Po JAV sankcijų Iranui įsigaliojimo nafta pinga

Nafta pirmadienį biržoje pinga paaiškėjus, kad JAV sankcijos Irano naftos eksportui įsigaliojo su kai kuriomis išimtimis.
Brent rūšies nafta 9.20 val. Lietuvos laiku pigo 0,25%, iki 72,65 USD, WTI rūšies nafta 0,44%, iki 62,86 USD.
Skelbta, kad JAV lapkričio 5 d. grąžino sankcijas Iranui gyvybiškai svarbiam naftos sektoriui. Sankcijos Iranui buvo panaikintos 2015 m., kuomet Iranas su dar 6 valstybėmis įsipareigojo sustabdyti savo branduolinę programą.
Tiesa, dar penktadienį JAV atstovai paskelbė, kad sankcijos dėl naftos iš Irano pirkimo negalios 8-ioms jurisdikcijoms.
Nors Donaldo Trumpo administracija konkrečiai neįvardijo šių šalių, iki šiol aktyviausiomis Irano naftos pirkėjoms buvo Kinija, Indija, Pietų Korėja, Turkija, Italija, JAE, Japonija ir Taivanas. Manoma, kad šioms šalims išimtys ir galios, skelbia CNBC. Pietų Korėja pirmadienį patvirtino, kad yra šalių, kurioms taikoma išimtis, sąraše.
Tai kiek švelnesnė pozicija, nei buvo komunikuojama iki šiol. Ponas Trumpas net kalbėdavo apie šalių, kurios toliau pirks naftą iš Irano, įtraukimą į juodąjį valstybių sąrašą.
Tiesa, penktadienį Mikeas Pompeo, JAV valstybės sekretorius, nurodė, kad išimtys 8-ioms šalims bus laikinos, kol šios visiškai atsisakys Irano naftos.
Ponas Pompeo taip pat pažymėjo, kad ES ta išimtis nebus taikoma.
Irano toliau pardavinės
Irano atstovai pirmadienį pareiškė, kad šalis nepaisys JAV įvestų sankcijų ir toliau pardavinės savo naftą.
Amerika norėjo Irano naftos pardavimus nukirsti iki nulio.. Bet mes ir toliau pardavinėsime savo naftą, kad suardytume šias sankcijas, per valstybinę Irano televiziją kalbėjo Irano prezidentas Hassanas Rouhani.
Nuo balandžio mėnesio Irano naftos eksportas sumažėjo 1 mln. barelių per dieną. Irano ekonomika ir taip buvo ties bedugnės kraštu, O šiuo metu rialo vertė ir taip yra 72% mažesnė negu prieš metus.
ES siekia išsaugoti susitarimą su Iranu. ES jau kurį laiką ieškojo teisėto būdo apsaugoti savo įmones nuo JAV sankcijų. ES ne kartą ragino savo bendroves tęsti veiklą Irane.
Vis dėlto nemaža dalis jų iš šalies pasitraukė, įskaitant ir Prancūzijos naftos milžinę Total, automobilių gamintojus Peugeot ir Renault, taip pat Vokietijos bendrovės Siemens ir Daimler nusprendė sustabdyti savo operacijas Irane. Analitikai sako, kad su JAV veikiantis verslas tiesiog nenori užsitraukti JAV rūstybės dėl savo veiklos Irane.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Rinkos
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti