Konkurso finišas: aiškėja Nacionalinės koncertų salės vaizdas

Rugsėjo 19 d. pristatyta nacionalinės koncertų salės Tautos namai ant Tauro kalno Vilniuje architektūrinė idėja. Jos autoriai tarptautinį konkursą laimėjusi ispanų architektų kompanija Arquivio architects.
Vilniaus savivaldybės, Lietuvos architektų sąjungos sykiu su Tarptautine architektų sąjunga skelbto konkurso nugalėtojams įteikta 60.000 Eur premija. Antrąją vietą užėmė Fres architects and planners iš Prancūzijos, jie apdovanoti 40.000 Eur. Trečioji vieta ir 20.000 Eur atiteko lietuvių architektų komandai Paleko archstudija.
embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/89?placement=
Tarptautinė komisija, vadovaujama Ole Gustavseno, Oslo (Norvegija) architektūros ir dizaino mokyklos rektoriaus, vertino anoniminius darbus.
Rūta Leitanaitė, Lietuvos architektų sąjungos pirmininkė, sako, kad reikalavimų konkurso dalyviams kelta nemažai. Tikėtasi urbanistinio integralumo, t. y. kad pastatas įsilietų į miesto erdvę ir kompoziciniu, ir pasiekiamumo požiūriu.
Reikalauta funkcionalumo: pastate turėjo tilpti ne tik dvi salės (iki 1.700 vietų didžioji ir 500 vietų mažoji), bet ir koncertams reikalinga technika, scenų užkulisiai, muzikantų repeticijų salės, erdvus holas. Salių akustika irgi vienas iš svarių kriterijų. Vertinant buvo svarbi ir Tautos namų idėja, kuri reikalavo sukurti tam tikrą erdvę bendruomenėms. Pasak R. Leitanaitės, koncertų salė stovės svarbioje, gerai matomoje miesto vietoje, tad jos užsakovai turėjo ambicijų matyti čia pastatą, kuris visam pasauliui liudytų Vilniaus modernumą.
Sujungė parkus
Danielis Fraile Ortizas, konkursą laimėjusios Arquivio architects kompanijos ir šio projekto vadovas, VŽ sakė, kad sunkiausia buvo rasti su aplinka derantį sprendimą. Komanda turėjo kelis projektus, kurie jiems patiems labai patiko, bet Vilniuje nederėjo. Galiausiai architektai nusprendė sujungti Santuokų rūmų parką su Tauro kalnu, o jo viduryje natūraliai įkurdinti koncertų salę.
Tikrasis pastatas yra labai didelis. Mes saviškį padalijome į gabaliukus, kad pro jį matytųsi kuo daugiau miesto vaizdų, iš įvairių parko vietų atsivertų miesto panorama, VŽ sakė D. F. Ortizas. Kitas svarbus sprendimas ištęsti Santuokų rūmų parką ant dalies pastato stogo.
Mano nuomone, tai vienas stipriausių darbų ekspozicijoje, vertina R. Leitanaitė. Konkursai architektus dažnai gundo pasitaškyti fantazija, sukurti ką nors tokio, kas realiai nelabai įgyvendinama. Gal būtų galima priekaištauti, kad šis darbas nėra itin ikoniškas, nesukelia didelio wow efekto, bet atsižvelgiant į konkurso sąlygas ir į tai, ko Vilniui reikia, jis yra labai geras viso to koliažas. VŽ rašė, kad numatomas koncertų salės projektavimo paslaugų ir statybos darbų biudžetas siekia 52 mln. Eur, į šią sumą įtrauktos visos su objekto projektavimu, statyba ir įrengimu bei sklypo tvarkymu susijusios išlaidos.
Projektų paroda
Nacionalinės koncertų salės Tautos namai architektūrinės idėjos konkursas yra pirmasis Baltijos šalių regione, organizuotas drauge su Tarptautine architektų sąjunga.
Jo rengėjai sulaukė 248 architektūrinių idėjų iš viso pasaulio: JAV, Japonijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Naujosios Zelandijos, Suomijos, Kinijos, Brazilijos ir kitų valstybių. Visų projektų vizualizacijos ir maketai iki spalio 13 d. eksponuojami T Parke (Pelesos g. 1, Vilnius).
Pasibaigus idėjų pristatymo visuomenei etapui, bus rengiamas Koncertų salės techninis projektas ir skelbiamas rangos darbų konkursas. Laimėję architektai idėją pavers konkrečiu projektu, su jais bus svarstomi reikiami pakeitimai. Pastato statybos turėtų prasidėti 2021 m., pabaiga planuojama 2023-iaisiais.
Sklypas ant Tauro kalno buvo nupirktas 1911 m. Tautos namams statyti, o projekto iniciatorius Jonas Basanavičius važiavo į JAV rinkti lėšų statyboms. Tačiau tuomet Tautos namai Vilniuje nebuvo pastatyti. Dabartiniai Profesinių sąjungų kultūros rūmai pastatyti sovietmečiu 1964-aisiais.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti