Žaliausias sezonas rinkose tik prasideda: nepainiokime su Kalėdų senelio raliu

Sezoniškumas dažniausiai nugali bet kokias baimes Brexit, recesijos ar prekybos karo. Šiuo metu kaip tik įžengiame į laikotarpį, kuris statistiškai yra itin palankus finansų rinkoms.
Visiems yra žinomas sezoniškumo efektas, kai vasaros mėnesiais (nuo gegužės iki spalio) akcijų rinkose matome daugiausiai pakritimų.
Yra įvairių nuomonių apie tai, ar apsimoka mažinti investicijų riziką vasaros-rudens metu. Vieną vertus, šis sezoniškumo efektas yra pastovus, jis yra užfiksuotas akademiniuose tyrimuose įvairiose šalyse ir per įvairius istorinius laikotarpius.
Kita vertus, vasaros mėnesiais akcijų rinkos vidutiniškai vis dėl to brangsta.
Tačiau vienareikšmiškai galima teigti, jog žiemos mėnesiai (nuo lapkričio iki balandžio) akcijų rinkoms yra daug palankesni.
Šis skirtumas yra stebėtinai didelis. Remiantis banko Bank of America skaičiavimais, žiemos mėnesiais JAV akcijų indekso grąža (metine išraiška) istoriškai buvo 1,7 karto didesnė, nei vasaros mėnesiais, žiemą akcijos dažniau brango ir patirdavo švelnesnes korekcijas.
[infogram id="8d1ab9d3-bada-4d80-b435-f850aec5587a" prefix="QN5" format="interactive" title="Rinkos ralis ziema"]
Kitaip tariant, tai reiškia, jog per ilgą laikotarpį (nuo 1928 m.) JAV akcijų indeksas žiemos mėnesiais uždirbo net 86% bendros grąžos!
Beje, nepainiokime žiemos sezoniškumo efekto su Kalėdų senelio raliu. Pastarasis yra tiesiog gerai skambantis reklaminis šūkis su tikslu parduoti daugiau investavimo priemonių prieš metų pabaigą. Statistiškai, Kalėdų senelio ralis neturi pagrindo, t.y. svyravimai nuo lapkričio pabaigos iki gruodžio aukščiausio taško nėra statistiškai reikšmingi, tai tėra triukšmas duomenyse.
Reikia pabrėžti, jog mums sezoniškumas savaime nėra signalas investavimo sprendimams priimti. Nors jis veikia ilgesniu laikotarpiu, praktikoje reguliariai pasitaiko reikšmingos išimtys, t.y. blogi žiemos mėnesiai (pvz., 2015-2016 m.) ar itin pelningos vasaros (pvz., 2017 m.). Nepaisant to, svarbu prisiminti ir galimai išnaudoti šį efektą, juk istoriškai būtent žiemos mėnesiai yra derliaus metas rinkose.
Įžvalgos autorius Vitalijus Šostak yra Lietuvos finansų patarėjų UAB Genus Family Office investicijų strategas
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti