Ūkininkus neramina judėjimai už gyvūnų gerovę – kenkia verslui ir visam žemės ūkiui

Publikuota: 2018-10-01
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Pastaruoju metu suaktyvėję judėjimai už gyvūnų gerovę neramina gyvulininkystės sektoriaus atstovus. Jų teigimu, tai gali pakenkti ne tik gyvulininkystės verslo atstovams, bet ir visam šalies žemės ūkiui.

„Mus neramina reiškinys, kai nedidelė žmonių grupė savo įsitikinimus dėl gyvūnų laikymo verčia į aktyvistų judėjimą“, – Žemės ūkio rūmų surengtoje spaudos konferencijoje kalba Algis Baravykas, LR Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas, Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius.

Jo teigimu, šiandien visuomenei pateikiami tik negatyvūs gyvulių laikymo pavyzdžiai, o tai kryptingai nuteikinėja žmones prieš ūkininkus.

Gyvulininkystė – verslas

Pono Baravyko teigimu, auginti ir naudoti gyvūnus žmogaus poreikiams yra normalu.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Tai yra amatas, kurio moko aukštosios mokyklos, tai sritys, kuriose dirba milijonai žmonių pasaulyje ir tarpusavyje konkuruoja valstybės“, – sako jis.

Žemės ūkio rūmų atstovas tikina, kad sąlygos, kuriomis šiuo metu yra laikomi gyvūnai, yra geresnės, nei tos, kuriomis jie buvo laikomi kadaise ar yra laikomi ne Europos Sąjungoje (ES).

Nors ūkininkai teigia besirūpinantys gyvulių gerove, jie pripažįsta – viskas atsiremia į pinigus.

„Už vartotojų pinigus galima sukurti kokias nori sąlygas gyvuliams, tačiau ar minimumą uždirbantys, lietuvišką pensiją gaunantieji nori ir gali tiek mokėti?“ – klausia jis.

Atsiremia į kainą

Pono Baravyko teigimu, norint užtikrinti dar geresnes sąlygas gyvūnams, įsikišti turėtų valstybė.

„Švedija ir Suomija savo šalyje auginamų gyvulių gerovės sąlygoms pagerinti kasmet skiria po 30-60 mln. Eur iš Kaimo plėtros programos. Jei norime būti konkurencingi ir pasiekti pasaulio pirmūnų sąlygas, turėtume taip pat daugiau remti augintojus“, – kalba p. Baravykas.

Vytautas Tėvelis, Lietuvos paukštininkystės asociacijos direktorius, taip pat ragina nepamiršti, jog gyvulininkystė – verslas, o nuo gyvūnų laikymo sąlygų priklauso ne tik verslo išlaidos, bet ir galutinė produktų kaina.

O mokėti daugiau, jo teigimu, vartotojai dar nėra pasiruošę. Ponas Tėvelis primena tyrimą apie ant kraiko laikomų vištų kiaušinius.

„21% europiečių sutiktų už tokius kiaušinius mokėti daugiau, jeigu kaina kiltų iki 10%. Jei kaina skirtųsi daugiau kaip 20%, tiek mokėtų jau tik 4% žmonių. Lietuvoje situacija tokia pati – dauguma vartotojų renkasi pigiausius kiaušinius“, - sako paukštininkystės sektoriaus atstovas.

Ieškos kompromiso

Ausma Miškinienė, Žemės ūkio viceministrė, teigia, kad Žemės ūkio ministerija supranta abiejų pusių argumentus.

„Tikrai aiškūs žemės ūkio sektoriaus argumentai ir faktai. Taip pat sveikintinos iruž gyvūnų gerovę kovojančių organizacijų iniciatyvos“, – sako ji.

Ponia Miškinienė pasakoja, kad šiandien esminis ŽŪM tikslas – formuoti ir Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT) įpareigoti įgyvendinti tokią politiką, kuria būtų pasiektas kompromisas.

„Tikrai negalime sakyti, kad problemų šiame sektoriuje nėra – jos egzistuoja. Todėl turime bendradarbiauti, kad tos problemos būtų sprendžiamos geriausiu ir visiems prieinamu būdu“, – kalba viceministrė.

Jos teigimu, VMVT kasmet sulaukia apie 1.300 pranešimų dėl gyvūnų gerovės pažeidimų ir apie trečdalis jų pasitvirtina.

„Tai rodo, kad problemos egzistuoja ir reikia apie jas kalbėti. Ir teisinė bazė, ir galimybės, kurias šiandien turi VMVT, nėra tobulos. Tačiau visi pokyčiai turi vykti nuosekliai, suderinant ir ekonominius, ir gyvūnų gerovės interesus“, – sako viceministrė.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku