Švies, tik be lempučių

Publikuota: 2022-08-19 05:50
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Kol bendrovės „Perlas energija“ suvedžioti klientai murkdosi nežinios pelkėje, Energetikos ministerija imasi švietimo funkcijų – bus ruošiama kažkokia gyventojų mokymo programa, po kurios žadama pateikti „visą planą“, kaip taupyti elektrą.

Finišavus antrajam elektros rinkos liberalizavimo etapui, UAB „Perlas energija“ (PE) užlipo ant antrojo „nugalėtojų“ pakylos laiptelio – PE buvo antras daugiausia sutarčių su klientais sudaręs tiekėjas, turėjęs apie 15% 1–5.000 kWh elektros energijos kasmet suvartojančių gyventojų, t. y. 180.000.

Apie tai, kad Lietuvos įmonės, kurių savikaina dėl aukštų elektros kainų auga, rizikuoja prarasti dalį užsakovų VŽ išsamiau rašė čia, o būdai, kaip kompanijos bando mažinti elektros išlaidas plačiau aprašyti čia.

Rugpjūčio 5 d. ši bendrovė pranešė, kad, sparčiai augant elektros kainoms, nebegali vykdyti savo įsipareigojimų fiksuotą elektros tiekimo kainą pasirinkusiems klientams ir jiems pritaikys tiekimo planus kintama kaina, susieta su elektros kainomis biržoje. Nepatenkintiems klientams buvo pasiūlyta nutraukti sutartis ir kur nors eiti.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Rugpjūčio 18 d. PE pareiškė stabdanti veiklą. Sprendimą stabdyti veiklą PE, anot Viliaus Juraičio, bendrovės vadovo, paskatino kelių veiksnių visuma. 

„Visų pirma, dėl prieš savaitę padaryto sprendimo perkelti klientus į biržos planą praradome pasitikėjimą ir iš klientų, ir iš atsakingų institucijų, kas reiškia, kad pritraukti naujų klientų artimiausiu metu būtų neįmanoma. Antra, esami klientai aktyviai nutraukinėja sutartis. Trečia, kreditoriai, iki šiol finansavę mūsų veiklą, tai daryti atsisako“, – nurodė jis. 

Antras PE suorganizuotas nokautas užkliudė ir Energetikos ministerijos (EM) vadovą Dainių Kreivį.

„Bendrovės sprendimą vertinu labai neigiamai, nes tokiu būdu bendrovė savo verslo riziką perkėlė ant valstybės ir visuomenės pečių. Tai yra nepriimtina“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje teigė jis.

O ar, ministre, priimtina, kad elektros rinkos liberalizavimas tapo farsu ir patyrė fiasko? Ir kaip galėjo jo nepatirti, jei į elektros tiekėjų „klubą“ galėjo ateiti, kas tik nori – be atitinkamos patirties, kompetencijos, žinių ir kt. Ar tuomet valdžios aukštumose kas nors galvojo apie „valstybės ir visuomenės pečius“?

O gal tada buvo surengti mokymai vartotojams, išaiškinant jiems galimas rizikas – jei, aišku, patys liberalizuotojai jas numatė?

Užtat dabar energetikos ministras rengia planą – kaip visuomenę išmokyti taupyti elektrą.

„Per rugsėjį bus paruošta visa programa, kartu su Lietuvos energetikos agentūra pateiksime visą planą, kaip tą galima būtų daryti“, – LRT televizijai antradienį sakė D. Kreivys. Tiesa, jis nuramino, kad elektros energijos Lietuvoje neturėtų pritrūkti, tačiau ji bus „labai brangi“.

Atrodytų, aritmetika paprasta: jei per brangu, ieškoma, kur pigiau. Jei pigiau nėra, mėginama sutaupyti. Regis, šis „mokslas“ nėra pernelyg sudėtingas.

Tuo tarpu EM, matyt, galvoja kitaip.  

„Mes planuojame rugsėjį paleisti plačią viešinimo, edukacijos, gyventojų informavimo kampaniją, nes yra paprastų patarimų, kaip pakeitus įpročius galima sutaupyti“, – trečiadienį LRT radijui sakė Inga Žilienė, energetikos viceministrė.

„Pavyzdžiui, trumpiau maudydamiesi ar pakeitę dušo galvutes per metus galime sutaupyti apie 70–80 Eur, o tai reikšminga suma“, – pridūrė ji

Tiesa, matyt, viceministrė užmiršo pridurti, kad dušo galvučių keitimas irgi kainuoja.

O ką patartų daryti elektromobilių, kuriuos taip aktyviai propagavo, savininkams? Tikriausiai persėsti ant dviračių. O gyventojams? Prisipirkti žvakių, išjungti šaldytuvus, skalbykles, praustis ir maudytis ežere ar upėje. O gal išvis maudytis kuo rečiau – kaip jau buvo rekomenduota...   

Šaržuojam? Kažin, kaip dar būtų galima vertinti EM užmojus kurti kažkokias programas ir planus mokant gyventojus taupyti elektrą. Jau nekalbant apie tai, kad, kaip liaudies išmintis byloja, nė arklys arklio dykai nekaso. Todėl tokie netikėti / neprašyti „mokslai“ dar ir kainuos, ko gero, nemenkų pinigų, kurie bus atseikėti taupymo „mokytojams“. Kurie (kas galėtų paneigti) savo veikaluose pažers dar ir ne tokių „perlų“.

VŽ nuomone, nereikia pulti atradinėti amerikų – verslas be jokių EM programų, planų ir pamokų jau taupo elektrą ir daro tai gana sėkmingai: planuoja ir keičia darbo pamainas, pritemdo ar išjungia apšvietimą, įsirengia saulės elektrinės ir pan.

UAB „Paliūtis“ vadovas Simonas Vitkevičius VŽ pasakoja, kad numatė artėjančią situaciją ir po pirmosios didelės sąskaitos už 2021 m. gruodį apsisprendė investuoti į sprendimus, kurie leistų sunaudoti mažiau elektros: gamybos modernizavimą, kai našesni įrenginiai vartoja mažiau elektros energijos, taip pat efektyvesnes šildymo sistemas.  

„Investavome gana nemažai pinigų į elektros vartojimo mažinimą. Visi kalba apie tai, kaip jos pasigaminti, bet mažai kalbama, kad bent jau pramonėje galima pasistengti suvartoti mažiau elektros. Pirkome įrenginius, kurie naudoja vos ne dvigubai mažiau elektros negu senieji, taip pat pasistatėme saulės jėgainę, keitėme šildymo sistemas – iš visokių kompresorinių vedžiojome vamzdžius, kad tik kuo efektyviau naudotume resursus“, – detalizuoja pašnekovas.

Verslininkai, pasakodami apie savarankiškus kiekvienos įmonės galvosūkių sprendimus, sako pasigendantys EM komunikacijos: ką daro ir darys valstybė dėl elektros kainų?  

Kol kas Vyriausybei, regis, rūpi tik švietimo (be lempučių) kampanija. Beje, kaip rašo VŽ skaitytojas, „kaip taupyti elektrą, reikėtų ne pas Kreivį klausti, o pas mūsų pensininkus, kurie jau seniai praktikuojasi, kaip iš pensijos sumokėti komunalines ir dar sugebėti nusipirkti maisto“.

Žmonės patys atsirinks, kaip ir kur jiems sutaupyti, o iš atsakingų institucijų lauktume daugiau kompetencijos – ir elektros tiekėjų atrankoje, ir priimant sprendimus, ypač nūnai aktualiais klausimais.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt
Konfidencialumą užtikriname.

A. Barštys. Lengvų pinigų vakarėlis baigėsi

Dėl išorinių geopolitinių veiksnių įtakos, jos dėka reikšmingai padidėjusių žaliavų kainų ir iššūkių šalies...

Nuomonės
2022.09.24
E. Leontjeva. Ieškant silpnųjų grandžių elektros jungtyse 1

Energetikos problemos užklupo Lietuvą taip, kad būtina ieškoti silpnųjų grandžių. Tikėtina, kad jos slepiasi...

Nuomonės
2022.09.23
Dialogo imitacija

Svarstymai dėl minimalios mėnesinės algos (MMA) didinimo kaskart primena šokius su kardais. Trišalėje...

Nuomonės
2022.09.23
Ar vitaminai, ar greitoji pagalba?

Prieš pustrečių metų užklupus COVID-19 krizei Vyriausybė veikė operatyviai ir nedvejodama – nukentėjusiam...

Nuomonės
2022.09.22
A. Izgorodinas. Lietuva – ties krizės bedugne. Kur sunkmečiu turi investuoti valstybė? 9

Nagrinėjant naujausius Lietuvos makroekonomikos rodiklius (vartotojų ir verslo lūkesčiai; mažmeninė prekyba;...

Nuomonės
2022.09.22
L. Aleknaitė-van der Molen. Ar jūsų verslas pasirengęs rudens sezonui? O jei tektų skolintis?

Stebint nestabilią geopolitinę ir ekonominę situaciją, o tiksliau – karą ir kylančias kainas, peršasi mintis,...

Nuomonės
2022.09.21
Putino panikos ir desperacijos „ukazas“ 17

Putino sprendimas skelbti dalinę mobilizaciją rodo jo desperaciją – nelaimėjęs nei „trijų dienų karo“, nei...

Nuomonės
2022.09.21
Nedžiuginanti lyderystė 8

Statistikai skelbia, kad paskutinį vasaros mėnesį Lietuvoje užfiksuota rekordinė metinė infliacija – 21,1%.

Nuomonės
2022.09.21
D. A. Disparte. Taip, kriptovaliutos vis dar svarbios

Ar daug taksi bendrovių būtų sukūrusios savas iškvietimo programėles arba pradėjusios priimti atsiskaitymus...

Nuomonės
2022.09.20
Geriausia neperšaunama liemenė demokratijai 2

Neliekant nepaprastosios padėties režimo visoje šalies teritorijoje, Seimas skubės priimti Visuomenės...

Nuomonės
2022.09.20
Nepražiūrėti dar vieno

Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen savo metiniame pranešime Europos Parlamente pabrėžė...

Nuomonės
2022.09.19
R. Vilpišauskas. Ar tinkamas metas valstybės tarnybos reformai? 1

Nemažai žmonių Lietuvoje yra įsitikinę, kad elektros kainos šiemet ėmė kilti dėl šalyje vykdomos mažmeninės...

Nuomonės
2022.09.17
J. Borrellis. Prieš Rusiją nukreipta strategija veikia ir turi tęstis

Rusijos karas prieš Ukrainą įžengė į naują etapą. Ukrainos kariuomenė įspūdingai veržiasi pirmyn,...

Nuomonės
2022.09.16
Skirtingų kartų požiūris į valstybės turtą: kam skirsime milijardą 2

Stambaus verslo prašymas skirti subsidijų už elektrą ir dujas, milijardą eurų lengvatinių paskolų ir kitaip...

Nuomonės
2022.09.16
Kai viešosios investicijos daro pokyčius

Prekybos ar maitinimo versle viena pagrindinių sėkmingos veiklos dedamųjų yra pakankamas klientų srautas –...

Nuomonės
2022.09.15
Svylančių rusiškų padų taktika

Energetinės krizės ir užsitęsusio karo Ukrainoje fone Kremliaus šeimininkas iš intrigų, manipuliacijų ir...

Nuomonės
2022.09.14
M. Fedderis. Inovatyvios finansų schemos padėtų atstatyti Ukrainą 2

Skaičiavimai, kiek kainuos atstatyti Ukrainą po karo, labai skiriasi. Ukrainos ministras pirmininkas Denisas...

Nuomonės
2022.09.13
D. Šetikas. Ką reiškia akcijų padalijimas ir kokios naudos jis atneša investuotojams?

Akcijų biržose prekiaujantys investuotojai susiduria su įvairiais techniniais įvykiais, kurių paskirtis ir...

Nuomonės
2022.09.13
Milijardas: kelionė greitkeliu ar apylankomis?

Žinia, kad į Lietuvos ekonomiką įplauks 1 mlrd. Eur, susilaukė nevienareikšmiškos reakcijos – verslas iš...

Nuomonės
2022.09.13
Gal jau metas prisiimti atsakomybę ir parodyti iniciatyvą?

Prieš daugiau kaip metus skelbtas Lietuvos gynybos technologijų stiprinimui skirtas konkursas įstrigęs,...

Nuomonės
2022.09.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku