kitąmet vienoje iš kavinių tinklo „Vero cafe“ pardavimo vietų bus išbandomi depozitiniai daugkartiniai...

Tvarus verslas
2021.12.16
„Telia“ žinia tiekėjams: tvarumas tampa svarbiu atrankos kriterijumi Verslo tribūna

Per artimiausią dešimtmetį „Telia“ grupė nusprendė paversti visą savo veiklos grandinę aplinkai neutralia, į...

Tvarus verslas
2021.12.15
„Swedbank“: saulės elektrinės šiandien aktualios kiekvienam verslui Verslo tribūna

Triskart mažiau išlaidų elektrai, svari pagalba klimatui, geresnis įmonės įvaizdis – tai yra dalis naudų,...

Tvarus verslas
2021.12.01
„Rail Baltica“ galimybės: keleiviams, kroviniams, specialistams Verslo tribūna 1

„Baltijos šalyse statomą geležinkelį „Rail Baltica“ reikia vertinti kaip visos Europos Sąjungos globalios...

Tvarus verslas
2021.11.25
„Vilniaus vandenys“ investuoja į žaliąją energiją Verslo tribūna 1

Visame pasaulyje brangstant energetiniams resursams, dėmesys krypsta ir į vandens tiekėjus, kurių didžioji...

Tvarus verslas
2021.11.24
Stiprina įmonę ir darbuotojus: „Maximoje“ – antroji „Greičio valdyba“ Verslo tribūna

Pusė metų intensyvaus darbo su mentoriais, gilinimosi į svarbiausius vidinius procesus ir galimybė...

Tvarus verslas
2021.11.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku