Seimo rinkimai: patvirtino duomenų nutekėjimą

Publikuota: 2016-10-09
Atnaujinta 2016-10-09 21:22

Spalio 9-ąją, sekmadienį, Lietuvoje vyksta pirmasis Seimo rinkimų turas.

Pirminius rezultatus galite sekti ČIA.

21:20 Balsavo pusė rinkėjų

Sekmadienį vykusiuose Seimo rinkimuose dalyvavo beveik pusė įregistruotų šalies rinkėjų. Tai keliais procentiniais punktais mažiau nei per 2012 m. Seimo rinkimus.

Plačiau skaitykite ČIA

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

20:55 „Baltosios pirštinės“: rinkimai organizuoti prastai

Rinkimus stebėjusi visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“ priekaištauja VRK – esą rinkimai organizuoti nekokybiškai.

„Manome, kad rinkimai nelabai kokybiškai organizuoti. Metai iš metų kai kurie dalykai kartojasi ir nėra keičiami. Nuo pat ryto prasidėjo pranešimai apie blogai antspauduotas balsadėžes. Tai pastebime kiekvienus rinkimus. Taip pat problemos su sąrašų sudarymu – kažkodėl žmonės neįtraukti į sąrašus arba komisijos nariai neatkeliavo į namus“, – teigia Marija Šaraitė, organizacijos vadovė.

Pasak jos, visoje Lietuvoje rinkimus stebėjo apie 2.000 „Baltųjų pirštinių“ savanorių, buvo gauta 250 pranešimų. Daugiausia jie buvo susiję su agitacija ir reklama.

„Pastebėta daug mažiau galimų papirkimų atvejų. Trečdalis pranešimų susiję su rinkimų komisijų darbu“, – konstatavo p. Šaraitė.

Zenonas Vaigauskas, VRK pirmininkas, atsakydamas į kritiką, pažymėjo, kad komisijų darbas sunkus, už jį mažai mokama.

„Dėl komisijos darbo tikrai yra viena didesnių problemų. Ir politinės partijos skundžiasi. Komisijų darbo pobūdis pasikeitęs, – apie el. sistemų naudojimą kalbėjo p. Vaigauskas. – O turime situaciją, kad kompiuterinių žinių turinčių komisijos narių turime visur. Turime kitų rūpesčių – komisijos nariai dirba ir kitur, o jų pirmadienį lauks darbas. Atlyginamas nėra labai didelis, o komisijos didelis darbas laukia. Manyčiau, kad turėtume būti dėkingi ir prašyti, kad Vyriausybė skirtų daugiau pinigų.“

20:45 Patvirtino duomenų nutekėjimą

Darius Lazauskas, UAB „iTree Group“, kūrusios rinkimų el. sistemas, generalinis direktorius, patvirtino, kad duomenų nutekėjimas iš rinkėjo puslapio buvo.

„Vienas duomenų nutekėjimas iš rinkėjo puslapio buvo. Šį atvejį išnagrinėjome, jis toks yra. Yra apie 540 žmonių, kurie galėjo matyti prieš tai buvusio prisijungusio žmogaus duomenis – vardą, pavardę, gimimo datą ir adresą. Asmens kodo ne. Tai yra asmenys, kurie jungėsi per valdžio svartus. Visi tie jungimaisi fiksuojami. Viską atseksim“, – spaudos konferencijos kalbėjo p. Lazauskas.

Jis pabrėžė, kad prisijungęs žmogus galėjo matyti tik vieną prieš tai buvusį įrašą: „Tai tikrai ne joks masinis reiškinys.“ O pastebėjus trikdį ir pasitarus su VRK, buvo nuspręsta nutraukti rinkėjo kortelių spausdinimą. Tai, pasak jo, didelių problemų neturėjo sukelti, nes korteles galėjo matyti ir spausdinti rinkimų komisijos. Vadovas paaiškino, kad iš pagrindinės VRK sistemos asmenų duomenys nenutekėjo.

Jis aiškino, kad naujosios sistemos sukurtos neseniai, praktiškai pilnai išbandytos šiandien.

„Mes turime daug rizikų, pakeista infrastruktūra, pakeista bendrovė, kuri teikia debesijos paslaugas. Viskas suintegruota, sistema visiškai kito lygio ir paruošta el. balsavimui“, – kalbėjo p. Lazauskas.

Ponas Lazauskas taip pat paaiškino apie vidurdienį atsiradusį sistemos, su kuria dirba komisijos, strigimą: „12 val. buvo pikas atėjusių balsuoti ir tuo pat metu buvo ruošiama ataskaita apie rinkėjų aktyvumą. Dėl per didelės apkrovos sistema persijungė į „offline“ režimą. Kai atstotomas interneto ryšys, sinchronizuojama su centrine baze.“

20:00 Pradėti ikiteisminiai tyrimai

Rinkimų dieną policija gavo 144 pranešimą apie galimus rinkimų tvarkos pažeidimus. Daugiausia pranešimų apie pažeidimus užfiksuota Vilniaus (36) ir Kauno apskrityse (23).

„Fiksavome tris kartus mažiau pažeidimų, nei 2012 m. Seimo rinkimuose“ , – spaudos konferencijoje pasibaigus rinkimams kalbėjo Edvardas Šileris, policijos generalinio komisaro pavaduotojas.

Pasak policijos, dažniausia kreiptasi dėl galimų:

  • Rinkiminės agitacijos pažeidimų (per arti rinkimų apylinkės iškabinti plakatai, važinėja automobilis apklijuotas agitaciniais plakatais ir pan.);
  • neteisėtų vežimų balsuoti;
  • papirkimų.

Rinkimų dieną pradėta 11 ikiteisminių tyrimų. Pavyzdžiui, Kaune pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo trukdymo pasinaudoti rinkimų teise. Kauno Veršvos g. moteris į policiją kreipėsi, nes atėjusi balsuoti to padarytio negalėjo – pasak ten dirbusių VRK atstovų ji jau balsavo. Tačiau, moters teigimu, parašas buvo suklastotas.

Lazdijų r., Kučiūnų k., jaunuoliai prie rinkiminės apylinkės vartojo alkoholinius gėrimus. Įtariama, kad iš šių jaunuolių 2 asmenys papirko kitus du asmenis, kad balsuotų už kandidatą į Seimo narius, mokėdami po 5 Eur už balsą.

Policija informuoja, kad taip pat pradėtos administracinės teisenos. Pavyzdžiui, buvo gautas pranešimas, kad Kupiškyje, Lauko g. 5A, atvykęs asmuo balsuoti pateikė kito asmens laikiną pažymėjimą ir norėjo prabalsuoti. Į policijos komisariatą pristatytas vyras (gimęs 1950 m.)

Utenos r., Antalgės k., Tuopų 13, policija sulaikė balsavimo apylinkėje pasirodžiusį neblaivų vyrą, kuris trukdė dirbti rinkimų komisijai. Rinkimų vietoje atėjęs neblaivus vyriškis trukdo dirbti, atsisako išeiti. Prašo.

18:41 Nutekėjo rinkėjų duomenys

VRK sistema sekmadienį į viešąją erdvę paleido saugotinų asmens duomenų. Vartotojai, bandę atsispausdinti rinkėjo bilietą internete, interneto naršyklėje paspaudę klavišą „atnaujinti“ gavo atsitiktine tvarka susipažinti su tuo metu prie sistemos taip pat prisijungusiais kolegomis balsuotojais. Socialiniame tinkle „Facebook“ žmonės dalijosi išsaugotomis (ir retušuotomis) kitų asmenų rinkėjo kortelėmis.

„Jei tai būtų tik vardas pavardė, tai nebūtų asmens duomenys, – VŽ dėsto Marius Pereščius, informacinių technologijų ekspertas. – Tačiau žinant rinkimų apylinkę galima asmenį identifikuoti“.

Jo nuomone, kad rinkimų rezultatams ši spraga įtakos nepadarys, tačiau, pasak jo, tai turėtų būti klasifikuojama kaip asmens duomenų saugumo pažeidimas.

Laura Matjošaitytė, VRK pirminko pavaduotoja, VŽ sako, kad situacija vis dar aiškinamasi.

„Galimos kelios versijos, bendradarbiaujame su Kibernetinio saugumo tarnyba. Gali būti, kad keli asmenys naudojasi tuo pačiu kompiuteriu, todėl taip atsitiko. Kol kas informacija tikslinama, žiūrim, vertinam. Laukiam komentaro ir iš sistemos kūrėjų“, – aiškina p. Matjošaitytė.

Paklausta, ar žino, kiek laiko sistema veikė su tokia klaida, VRK pirmininko pavaduotoja sako negalinti atsakyti, tačiau neabejoja, kad greitu metu „viskas bus aišku“.

Duomenų valdymo sistemą VRK kūrė UAB „iTree Lietuva“. Bendrovės pajamos praėjusiais metais siekė 4 mln.Eur, 2014 m. – 3,9 mln. Eur, rodo „Creditinfo“ pateikiami Registrų centro duomenys. Įmonėje dirba 66 darbuotojai.

17:37 Daugiau nei 40%

Rinkėjų aktyvumas peržengė 40% ribą – VRK duomenimis, iki sekmadienio 17h balsavo 41% rinkėjų. 6,68% rinkėjų balsavo iš anksto. Dažniau atnaujinami rinkėjų sąraše pasižymėjusiųjų skaičiai rodo, kad Iki 17:40 elektroniniame rinkėjų sąraše pasižymėjo 913.126 iš 2.509.238 rinkėjų.

Tai reiškia, kad sekmadienį iki 17:40 prie balsadėžių pasirodė 36,39% rinkėjų, o bendras aktyvumas siekė 43,07%.

Balsavimas baigsis sekmadienį 20 val. Per 2012 m. Seimo rinkimus prie balsadėžių iš viso atėjo 52,93% rinkėjų.

15:53 VRK vadovui nepatinka žinomų žmonių agitacija rinkimų dieną

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas neatmeta, kad „kai kuriems žinomiems žmonėms, kurie rinkimų dieną agituoja socialiniuose tinkluose, gali būti surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai“.

Zenonas Vaigauskas, VRK vadovas, sekmadienį popiet surengtoje spaudos konferencijoje apgailestavo, kad „Facebook‘e“ ir kituose socialiniuose tinkluose „net ir Seimo rinkimų dieną vyksta įstatymo draudžiama agitacija“.

„Ypač gaila, kad net ir kai kurie žymūs žmonės socialiniuose tinkluose ir paagituoja už kurią nors partiją, ir paskelbia, už ką jie balsavo. Tikrai nėra gerai, kai pažeidžiami įstatymai. Tai jau moralinis klausimas. Manau, kad savo šalies įstatymus reikėtų gerbti, ypač visuomenės lyderiams“, – kalbėjo p. Vaigauskas.

Jis neįvardijo nei vieno konkretaus pažeidimo ar potencialaus pažeidėjo, tačiau neatmetė, kad bus nagrinėjama galimybė tokiems pažeidėjams „ir administracinių teisės pažeidimų protokolus surašyti“. „Tiesa, jų daug nebus“, – pripažino p. Vaigauskas.

Apskritai, šįkart, pasak VRK vadovų, rinkimų pažeidimų fiksuojama mažiau nei per ankstesnius balsavimus.

„Iki sekmadienio popietės yra gautas 31 pranešimas apie galimus pažeidimus. Dabar visi jie yra tiriami. Pranešimai daugiausiai gauti iš Vilniaus, Kauno, Alytaus apskričių. Iš Vilniaus rajono yra gauta signalų, kad neteisėtai vežami balsuoti rinkėjai, galbūt jie yra papirkti, taip pat asociaialūs, neblaivūs ateina balsuoti. Yra ir pranešimų apie neva galimus papirkimus už 10 Eur. Bet ši informacija dar tikrinama“, – spaudos konferencijoje sakė Laura Matjošaitytė, VRK pirmininko pavaduotoja.

Anot jos, iš Alytaus buvo gauta pranešimų, kad „pavežami rinkėjai, kad vienas kandidatas 20 min. kalbėjo su rinkėjais, galbūt juos neteisėtai agituodamas, o kažkurioje apylinkėje Šiauliuose kilo konfliktų – rinkėjai trukdė dirbti komisijos nariams“.

Ponas Vaigauskas pranešė, kad Kaune vienam stebėtojui buvo panaikintas stebėtojo statusas, nes jis „labai jau aktyviai veikė, trukdė rinkėjams pareikšti savo valią ir komisijai dirbti“.

„Apskritai, palyginus su praėjusiais rinkimais jaučiame, kad šįkart gerokai mažiau pažeidimų“, – apibendrino p. Matjošaitytė.

14:13 Balsavimo aktyvumas ima bliūkšti – rinkėjus išgąsdino lietus?

Sekmadienį iki popietės Seimo rinkimuose dalyvavo tik kiek daugiau kaip ketvirtadalis visų registruotų rinkėjų – kur kas mažiau nei tuo pat metu buvo atėję prie balsadėžių per 2012 m. parlamento rinkimus.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) paskelbė, kad sekmadienį iki 14 val. į balsavimo apylinkes atėjo 21,26% rinkėjų. Dar 6,68% dalyvavo balsavime iš anksto.

Todėl nurodoma, kad iki sekmadienio 14 val. Seimo rinkimuose iš viso dalyvavo 28,24% iš visų į sąrašus įtrauktų 2,5 mln. rinkėjų.

Tuo metu per 2012 m. Seimo rinkimus iki 14 val. buvo iš viso balsavę 31,36% rinkėjų, tai yra 3% daugiau nei yra balsavę dabar.

Zenonas Vaigauskas, VRK pirmininkas, pripažįsta, kad šįkart rinkėjai yra pasyvesni pačią rinkimų dieną, nors kur kas aktyviau balsavo iš anksto savivaldybėse, specialiuose paštuose ir namuose. Ponas Vaigauskas neatmeta, kad dalis į balsavimo apylinkes norėjusių ateiti rinkėjų galėjo išsigąsti gana stipraus lietaus, visą sekmadienį merkiančio didesnėje Lietuvos dalyje.

Balsavimas baigsis sekmadienį 20 val.

Per 2012 m. Seimo rinkimus prie balsadėžių iš viso atėjo 52,93% rinkėjų. Spėjama, kad šįkart šis rezultatas nebus pasiektas.

13:33 Balsavo pagrindinių pretendenčių vadovai

Rinkimuose savo balsą atidavė trijų realiausių kandidačių į valdančią koaliciją (apklausų duomenimis) vadovai – Algirdas Butkevičius, Gabrielius Landsbergis ir Saulius Skvernelis.

Visi trys vadovai apie būsimus koalicijos partnerius kalba nenoriai. Ponas Landsbergis teigia nenorintis bičiuliautis su „nesąžiningomis partijomis“, p. Butkevičiui svarbiausia, kad koalicija būtų „darbinga“. Ponas Skvernelis patikino, kad jam svarbiausia tapti Seimo nariu, o apie koalicijas bus kalbama po rinkimų.

Seimo rinkimuose iš viso varžosi 14 politinių jėgų, 12 partijų dalyvauja savarankiškai, keturios sudarė dvi koalicijas. Tam, kad patektų į Seimą, partija turi surinkti ne mažiau kaip 5% rinkėjų balsų, koalicijai prireiks 7%.

12:32 IT sistema braška po krūviu

Zenonas Vaigauskas, Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas, VŽ patvirtino pasirodžiusius teiginius, kad informacinė sistema, leidžianti atpažinti rinkėją be pažymėjimo, buvo trumpam sutrikusi. Tačiau patikino, kad sistema „turėtų veikti“ – esą, trikdžių atsirado rinkėjams gausiai užplūdus balsavimo apylinkes.

„Buvo didelis apkrovimas ir, kaip man pranešė, kai kur buvo padidinti pajėgumai, – teigia p. Vaigauskas. – Dabar pats rinkėjų antplūdis“.

Jis patikino, kad su trikdžiais buvo susidorota.

„Dabar, kiek žiūrėjau, sistema veika. Su ja, žinote, kartais reikia nuolat žiūrėti“, – aiškina VRK pirmininkas.

11:22 VRK: pažeidimų nedaug

Vyriausiosios rinkimų komisijos surengtoje spaudos konferencijoje pranešta, kad rinkimų tvarkos pažeidimų užfiksuota nedaug. Visgi, jų pasitaikė ir kai kurie sukėlė pirmininko pasipiktinimą.

Zenonas Vaigauskas, komisijos pirmininkas, pasipiktino tuo, kad kai kurios rinkimų komisijos nesugebėjo užplombuoti balsadėžių (vieną tokių atvejų užfiksavo ir VŽ fotografai).

„Keletas mūsų rinkimų komisijų įsigudrino neužplombuoti balsadėžių, – piktinosi p. Vaigauskas – Tai yra neatleistina, balsadėžės privalo būti užplombuotos“.

Kitokių pažeidimų taip pat užfiksuota – tarp jų ir balsų pirkimo atvejis.

„Bus pradėti du ikiteisiminiai tyrimai, Druskininkų ir Alytaus apskrityse“, – spaudos konferencijoje sako Laura Matjošaitytė, VRK pirmininko pavaduotoja.

Tarp pažeidimų – rinkėjų pavėžėjimas, neblaivūs balsuoti atėję asmenys, keli asmenys vienoje balsavimo kabinoje, išsinešti biuleteniai, neteisėta agitacija ir politinė reklama.

10:52 Balsus iki 10 valandos atidavė 4,8% rinkėjų

Šiuose Seimo rinkimuose balsavimo aktyvumas bent kol kas panašus į buvusį prieš ketverius metus, kai paskutinį kartą buvo renkamas parlamentas.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, šį lietingą sekmadienio rytą iki 10 val. į balsavimo apylinkes atėjo 4,8% rinkėjų. Be to, dar 6,68% balsavo iš anksto.

Tad VRK konstatuoja, kad iki 10 val. ryto sekmadienį jau balsavo 11,48% rinkėjų iš visų į sąrašus įtrauktų 2,5 mln. rinkėjų.

Per 2012 m. Seimo rinkimus iki tos pačios valandos buvo balsavę 11,04% rinkėjų, tai yra tik truputį mažiau, nei atėjo prie balsadėžių dabar.

Šįkart rinkėjai kiek pasyvesni pačią rinkimų dieną, bet kur kas aktyviau balsavo iš anksto savivaldybėse, specialiuose paštuose ir namuose.

Balsavimas baigsis sekmadienį 20 val.

Per 2012 m. rinkimus prie balsadėžių iš viso atėjo 52,93% rinkėjų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku