Naujas „Lėlės“ sezonas: nuo Charmso iki Erlicko

Publikuota: 2015-08-21
Spektaklio „Evoliucija“ akimirka. „Lėlės“ archyvo nuotr.
Spektaklio „Evoliucija“ akimirka. „Lėlės“ archyvo nuotr.
 

Vilniaus „Lėlės“ teatras naująjį sezoną tradiciškai pradeda pirmas. Pasak teatro vadovų, naujame sezone numatytos keturios premjeros – dvi vaikams, dvi suaugusiems. Taip pat teatras žada edukacinių renginių ir parodų, planuoja gastroles į Armėniją, Vokietiją ir Lenkiją, kvies žiūrovus į šiuolaikinio lėlių teatro iš Prancūzijos spektaklius.

Mažieji teatre laukiami šį savaitgalį – rugpjūčio 22 d. bus rodoma žiūrovų pamėgta „Raudonkepurė“, o 23 d. – spektaklis „Evoliucija“, kurį, anot Vilmanto Juškėno, teatro meno vadovo, sąlyginai galima vadinti premjeriniu – visatos atsiradimo ir civilizacijų gimimo istoriją pasakojantis Šarūno Datenio darbas žiūrovams buvo pristatytas praėjusio sezono pabaigoje ir parodytas vos keletą kartų.

Premjeros – spalį

Spektaklio „Evoliucija“ kūrybinė grupė konsultavosi su Vilniaus universiteto mokslininkais, Molėtų observatorijos darbuotojais, idant vaikams pateikiama informacija būtų kuo tikslesnė. Spektaklis sukurtas atviros pamokos principu, o jame tradicines teatro raiškos priemones papildo vaizdo projekcijos, pasakojimą paįvairina originali šiuolaikinė muzika. „Tai labai įdomus, netikėtas spektaklis. Kuriant spektaklį teko prisiminti, ko išmokau istorijos, biologijos, fizikos, chemijos pamokose, sužinoti naujų dalykų“, – teigia Irmantas Jankaitis, aktorius, spektaklyje atliekantis pagrindinį – Mokslininko vaidmenį.

Dvi intriguojančios premjeros bus pristatytos spalį. Nacionaline dramaturgija susidomėjęs aktorius ir režisierius Rolandas Kazlas „Lėlės“ teatre stato spektaklį suaugusiesiems „Atrask save“ pagal savamokslio dailininko ir poeto Kazio Šimonio kūrybą, kuriame pats ir vaidins. Šviesaus liūdesio nuspalvintą spektaklį-alegoriją statantis režisierius naudoja ir airių rašytojo Seumo O‘Kelly apysakos „Audėjo kapas“ motyvus. Pasitelkiant archetipinę, mitologinę Audėjo figūrą, spektaklio kūrėjai klaus, ar lietuviškos lemties kūrėjas dar gyvas. Pasak p. Juškėno, tai jau trečiasis R. Kazlo pastatymas šiame teatre.

„Lėlės“ teatre debiutuojanti režisierė Olga Lapina irgi ėmėsi nelengvos užduoties – padedama ilgametės teatro dailininkės Julijos Skuratovos (iki rugsėjo 18 d. teatre veikia jos darbų paroda „Gyvos knygos“), ji kuria spektaklį vaikams pagal rusų absurdininko Daniilo Charmso kūrybą. 1925 m. parašytas kūrinys „Apie tai, kaip Kolkas Pankinas skrido į Braziliją, o Petka Jeršovas niekuo netikėjo“ ir kitos autoriaus eilės pritaikomos prie šiandienos įvaizdžių, o scenografija kuriama pasitelkus vaikų piešinius, kurie atgis ir didžiulėse koliažo principu sukurtose lėlių figūrose, ir animacijos projekcijose.

Pasak režisierės, vaikiškų svajonių, fantazijų ir realybės neatitikimas sudaro esminį šios istorijos konfliktą, lemiantį komiškas ir absurdiškas situacijas, į kurias patenka Kolka ir Petka: berniukai vietoj karvių mato bizonus, vietoj varnų – papūgas, o baltaplaukius Šiaurės gyventojus palaiko indėnais...

Atvyksta prancūzų lėlininkai

Kitų metų pradžioje teatras pakvies į lėlių spektaklio suaugusiesiems „Tiesiog žmogus“ premjerą. Mažojoje salėje pagal Juozo Erlicko kūrybą spektaklį kuria aktorius Dalius Butkus ir dailininkė Aušra Bagočiūnaitė-Paukštienė, šiemet švenčianti asmeninį jubiliejų (ta proga lapkritį bus surengta dailininkės kūrybos savaitė, o 2016 m. pradžioje – ir jos darbų paroda Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje). Spektaklyje kūrėjai sieks kalbėti apie šių dienų žmogaus vienatvę, idealios meilės ilgesį bei daugelį kitų opių temų.

58-ąjį sezoną „Lėlė“ planuoja baigti muzikiniu spektakliu pagal Sigito Gedos pjesę „Dainuojantis ir šokantis mergaitės vieversėlis“, kurį Didžiojoje teatro salėje pristatys režisierius Algirdas Mikutis.

Ateinantį sezoną teatras nemažai gastroliuos, taip pat pristatys užsienio spektaklius. Su spektakliu „Muzikinė dėžutė“ keliaus į Armėniją atstovauti Lietuvai tarptautiniame lėlių teatrų festivalyje „Tumaniano pasaka“. „Auksinį scenos kryžių“ pelnęs spektaklis „Smėlio žmogus“ lapkritį viešės Potsdame (Vokietijoje) vyksiančiame festivalyje „Unidram“, o pavasarį – prestižiniame lėlių teatro festivalyje Bielsko Bialoje, Lenkijoje.

Be jau tradicija tapusių išvykų į Lietuvos regionų festivalius, teatras planuoja tęsti edukacinį-kultūrinį projektą „Diena su „Lėle“ ir rugsėjo pabaigoje apgulti Švenčionėlius.

Gruodžio mėnesį „Lėlėje“ lankysis prancūzų lėlių teatro trupė „23h50“. Garsiąją lėlių teatro mokyklą Šarlevilyje baigę kūrėjai „Lėlėje“ parodys tris spektaklius ir surengs lietuvių lėlininkams kūrybines dirbtuves.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Kino pavasario” koziriai kino mėgėjams

Kovo 21 d. prasidėsiantis 24-asis tarptautinis festivalis „Kino pavasaris“ (KP) šiemet tuo pačiu metu vyks...

Laisvalaikis
2019.03.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau