Kad energijos kainos netaptų iššūkiu: VIPA finansuoja organizacijų investicijas į energijos vartojimo efektyvumą

Reklama publikuota: 2022-11-28
svg svg

Pastaruoju metu ženkliai išaugus energijos išteklių kainoms, vis daugiau organizacijų skiria itin didelį dėmesį energijos vartojimo efektyvumo didinimui. Tai leidžia ne tik kontroliuoti ir mažinti veiklos sąnaudas bei didinti našumą (o kartu – ir pelningumą), bet ir gerina atsparumą energijos kainų svyravimams, kurie, kaip galėjome įsitikinti šiemet, gali būti skaičiuojami ir dešimtimis kartų.

Visgi ekonominiai rodikliai – ne vienintelė priežastis į darbotvarkes įtraukti energinio efektyvumo klausimą. Neigiamo poveikio aplinkai mažinimas tampa vis svarbesniu ne tik didelėms įmonėms, bet ir kitoms organizacijoms, nes to vis dažniau reikalauja klientai ir partneriai. Tai ypač svarbu teikiantiems paslaugas ar prekes viešajam sektoriui, nes nuo 2023 metų vykdant visus viešuosius pirkimus jose dalyvaujančioms įmonėms bus privalomai taikomi ir aplinkosaugos bei poveikio aplinkai kriterijai (išskyrus ribotą išimčių kiekį). 

Be to, didindamos savo energinį efektyvumą organizacijos prisideda prie bendrojo energijos poreikio šalyje mažinimo, ES Žaliojo kurso tikslų, tokių kaip klimato kaitos švelninimas, siekimo bei Lietuvos energetinės nepriklausomybės didinimo. Tai ypač aktualu dabartiniame agresijos prieš Ukrainą kontekste. 

Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) Klientų aptarnavimo departamento vadovė Asta Gladkauskienė.
Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) Klientų aptarnavimo departamento vadovė Asta Gladkauskienė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ir visgi nuo ko gi reikėtų pradėti „žaliąsias“ iniciatyvas? Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) Klientų aptarnavimo departamento vadovė Asta Gladkauskienė teigia, jog energijos vartojimo efektyvumo didinimas visuomet turėtų prasidėti nuo energijos vartojimo audito. „Atsižvelgus į jo rezultatus, imamasi konkrečių sprendimų: aukšto efektyvumo sistemų diegimo, atliekinės šilumos panaudojimo,  pastatų modernizavimo ir pan.“, – sako VIPA atstovė. Mažinti priklausomybę nuo energijos išteklių leidžia ir nuosava elektros iš atsinaujinančių šaltinių – saulės,  vėjo ir kitų – generacija.

TIPS finansavimas – energiniam efektyvumui ir žaliosios energijos plėtrai 

„Tvarių išteklių plėtros skatinimas“ (TIPS) yra investicijų platforma, specialiai sukurta „žaliųjų“ projektu finansavimui (paskolų forma), finansuojanti privataus ir viešojo sektoriaus organizacijas, ketinančias įgyvendinti projektus energijos vartojimo efektyvumo bei atsinaujinančios energijos srityse. Šios, VIPA kartu su „Europos energijos efektyvumo fondu“  įkurtos specializuotos platformos, finansavimas siekia 25 mln. eurų ir yra skirtas investicijoms, kurios padeda didinti energinį efektyvumą ir mažinti poreikį energijos ištekliams, CO2 išmetimus ir produkcijos savikainą. 

TIPS siūlo finansavimą: technologinių procesų bei įrenginių atnaujinimui siekiant energijos taupymo, investicijoms į pastatų modernizavimą, apšvietimo atnaujinimą, pažangias šildymo, kaitinimo, vėsinimo, vėdinimo sistemas, saulės elektrines, saulės parkus ir kitas panašias priemones. Dažniausiai finansuojama iki 80 proc. projekto investicijų vertės iki 10 metų laikotarpiui, o paskolos gavėjo indėlis turėtų būti ne mažesnis kaip 20 proc. 

Be to, TIPS pasirašius bendradarbiavimo sutartį su nacionaline plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA), smulkiojo ir vidutinio verslo subjektai, kuriems nuo 2020 m. sausio 1 d. buvo suteikta TIPS paskola, galės pasinaudoti paskolų palūkanų kompensavimo priemone. Svarbu, kad paskolos sutartis nebūtų pasibaigusi ar nutraukta. Dėl palūkanų kompensavimo įmonės turėtų kreiptis tiesiogiai į INVEGĄ. 

Daugiau informacijos apie TIPS finansavimą – interneto svetainėje adresu www.vipa.lt/tips.

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Energetikos ministrai Briuselyje tarsis dėl dujų kainos lubų

Pirmadienį Europos Sąjungos (ES) Transporto, telekomunikacijų ir energetikos tarybos posėdyje Briuselyje...

Pramonė
2022.12.18
Kad energijos kainos netaptų iššūkiu: VIPA finansuoja organizacijų investicijas į energijos vartojimo efektyvumą Verslo tribūna

Pastaruoju metu ženkliai išaugus energijos išteklių kainoms, vis daugiau organizacijų skiria itin didelį...

Energetikos žiema
2022.11.28
Pastatų modernizavimo sprendimai sąskaitas gali sumažinti iki 90% Verslo tribūna

Atlikus pastato apšiltinimo darbus šilumos energijos sąnaudas galima sumažinti 60%, o pasitelkus modernias...

Energetikos žiema
2022.10.19
ES kovą–rugsėjį ketvirtadalį elektros pagamino iš vėjo ir saulės

Šių metų kovo–rugsėjo mėnesiais beveik ketvirtadalis elektros Europos Sąjungoje (ES) buvo pagaminta iš vėjo...

Pramonė
2022.10.18
A. Kuusvekas, W. Hoyeris. Būtina sąlyga Europos energetikos problemoms išspręsti

Rusijos agresija Ukrainoje sukėlė energetikos krizę Europoje. Veiksmų jai spręsti reikia imtis nedelsiant.

Nuomonės
2022.10.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku