Pažanga keičia žemės ūkį: įspūdingi tiksliosios žemdirbystės pavyzdžiai – ir Lietuvoje

Reklama publikuota: 2020-10-15
2021-iesiems ruošiamoje „Agrovizijos" parodoje bus pristatytos svarbiausios žemės ūkio inovacijos.
svg svg
2021-iesiems ruošiamoje „Agrovizijos" parodoje bus pristatytos svarbiausios žemės ūkio inovacijos.

Didieji pasaulyje stebimi pokyčiai – gyventojų skaičiaus augimas, klimato kaita, būtinybė mažinti šiltnamio dujų emisijas – lemia papildomą spaudimą žemės ūkio sektoriui. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) ir Europos Komisija pabrėžia didžiulę inovacijų žemės ūkyje reikšmę. Tik diegiant pažangius sprendimus, bus galima pasiekti užsibrėžtų konkurencingo, tvaraus žemės ūkio tikslų.

Tikslai ir strategijos – dar ne viskas, galiausiai kokie bebūtų rezultatai, juos pajus žmonės. Prognozuojama, kad iki 2050-ųjų dėl gyventojų skaičiaus augimo pasaulyje reikės pagaminti 70% daugiau maisto nei dabar, norint patenkinti padidėjusią paklausą. Tai – rimta užduotis žemės ūkiui, kurio veikla turi būti efektyvi ir tvari.  Ūkininkai privalo mažinti atliekų kiekį ir poveikį aplinkai, t. y. išauginti daugiau maisto mažesniuose žemės plotuose. Tuo pačiu metu – saugoti vandens kokybę ir kiekį, rūpintis dirvožemio gyvybingumu ir prisidėti prie klimato kaitos mažinimo tikslų.   

Daugiau su mažiau – ir „Agrovizijoje“

„Toks išsamus reikalavimų sąrašas  sunkiai įgyvendinamas tradiciniais metodais. Tik einant pažangios žemdirbystės keliu ir taikant inovatyvius sprendimus įmanoma judėti keliamų tikslų link. „More with less“ koncepcija, kuria nubrėžiama pagrindinė kryptis plėtojant žemės ūkį, orientuota į racionalų išteklių panaudojimą“, – pažymi Zita Varanavičienė, Lietuvos augalų apsaugos asociacijos direktorė.

Pasak Z. Varanavičienės, Lietuvoje su žemės ūkio naujovėmis galima susipažinti parodoje „Agrovizija“, kuri įprastai vyksta beveik 30 hektarų teritorijoje po atviru dangumi. Nors paroda vyks tik 2021 m. birželio mėnesį, jai intensyviai ruošiamasi dabar – ruošiami pavyzdiniai kultūrų laukeliai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasak LAAA direktorės, parodos organizatoriai puikiai suvokia, kad net ir kitais metais renginių organizavimas gali išlikti apsunkintas COVID-19 pandemijos. Tačiau tikimasi geriausio, juolab paroda vyksta dideliame plote ir atvirame ore, yra visos sąlygos išlaikyti saugius atstumus.

„Viliamės, kad iki 2021-ųjų vasaros pandemija bus suvaldyta“, – sako Z. Varanavičienė.

2021 m. „Agrovizijoje“ bus pristatomas visas spektras žemės ūkio inovacijų, technikos ir tiksliosios žemdirbystės metodai.

„Neseniai teko išklausyti Nyderlandų ūkininko paskaitą apie tiksliuosius metodus jo ūkyje. Jis augina bulves 500 ha ūkyje, tačiau visi sklypeliai yra mažesni nei pusantro hektaro. Vien tai, kad kompiuterinė programa parenka vagų kryptį laukeliuose, leidžia derlių padidinti 7 procentais“, – naujoviško ūkininkavimo pavyzdį pateikia Z. Varanavičienė.

„Agrovizija“, pasak jos – tai technologijų paroda, skirta pristatyti gerą žemės ūkio praktiką, naudojant naujausius augalų apsaugos sprendimus, perspektyviausias veisles ir modernią techniką. Kiekvienam ūkiui tinkamiausias sprendimas randamas, pasitelkiant mokslininkų ir konsultavimo specialistų rekomendacijas. Išmanieji maistmedžiagų nustatymo metodai ir tręšimas kintamomis normomis, blokų grandinių technologijos (block chain), satelitų, tokių kaip Copernicus, atvirų duomenų naudojimas – tai nėra  žinutės iš fantastikos srities.  

„Naujovės ir parodos tradicijos – tokį balansą siekiame išlaikyti. Jau tradicija tapo  parodos metu vykstančios žemės ūkio technikos demonstracijos ir pasirodymai. Paroda, šalia gilesnio technologijų pažinimo, tampa ir pramoga, ypač kai lankytojams suteikiama   proga pamatyti technikos galimybes įveikiant specialiai tam paruoštą trasą“, – pasakoja Z. Varanavičienė.

Inovatyvūs sprendimai: tikslu, tausoja, įdomu

Šakių rajone ūkininkaujančiam Justui Galginaičiui išmanioji žemdirbystė – ne naujiena. Robotai po laukus nevaikšto ir praeivių negąsdina, tačiau jaunas ūkininkas, tiek pasinaudodamas ES parama, tiek tikslingai naudodamas savas lėšas ir banko paskolas, jau įdiegė nemažai inovatyvių sprendimų, kurie, J. Galginaičio teigimu, gerokai didina ūkio konkurencingumą ir jo veiklą priartina prie bendrųjų tvarumo tikslų.

„Esame atlikę žemės tyrimus dėl pagrindinių elementų – fosforo ir kalio. Šias medžiagas mūsų išmanus tręštuvas išberia ant lauko kintama norma, tiek, kiek reikia konkrečiai vietai. Traktorius valdomas automatinio vairavimo sistema. Turime ir azoto sensorių, kuris realiuoju laiku, važiuojant per pasėlį, stebi chlorofilo kiekį augale, parodo augalo žalumą. Pagal tai nustatoma, kiek tuo metu augalui reikia azoto. Tuomet tręštuvas ar purkštuvas išberia ar išpurškia kintamą normą azoto“, – pasakoja J. Galginaitis.

Jis juokiasi, kad ūkyje tikrai nesėdi gausi programuotojų komanda, vis dėlto kai kurie sprendimai jau primena dirbtinį intelektą. Ateityje ūkininkas svarsto ir apie dronų panaudojimą, domisi naujais metodais, kuomet atrankiniu būdu naikinamos piktžolės.

nuotrauka::2 right

Ūkininkas sako, kad pažangiųjų technologijų nauda ūkiui pasimato labai greit – azoto sensorius atsipirko per metus, kadangi vien dėl šio sprendimo panaudojimo azoto sunaudojimo kiekis visame ūkyje sumažėjo 30%.

„Visa tai leidžia prisidėti prie gamtos išsaugojimo. Nors ir be šių įrankių ūkininkai be reikalo nenaudoja nei augalų apsaugos produktų,  nei trąšų,    tačiau tiksliosios technologijos leidžia dar efektyviau paskirstyti medžiagas, jų sunaudojama mažiau, saugoma dirvožemio kokybė“, – pasakoja J. Galginaitis.

Informacijos apie aktualiausias pažangias technologijas ūkininkas sako randantis gamintojų pasiūlymuose, internete, taip pat lankydamasis parodose – Lietuvoje rengiamoje „Agrovizijoje“ ir Vokietijoje vykstančioje parodoje „DLG Feldtage“

Keturiuose beveik  900 ha ūkiuose, kuriuose tvarkosi J. Galginaitis, – salykliniai miežiai, žieminiai kviečiai, žieminiai rapsai, pupos. Į klausimą, ar dabar, turint inovatyvių įrankių ūkininkauti lengviau, J. Galginaitis atsako atsargiai: „Dirbti ūkyje su inovacijomis yra paprasčiau, įdomiau, bet ar lengviau – sunku pasakyti. Anksčiau buvo pastovesni orai, o dabar, šiltėjant klimatui, daug anomalijų. Taigi šiuo atžvilgiu mums net sunkiau. Tiesa, tos priemonės, kurias paminėjau, ir padeda prisitaikyti prie šių gamtinių permainų.“  

Ambicingos EK iniciatyvos   

Siekti ambicingų tikslų Europos žemės ūkyje ragina neseniai patvirtintos iniciatyvos – Europos „Žaliasis susitarimas“ (Green Deal) ir ypač strategija „Nuo lauko iki stalo“.  

„Tai neišvengiamai pareikalaus naujų technologijų, kurios kol kas nėra plačiai naudojamos, o kai kurios net ir ribojamos ES įstatymais“, – pabrėžia Gintaras Brazauskas, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) direktorius.

Pasak jo, tikslioji žemdirbystė vis drąsiau skverbiasi tiek į ES, tiek ir Lietuvos ūkius. Tai nėra pigi technologija, be to, ji lengviau pritaikoma didesniuose ūkiuose.

„Vis tik manau, kad tai tiesiausias kelias Europos žaliojo kurso tikslams pasiekti. Kol kas ūkiuose dažniau matome tiksliuosius purkštuvus bei tręštuvus, tačiau netolimoje ateityje turėsime visa apimančias sistemas, tokias kaip integruotoji kenksmingųjų organizmų kontrolės ar integruotoji maisto medžiagų valdymo sistema. Šios sistemos remsis ne vien subjektyviais žmogaus vertinimais, bet ir įvairiais jutikliais, kurie ypatingai tiksliai diagnozuos augalų, gyvūnų ar dirvožemio būklę bei siūlys racionaliausius sprendimus vartotojui. Intensyviai kuriamos ir testuojamos technologijos, kurios cheminę kenksmingųjų organizmų kontrolę keičia fizine kontrole panaudojant elektros srovę, lazerius ar UV spinduliuotę“, – apie naujoves, kurios dar tik ateis į rinką, pasakoja G. Brazauskas.

Jis priduria, kad svarbu ir tinkamai panaudoti ir tradicines agronomijos žinias, ypač įvairinant pasėlių struktūrą. Būtina ieškoti naujų augalų, kurie galėtų konkuruoti rentabilumu su dabar vyraujančiais kviečiais ir rapsais. Čia, pasak LAMMC direktoriaus, svarbus vaidmuo tenka Bendrajai žemės ūkio politikai, kurios pagalba galima kompensuoti už ūkių ekopaslaugas, pvz. už organinės anglies kaupimą dirvožemyje (carbon farming).

„Europos žaliasis kursas ne veltui lyginamas su Apolo misija – šiems tikslams pasiekti bus reikalinga pasitelkti visas įmanomas technologijas, įskaitant genų redagavimo technologiją, kuri galėtų ženkliai prisidėti kuriant naujus augalus. Naudojant šią technologiją jau yra sukurta nemažai augalų, atsparių kenksmingiesiems organizmams (mažinamas cheminių pesticidų naudojimas) ar veiksmingiau įsisavinančių maisto medžiagas (mažinamas sintetinių trąšų naudojimas). Manoma, kad ateityje padedami šių technologijų galėsime auginti javus, kurie patys galės pasigaminti azotines trąšas simbiozėje su bakterijomis, kaip tai geba daryti pupiniai augalai. Tokios inovacijos iš esmės transformuotų žemės ūkį, kuris taptų žymiai palankesniu klimatui“, – apibendrina G. Brazauskas.

nuotrauka::1 nocrop

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
„Goldman Sachs“ laukia 10% Rusijos BVP tūpsnio šiemet, IIF skaičiuoja iki 15% susitraukimą

Rusijos ekonomikos šiemet laukia stiprus susitraukimas tuo pat metu, kai infliacija šaus aukštyn, perspėja...

Rinkos
19:06
ES valandinės darbo sąnaudos pernai siekė 29,1 Eur

2021 metais vidutinės valandinės darbo sąnaudos Europos Sąjungoje (ES) siekė 29,1 Eur, o euro zonoje – 32,8...

Nina L. Chruščiova. Putino karas sužlugdys Rusiją

Niūrus sovietų laikų anekdotas šiandien ukrainiečiams tikriausiai skamba pernelyg tikroviškai. Prancūzas...

Nuomonės
17:45
ERPB nutraukia bendradarbiavimą su Rusija ir Baltarusija

Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) valdytojų taryba pritarė šios tarptautinės finansų...

Prezidentūra: sprendimas dėl Rusijos ambasadoriaus išsiuntimo buvo suderintas

Vyriausybės sprendimas pažeminti diplomatinį atstovavimą tarp Lietuvos ir Rusijos bei nurodymas šios šalies...

EK pirmininkė perspėjo, kad Rusijos veiksmai Bučoje neliks be atsako

Ursula von der Leyen, Europos Komisijos (EK) pirmininkė, pirmadienį po pokalbio su Volodymyru Zelenskiu,...

V. Zelenskis Bučoje: norime, kad parodytumėte pasauliui, ką padarė Rusijos Federacija

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį apsilankė netoli sostinės Kyjivo esančiame Bučos...

G. Landsbergis apie Vengriją: pasitikėjimas šia valstybe smunka 5

Gabrielius Landsbergis, Lietuvos užsienio reikalų ministras, sako, kad Europoje jaučiamas pasitikėjimo...

A. Merkel teisina 2008-ųjų sprendimą blokuoti Ukrainos stojimą į NATO

Buvusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel pirmadienį teisino savo 2008 metų sprendimą neleisti Ukrainai iškart...

Lietuva išsiunčia Rusijos ambasadorių, uždaro konsulatą Klaipėdoje 7

Lietuvos Vyriausybė pirmadienį nutarė pažeminti diplomatinį atstovavimą tarp Lietuvos ir Rusijos bei nurodė...

ES „tarptinklinio ryšio kaip namie“ schema pratęsta 10 metų

Europos Sąjungoje (ES) pirmadienį 10 metų pratęstas draudimas taikyti tarptinklinio ryšio mokesčius žmonėms,...

V. Putinas pasveikino V. Orbaną su pergale, viliasi toliau plėtoti dvišalius ryšius 2

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį pasveikino Vengrijos premjerą Viktorą Orbaną, kurio partija...

Dingo Vokietijos pramonės ūpas, skundžiasi žaliavų stygiumi ir nori pakeisti Kiniją Premium

Šalies verslų nuotaikos pastebimai suprastėjo, vis sunkiau gauti žaliavų veiklai vykdyti, bendrovės išreiškia...

Pramonė
13:25
A. Armonaitė: Rusijoje veikusios tarptautinės kompanijos negalės persikelti į Lietuvą 8

Rusijoje veikusios tarptautinės informacinių technologijų ir kitos kompanijos negalės persikelti į Lietuvą,...

Inovacijos
13:24
Europai pagalys į ratus – Vengrija žengė dar vieną žingsnį link autoritarizmo Premium 21

Viktoras Orbanas, Vengrijos premjeras, prie aukščiausio Europos Sąjungos (ES) lyderių stalo sėdės dar vieną...

ES skubiai svarsto naujas sankcijas Rusijai po jos pajėgų žiaurumų Ukrainoje

Europos Sąjunga pirmadienį pranešė skubiai svarstanti naujas sankcijas Rusijai ir pasmerkė rusų karių...

A. Anušauskas: kaltimai Rusijos valdžiai Hagoje gali būti panašūs į Serbijos atvejį 4

Netoli Kyjivo radus dešimčių nužudytų civilių kūnus, už Rusijos karių veiksmus atsakyti Hagos tribunole gali...

„Paskambink Rusijai“ iniciatorius: rusai remia Putiną, bet lašas po lašo ir akmenį pratašo Premium 2

Prieš mėnesį pradėtos akcijos „Paskambink Rusijai“ metu jau atlikta daugiau kaip 100.000 skambučių...

Sekmadienį – 902 nauji COVID-19 atvejai

Lietuvoje sekmadienį nustatyti 902 nauji COVID-19 atvejai, mirė 6 žmonės, rodo Lietuvos statistikos...

Rusija prašo JT Saugumo Tarybos posėdžio dėl Bučos, JAV tokį prašymą pasmerkė 18

Maskva paprašė pirmadienį surengti specialų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį aptarti kaltinimams, kad...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku