Premija už pakištą petį

Publikuota: 2018-10-29
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Valdantieji trykšta tokiu stipriu noru atsidėkoti juos paremti pasišovusiems išeiviams iš socialdemokratų partijos, kad ne tik nepasibodėjo „sukergti“ krašto apsaugos ir partijų finansavimą viename įstatyme, bet jau iš anksto skelbia pergalę kovoje prieš prezidentės veto.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė nusprendė vetuoti Seimo prieš savaitę priimtas šių metų biudžeto pataisas, numatančias, kad Vyriausybė turi teisę papildomomis paskolomis užtikrinti ne tik krašto apsaugos pakankamą finansavimą, bet ir dotacijas naujai susikūrusioms parlamentinėms partijoms. Taip pat vetuotos ir Politinių partijų įstatymo pataisos, numatančios valstybės dotaciją šiemet įsteigtiems valdantiesiems socialdarbiečiams – grupelei buvusių socialdemokratų. Tokią dotaciją iš valstybės biudžeto „valstiečių“ atstovai nusprendė padovanoti į jų stovyklą atskubėjusiems parlamentarams, pasivadinusiems nauja partija - Socialdemokratų darbo partija (LSDDP). Nusprendę prisišlieti prie valdančiosios daugumos ir būti kuo arčiau „sosto“, atskilėliai panoro ir atitinkamos „premijos“ – pinigų savo naujai sukurtam „būreliui“. O dosni „valstiečių“ ranka pasiryžo tokią premiją atseikėti – aišku, iš valstybės iždo. Ir, kaip daugumoje atvejų, čia neapsieita be iniciatyviosios Agnės Širinskienės malonės.

Valdantieji sukurpė įstatymo pataisas taip, kad joms įsigaliojus, rinkimuose nedalyvavę socialdarbiečiai „neskurstų“ ir jau šiemet pretenduotų į daugiau kaip 200.000 Eur dotaciją. Prezidentės nuomone, partijos turi teisę gauti finansavimą, tačiau tai turi būti daroma ne skolinantis, o numatant lėšas kitų metų biudžete. Todėl p. Grybauskaitės siūlymu, partijų finansavimo įstatymo pataisos su jos teikiamomis korekcijomis įsigaliotų tik nuo kitų metų sausio, o ne nuo pasirašymo datos, kaip to siekė valdantieji.

Prezidentė taip pat pareiškė nepritarianti biudžeto pataisų projektui, apjungusiam galimybes skolintis tiek gynybos biudžeto didinti, tiek valdančiosios Lietuvos socialdemokratų darbo partijos dotacijoms, tvirtindama, kad „gynybos poreikiai negali tapti partijų finansavimo įkaitu“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Tam, kad po rinkimų susikūrusios ir frakcijas Seime turinčios partijos nepiktnaudžiautų dotacijomis, prezidentė siūlo 3 saugiklius. Pirmasis – jos būtų mokamos tik iki artimiausių Seimo rinkimų, kol partija įgaus galimybę pretenduoti į įprastą biudžetinį finansavimą. Antruoju saugikliu siūloma nutraukti tokios dotacijos mokėjimą partijai, jeigu ji susijungia su kita valstybės finansuojama partija. O jeigu motininė partija už šiurkščius pažeidimus netenka valstybės finansavimo, jos pagrindu įkurtam naujam politiniam vienetui dotacija apskritai neturėtų būti skiriama“, – nurodoma Prezidentūros pranešime spaudai. Visa tai aptemdė valdančiųjų, o ypač - pinigų ištroškusių socialdarbiečių padangę.

”Atmesime veto. Jei užteko balsų priimti pataisas, užteks ir atmesti veto“, - penktadienį rėžė LSSDP vadovas Gediminas Kirkilas.

„Aš net neabejoju, kad veto bus atmetinėjamas. Jeigu visi kolegos bus Seime, neišvažiavę, mums tai padaryti pavyks“, – BNS penktadienį sakė „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

Žinoma, jis neabejoja. Šalies vadovės veto atmesti reikia ne mažiau nei 71 parlamentaro balso iš 141, bet valdančiųjų gretos tvarkingos ir klusnios: reikėjo 71 balso prezidentės veto atmesti dėl kogeneracinių jėgainių – lygiai tiek klusniųjų valdančiųjų ir išsirikiavo.

Ir tik Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, regis, įjungė proto balsą ir paragino Seimą apsvarstyti prezidentės veto ir pasiūlymus dėl dotacijų partijoms. Pasak jo, reikia rasti skaidrų būdą finansuoti naujai susikūrusią LSDDP.

„Iš principo manau, kad veto turi būti svarstomas ir dar turime įsigilinti į pasiūlymus“, – BNS sakė parlamento vadovas.

Opozicija tikina, kad „valstiečiai“ taip aršiai gina partijų finansavimo modelį atsidėkodami už „atskilėlių“ paramą valdančiųjų sumanytai mokesčių reformai. Petys silpstančiai dauguma pakištas, dabar reikia jį apdovanoti.

VŽ nuomone, toks valdančiųjų užsispyrimas bet kokia kaina (tiksliau – mokesčių mokėtojų pinigais) pakeisti įstatymą idant pamalonintų naujuosius partnerius, toli gražu nedemonstruoja valstybinio mąstymo – regis, teisi, opozicija, vadindama tai politinės korupcijos pavyzdžiu.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku