Kas tai? Eksperto įžvalgos

Ar darbdavys gali išsiųsti darbuotoją atostogauti privalomai? 

Publikuota: 2019-06-27
Verslo ginčų advokatų kontoros JUREX vadovaujančioji partnerė, advokatė Jurgita Judickienė.
Verslo ginčų advokatų kontoros JUREX vadovaujančioji partnerė, advokatė Jurgita Judickienė.

Ar darbdavys gali išsiųsti darbuotoją atostogauti privalomai? Ar gali darbuotojas atsisakyti eiti nepertraukiamų 10 d. d. kasmetinių atostogų? Ar darbdavys privalo sudaryti atostogų eiles? Į „Darbo teisės vadovo“ skaitytojų klausimus atsako verslo ginčų advokatų kontoros JUREX vadovaujančioji partnerė, advokatė Jurgita Judickienė.

Darbo teisės vadovas — interaktyvus ir nuolat atnaujinamas darbo teisės žinynas, suteikiantis profesionalią pagalbą per visą procesą NUO DARBUOTOJO PRIĖMIMO IKI ATLEIDIMO. Išbandykite šiandien ir gaukite dovaną – 2 dokumentų formų rinkinius.

Ar darbdavys privalo sudaryti atostogų eiles?

Ar darbdavys privalo sudaryti atostogų eiles, ar tai tik rekomendacija? Ar gali būti sudaromos eilės nuo sausio 1 iki gruodžio 31 d., nesivadovaujant Darbo kodeksu, kuriame numatytas laikotarpis nuo birželio 1 iki gegužės 31 d.? Jeigu darbdavys pasitvirtina atostogų eiles ir darbuotojai pagal jas išleidžiami atostogauti, ar dar reikalingas darbuotojo prašymas numatytoms atostogoms, ar tiesiog išleidimo pagrindas – patvirtintos atostogų eilės?

Atostogų eilė gali būti nesudaroma įmonėse, kuriose vidutinis darbuotojų skaičius yra mažiau negu 10 (DK 110 str. 5 p.). Daugiau darbuotojų turinčiose įmonėse tokia atostogų eilė turėtų būti sudaroma kolektyvinėje sutartyje, darbdavio ir darbo tarybos susitarime ar kitose darbo teisės normose numatyta tvarka. Pagal DK 128 str. 3 d. bendrą principą atostogų eilė sudaroma per laikotarpį nuo birželio 1 d. iki kitų metų gegužės 31 d., jeigu kolektyvinėje sutartyje, darbdavio ir darbo tarybos susitarime ar įmonės atostogų suteikimo tvarkoje, kurią priimant konsultuojamasi su darbo taryba, nėra numatyta kitaip. Todėl atostogų eilė gali būti sudaroma ir bet kokiam kitam metiniam laikotarpiui, pavyzdžiui, nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d., o ne tik būtinai nuo birželio 1 d. iki gegužės 31 d. Pagal DK 128 str. 6 d. „Kasmetinės atostogos įforminamos darbdavio nustatyta tvarka.“ Todėl darbdavys pats nustato reikalavimus, pagal kuriuos sudaro atostogų eiles, išleidžia darbuotojus atostogų. Įprastai atostogų eilės sudarymas yra pakankamas pagrindas išleisti darbuotojus atostogų ir nesant nei darbuotojo prašymo, nei darbdavio įsakymo dėl atostogų suteikimo.

Ar gali darbuotojas atsisakyti eiti nepertraukiamų 10 d. d. kasmetinių atostogų?

Darbuotoja kategoriškai atsisako pasinaudoti kasmetinėmis 10 d. d. atostogomis vienu metu motyvuodama, kad jai tokios trukmės atostogos nereikalingos. Ar gali darbdavys patenkinti jos prašymą suteikti kasmetines atostogas po 5 d. d.?

DK 128 str. 1 d. numato, kad „kasmetinės atostogos turi būti suteikiamos bent kartą per darbo metus. Bent viena iš kasmetinių atostogų dalių negali būti trumpesnė kaip 10 d. d. arba ne mažiau kaip 12 d. d. (jeigu dirbama 6 d. d. per savaitę), o jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis arba skirtingas, atostogų dalis negali būti trumpesnė kaip dvi savaitės“. Todėl darbdavys privalo suteikti bent 10-ies dienų nepertraukiamas atostogas vieną kartą per metus. To reikalauja darbo saugos principai. Likusi atostogų dalis gali būti skaidoma ir suteikiama darbuotojo ir darbdavio susitarimu. Vis dėlto, jei darbuotoja kategoriškai atsisako atostogauti nepertraukiamas 10 d. d., rekomenduotume darbdaviui raštu pasiūlyti darbuotojai tokias atostogas ir gauti jos rašytinį patvirtinimą ar paaiškinimą, kad ji nesutinka su tokios trukmės atostogomis. Tokiu būdu darbdavys galės įrodyti, kad sudarė darbuotojai galimybę atostogauti, informavo, kad tokios trukmės atostogos reikalingos darbuotojo saugai ir sveikatai darbe užtikrinti, ir kad darbuotoja nesinaudoja teise į atostogas ne dėl darbdavio kaltės.

Ar gali toje pačioje įmonėje darbuotojas dirbti ir kartu atlikti praktiką?

Nerekomenduojame sudaryti su tuo pačiu asmeniu tuo pačiu metu ir praktikos sutarties, ir darbo sutarties. Geriau yra darbo sutartį sudaryti po praktikos laikotarpio. Praktikos tikslas yra sudaryti sąlygas supažindinti praktikantą su veiklos sritimi, sudaryti galimybes pritaikyti įgūdžius, bet tai nėra darbo funkcijų vykdymas pagal darbo sutartį. Kai supainiojama ir praktika, ir darbas pagal darbo sutartį, ribos, kada baigėsi praktikos laikas, už kurį nemokama, ir prasidėjo darbo laikas, už kurį turi būti mokama, dažnai nelieka. Dėl to gali kilti abejonių, ar darbdavys nesiekia išvengti darbo užmokesčio mokėjimo prisidengdamas nemokamu darbu. Be to, jei darbdavys pageidauja priimti nekvalifikuotą darbuotoją, kurį nori mokyti, Darbo kodeksas dar numato galimybę sudaryti pameistrystės sutartį, nesudarius mokymo sutarties laikotarpiui iki 6 mėnesių. Tokiu atveju darbdavys gali netgi susitarti su pameistriu dėl darbdavio patiriamų mokymo išlaidų atlyginimo pagal DK 83 str. 4 d. nuostatas.

Įmonės darbuotojai linkę vėluoti į darbą. Ar gali įmonė išleisti įsakymą ar tarnybinį raštą ir užfiksavusi vėluojančius asmenis mėnesio pabaigoje išskaičiuoti pavėluotas valandas iš atlyginimo?

Įmonė turėtų patikslinti darbo tvarkos taisykles, pasirašytinai supažindinti darbuotojus su jomis, paaiškinti, kaip svarbu, kad darbuotojai ateitų į darbą laiku ir nevėluotų. Darbuotojams ir toliau vėluojant, darbdavys gali pareikalauti iš jų pasiaiškinti raštu dėl vėlavimo, įspėti apie pažeidimą ir tai, kad gali būti atleisti, jei dar kartą vėluos. Jei darbdavys įspėjo darbuotoją apie pažeidimą ir darbuotojas vėl padaro tokį patį pažeidimą, darbdavys gali atleisti darbuotoją dėl jo kaltės (DK 58 str. 4 d.). Darbdavys neturi teisės išskaičiuoti už vėluotas valandas iš darbo užmokesčio, bet gali įspėtiems dėl pažeidimo darbuotojams neskirti darbdavio sprendimu skiriamų skatinamųjų premijų, jei darbo tvarkos taisyklėse ar darbo apmokėjimo sistemoje yra numatęs tokias poveikio priemones ir jų neskyrimo pagrindus. Mokėjimas tik už faktiškai dirbtą darbo laiką galimas tik jei darbuotojai dirba pagal suminę darbo laiko apskaitą (DK 115 str. 7 d.).

Ar darbdavys gali išsiųsti darbuotoją atostogauti privalomai?

Galėtų, jei tokia galimybė būtų numatyta darbdavio vidaus teisės aktuose. Pavyzdžiui, įtvirtinta, kad darbuotojai iki nustatytos datos turi pareikšti pageidavimus dėl atostogų datos ir trukmės, o to nepadariusiems minimalus kasmetinių atostogų laikas (10 d. d. arba 2 savaitės) suteikiamas darbdavio nuožiūra. Darbo sutarties šalys turi geranoriškai bendradarbiauti, nepiktnaudžiauti teise. Darbuotojo atsisakymas derinti atostogų laiką gali lemti Darbo kodekso 128 str. 1 d. nuostatos, už kurios įgyvendinimą atsakingas darbdavys, pažeidimą. Vidaus dokumentuose nesant nuostatų dėl kasmetinių atostogų suteikimo tvarkos ir procedūros, darbuotojo „priversti“ atostogauti darbdavys negali.

Darbo teisės vadovas — interaktyvus ir nuolat atnaujinamas darbo teisės žinynas, suteikiantis profesionalią pagalbą per visą procesą NUO DARBUOTOJO PRIĖMIMO IKI ATLEIDIMO. Išbandykite šiandien ir gaukite dovaną – 2 dokumentų formų rinkinius.

 

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Tele2“ nutraukė bendradarbiavimą su „vipcommunications“, „Swedbank“ nepratęsė sutarties 4

Telekomunikacijų bendrovė „Tele2“ nutraukė bendradarbiavimą su komunikacijos agentūra „vipcommunications“, o...

Vadyba
11:58
Kartelio įmonės vadovas 3 metus negalės eiti vadovaujančių pareigų

Buvusiam UAB „Žagarės inžinerija“ vadovui apribota teisė trejus metus užimti vadovaujančias pareigas...

Vadyba
2019.07.04
Vasaros šventes darbuotojams keičia festivaliai Premium

Vasaros šventė gali būti puikus būdas pakurstyti pasididžiavimą įmone ir terpė darbuotojams geriau pažinti...

Vadyba
2019.07.03
Nedarbo lygis ES toliau gerina rekordus 3

Europos Sąjungoje (ES) nedarbo lygis gegužę siekė 6,3% – tai žemiausias rodiklis nuo 2000-ųjų sausio, kai...

Vadyba
2019.07.03
„Telia Lietuva“ privačių klientų vadovą pritraukė iš „Philip Morris“   1

Telekomunikacijų AB „Telia Lietuva“ naujuoju privačių klientų vadovu paskyrė Nortautą Luopą, kuris prie...

Vadyba
2019.07.02
Dveji metai su nauju Darbo kodeksu skaičiais 9

Lygiai prieš dvejus metus įsigaliojo naujas Darbo kodeksas (DK), turėjęs įvesti į darbo rinką daugiau...

Vadyba
2019.07.01
„Deutsche Bank“ svarsto panaikinti 20.000 darbo vietų

Vokietijos bankas „Deutsche Bank“ svarsto sumažinti savo darbo jėgą daugiau nei penktadaliu, arba 20.000,...

Vadyba
2019.07.01
Nepabūgę „prarijo“ konkurentus ir klientų skaičių išaugino dvigubai Premium

Pirkti vos vegetuojantį verslą yra gana rizikinga, tačiau jei pritaikoma teisinga vadyba, jį kur kas lengviau...

Gazelė
2019.07.01
Kodėl svarbu darbe turėti draugų 3

Santykiai su bendradarbiais yra pagrindinė darbuotojų gerovės dedamoji dalis, rodo tarptautinis tyrimas.

Vadyba
2019.06.30
Geidžiamiausių darbdavių algų medianos: nuo 1.540 iki 4.766 Eur 9

Naujausi „Sodros“ duomenys atskleidžia, kokie atlyginimai vyravo gegužės mėnesį tarp geidžiamiausių šalies...

Vadyba
2019.06.29
Atsistatydina aplinkos viceministrė R. Brandišauskienė 7

Aplinkos viceministrė Rėda Brandišauskienė nusprendė atsistatydinti iš pareigų.

Vadyba
2019.06.28
„Ford“ Europoje naikina 12.000 darbo vietų 11

Automobilių gamintoja „Ford“ iki kitų metų galo ketina Europoje panaikinti 12.000 darbo vietų.

Vadyba
2019.06.28
TOP20 didžiausių darbdavių algų medianos gegužę 4

Naujausi „Sodros“ duomenys leidžia pažiūrėti, kokie atlyginimai gegužę vyravo tarp daugiausia darbuotojų...

Vadyba
2019.06.28
Išbandymas darbuotojams – kasdienė darbo stalo medžioklė Premium 2

Įmonės suka galvas, kaip padidinti darbuotojų efektyvumą. Vienas būdų – „hot desking“, kai kasdien dirbama...

Vadyba
2019.06.28
A. Skardžiuvienė: posakis „tai tik verslas, jokių asmeniškumų“ nebetinkamas Premium

Viena vertus, darbdaviai skatinami vertinti tik žmogaus kompetenciją, o ne tam tikrus asmens bruožus, kita...

Vadyba
2019.06.27
Gyventojų pritraukia mokėdami už jų darbą iš namų 1

Miestai, regionai, o kartais ir valstijos, spręsdamos demografines problemas, daro įtaką ir darbo rinkai.

Vadyba
2019.06.27
„Orion Asset Management” turi naują vadovą 6

Investicijų valdymo UAB „Orion Asset Management“ generaliniu direktoriumi paskirtas Martynas Nenėnas, ėjęs...

Vadyba
2019.06.27
ISM EMBA rekomenduoja: pavojaus signalas vadovui – 5 priežastys, kodėl organizacijose žlunga pokyčiai Verslo tribūna

Tinkamai valdomi ir įgyvendinami pokyčiai sukuria kompanijų sėkmės istorijas. Tačiau šiuolaikiniai verslo...

Vadyba
2019.06.27
Nieko asmeniško, tik verslas: ką išgelbėjo vaikų pastangos Premium

Šeimos versle asmeniškumų būti negali, tikina tie, kurie atrado formulę, kaip ne tik suderinti šeiminius...

Gazelė
2019.06.27
Ar darbdavys gali išsiųsti darbuotoją atostogauti privalomai?  Verslo tribūna 5

Ar darbdavys gali išsiųsti darbuotoją atostogauti privalomai? Ar gali darbuotojas atsisakyti eiti...

Vadyba
2019.06.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau