„Vilniaus vandenys“ sprendžia lietuvišką nuotekų galvosūkį

Publikuota: 2020-11-26
Bendrovės „Vilniaus vandenys“ generalinis direktorius Marius Švaikauskas.
svg svg
Bendrovės „Vilniaus vandenys“ generalinis direktorius Marius Švaikauskas.

Šiais metais oficialiai pradėti didžiausios šalyje Vilniaus miesto nuotekų valyklos rekonstrukcijos darbai. Rekordinio masto projektui pasibaigus, valykla ne tik bus modernizuota – joje atsiras ir papildoma nuotekų valymo grandis, kurios šiuo metu miestas neturi. Planuodama valyklos modernizavimą ir efektyvesnį nuotekų išvalymą, bendrovė „Vilniaus vandenys“ susiduria ir su specifiniais iššūkiais.

„Nuotekų valyklos rekonstrukciją dėl numatytų darbų apimties, rekordinių investicijų ir keliamų tikslų, susijusių ne tik su nuotekų išvalymu, bet ir su aplinkosauga, galime vadinti šio dešimtmečio projektu. Juo siekiame ne tik padidinti teikiamų nuotekų tvarkymo paslaugų kokybę miestui, bet ir užtikrinti, kad iš nuotekų būtų išvaloma daugiau teršalų, išvalomi tie teršalai, kurių iki šiol valykla nepajėgė išvalyti. O išleidžiant švaresnes nuotekas – labiau tausojama gamta“, – sako bendrovės „Vilniaus vandenys“ generalinis direktorius Marius Švaikauskas.

Didžiausios šalyje vandentvarkos bendrovės vadovas įsitikinęs, kad šiandien nebepakanka tiesiog įgyvendinti aplinkosauginius standartus ir teisės aktų reikalavimus – būtina būti žingsniu priekyje, siekti maksimalaus rezultato ir kaip galima labiau prisidėti prie aplinkos tausojimo. Tad rekonstrukcijos projekte numatyta valykloje sukonstruoti papildomą įrangą, kurios dėka nuotekos būtų valomos nebe dviem, bet trimis etapais.

nuotrauka::1 right

Tikslas – išvalyti teršalus ir sugaudyti plastiką

Tretinis nuotekų valymas – tai papildoma nuotekų valymo grandis po mechaninio ir biologinio nuotekų valymo. Pagrindinė jo paskirtis – pašalinti į aplinką išleidžiamose išvalytose nuotekose užsilikusį bendrąjį fosforą. Pasitaiko, kad jo likučiai būna išnešami kartu su smulkiomis dumblo dalelėmis. Tretinio valymo įrenginiuose šis dumblas su prikibusiais teršalais sugaudomas ir grąžinamas į biologinio valymo grandį.

Vilniaus miesto nuotekų valykloje įrengta papildoma valymo grandis padėtų sulaikyti nuotekų valymo proceso metu likusias pavienes smulkiąsias daleles, tad į upę patektų mažiau dumblo ir jame užsilikusio fosforo. Rekonstravus valyklos reaktorius ir įdiegus papildomą įrangą, kur kas efektyviau turėtų būtų išvalomas ir azotas. Dabartinė valyklos perkrova azoto teršalais siekia maždaug 13 proc., o rekonstravus valyklą jos pajėgumas išvalyti šiuos teršalus padidėtų daugiau nei 60 proc. 

Tretinis nuotekų valymas galėtų būti viena iš alternatyvų ir į nuotekas išpilamam plastikui sulaikyti. Pastaroji problema būdinga išskirtinai Lietuvai – kitose pasaulio šalyse plastiko nuotekose neaptinkama, nes plastikas yra atlieka – jis, kaip ir dera, yra utilizuojamas, o ne išleidžiamas į nuotekų tinklus, kas vis dar nutinka Lietuvoje.

„Susiduriame su ypatingu galvosūkiu – kaip iš nuotekų dumblo atskirti plastiką, plaušą ar kitas smulkias daleles. Pasirodo, tai vietinė problema, kuri labai susijusi su visuomenės ir verslo branda, suvokimu, ką galima pilti į nuotekas, o ko – ne. Tad turime dvigubą iššūkį – kaip išvalyti tai, ko nuotekose neturi būti, ir kaip ugdyti, šviesti visuomenę“, – aiškina M. Švaikauskas. Pasak jo, dėl sąmoningumo trūkumo vandentvarkininkai mūsų šalyje turi spręsti problemas, su kuriomis kitos užsienio šalys nesusiduria.

nuotrauka::2 left

Šiuo metu vykdoma projekto studija, bendrovės specialistai konsultuojasi su Lietuvos ir užsienio ekspertais. Analizuojamos kelių tipų tretinio valymo įrenginių galimybės: žvyro filtrai ir audinio ar perforuotų plokščių sietai, per kuriuos būtų iškošiamos nuotekos. Pasirinkus tiek vieną, tiek kitą valymo būdą, nuotekos būtų košiamos nepertraukiamai.

Tretinio valymo įrangą planuojama įdiegti Vilniaus nuotekų valyklos rekonstrukcijos antrajame etape iki 2023 m. pabaigos, projekto vertė siektų apie 3 mln. eurų. Papildoma nuotekų valymo grandis padėtų dvigubai sumažinti esamą fosforo taršą (nuo 1 mg/l iki 0,5 mg/l) bei susigaudyti plastiką, plaušą ir kitas daleles.

Išvaloma dukart daugiau teršalų

Didžiausios šalyje ir vienintelės Vilniaus mieste nuotekų valyklos rekonstrukcijos darbai prasidėjo šių metų rugpjūčio mėnesį ir, planuojama, truks trejus–ketverius metus. Bendros projekto investicijos siekia rekordinę sumą – beveik 44 milijonus eurų. Daugiau nei pusę šių lėšų skirs bendrovė „Vilniaus vandenys“, likusias – Aplinkos ministerija iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų.

Pasak „Vilniaus vandenų“ vadovo, daugiau nei tris dešimtis metų veikianti Vilniaus miesto nuotekų valykla buvo morališkai pasenusi ir nebepajėgi susitvarkyti su jai tenkančiais iššūkiais – plečiantis miestui augančiu nuotekų kiekiu, sparčiai didėjančia kartu su nuotekomis iš buitinių ar juridinių vartotojų į valyklą patenkančių teršalų koncentracija, naujais teršalais, kurie dėl cheminių medžiagų besaikio naudojimo pramonėje pastaraisiais metais aptinkami nuotekose, nors prieš tai su jais vandentvarkininkai nei susidurdavo, nei apie juos žinojo.

nuotrauka::3 right

Rekonstravus nuotekų valyklą, padidės jos našumas: valykla bus pajėgi išvalyti iki 30 proc. daugiau  atitekančių nuotekų ir maždaug penktadaliu daugiau su nuotekomis atitekančių teršalų. Valyklos rekonstrukcija turėtų spręsti ir dažnų liūčių sukeliamas problemas – bus siekiama užtikrinti didesnį valyklos pralaidumą liūčių metu, kai tenka per itin trumpą laiką apdoroti didelį nuotekų kiekį.

Visgi svarbiausia valyklos dalis, kuri bus rekonstruojama – šeši valyklos bioreaktoriai, atsakingi už biologinį nuotekų valymą. Juos atnaujinus, biologinės grandies valymo efektyvumas padidės net 50 proc. ir taip bus užtikrinamas didesnis teršalų išvalymas. Azoto ir fosforo teršalų bus išvaloma net 60 proc. daugiau – būtent šiuos teršalus morališkai pasenusi valykla ne visuomet pajėgdavo išvalyti. Siekiant  teršalus išvalyti kuo efektyviau, valykloje numatoma sumontuoti ir minėtą tretinio valymo įrangą.

„Kasmet nuotekų išvalymui keliami reikalavimai tik griežtėja, todėl jau šiandien galvojame apie tai, kokius teršalus, jų kiekius turėsime valyti ateityje, kokius sprendimus pasitelksime“, – sako M. Švaikauskas.

Per trejus metus (2020–2022 m.) į infrastruktūros plėtrą, atnaujinimą bei veiklos skaitmeninimą bendrovė „Vilniaus vandenys“ planuoja investuoti beveik 109 mln. eurų. Didžiausia šių investicijų dalis ir bus skirta nuotekų valyklos rekonstrukcijai.

[infogram id="ecbc95a4-5caf-4513-8ba3-cda7f64928a3" prefix="E3L" format="interactive" title="TR:VVandenys"]

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Sumažinti kuro sąnaudas „Kelių priežiūrai“ padės ekovairavimas Verslo tribūna 4

Bendrovėje „Kelių priežiūra“ pradedamas įgyvendinti naujas vidinis ekovairavimo projektas. Planuojama, kad...

Tvarus verslas
2020.12.09
„Maxima“ ir toliau investuoja į darbuotojų saugumą Verslo tribūna

Ne viena verslo teorija teigia, kad geriausi įmonės ambasadoriai yra jos darbuotojai, todėl į jų gerovę...

Tvarus verslas
2020.12.03
„Swedbank“ finansų vadovas: įmonių tvarumo ambicijas skatins investuotojų sentimentas ir nauji bankų reikalavimai Verslo tribūna 1

Investuotojų simpatijos vis dažniau krypsta į verslus, siekiančius minimizuoti savo veiklos neigiamą poveikį...

Tvarus verslas
2020.12.02
„Vilniaus vandenys“ sprendžia lietuvišką nuotekų galvosūkį Verslo tribūna 11

Šiais metais oficialiai pradėti didžiausios šalyje Vilniaus miesto nuotekų valyklos rekonstrukcijos darbai.

Tvarus verslas
2020.11.26
„Telia“: tvarumą kuria kolektyvai, o ne pavieniai žmonės Verslo tribūna

Tvarumas – kaip trikojė kėdė, kuri stabiliai stovi tik tuomet, kai tvirtos yra visos trys jos kojos –...

Tvarus verslas
2020.11.25
Vilniaus šilumos tinklų planuose – centralizuotas vėsinimas ir nepanaudotos šilumos surinkimas iš pastatų ir nuotekų Verslo tribūna 1

Didžiausia Lietuvoje centralizuotos šilumos tiekimo bendrovė Vilniaus šilumos tinklai investuoja į 4-tos...

Tvarus verslas
2020.11.23
Darbuotojų ir klientų saugumas išlieka svarbiausiu „Maximos“ prioritetu Verslo tribūna 1

Grėsmingai į viršų kylanti užsikrėtimų koronavirusu kreivė vėl koreguoja gyvenimo, vartojimo ir verslo...

Tvarus verslas
2020.11.05
„Neptūnas“: tvarumas padeda išvengti krizių ir joms ruoštis Verslo tribūna

„Pandemija akivaizdžiai išryškina, ar pakankamai daug dėmesio skiriame verslo tvarumo stiprinimui...

Tvarus verslas
2020.11.05
Iki Kalėdų „Telia“ taps klimatui neutralia bendrove Verslo tribūna 1

„Telia“ grupės įmonių veikla Baltijos ir Šiaurės šalyse iki šių metų pabaigos taps klimatui neutralia. Dalį...

Paslaugos
2020.10.29
„Telia“ komunikacija pandemijos metu – kalbėti atvirai ir nepalikti vietos gandams Verslo tribūna 3

Kai organizacija yra skaidri ir atvira, problemos sprendžiamos kur kas greičiau. Kalbėdama apie įmonės...

Tvarus verslas
2020.10.28
Nauja „Kelių priežiūros“ vadybos sistema augins ir darbų kokybę, ir saugumą Verslo tribūna 3

Veiklos efektyvinimą įvardinusi kaip strateginę bendrovės kryptį, AB „Kelių priežiūra“ šįmet pradėjo...

Tvarus verslas
2020.10.27
 „Vilniaus vandenys“: žalia šviesa žaliajai energijai Verslo tribūna 7

Aplinką tausojančią veiklą įvardinę kaip strateginę bendrovės kryptį, „Vilniaus vandenys“ vienu metu vysto...

Tvarus verslas
2020.10.22
AB „Kelių priežiūra“ vadovas R. Rutėnas: norime būti kilometru priekyje Verslo tribūna 6

Praėjusiais metais bendrovei „Kelių priežiūra“ atėjęs vadovauti Rolandas Rutėnas sako, kad metai buvo tokie...

Tvarus verslas
2020.10.14
 „Švyturys-Utenos alus“: ko reikia norint pasiekti „Ateities organizacijos 2020“ titulą? Verslo tribūna 1

Verslo sektoriaus atstovai nuolat varžosi dėl patrauklaus darbdavio įvaizdžio, o geriausiai įmonės vidinę...

Tvarus verslas
2020.10.08
Drąsus „Telia“ dešimtmečio užmojis – tvariai veikiantis verslas Verslo tribūna 3

„Tik tvarus verslas turi ateitį“, – įsitikinusi „Telia“ aplinkosaugos komandos vadovė Aurelija Žėkienė.

Tvarus verslas
2020.10.07
„Maxima LT“: verslas turi būti ekologiškai sąmoningas Verslo tribūna 2

Didžioji dauguma šiuolaikinių įmonių į savo misiją įterpia tvarumo siekį, tačiau tik nedidelė dalis jų žino,...

Tvarus verslas
2020.10.01
„Vilniaus vandenys“ perdirbtą nuotekų dumblą naudoja miškų tręšimui Verslo tribūna 3

Valant miesto nuotekas, valymo įrenginiuose lieka nuotekų dumblo, kuris susidaro proceso metu. Įprastai ši...

Tvarus verslas
2020.09.30
Strateginiai „Švyturys – Utenos alus“ tvarumo sprendimai: pelnytas išskirtinis statusas – tik kelio pradžia Verslo tribūna

„Švyturys-Utenos alus“ yra pirmoji alaus darykla šalyje ir antroji visoje pasaulinėje „Carslberg“ grupėje,...

Tvarus verslas
2020.09.29
Tvarumas versle – nebe įvaizdžio, o verslo sėkmės klausimas Verslo tribūna

Dar neseniai kova su klimato kaita apsiribojo tokiais simboliniais veiksmais, kaip šviesos išjungimas vienai...

Tvarus verslas
2020.09.28
Kokios tvaraus valdymo praktikos gali prisidėti prie verslo sėkmės? Verslo tribūna 3

Remiantis naujausiais „Nasdaq European Data“ duomenimis, net 90 proc. šio naujojo šimtmečio kartos...

Tvarus verslas
2020.09.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus