SAM: vaistai pinga, pacientų priemokos mažėja

Publikuota: 2017-08-22
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teigia, kad šiemet liepą, kai įsigaliojo naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas, absoliuti dauguma preparatų atpigo, o pacientų priemokos už kompensuojamuosius vaistus sumažėjo daugiau kaip dešimtadaliu.

Anot išankstinių SAM duomenų, šiuo metu jau yra pasiektas 2015 m. vidurio priemokų lygis – tuomet priemokos buvo mažiausios, o pastaruosius dvejus metus jos tik nuolat didėjo. Sutaupė apie 0,5 mln. Eur

Preliminariais duomenimis, liepos mėnesį vidutinė paciento priemoka sudarė 4,7 Eur ir sumažėjo vidutiniškai 1 Eur, lyginant su šių metų birželiu ir 0,5 Eur, lyginant su 2016 m. liepos mėn. Šiemet birželį vidutinė paciento priemoka siekė 5,7 Eur, gegužę – 5,5 Eur, balandį – 5,2 Eur, pernai liepą – irgi 5,2 Eur.

Tęsinys po grafiku

[infogram id="b22d7672-828a-4459-8947-94b6d3be1768" prefix="f0o" format="interactive" title="Verslo aplinka: Vidutinė paciento priemoka receptui"]

„Taip pat 12% sumažėja ir pacientų priemokų suma už kompensuojamuosius vaistus, kurią sumoka visi mūsų šalies pacientai visos šalies mastu. Štai liepą bendra pacientų sumokėta priemokų suma siekė 3,77 mln. Eur, nors praėjusių 2016 m. liepos mėn. pacientai iš viso sumokėjo apie 4,27 mln. Eur“, – VŽ pranešė ministerija.

Tad pacientų sutaupymas per vieną mėnesį, preliminariais duomenimis, siekė apie 0,5 mln. Eur.

Pripažįsta ir pasitaikantį pabrangimą

Pasak SAM, „mažėja ir pacientų priemokos už kardiologinius vaistus, kuriems tenka apie 60% visų priemokų sumos už kompensuojamuosius vaistus“. Įsigydami kompensuojamuosius kardiologinius vaistus 2016 m. liepos mėn. pacientai sumokėjo 2,72 mln. Eur, o 2017 m. liepą sumokėjo 20% mažiau – 2,19 mln. Eur.

„Nors kardiologinių vaistų receptų skaičius liepos mėnesį išliko beveik nepakitęs, lyginant su praėjusių metų liepos mėnesiu, pamažėjo tik 3% (nuo 439.000 iki 425.000), tačiau vidutinė paciento priemoka receptui sumažėjo 17% (nuo 6,2 Eur iki 5,14 Eur)“, – pranešė SAM.

Ministerija atkreipė dėmesį į tai, kad priemokų mažėjimas yra vertinamas bendrai visam kainynui – apie 2.000 vaistų. „Visgi pasitaiko atvejų, kai pacientai vaistinėse yra priversti sumokėti daugiau nei mokėjo iki naujo kainyno įsigaliojimo. Nors jam įsigaliojus daugeliui vaistų didžiausios galimos paciento priemokos sumažėjo, tačiau vaistinėms nustojus taikyti nuolaidas paciento priemokai iš jiems leidžiamo maksimalaus antkainio, pacientai kai kuriais atvejais tiesiogiai nepajuto šio kainų reguliavimo teikiamos naudos.

Dar viena priežastis, kodėl kai kuriais atvejais pacientai moka daugiau yra tai, kad vaisto kainos kitose šalyse sumažėjo, o jų kainų gamintojai Lietuvai nesumažino“, – tikino SAM.

Pasibaigus ketvirčiui bus tikslesni duomenys

Vis dėlto, Kristina Garuolienė, sveikatos apsaugos viceministrė, VŽ teigė, kad preliminarūs duomenys rodo, jog prognozės dėl vaistų kainų ir priemokų už juos mažėjimo pildosi: „Tai ir buvo žadėta. Svarbiausias tikslas yra mažinti vaistų kainas, kad pacientai už juos turėtų kuo mažiau prisimokėti. Taigi, naujausi duomenys tik patvirtina, kad einame teisinga kryptimi ir kad pradedame pamažu lygiuotis į užsienio šalis, kuriose vaistų kainos yra mažesnės.“

Viceministrė atkreipė dėmesį, kad kol kas SAM disponuoja preliminariais duomenimis apie vaistų kainų pokyčius po naujojo kainyno patvirtinimo. Anot jos, realius ir tikslesnius duomenis apie vaistų kainų mažėjimą turėsime po kelių mėnesių, kai bus galima matyti viso š. m. III ketvirčio rezultatus. Nuo š. m. liepos 3 d. įsigaliojus naujam kompensuojamųjų vaistų kainynui bemaž 60% į tokių vaistų sąrašus įtrauktų preparatų atpigo, apie dešimtadalį – pabrango, likusio maždaug penktadalio vaistų kainos nepakito.

Pareikalavo prezidentė

Iš viso naujame kainyne yra beveik 2.000 prekinių pavadinimų vaistų. Iš sąrašo buvo išbraukta kiek daugiau kaip 300 pavadinimų, tačiau įtraukta kelios dešimtys naujų.

Sąraše yra 473 veikliosios medžiagos – SAM tikina, kad „po kainyno korekcijos visos veikliosios medžiagos šiame sąraše liko“.

Naują kainyną dar birželio pradžioje patvirtinus sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai, skelbta, kad žmonės, rinkdamiesi gydytojų skirtus kompensuojamuosius vaistus vaistinėse, turėtų sutaupyti apie 20 mln. Eur per metus. Skaičiuota, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondas sutaupys apie 9 mln. Eur per metus.

Šiemet pavasarį vaistų kainų mažinimo pareikalavo prezidentė Dalia Grybauskaitė. Premjeras Saulius Skvernelis paskelbė, kad planai tai padaryti yra vienas iš prioritetinių jo Vyriausybės darbų.

Pacientai nemėgsta keisti įpročių

Vaistinių atstovai tvirtina, kad ne visiems pacientams Lietuvoje šios naujovės patiko. Kristina Nemaniūtė-Gagė, Lietuvos vaistinių asociacijos valdybos pirmininkė, VŽ tikino, kad dalis pacientų liko ištikimi savo vaistams, netgi jeigu jie buvo išbraukti iš naujojo kompensuojamųjų preparatų sąrašo, o jame liko kiti vaistai, turintys tą pačią veikliąją medžiagą.

„Lietuvos vaistinių asociacijos narių duomenimis, šiemet liepą dažniau nei kas antras žmogus pirko tą patį, bet jau nekompensuojamą vaistą. Taip lietuviai permokėjo beveik pusė milijono eurų“, – informavo ji.

Pasak p. Nemaniūtės-Gagės, kalbama apie 87.000 žmonių, kurie, net ir išbraukus vaistą iš kompensuojamųjų sąrašo (o tokių vaistų buvo 319), toliau rinkosi tai, kuo iki šiol gydėsi. „Tie vaistai gerokai pabrangę, jiems taikomas pilnas pridėtinės vertės mokestis (ne 5, bet 21%), bet pacientai tiesiog nepasinaudoja valstybės suteikta galimybe sulaukti kompensacijos už gydymą“, – konstatavo Vaistinių asociacijos valdybos pirmininkė.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau