Darbuotojus motyvuoja laisvė veikti ir geras vadovas

Reklama publikuota: 2022-11-24
svg svg

Motyvuoti darbuotojai – laimingesni, o laimingesni žmonės yra produktyvesni, kuria palankų mikroklimatą įmonėje, geriau aptarnauja klientus ir dar daugiau – naudų daugybė. Klausimas, kaip motyvuoti darbuotojus, aktualus visoms organizacijoms. Vienodo sėkmės rakto nėra, tačiau dėl vieno sutariama: lemiamą vaidmenį vaidina atmosfera darbe ir vadovų palaikymas.

Lotyniškai motivus reiškia „judėjimo priežastis.” Darbuotojo motyvacija – priežastis, skatinanti jį atlikti savo pareigas kuo geriau, nueiti „papildomą žingsnį“ ir tobulėti. Motyvavimas neatsiejamai susijęs su augimu, todėl svarbi jo dalis yra darbuotojų ugdymas. 

Laimingi darbuotojai yra geriausi darbuotojai 

Psichologai nustatė, kad laimingiausi yra tie darbuotojai, kurie darbe mato prasmę, tobulėja ir yra savarankiški. Vadybos ekspertai pastebėjo, kad laimingi darbuotojai yra ir patys geriausi darbuotojai. 

Jie labiausiai motyvuoti, nes nori padėti klientams ir kolegoms: tai suteikia prasmę darbe.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ieškant prasmės darbe žmonės neretai renkasi viešąjį sektorių, tačiau ir privačios įmonės vis dažniau sau kelia aukštesnius – socialinius tikslus: pasirūpinti darbuotojais, bendruomene, mažinti taršą ir t.t. Tyrimai rodo, kad socialiai atsakingos įmonės demonstruoja ir geresnius finansinius rezultatus: jų darbuotojai labiau motyvuoti. 

Motyvuotų darbuotojų ir kvalifikacija aukščiausia, nes jie nuolat mokosi ir tobulėja. Jie ir padaro daugiausiai, nes žino, ką ir kada reikia padaryti, ir padaro tai savarankiškai, be papildomos vadovų kontrolės ar priminimo. Todėl vis daugiau vadovų darbuotojus motyvuoja prasme, tobulėjimu ir savarankiškumu. 

Gera vadyba: prasmė, tobulėjimas ir savarankiškumas 

Motyvuoti žmonės sukuria daugiau vertės, todėl šiai sričiai tradiciškai skiriama daug dėmesio. Anot Vytauto Šilinsko, socialinės apsaugos ir darbo viceministro, istoriškai galima išskirti 3 motyvavimo sistemas: Baudžiavos – vertimas dirbti ir bausmės; Gamybos – premijos už geresnius asmeninius rezultatus; Paslaugų – skatinant vidinę motyvaciją, t.y. suteikiant prasmę darbe, tobulėjimą ir ugdant savarankiškumą. 

Vis rečiau pasitaiko manančių, kad žmones reikia priversti dirbti ir bausti, jei nedirba. Kita vertus, pasitaiko dažniau nei norėtųsi ar įprasta kitur Šiaurės Europoje. Gal iki šiol jaučiame įtaką, jog buvome paskutiniai Europoje, panaikinę baudžiavą, retoriškai klausia V. Šilinskas. 

JAV gamintojai jau XX a. pradžioje pastebėjo, kad teigiamos finansinės paskatos duoda geresnius rezultatus, nei bausmės. Jei moki daugiau – žmogus daro daugiau, todėl nuspręsta viską matuoti ir premijuoti padarančius daugiausiai. 

Šiandien mokslininkai pastebi, kad kartais tokius pačius ar net geresnius rezultatus galima pasiekti ir be premijų. Svarbu, kad daugiau gautų tas, kas daugiau padaro, bet teigiamą rezultatą duoda ne premijos, o rezultatų matavimas. Gerus rezultatus galima pasiekti ir su fiksuotu atlyginimu, tiesiog įvedant premijavimo sistemas visuomet įvedamas ir rezultatų matavimas. 

Kita vertus, premijos gali turėti ir neigiamų rezultatų. Psichologai pastebėjo, kad mokant premijas už kažkuriuos darbus, dingsta motyvacija daryti likusius darbus. Dar daugiau, didelės premijos gali turėti neigiamos įtakos protiniam darbui: žmonės galvoja ką darys su premija ar kas bus, jei jos negaus, ir prasčiau atlieka protines užduotis. 

Neigiamą finansinio skatinimo įtaką galima pastebėti ir valstybės tarnybos sistemoje. Tarnautojai pagrįstai skundžiasi, kad darbo užmokestis nėra teisingas. Šiuo metu daugiau stažo turintis darbuotojas gali gauti iki 30 proc. didesnį atlyginimą ir iki 15 darbo dienų apmokamų atostogų daugiau, nei tą patį darantis kolega. Paskatos ne už kompetenciją ar rezultatą, bet už faktą, kur žmogus darė karjerą. Dirbęs viešajame sektoriuje gaus daugiau, nei tas, kuris karjerą darė ir atėjo iš privataus sektoriaus. Neteisinga, ir nemažai tarnautojų su tuo sutinka. 

„Ar teko susidurti su tarnautoju, kuris užuot padėjęs atsakė, kad „man nepriklauso pagal pareiginę“? Nepykite. Dabartinė sistema jį skatina taip atsakyti. Jei įrodys viršininkui, kad jam nepriklauso Jums padėti, galės prašyti iki 40 proc. priedo, priklausančio už darbą „ne pagal pareiginę“. Nekaltinkite tarnautojo. Kaltinkite dabartinę motyvacinę sistemą“, – sako viceministras. 

Jis įsitikinęs, kad norint geriausio rezultato, žmonėms reikia mokėti teisingus atlyginimus ir motyvuoti tinkama vadyba: suteikiant prasmę darbe, galimybes tobulėti ir ugdant savarankiškumą. 

Tam labai svarbi ir viešojo sektoriaus valdymo reforma, kuri padėtų ugdyti ir pritraukti gerus vadovus. Lyderius, kurie savo pavyzdžiu rodo koks svarbus organizacijai klientas, kad būtina tobulėti ir savarankiškai padėti žmonėms. 

Erdvė ir galimybės augti 

„Įmonė visose šalyse, kuriose veikia, stengiasi sukurti darbo aplinką, leidžiančią darbuotojams nuolatos augti. Į darbuotojų tobulėjimą žiūrime įvairiapusiškai – siūlome pozicijos pokyčius organizacijos vertikaliose ir horizontaliose struktūrose, leidžiame keisti ne tik pareigas, bet ir padalinius. Suteikiame daugiau atsakomybių tame padalinyje, kuriame žmogus jau dirba, siūlome užduotis ir kitose šalyse. Darbuotojams sudaromos galimybės dalyvauti įvairiuose mokymuose, vebinaruose, paskaitose ir tobulėjimo programose“, – dėsto Inga Lungė, „Coca-Cola HBC“ Korporacijos reikalų ir tvarumo vadovė Lietuvoje. 

Ši įmonė praėjusiais metais laimėjo Nacionaliniuose atsakingo verslo apdovanojimuose (NAVA) vidutinių įmonių kategorijoje gavo „Metų darbovietės“ titulą ir buvo pripažinta „Metų socialiai atsakinga įmone“. 

Organizacijoje ne vienerius metus veikia talentų programa „Fast Forward“, leidžianti ugdyti darbuotojus kiekviename jų karjeros etape, ruošiant juos pereiti į aukštesnius vadovavimo lygius. Pavyzdžiui, pirmo lygio programos dalyviai mokomi karjeros planavimo, pristatymų rengimo, projektų valdymo, derybų, grįžtamojo ryšio suteikimo ir panašiai. Aukštesniuose programos lygiuose darbuotojai gilinasi į situacijų lyderystę, mokosi vadovauti didelio našumo komandoms, kultūrinio intelekto, padedančio bendrauti ir veiksmingai dirbti įvairiose kultūrinėse situacijose bei kitų kompetencijų. 

Bendrovėje vyrauja 70/20/10 koncepcija: 70 proc. laiko skiriama mokymuisi darbo vietoje, tarkime,  darbuotojai įtraukiami į papildomus projektus; 20 proc. laiko skiriama mokymuisi iš kitų ir dalijimuisi savo žiniomis bei kompetencijomis – tam pasitarnauja mentorystė, įkvepiantys susitikimai su ekspertais ir vadovais. 10 proc. skiriama vadovavimo įgūdžiams ugdyti. 

„Tikime, kad kiekvienas darbuotojas yra atsakingas už savo augimą bei tobulėjimą, o mūsų, kaip organizacijos, vaidmuo – suteikti visas reikiamas priemones, sudaryti galimybes bei kurti nuolatinio mokymosi ir tobulėjimo kultūrą“, – pabrėžia I. Lungė. 

„Coca-Cola HBC“ darbuotojams moka mėnesines arba metines premijas, kurios priklauso ne tik nuo pasiektų asmeninių ir įmonės tikslų, bet ir pademonstruotų asmeninių savybių šiems tikslams įgyvendinti. Svarbiais gyvenimo momentais (santuoka, diplomas ar panašiai) darbuotojams taip pat suteikiama finansinė paskata. Be finansinio skatinimo, veikia daugybė kitų motyvacinių priemonių, leidžiančių darbuotojams gerai jaustis.  Tai – papildomos apmokamos atostogos, lankstus darbo grafikas, sveikatos draudimas ir įvairios kitos įtraukų santykį kuriančios ir gerą savijautą darbe padedančios užtikrinti priemonės. 

Niekada nenustoti mokytis

Niekada nenustoti mokytis – viena pamatinių bendrovės „Transcom Lithuania“ vertybių. Kompetencijų ugdymas čia yra neatsiejama motyvacinių sistemų dalis, greta bazinės finansinės motyvacijos ir skatinimo pasiekus tikslus bei laisvalaikio ir komandinių programų finansavimo.

„Pavyzdžiui, mūsų grupės vadovai kartą per metus susirenka į renginį, kuriame dalį dienos gilina profesines žinias, o kitą dalį – pramogauja ir kuria komandinius ryšius. Kiekviena komanda papildomai turi savo ketvirtinį motyvacinį biudžetą, kurį naudoja savo nuožiūra, tačiau dažniausiai jis siejamas su įvairiais kompetencijų tobulinimo konkursais“, – pasakoja Audronė Venslovienė, „Transcom Lithuania“ Klientų aptarnavimo ir šalies vadovė.

Įmonės darbuotojai gali neribotai naudotis bendrovės sukurta nuotolinio mokymosi platforma – T:University, kurioje šiuo metu yra net 491 interaktyvių asmeninio tobulėjimo kursų. Išlaikius testą, įteikiamas kurso sertifikatas ir specialūs „Transcom“ taškai, skatinantys nesustoti tobulintis. Įmonėje skatinama vidinė karjera: tokiu keliu atėjo daugiau nei 80 proc. įmonės vadovų ir specialistų. Prie to prisideda ir kartą per mėnesį organizuojamas renginys „Pietauk ir Mokykis“, kurio metu pristatomi įvairios įmonės pozicijos bei skyriai įmonėje, atsakoma į aktualius, su karjera susijusius, klausimus.

„Transcom Lithuania“ darbuotojai objektyviai vertinami pagal pasiektus mėnesio tikslus. Pasiekę geriausių rezultatų, dalyvauja laimės rato loterijoje, kur turi progą laimėti papildomą prizą. Klientų aptarnavimo ekspertai dalyvauja programoje „T:Karjera“, kurioje dukart per metus apdovanojami geriausieji. Šie darbuotojai papildomai motyvuojami ir pilnai apmokama laisva gimtadienio diena, išskirtiniais mokymais, viešojo transporto išlaidų padengimu, šiuolaikiška sveikatingumo programa ir lojalumo taškais, už kuriuos gali išsirinkti papildomą naudą pagal savo asmeninius poreikius.

Kurios motyvavimo priemonės paveikiausios?

„Manau, vienintelė priemonė, turinti esminę įtaką visų darbuotojų motyvacijai, yra teigiama atmosfera ir kolegų bei vadovų palaikymas. Galimybė jaustis laisvai, išsakyti savo nuomonę ir būti išklausytam negali būti lyginama su nemokamais dienos pietumis ar papildomais mokymais. Likusios priemonės turi būti kompleksinės ir sudaryti visumą, kuri atlieptų visų darbuotojų grupių interesus“, – įsitikinusi A. Venslovienė.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Rašyti komentarą 0
Organizuoti verslo kelionę su partneriais – įdomi ir praturtinanti patirtis Verslo tribūna

Verslo konsultacijų įmonė „OVC Consluting“ jau 27 metus vieną kartą per metus turi planuotą visos komandos...

Depresija ar rudeninis liūdesys. Kaip atskirti? Premium 1

„Neskubėkite priimti sprendimų, kai esate prislėgtos emocinės būsenos“, – sako psichologas-psichoterapeutas...

Laisvalaikis
2022.11.24
Žiniasklaida: „Google“ svarsto atleisti 10.000 darbuotojų 2

JAV technologijų kompanija „Google“ svarsto galimybę atleisti apie 10.000 darbuotojų, kas sudaro maždaug 6%...

Inovacijos
2022.11.24
Jaunasis metų CEO: geriausia idėja, o ne antpečiai turi laimėti Premium

Frazės apie ambiciją ir motyvaciją nėra tuščios formuluotės, nes su turiniu ir energija jos tampa verslo...

Gazelė
2022.11.24
Aktualūs duomenys – efektyvių sprendimų priėmimo pagrindas Verslo tribūna

Turėti sukaupus didelę klientų duomenų bazę dar nepakanka – norint operatyviai reaguoti į sparčiai...

PowerUp ruduo
2022.11.24
Galvasopė bendradarbystės erdvėms, arba Kaip bent metus išlaikyti klientą Premium

Bendradarbystės erdvių (angl. „co-working“) valdytojai pajuto išaugusias išlaidas energijai, verčiančias...

Statyba ir NT
2022.11.24
Į „išankstinę pensiją“ išėjęs „Fredos“ akcininkas A. Ėmužis: mano hobis – džiaugtis gyvenimu Premium 8

Prieš devynis mėnesius iš  baldų įmonės „Freda“ į, kaip pats sako, „išankstinę jauną pensiją“ išėjęs Antanas...

Pramonė
2022.11.24
Darbuotojus motyvuoja laisvė veikti ir geras vadovas Verslo tribūna

Motyvuoti darbuotojai – laimingesni, o laimingesni žmonės yra produktyvesni, kuria palankų mikroklimatą...

Vadyba
2022.11.24
Kalėdinių dovanų darbuotojams ir partneriams karštinė: kaip išsiskirti iš minios? Verslo tribūna

Artėjant gražiausioms metų šventėms, įmonės jau spėjo „įsisukti“ į varginančias kalėdinių dovanų paieškas.

Laisvalaikis
2022.11.23
HP atleis 4.000-6.000 darbuotojų

Nešiojamų kompiuterių gamintoja „HP Inc.“ paskelbė planuojanti per artimiausius trejus metus atleisti...

Inovacijos
2022.11.23
Didžiausioje „iPhone“ gamykloje Kinijoje kilo protestai 3

Taivaniečių technologijų įmonei „Foxconn“ priklausančioje didžiulėje „iPhone“ gamykloje, esančioje Džengdžou...

Inovacijos
2022.11.23
Metų CEO penketukas: nuo sumanaus augimo suvaldymo iki veiklos peržiūrėjimo Premium

„Verslo žinios“ apdovanojo Metų CEO – vadovą, per metus sukūrusį daugiausia vertės visuomenei, darbuotojams...

Vadyba
2022.11.23
EP priėmė direktyvą, skatinančią lyčių lygybę įmonių valdybose 2

Iki 2026 m. birželio didelės biržoje listinguojamos įmonės ES turės įgyvendinti priemones dėl lyčių lygybės...

Verslo aplinka
2022.11.22
Paskelbti „Jaunieji metų CEO“: trys stipriausi vadovai

Paskelbti trys stipriausi „Jaunieji metų CEO“: Dovydas Stulpinas, UAB „Putokšnis“, dirbančios su prekės...

Gazelė
2022.11.22
Verslo lyderių apdovanojimai: dvyliktą kartą išrinktas Metų CEO

„Verslo žinios“ apdovanojo Metų CEO – vadovą, per metus sukūrusį daugiausia vertės visuomenei, darbuotojams...

Vadyba
2022.11.22
Latvijos programinės įrangos bendrovė „TestDevLab“ Vilniuje įdarbins 25 inžinierius

Latvijos programinės įrangos kokybės sprendimų teikėja „TestDevLab“ atidarė biurą Vilniuje, kur planuoja...

Inovacijos
2022.11.22
Prie startuolio „Amlyze“ jungiasi buvęs FNTT direktoriaus pavaduotojas M. Petrauskas

Startuolis „Amlyze“, siūlantis automatizuotus pinigų plovimo prevencijos sprendimus, komandą pildo...

Vadyba
2022.11.22
Iššūkiuose nepražiūrėti galimybių

Šiandien, lapkričio 22 d., „Verslo žinios“ kartu su „Swedbank“ rengia tradicinę metinę konferenciją „Verslas...

Nuomonės
2022.11.22
B. Petikonis-Šabanienė: vaiko priežiūros atostogose esantys darbuotojai pasiilgsta įmonės pulso Premium 1

Vaiko priežiūros atostogose esantys tėvai sako labiausiai pasigendantys justi įmonės pulsą. Anot tyrimo, šis...

Vadyba
2022.11.22
Lietuvos CEO apklausa: pagrindiniai kitų metų tikslai ir iššūkiai Premium

Į kitus metus verslas žvelgia atsargiai – VŽ apklausti vadovai teigia, kad vienas iš pagrindinių tikslų –...

Vadyba
2022.11.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku