Po Naujųjų – taromatų tinklas už 22 mln. Eur

Publikuota: 2015-09-15
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ šiandien pasirašė sutartį su Norvegijos taromatų gamybos bendrove „Tomra Group“ dėl 1.000 taromatų įrengimo Lietuvos parduotuvėse.

„Taromatai Lietuvos parduotuvėse bus pradėti diegti jau šį mėnesį, tačiau pradės veikti nuo 2016 m. vasario 1 d., kai mūsų šalyje startuos vienkartinės gėrimų pakuotės užstato sistema“, – šiandien spaudos konferencijoje sakė Gintaras Varnas, „Užstato sistemos administratoriaus“ (USAD) generalinis direktorius. Pasak p. Varno, bendros investicijos į naujos užstato sistemos sukūrimą Lietuvoje sieks 29 mln. Eur – iš jų 22 mln. Eur kainuos taromatų tinklo sukūrimas, dar 7 mln. Eur bus investuota į skaičiavimo ir sandėliavimo centrą šalia Vilniaus, į kurį ir keliaus visos surinktos pakuotės. Planuojama, kad centras bus pabaigtas statyti jau šių metų gruodį.

Pasak p. Varno, pagal sutartį, kurią pasirašė USAD ir „Tomra“, į taromatus ir jų įrengimą investuos „Tomra“, ji juos ir prižiūrės, tuo tarpu USAD įsipareigoja naudotis taromatais ir „Tomrai“ kasmet mokėti tam tikras sumas už naudojimąsi.

Toliau priima paraiškas

Anot USAD vadovo, Lietuvos prekybininkai jau pateikė paraiškų dėl 750 vnt. taromatų įrengimo. Dalis prekybininkų dar svarsto, jie neapsisprendė dėl taromatų, todėl paraiškos įrengimui iš prekybininkų bus priimamos iki 2016 m. pabaigos. Skelbiama, kad taromatų aptarnavimu ir technine priežiūra rūpinsis „Tomra“. Patys taromatai parduotuvėms nekainuos, tinklo plėtra ir finansavimu rūpinasi USAD. Parduotuvės privalės pasirūpinti vietos taromatams suteikimu.

Pasak p. Varno, kasmet Lietuvos rinkoje vidutiniškai parduodama 600 mln. vienkartinių PET, metalinių ir stiklinių pakuočių.

Panaudojus jos surenkamos rūšiavimo konteineriais arba tiesiog nukeliauja į sąvartynus bendruose atliekų konteineriuose.

Anot jo, naujoji sistema leis sutvarkyti ženkliai didesnį pakuočių kiekį; žymiai sumažės į šiukšlynus keliaujančių pakuočių, sumažės tarša gamtoje, paežerėse.

„Startavus vienkartinių pakuočių užstato sistemai jau pirmais metais ketinama surinkti 300 mln. vnt. vienkartinių pakuočių. Vartotojui atiduoti pakuotes į taromatus patogiau, tad jais ketinama surinkti didžiąją dalį – virš 80% pakuočių“, – pasakojo p. Varnas.

Pasak jo, taromatas taupo pardavėjų darbo sąnaudas, reikalingas pakuotei surinkti, jis pats priėmimo metu supresuoja pakuotę, tokiu būdu taupomi logistikos kaštai.

„Tai leidžia atpiginti pačią pakuočių surinkimo sistemą ir neužkrauti sistemos kaštų ant vartotojų pečių“, – aiškino USAD vadovas.

Bus trijų modelių taromatai

Pagal USAD planą, taromatai bus įrengti didžiojoje dalyje šalies parduotuvių – tiek didžiuosiuose prekybos centruose, tiek vidutinėse bei mažose miestų ir miestelių parduotuvėse.

Tik visiškai mažose parduotuvėse išliks taros surinkimas rankiniu būdu. „Pvz., Estijoje ir Norvegijoje apie 95% pakuotės surenkama taromatais“, – sakė p. Varnas.

Taromatai bus 3 tipų – didieji „T-9“, pritaikyti kas mėnesį surinkti per 40.000 vnt. skirtingų pakuočių, jie vietoje jas išrūšiuos ir supresuos; vidutinio dydžio „T-63“ modeliai, gebantys surinkti nuo 10.000 iki 40.000. vnt. pakuočių, ir mažieji „Uno“ modeliai, kurie surenka nuo 5.000 iki 10.000 vnt. pakuočių.

Laurynas Vilimas, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovas, sakė, kad prekybos sektoriuje vienkartinių gėrimų pakuočių projektui įgyvendinti bus papildomai sukurta apie 1.000 naujų darbo vietų.

Užstatas – 10 ct.

Planuojama, kad už naujoje užstato sistemoje dalyvaujančias pakuotes, perkant gėrimus, reikės sumokėti 10 euro centų užstatą, tačiau ši suma dar nepatvirtinta. Teigiama, kad galutinei produkto kainai užstatas neturės jokios įtakos.

Sistema priims tik specialiu naujuoju užstato sistemos ženklu pažymėtas pakuotes.

Vienkartinės gėrimų pakuotės užstato sistema apims į stiklinę, PET ir metalinę pakuotę (skardines) išpilstytą alų, alaus kokteilius, sidrą, vaisių vyną ir jo kokteilius bei gėrimus, kitus fermentuotus gėrimus, alkoholinius kokteilius ir nealkoholinius gėrimus, girą, taip pat visų tipų vandenį, sultis, nektarą.

Pagal Aplinkos ministerijos patvirtintą tvarką, nuo 2016 m. vasario 1 d. Lietuvos gamintojai ir importuotojai privalės imti užstatą iš pakuočių platintojų ar pardavėjų ir jį grąžinti pakuočių pardavėjams, kai šie grąžina pakuočių atliekas.

Vartotojas, pirkdamas gėrimą, kurio pakuotei galioja užstato sistema, sumokės nustatyto dydžio užstatą parduotuvei, kurį atgaus, kai grąžins tuščią gėrimo pakuotę į parduotuvę.

USAD yra ne pelno siekianti įstaiga, kurios pagrindinis tikslas – vykdyti užstato sistemos administratoriaus funkcijas.

USAD steigėjai – Lietuvos aludarių gildija, Lietuvos prekybos įmonių asociacija, Lietuvos natūralaus mineralinio vandens gamintojų asociacija. Steigėjų nariai į rinką išleidžia per 80% visų į užstato sistemą pateksiančių pakuočių.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus